Jak jsem hledal v Itálii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Předloni jsem začal stavět garáž. Svépomocí.  To znamená že na to potřebuji všechen svůj volný čas zhruba od dubna do listopadu, Na hledání mi zbývá zima. Na začátku srpna, když jsem měl hotovou základovou desku, jsem si vyhlásil  technologickou přestávku, kdy se musí čekat a nic nejde dělat. I manželka tomu uvěřila. Rozhodl jsem se, že si pojedu zahledat do Itálie. Z práce jsem si mohl dovolit zdrhnout max na 4 a půl dne. Nic moc. Co nadělám.  Abych neodčerpával moc financí ze stavby, bude to ekonomicky úsporný výlet .Takovej čundr. Spát budu v autě, nabíjení všech akuvěcí pomocí měniče 12/230 který ležel u spolujezdce na podlaze a přívodní dvojlinka je vnějškem auta přicvaklá krokosvorkama na autobaterii. Nabíjení za jízdy. Bezpečnostně trochu za hranou, ale mám rád nezávislost. A soběstačnost.
 
Plán byl takový, že přes den pojedu  a až uvidím příhodné políčko, tak ho testnu. Lesy v severní Itálii jaksi nejsou. Odpoledne se přesunu do nějakého letoviska, válení a po setmění detektoring pláže.

Večer jsem dorazil do mého nejoblíbenějšího letoviska Bibione - Pineta. Je tam nejlepší volně přístupné, nikdy zcela obsazené a celkem klidné parkoviště přímo u pláže a hned vedle záchody s umývárkou nejlepší v mě známém Středomoří. No, v půlnoci bylo zamčeno. Hodinku jsem poběhal po pláži. Padlo několik mincí, sprcha na pláži a šel jsem spát.

Ráno jsem vyrazil směr jih. Když jsem byl tak hodinu pod Benátkami, začal jsem se rozhlížet po nějakém příhodném políčku. Chtěl jsem takové, kde na mě nikdo neuvidí. Neznám italské zákony, ale vím, že dostat se do křížku s italskými carabinieri není dobré. Jsou mnohem přísnější, než naši. Na cizince trojnásob. Nevím, co by se vylíhlo v hlavě majiteli pole, kdyby viděl, jak mu ho luxuje cizinec. Jenže najít pole bez dozoru v Itálii není jen tak. Na severu je taková hustota obyvatel, že mezi vesnicemi nejsou prakticky žádné mezery a téměř na sebe navazují třeba několik desítek km. Je tady také jiný koncept, než v Čechách, kdy všechny domy jsou shluklé ve vesnicí a za ní jsou všechna pole. V Itálii je vesnice volnější, víc roztahaná, ale hlavně jsem si všiml, že většina zemědělců má pole a uprostřed toho pole je dům, ve kterém žijí a v okolí hospodaří.

Tady hledání na dohled od domu majitele nepřicházelo v úvahu. Když už jsem konečně našel pole, kde nikdo nebyl, našel kde zastavit, vytáhl vercajk, přišel blíže k poli a co to, kolem celého pole byl vodní příkop široký tak 1,5 až 2m, hluboký také tak. Možná by se to dalo přeskočit, ale rozhodně ne s detektorem, rejčem a dohledávačkou. Toto ze silnice nebylo vidět. Jedu tedy dál. po dlouhé době pole, které by možná šlo. Zase ten příkop. Došlo mi, že to jsou zavlažovací kanály, jelikož tam asi moc neprší. Kolem celého pole je kanál, který je napájen z řeky. Dále na poli jsou příčně vykopané menší kanály, které nejsou spojeny s tím hlavním. Přijede farmář s traktorem, za kterým má čerpadlo ( nebo přívěsné, viz foto) a přečerpá vodu z okružního kanálu do těch příčných. A je zalito.

Byl začátek srpna, takže část polí byla ještě nesklizená, část byla hned vedle domů majitele, část byla zoraná, ale to byly vlny klidně 80 cm ( ! ), část měla kolem sebe zavlažovací kanál. Pak jsem uviděl pole, říkám si tady to půjde. našel jsem příjezdovou cestu, vybalím detektor, přijdu na pole a další zrada. Pole bylo posekané, bylo na něm strniště, ale oni to nezorali a rovnou mezi strniště naseli kukuřici, která už měla asi 20 cm. No to si snad dělaj kozy. Znáte to, připravíte se na deset eventualit, které mohou nastat a ona přijde jedenáctá, kterou jste nečekali. Tak tohle je ten případ. Pomalu jsem opouštěl představu polního hledání. Tak jedem dál. Občas jsem si všiml, že některý ten farmářský dům je opuštěný, někdy polorozpadlý, ale často nebyla hned vidět cesta, kudy se k němu dalo dojet a prověřovat všechny časově nešlo. Někde na úrovni Bologni jsem přece jenom u jednoho takového opuštěného domu zastavil, jiný dům v dohledu nebyl, tak jdeme na to. To léto byla v Čechách pořádná vedra a v Itálii je to jako když českému vedru přimontujete turbo. Zkusil jsem kousek pole za domem, hlína jak beton, a první úspěch. Měďák, něco jako krejcar. Potom jsem hledal vedle na travnaté ploše a ejhle, ještě dva podobné měďáky z konce 19. st. Během té hodiny hledání jsem vypil 3 l vody a byl ůplně vyřízenej. Smrtelný horko. Tak směr jih a moře.

V dálce na obzoru se začaly rýsovat kopečky. Tak asi konečná. Na cedulích mě zaujal nápis Cattolica. Přijel jsem tam a hledal místo na parkování, nejlépe co nejblíž pláže. A nic. Takhle narvané letovisko jsem ještě neviděl. Parkování trvalo půl hodiny. Jdu se vykoupat a prověřit pláž. Málo domů, samé hotely. No uvidíme. Veřejnou pláž nevidno, tak na kraji, téměř u vody, nikomu nepřekážeje jsem sundal tričko a kraťasy a že jdu do vody. Ihned ke mě přišel chlápek a povídá, že tady nemůžu být, že je to soukromá pláž. Ptám se tedy, kde mají veřejnou pláž. Ukázal směrem k jednomu výběžku pláže který přecházel v kamenitý vlnolam. Ok tedy. U vlnolamu jsem odhrnul chaluhy, nafoukané odpadky a konečně se smočil. Ještě tam se mnou byly dva černošské páry s tlustými dětmi a jeden důchodce. Rádoby snobská Cattolica se mi nelíbí. I když, mohli by tu poztrácet  nějaké groše.

Večer, když se začalo ztmívat, konečně odešli poslední lidé z lehátek a personál, co je uklízí taky. Ideální to ale není, jelikož tyč slunečníku což je zároveň noha stolku a i lehátka jsou hliníkové, tak detektor každou chvíli silně houkne, když nedodržím správnou vzdálenost. Po nějaké době jsme byli na pláži už čtyři hledači. Nějaké mince padaly, ale žádný zázrak. Již potmě ke mě přišel asi 18ti lety Ital a ptá se, co že to mám za detektor.

Povídám "Golden mask 4".
 On na to s neskrývanou pýchou " Hm, to já mám Garett"

Ptám se " Ace ? "
"Ne" říká, " 250 "

Nechávám ho vyhrát a uznale říkám " Jo, to je super mašina"

Za nějakou chvíli ke mě přijde další týpek, evidentně hotelový zaměstnanec a říká, že tady nemůžu hledat, že je to soukromá pláž. Ptám se tedy kde můžu. Ukazuje na břeh moře. OMG, dneska už mě podruhý vyhodili. Trochu mě to rozhodilo. Když se detektor blíží k hranici mokrého písku, začíná každé mávnutí houkat. Zkusil jsem to jakkoliv potlačit, ale nic nepomáhá. Tady se GM bohužel nechytá.

Další den zkouším ještě hledat nějaké pole, ale absolutně bezvýsledně. Pole vzdávám. Chtěl bych tedy zkusit ty podivné háje, které jsou všude v Itálii a vůbec neznám jejich smysl. Stromy co vypadají jako osiky, nasázené v přesných řádích a rozestupech. Trvalo mě docela dlouho, než jsem našel takový, který není za barákem majitele, ale o samotě. Po hodinovém hledání výsledek nula. Nepočítám šroub M16 a italskou indulonu. Alespoň tam byl krásný stín. Další večer zkouším štěstí v sousedním letovisku Riccione. Parkování blízko pláže, to se mi líbí. Tak jako Cattolica se snažila být luxusní hotelový resort, tak Riccione naopak. Zkouším širokou veřejnou pláž a sem tam něco padá, ale docela mě to přestává bavit. Jsou to většinou mince menší, než 50c´. 1E je vyjímečné. Po nějaké době zase soukromá pláž a hledání mezi lehátky. Zvlášní, vůbec žádný signál. Půl hodiny a nic. Písek krásně urovnaný, nechápu. Pak jsem na to přišel. U plážové restaurace stál stroj, podobný jak sekačka na trávu, spíše malý kombajn. Vpředu rotoval válec, nabíral písek a přes síto ho vracel  ven. Pak mám něco najít. Tohle je asi 10x účinější než detektor. To jsou mizerové.

 Další den zase jiné letovisko okolo Rimini. Už mě to vůbec nebavilo. Za čtyři večery asi 11,50 E. většinou v deseťákách. Tak to jdu utratit. Mince byly vošklivý, zoxidovaný, o tom žádná. Kdybyste viděli ten ksicht, jakej udělala prodavačka, když jsem to hodil na pult. Velice štítivě a pomalu se v tom přehrabovala. Už jsem ji chtěl něco říct, ale  jazyková bariéra mi v tom zabránila. Nevím, jak se řekne italsky " Hele kotě, vo co ti de ? " Stejně by to nepochopila.

Poslední noc jsem chtěl spát opět v Bibione. Jenže na pláži byla diskotéka a já chtěl klid na spaní, tak jsem odjel kus do vnitrozemí. Po 20ti km konečně rozumné místo, Kolem půnoci už ležím a najednou mi strop auta začal modře blikat. Chvíli mi trvalo, než mě došlo, že je to odraz policejního majáku. V Itálii je volné kempování zakázané. Prošmejdili mi baterkou auto a co že tady dělám. Povídám, že jsem byl na dovolené, tady přespím a ráno jedu domů. Popřál mi dobrou noc a odjeli. Mohlo to být horší.  

Questo é tuto, ragazzi.

Ciao


Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeTam je pořádně zoráno.Ne jako tady ten dobytek jen podmítne,jen aby rychle mohl zasít
A to že ničí půdu je nesere :-/ :-/

pekny vylet. s tym plazovym rotostrojom si ma dostal :-/ . do akej hlbky to preosieval? Tak to už ostava iba hladanie vo vode. Som rad ze som dosetril a presiel rovno na ctx, voda je boží. :-)

Krásně napsáno a doplněno fotkami. Italové horké hlavy to mají pěkně vymyšlené a dovedu si představit jak tam byla tvrdá půda. Klobouk dolů za mě 1. :-) :-)

Bohužel taková je pravda... :-) ;-) :-) :-) :-) 8-) :-P

Policko tam chci taky zkusit. Nadrzo se mi nechce. Chci s povolenim majitele, tak dostane pritelkyne za ukol, mi to tam domluvit, pac ja nemluvim italsky :-) Taky si chci strihnout nakou valku a samozrejme plaze. Ovsem Tvoje zkusenost z plazi je dost tristni...ja mam zkusenost uplne opacnou, mel jsem za to, ze to je standard 8-)

Opak je bohužel pravdou.. ;-) o:-)

Aurumann: Jak to myslíš ? Že na plážích v Itálii nic moc není, nebo...?

Přesně,většinou jsou ty veřejné vyhledané,z důvodu že většina z nich je soukromá, a natrefit na nějakou kde se něco dá najít, je tam dnes už skoro stejný problém jako s těmi poli..

mohol by napisat jacoob, ten bol v italii ako je to s tymi plazami hm?

Tak ja nevim chlapi, ja tam uz "lovil" 3x a pokazdy jsem dal za vecerni hledacku 10-20 EUR. Obcas padlo i neco lepsiho. To co jsem si precetl v tomto clanku uplne odporuje mym osobnim zkusenostem, to je vsechno, co k tomu muzu rict ;-)

Zukloš má průměr mezi 40-50 éčky. Tak to bude asi trochu o zušenostech, jelikož on ty pláže dělá už hezkých pár roků ;-)

Je to spíš opravdu o štěstí na co kdo a kde narazí,hodně záleží také na návštěvnosti a patřičné sortě společenské třídě movitých turistů co se týče pláží..Já tam jezdím pravidelně 2 x ročně, a to hodně pěknou řádku let, tak je mi celkem i dobře známo co se tam dá a kolik, najít.. ;-)

Taky si myslim, ze to je spis o "stesti" na misto. Neni mi znama nejaka taktika, jak hledat na plazi. Jasne, clovek obehne mista, kde byly lehatka, nebo stanek se zmrzlinou, nebo kolem veze plavcika, ci okoli pristupove cesty, to je jasny. Ale nic jinyho zasadniho mi znamo neni. Bavim se samozrejme jen o hledani na suchu, ve vode uz je to o necem jinym. Navic ja chodil s kamaradem, ktery toho nabehal pri hledani (vseobecne, nemyslim v Italii) daleko min, nez ja a meli jsme kazdy vecer hodne podobny vysledky. Jediny co rozhodovalo, jestli clovek nakopal vice centovych, nebo eurovych minci.

:-D

;-)


Bella storia ;-)

Fajn počtení. Dík

Díky za reakce.
HannoS, tohle mě jěště nikdo neřek, Skoro mě to pokazilo tvrďáckou image. Nabídnu to brášincoj, je z Kramolny.
Jestli pláž dává, nebo ne, mám dojem záleží jen na množství hledačů. Noční hledání by mělo být teoreticky úspěšnější, neboť není třeba brát ohledy na překážející lidi.

O tých stromoch co si vravel nasadené v radoch,sú japonské topole.Velmi rýchlo rastu.Pouzivaju ich na drevotriesku a na kúrenie .Po celej Európe ich sadia vo veľkom . ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru