Jak na detektor kovů Minelab GPX 4500

Kategorie: Detektor kovů GPX 4500

1. Díl - konstrukce a ovládání detektoru kovů Minelab GPX 4500

Minule jsme si stručně popsali historii pulzních detektorů Minelab a dnes se tedy můžeme blíže podívat na to, jak s řadou GPX pracovat. Tzn., že se mrkneme na konstrukci detektoru, přiblížíme si systém pulzní indukce a popíšeme si jak GPX nastavit pro práci v terénu, shrneme jednotlivé výhody a nevýhody těchto přístrojů.
No a můžeme začít s konstrukcí detektoru a jeho jednotlivými částmi. Po otevření bílé krabice na nás vykoukne trochu více součástí, než jsme zvyklí z běžných VLF detektorů, ale nenechejte se zastrašit, není to žádná věda. Hlavní části jsou tyto tři, návod a záruční list, ale ne, dělám si legraci. Teď už seriózně, hlavní částí je samozřejmě elektronická jednotka detektoru, která se ukrývá pod modrým plastovým krytem s displejem a několika čudlíky, tady se ukrývá veškerý CML (centrální mozek lidstva), který si později popíšeme, další částí je shaft detektoru, tedy klasická dvoudílná tyč s klasickým zámkem, opěrka ruky, ručka s čudlíkem na rychlé trackování (odladění zemního efektu), líbivá li-on baterie se zabudovaným zesilovačem (booster), kabel k připojení baterie do elektronické jednotky (ta modrá krabice), standartní 11“ DD cívka Minelab, popruhy na upevnění baterie k tělu a sluchátka KOSS UR. Bohužel jedna zásadní věc mi v té bílé krabici vždy chybí, asi tušíte která a tušíte správně, je to osobní asistent (dříve se nazýval nehezky - otrok), stačil by blbý, ale silný jedinec, s výjimečnou schopností, a to dokonalého napodobení práce malého bagru. Bohužel, zatím se tato modelová varianta neprodává a podle ověřených informací se v brzké době na trhu neobjeví.

Detektor kovů Minelab GPX v testu od Háby
 
Složení jednotlivých částí do funkčního celku je triviální záležitost, kterou jsem zvládl i já na poprvé, takže Vy všichni ostatní, i vy děti, to dáte s úsměvem na rtu. Je to klasika, složíte shaft, nasadíte opěrku, která je dvoudílná a přidržují ji dva plastové šrouby, připevnit jednotku detektoru na tyč, přišroubujete ručku, ze které je vývod rychlého trakování, tento kablík napojíte do elektroniky detektoru, konkrétně do zdířky s názvem smart point, pak už nám jen zbývá nasadit cívku a přitáhnout plastovým šroubem. Lion baterie je uložena mimo elektroniku detektoru v opaskovém pouzdru na zádech. Na jedné straně baterie je konektor pro připojení kabelu k detektoru a na druhé straně je vývod na sluchátka. No a máme hotovo, ani to nebolelo.

Detektor kovů Minelab GPX 4500

Takhle to vypadá vcelku

Detektor kovů Minelab GPX 4500 box elektroniky

Pokročíme dále a podíváme se blíže na elektronický box, obrázek nám názorně ukazuje jednotlivé manuální přepínače na boxu elektroniky ze přední i zadní strany.

Pojďme si jednotlivé ovladače stručně popsat:

Treshold- Tento otočný kolík nastavuje hladinu prahového tónu. Tj. tón, který neustále slyšíte ve sluchátkách v pozadí, od tohoto prahového tónu se odvíjí všechny odezvy na cíle. Klasicky bych řekl, že je dobré nastavit treshold přiměřeně, tzn. Ani slabě a ani hlasitě, ale z vlastní zkušenosti si hladinu tresholdu nastavuju hlasitěji, rysku dávám až na pátou hodinu. Hlasitější treshold se mi zdá být daleko stabilnější.

 Auto Tune – Po zmáčknutí tohoto čudle začne detektor automaticky vyhledávat nejméně rušený kanál. V podstatě automaticky odlaďujete interference, samozřejmě je v detektoru i možnost manuálního nastavení nejméně rušeného kanálu.

Search Mode – Třípolohovým přepínačem máte možnost přepnout se do tří předvolených hledacích módů: Uživatelský, Základní a Hloubkový

Soil/Timings – Půda/Časování, opět třípolohový přepínač, kde máte na výběr f-ce:
Enhance- Tato volba velmi efektivně odstraňuje negativa přílišné mineralizace
Normal – Optimální volba na většinu půd a většinu cílů
Special – tato volba otevírá možnost dalšího nastavení časování na LCD displeji

Ground Balance – Zde volíte způsob, jakým se bude odlaďovat zemní efekt.

Tracking- tato volba automaticky sleduje pozemní mineralizaci a nastavuje optimální Ground Balance, je vhodná na půdu s rozdílnou mineralizací.

Fixed – Po odladění zemního efektu, tato volba zafixuje nastavení ground balance, výhodou této volby je lepší citlivost a dosah na cíle, bohužel negativem této funkce je nutnost častého odladění země.

Coil/RX – tady volíte možnost Mono, pokud máte nasazenou Mono cívku a DoubleD pokud máte DD sondu, volba Cancel se používá, pokud pracujete v prostředí s extrémními interferencemi, tyto interference v módu Cancel elektronika redukuje na minimum. Samozřejmě v canclu se rozlučte s deklarovanou citlivostí a dosahem. V této volbě je dramaticky omezen výkon přijímače, a pokud bych měl tuto funkci laicky charakterizovat, tak bych musel být hodně neslušný, takže se o charakteristiku tohoto módu nebudu pokoušet.
Spodní stranu máme za sebou, stručné jsme si vysvětlili jednotlivé knofle  a pustíme se do horní strany. Ačkoliv je na první pohled méně čudlíkoidní, tak bohužel je zde nastavování mnohem více, díky LCD displeji.

Menu detektoru kovů Minelab GPX 4500

Jenom okrajově si jednotlivé volby popíšeme, ať se hneme z místa.

Backlight – osvětlení LCD, od 1-8, čím vyšší číslo, tím delší časový interval zapnutého osvětlení LCD

Bateri test – zobrazí stav baterie na LCD, 8.4 – 8.2 V značí plně nabitou baterii, při 7.8V je s baterií ámen. Plně nabitá baterie vydrží pracovat 8 – 10 hodin.

Volume limit – hladina hlasitosti, kterou generují cíle

GB Type – Ground Balance, opět vybíráte ze tří možností: General, Specific a GB OF
    General-základní nastavení pro většinu půd
    Specific- volba pro silně mineralizované půdy
    GB OFF- Tato možnost je vhodná pro neutrální půdy

Special – Opět volíte další podmenu

Salt- Coarse – zvolíme, pokud je půda velmi mineralizovaná a treshold je nestabilní, u této volby je mírně snížena citlivost na malé cíle.

Sens Extra – volba vhodná na většinu „normálních“ půd. V této volbě je dosaženo skvělé hloubky i citlivosti s DD cívkami, ale pozor tzv. HOT- ROCKS, mohou generovat změnu tresholdu(cíl)

Sharp- Zvýrazní i ty nejslabší cíle, skvělý hloubkový dosah a citlivost, ale nelze použít v „špatných podmínkách“(interference, větší mineralizace)

Sens smooth – volba vhodná pro malé a mělké cíle

Man Tune – možnost manuálního „odladění interferencí“, můžete zde sami naladit optimální kanál pro práci s detektorem

Motion – Rychlost pohybu cívky, čím menší rychlost zvolíte, tím bude stabilnější a citlivější detektor. Tradičně volíte z možností V.Slow (nejpomalejší), slow, medium a fast (rychlý)

Rx Gain – nastavuje výkon přijímače od 1 -15, čím vyšší gain, tím vyšší dosah, opět zde platí vyšší výkon = větší nestabilita, nebo řekněme náchylnost k interferencím

Audio – a tradičně čtyři možnosti volby audia

Quiet – klidná odezva na cíle, tato volba se používá ve ztížených podmínkách (velká mineralizace, interference).

Normal- volba kompromisu, mezi stabilitou stroje a dobrým dosahem

Deep- volba pro hloubkové hledání, nej odpověď na hluboké cíle

Boost – nová volba u řady GPX, maximální dosah a citlivost.

Audio Tone – nastavujete tón odpovědi na cíl

Stabilizer – opět nová volba u řady GPX, systém SETA efektivněji odstraňuje nestabilitu detektoru, způsobenou interferencemi, standardně je předvolena 10. Čím nižší číslo, tím stabilnější treshold, ale zase na úkor citlivosti a dosahu, sice elektronika zde neovlivňuje Rx (přijímač), pracuje se zvukovou odpovědí, tak bohužel nízké nastavení Vám ovlivní ty jemné nuance tresholdu v audio odpovědi, což mohou být velmi hluboké menší cíle.

Signal – napíšu to zjednodušeně, tak mě Vy zkušení nekamenujte prosím, audio odpověď na cíl má vždy dvě zvukové polohy nejdříve se hladina tresholdu zvýší a pak padá dolů a tady ta volba nám určuje, jak velký bude rozdíl mezi těma dvěma polohami v audio odpovědi.

Target Vol. – obyčejná hlasitost, jenom tak honosně nazvaná TARGET VOLUME.

Response – Tato f-ce nastavuje, jakým způsobem se budou ozývat cíle ve sluchátkách. Můžete nastavit volbu Normal, kdy zvuková odezva mělkých cílů se nám bude hlásit nejprve jako stoupající a následně padající tón a hluboké cíle uslyšíte jako padající a poté stoupající tón. Další volbou je Inverted, kdy tónová odezva na cíle bude přesně opačná volbě Normal, tzn. Mělký cíl= klesající a následné stoupající tón a hluboký cíl=stoupající a poté klesající tón.

Tracking – v této volbě nastavujete, jak rychle elektronika sleduje půdní mineralizaci. Perfektně nastavená balance půdy, je důležitá pro dosažení maximálních hloubek a citlivosti GPxka. Na hledání hlubokých cílů se doporučuje nastavení SLOW, tedy pomalé sledování mineralizace půdy. Další možností je volba MEDIUM, je to volba kompromisu a poslední možností je FAST, tedy rychlé sledování mineralizace, doporučuje se používat jen v extrémních případech, kdy mineralizace půdy je značně variabilní.

No, myslím si, že toliko k základnímu popisu nastavení detektoru, je zde trošku více možností nastavení, než u běžných VLF, ale není to opravdu žádná věda. Jen to je potřeba trošičku vstřebat a pochopit základy, nic těžkého to opravdu není, párkrát si přečtete návod a po několika vycházkách je nastavení rutina. Samozřejmě pro své zákazníky mám slabost, takže těm nastavení naservíruju na talířek přímo v terénu, krok za krokem, takže žádné obavy a šedivé vlasy se nekonají.

Příště se už konečně dostaneme od té suché teorie dále ku předu a povíme si více jak s GPX pracovat v terénu a začneme postupně od píky tzn., jak zapnout stroj, jak odladit, co nastavit atd.

Hába
Moravia Detect
Autor pracuje s PI detektory Minelab řadu let
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Konečně bude něco o nastavení GPX...Už se těším až ho zas opráším a pomažu ho otestovat dle rad...Jen tak dál ;-)

Jak bys definoval ve vztahu k tónovému přístupu odpovědi nějak zjednodušeně mělký a hluboký cíl?

diky za clanek, je super. A kdy bude druhy dil?

Rozhodně podnětný a zajímavý článek, Taky bych se přimlouval za jeho avízované pokračování ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru