„Hřbitov“ zvířátek u Mutěnic na Hodonínsku

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Scény z hororového románu hřbitov zvířátek připomíná nález z Mutěnic na Hodonínsku. Archeologové tam objevili pozůstatky psů i štěňat. Jámy se nachází stranou od vesnice.

Archeologický průzkum započal na začátku března. Souvisí se stavbou nového plynovodu Moravia. Na vybraných lokalitách proto archeologové provádí záchranný výzkum, aby později neblokovali samotnou výstavbu. Ústav archeologické památkové péče v Brně se zabývá lokalitou mezi Mutěnicemi poblíž Hodonína a Jestřabicemi u Kyjova. 

A právě lokalita Mutěnická louka zatím přinesla nejzajímavější objevy. Archeologové tam odkryli část velkomoravské vesnice. Objevili pozůstatky obydlí, ale také kostry zvířat. 

„Vesnice se rozkládala po obou stranách dnešního bezejmenného levého přítoku Mutěnického potoka. Její centrum tvořily menší domy čtvercového či obdélníkového půdorysu s podlahou částečně zapuštěnou do svažitého terénu, opatřené zpravidla v jednom z rohů kamenným otopným zařízením,“ prozradil archeolog Michal Přichystal.

Součástí zdejší osady byla i zahloubené objekty, které sloužily k hospodaření nebo výrobě. Šlo například o zásobní jámy nebo hliněné pece s kameny vyloženým dnem. Nejzajímavější nálezy připomínají již vzpomínaný hororový román od Stephena Kinga. 

Ve dvou hlubokých jamách objevili archeologové různé skelety. „V zásypu první z nich byla objevena lidská kostra v nepietní poloze, na níž spočíval ještě celý psí skelet. Druhá zásobní jáma pak obsahovala pozůstatky hned několika dospělých psů i štěňat, pod nimiž ležela ještě kompletní kostra husy,“ přiblížil Přichystal. 

Podobné jámy s pozůstatky zvířat se našly i jinde na Moravě. Archeologové v dané lokalitě na Hodonínsku objevili také místo, které již v pozdní době kamenné sloužilo jako pohřebiště příslušníků kultury se zvoncovitými poháry. 

„Navzdory torzovitému zachování většiny kosterních pozůstatků vlivem nepříznivých přírodních podmínek bylo možné rozpoznat, že mrtví byli ukládáni ve skrčené poloze odlišně podle pohlaví, kdy muži leželi na levém a ženy na pravém boku,“ uvedl archeolog Ivan Čižmář s tím, že mrtví byli pohřbívání s keramickými nádobami jako hrníčky nebo džbánky. Část z nich mohla podle archeologů obsahovat potravinové milodary, které se ale již rozložily. 

O sto metrů dál pak badatelé našli sídliště nositelů velatické fáze kultury středodunajských popelnicových polí z mladší doby bronzové. Nacházely se tam mělké jámy s rozbitou keramikou.

Zdroje: www.uapp.cz, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen pro upřesnění ta kniha se nejmenuje "hřbitov zvířátek" ale Řbitov zviřátek..... V tom je právě ta pointa......

Vím. V textu byl Řbitov, asi se to opravilo automaticky..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru