Irský depot

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Dva kamarádi hledali s detektory kovu ztracený snubní prsten, místo toho objevili skutečný podklad. Paul Raynard (44) a Michaela Gwynne (52) našli přes osmdesát starých mincí, jejichž hodnota je předběžně odhadovaná na 100 tisíc liber.

Poklad se dvojici hledačů podařilo najít poblíž města Ballycastle na severu Irska. A to během pátrání po snubním prstenu, o což je požádal místní farmář. Že se zemi nachází něco kovové začal signalizovat detektor Raynarda asi po dvou hodinách hledání. Když v zemi uviděl první dvě mince, neubránil se slzám.

Najednou ani nevadilo, že se jim nepodařilo vypátrat ztracený prsten. Nakonec dvojice vykopala 84 mincí, přičemž nejstarší pochází z roku 1512. „Když jsem vyhrabal první mince, utíkal jsem pro Michaela. Třásl jsme se a plakal. Měl jsem pocit, že jsem objevil něco výjimečného a chtěl jsem, aby u toho můj kamarád byl,“ zavzpomínal Raynard.

Když doběhl za Gwynnem, držel zrovna mobil a telefonoval. „Naléhal jsem na něj, aby šel se mnou. Cítil jsem se jako malý kluk. Snil jsem totiž, že jednou najdu poklad. A teď se to stalo. Měl jsem pocit, jako bych zrovna zkontroloval svůj tiket a byl výherní,“ povyprávěl ještě Raynard.

Mince předal odborníkům, kteří pracují v muzeu Ulster. Chtěl znát názor profesionálů na to, co vlastně našel. Bude trvat několik měsíců, než určí přesnou hodnotu. Podle předběžných odhadů může mít nalezená hromádka mincí cenu okolo sto tisíc liber.

Již zmiňovaná nejstarší mince pochází z období vlády Jindřicha VIII. Tudora, který je známý tím, že měl šest manželek a dvě z nich nechal popravit. Její hodnota se může pochybovat okolo 5000 liber. Další mince pochází z roku 1546, tedy vlády krále Eduarda VI. Její hodnotu odborníci odhadují až na 3000 liber. Zbylé mince mohou mít hodnotu až v řádech stovek liber.

Kamarádi Paul a Michael společně nejenom jezdí na hledačské výlety, ale také studují staré mapy a hledají stopy po starých osadách nebo bitevních polích, kde se můžou nacházet doposud nenalezené artefakty. „Na sever Irska jsme se vydali poté, co jsme přijeli z Číny. Michael mně říkal o poli, kde bychom mohl něco objevit. Hlavně jsme chtěli najít snubní prsten zoufalého famáře,“ zavzpomínal Paul Raynard.

O hledání pokladů se zajímal v sedmi letech, když mu rodiče koupili knihu o ostrově pokladů. Svůj první detektor kov si ale koupil za 600 liber až v pětatřiceti. Nález mincí je zatím jeho nejvýznamnějším objevem.

Zdroj: www.thetelegraphandargus.co.uk, https://metro.co.uk/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Boží to bych taky plakal :-)

To je nadhera!

mňam

To je pecka

To je ťunťa... Já bych neplakal... Já bych se posrál..... :-D

Jako z pohádky :-O

Infarkt :-)

Jj zase pohádka se snubákem. Myslím ze 90% pokladů se najde při procházce se psem nebo při hledání snubáku. Teď jsem si vzpomněl, že jsem ztratil snubák na Sázavě,když jsme sjížděli jez. Tak to je jen tip pro hledače z okolí. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru