Historie pulzních detektorů kovů Minelab

Kategorie: Detektory kovů Minelab - Pulsní

Pulzní detektory kovů Minelab 

Historie PI Minelab

Společnost Minelab se poprvé objevila na trhu v roce 1985, kdy uvedla na trh svůj první VLF detektor s názvem Goldseekers 15000. Z dnešního pohledu jde o archaickou záležitost, ale tento stroj v kontextu s dnešní řadou detektorů Minelab nádherně podkresluje, kam tato společnost za necelých 30 let své existence dokázala dojít. Inovace a vývoj nových patentovaných technologií umožnily značce  Minelab obsadit vrcholných příček v kategorii přístrojů na detekci kovů.

Detektor kovů Minelab Goldseekers

Později se objevily nové řady přístrojů Minelab, jako byl GT 1600, Eureka, Soverein, atd. Počátky pulzních detektorů se začínají premiérově psát v roce 1995, kdy Minelab prorazil na trh se svojí novinku nazvanou SD2000. O rok později uvedl na trh inovovanou verzi SD2100. Tento pulzní detektor se začal oficiálně prodávat v březnu 1996.

Detektor kovů Minelab SD 2100

Detektor kovů Minelab SD 2100

Modely SD byly revoluční novinkou na trhu s PI detektory. Disponovaly novou patentovanou technologií, kterou Minelab označuje „MPS“. V podstatě se se jedná o technologii, která umožňuje přenášet impulzy i přijímat signály s odlišným časováním, tato technologie účinně odstraňuje pozemní efekt i v hodně mineralizovaných půdách. Primárně byly tyto stroje určeny na hledání přírodních nuggetů v australských končinách.
SDčka si získaly velkou oblibu pro svůj dosah a citlivost i na ty nejmenší cíle, kdy klasické přístroje s VLF technologií nemohly v těchto ohledech ani zdaleka konkurovat sérii SD, které využívaly pulzní indukce, proto Minelab neusnul na vavřínech a po tomto úspěchu a dalším vývoji uvádí v roce 1998 novější model, označovaný jako SD 2200d. Později spatřily světlo světa i další modely řady SD 2100 a 2200 označované jako V2.

Detektor kovů Minelab SD 2100-v2

Detektor kovů Minelab SD 2100V2

V listopadu roku 2000 Minelab poprvé uvedl na trh řadu PI detektorů s označením „GP“. Modely řady GP (gold prospecting) v sobě ukrývají dvě patentované technologie, ta první se objevila již v řadě SD a Minelab ji označuje termínem MPS (multi period sensing), o které jsem se již zmiňoval a ona druhá technologie se označuje termínem DVT(dual votage technology). O co DVT vlastně znamená? Je to pokročilá pulsní technologie, která rozšiřuje patentovaný systém MPS. DVT zjednodušeně řečeno používá impulsy dvou napěťových úrovní, v podstatě tím dochází k přenesení většího množství energie do země. DVT také účinněji umožňuje odstranit vliv půdního efektu. Tato technologie umožňuje řadě GP dosahovat větších hloubek a citlivosti na cíle a zároveň stabilizuje detektor při práci v extrémně mineralizovaných půdách.

Model GP extreme měl v sobě zabudovaný systém diskriminace, což je u PI detektorů věc dosti složitá. Diskriminace samozřejmě nedosahuje takové úrovně, jako mají přístroje, které využívají k detekci systém VLF. Ale diskriminace u PI detektorů je věc docela revoluční. Poprvé byla diskriminace použita v PI detektorech řady SD a dalším vývojem tato funkce doznala oproti řadě podstatného zlepšení.

Minelab Extreme

Další novinkou z řady GP byl detektor, který nesl obchodní označení GP3000. Tento model se objevil na trhu v roce 2003. U tohoto modelu byly zdokonaleny technologie MPS i DVT, což vedlo větší stabilitě a výkonu řady GP.
V roce 2005 přichází na trh žhavá novinka z modelové řady GP s označením GP3500.

Detektor kovů Minelab GP3500

Samozřejmě model vychází z předchozí řady GP3000, kde byly vylepšeny použité funkce, a na rukojeti se objevilo zelené tlačítko, které zjednodušilo trackování (odladění vlivu půdy).

GP 3500

O rok později se na trhu objevuje novinka s názvem GPX4000.

Detektor kovů Minelab GPX4000

Minelab GPX4000 se stal vlajkovou lodí v PI detektorech. Nabídl oproti předchozím modelům další možnosti uživatelských nastavení. Tyto nové možnosti se kromě klasického základního manuálního nastavení, daly ještě více rozšířit o digitální nastavení, které bylo přístupné na zadní straně detektoru, kde byl instalován displej. Menu je v celku jednoduché, přehledné, a intuitivní, tedy alespoň pro mne se tak jevilo, a dovolím si tvrdit, že po krátkém seznámení s ním nemá problém trochu pokročilejší detektorista. Celkově se mi nová řada líbila tím, jak byla oproti předchozím modelům stabilnější, což bylo dáno zdokonaleným časováním a samozřejmě i použitá diskriminace doznala znatelného zlepšení.

GPX 4000

Po delším čase společnost Minelab uvádí na trh model označený jako GPX4500. U tohoto modelu se objevuje i nový termín, který je patentován pod názvem „SETA“, nehledejte pod ním nic složitého. Ačkoliv technologie „SETA“ je ve své podstatě velmi pokročilý systém časování, který umožňuje efektivnější odfiltrování tzv. interferencí. Interference neboli elektromagnetický smog, velmi negativně ovlivňuje stabilitu detektoru, proto použitý systém SETA rozšiřuje možnosti časování a pozitivně ovlivňuje stabilitu tressholdu.

Detektor kovů Minelab GPX 4500

Detektory kovů Minelab GPX 4800 a 5000

Další novinkou je zabudovaný zesilovač signálů, který je uložen v baterii, tato novinka umožňuje slyšet i ty nejmenší, nebo extrémně hluboké cíle. S vlastní zkušenosti musím konstatovat, že GPX4500 je po správném nastavení stabilnější, než předchozí model a použitá funkce BOOST skutečně zaručuje extrémní dosahy.
Další model s označením GPX4800 podle mne, není plnohodnotným nástupcem GPX4500 jak by se zdálo, v podstatě jediný rozdíl je v možnostech zvolit si z předefinovaných uživatelských nastavení.
Za nástupce modelu GPX4500, lze skutečně považovat až model GPX5000. U tohoto modelu jsou zdokonaleny elektronické obvody, je modernizováno časování a nabízí další funkce, které Vám pomůžou vystabilizovat detektor, lépe odladit extrémně mineralizované půdy a tím mu umožnují „vidět“ hlouběji.

Detektor kovů Minelab GPX 5000

To by na úvod do HI-end řady detektorů určitě stačilo, snažil jsem se článek napsat z mého  pohledu dlouholetého uživatele a zároveň prodejce detektorů  tak, aby byl plátek snadno pochopitelný, stručný a aby se čtenář neztratil v hromadě nic  neříkajích termínů. Snad se mi to povedlo, ale hodnocení musím nechat na Vás čtenářích.
 Přístě se pokusím osvětlit jednotlivé funkce a nastavení detektoru.

Hába
autor pracuje s PI detektory Minelab řadu let
Moravia Detect
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně shrnuto. Souhlas.

Zajímavý příjde doba kdy budou nacházet jen majitelé těchto strojů ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru