Jak na detektor kovů Nokta Simplex Ultra, BT a Lite podle Elmary část 1

Kategorie: Detektor kovů Nokta - Makro Simplex+

Nová řada Simplexů je tady s námi už pár týdnů a jelikož dotazů na nastavení je opravdu hodně, tak se tentokrát zaměříme čistě na praktická nastavení do různých prostředí a pro vyhledávání různých typů cílů.

Starší řada Simplexů byla oblíbená a vypadá to, že nová řada bude ještě oblíbenější. Jelikož se jedná o detektor určený především pro začátečníky, ale zároveň má širokou možnost nastavení, je potřeba dodržovat několik základních věcí, abychom z detektoru dostali nejen maximum, ale zároveň se chybným nastavením nepřipravovali o nálezy.

Pracovní režimy

Počet pracovních režimů se liší podle toho jaký model nového Simplexu vlastníte. Pro zjednodušení, abych nemusel v textu stále popisovat jednotlivé modely, popíšu je všechny.

Pole: Režim je optimalizovaný na malý počet cílů, kdy je větší důraz na dosah a menší na separaci.

Z obrázku a názvu by se mohlo zdát, že je to režim na pole. Ale to platí spíše jen pro západní Evropu, kde jsou pole „bordelu“ prostá. Tady u nás, kde jsou pole odpadů plná, je potřeba na pole použít režim les a na les režim pole.

Les/Park: Režim je určený pro hledání v lokalitách s velkým množstvím odpadů a jsou zde výrazněji zohledněny separační vlastnosti detektoru.

V našich podmínkách je tak dobré režim používat na polích s větším počtem odpadů a cílů, městských parcích atd. U verze Ultra lze nastavit rychlost obnovy v 5 krocích a dá se tak říci, že máte k dispozici 5 různých různě rychlých režimů Pole/Park.

Les/Park2: U verze Simplex BT jsou dva režimy Les. Liší se od sebe rychlostí a dosahem.

Les/Park 1 je o něco hlubší, ale zároveň má nižší rychlost obnovy než 2. Můžete tedy režimy používat tak, že jednička je na pole s menším množstvím odpadu a dvojka na ty více zaneřáděné.

Pláž: Detektor je optimalizovaný na vyhledávání ve vysoké salinitě (slaná voda).

V našich podmínkách, kdy nemáme možnost chodit slanou vodu, se tento režim nepoužívá. Pro hledání ve „sladké“ vodě se dají použít jak režim Pole, tak Les/Park. Při použití režimu pláž ve sladké vodě, byste se zbytečně okrádali o dosah, který je u tohoto režimu díky filtrům výrazně nižší. Režim tak využijete asi především na letních dovolených u moře.

Všechny kovy – All Metal: Režim je určen do míst s minimálním množství cílů a obecně na dohledávky, kdy se snažíte „dosbírat“ veškeré cíle.

Ve většině případů bude režim použitý pro dohledávky. Tento režim používá pouze jeden tón a liší se také v tom, že je neustále slyšitelný prahový tón (bručivý zvuk na pozadí). Prahový tón je potřeba vždy nastavit tak, aby byl lehce slyšitelný, ale na druhou stranu nepřekrýval nejslabší cíle.

Vícetónové režimy u Simplex ULTRA: U Simplexu ULTRA jsou navíc k dispozici ještě dva vícetónové režimy (4tónový a multitónový). Oba jsou určeny pro hledače, kteří mají raději vyšší mírů audio diskriminace, kde i bez pohledu na LCD detektoru podle audia dokáží odhadnout o jaký předmět se bude jednat.

Režimy ocení především hledači, kteří mají rádi bohatší audio odpověď detektoru a oceňují přesnější vyhodnocení již z audio odpovědi detektoru.

Tak dostali jsme se přes režimy a nyní se můžeme věnovat samotnému nastavení.

Čisté pole

Asi nejlepší, jak začít je vždy v lokalitě s méně cíli. Tak abyste, pokud začínáte, měli šanci jednotlivé cíle v klidu vyhodnotit. Směs zvuků v odpady zamořené lokalitě je pro začátečníka peklo a nejenom že se tak nic na začátku nenaučíte, ale naopak jste pak na rychlé cestě si celý koníček otrávit. Naprostou klasikou je začít na zahradě u staršího rodinného domku, které je plná želízek, natavených odpadů z kamen atd. To je často peklo i pro zkušeného hledače. Začátečník má po chvíli chuť detektor zahodit ve výčitkách do čeho se to zase pustil.

Jsme tak na čistém políčku, někde poměrně daleko od nejbližší vesnice, vybereme režim Les/park, u verze BT 1a u ULTRA nastavení rychlosti obnovy na 3 (defaultní nastavení od výrobce).

Nyní je potřeba nastavit citlivost. Na začátek doporučuji dát citlivost na 25. Jakmile se ale trochu s detektorem seznámíte, můžete vždy postupovat tak, že nastavíte citlivost na maximum a začnete chodit. Pokud detektor vykazuje prozvuky a je neklidný, postupně citlivost snižujete a to až do chvíle, kdy je přístroj v podstatě klidný. Zkušenější hledači vždy preferují takové nastavení, kdy detektor nějakou lehkou nestabilitu vykazuje a lehce si „povrkává“. K tomu se ale můžete propracovat později.

Nyní si projdeme menu. První položka je nastavení hlasitosti. Má 5 úrovní a defaultně je nastavená na 3. Zkuste nad cívkou něčím zamávat a podle toho, jak je na tom váš sluch úroveň nastavte. Pro mě je 3 stále ještě dostatečně hlasitá, alespoň v podmínkách, kde mě neruší žádné další zvuky.

Diskriminace – důležitou věcí nastavení je diskriminace. Jelikož se u Simplexu stále jedná o začátečnický detektor, nebo v případě verze Ultra detektor určený pro mírně pokročilé, důrazně doporučuji se vyhnout čemukoli jinému než „zavření“ železa (v režimu hledání mincí do ID 15 -verze Ultra). Přičemž bych vždy chodil tak, abych si každé železo „poslechl“. Především u velkých železných cílů, kdy se předmět často ozve tak, že míchá tón železa a barevných kovů, je nastavení, kdy železa neslyšíte, kontraproduktivní. Pak totiž začátečník, který slyší pouze přerušovaný tón pro cíl z barevného kovu, zbytečně kope železo.

Filtr mineralizace – zemní tlumení. Šikovná funkce, která Vám může pomoci v problematických místech udržet detektor na vysokém nastavení citlivosti. Tak jako s každým takovým nástrojem i s tímto filtrem je potřeba postupovat opatrně a používat ho jenom když je to nezbytně potřeba. V klasických režimech je filtr nastavený na 0 a tam byste ho i v normálních lokalitách měli nechat. Použití filtr najde v místech, kde detektor výrazně „přiznává“ zem.

Pokud si budete dělat doma pokusy s nastavením filtru (doporučuji se nebát experimentovat) rychle si všimnete, jak pracuje. Ve standardních režimech s nastaveným filtrem na 0 má detekovaný předmět poměrně dlouhý konec na konci dosahu, kdy se hlásí velice slabě, ale detektor ho stále detekuje. Čím vyšší hodnotu filtru nastavujete, tím menší efekt tohoto slabého signálu je. Je tak jasné, že především u cílů, jako jsou drobná stříbra atd, bude filtr ubírat na dosahu.

Frekvenční posun: Nastavení slouží pro eliminaci možného rušení a je zde na výběr ze tří kanálů. V případě rušení prostě zkoušíte který kanál je ten nejstabilnější. Je zajímavé, že při testech nám jako nejzaručenější vycházel F3. Osobně bych tak začínal na F2.

Speciality verze Simplex Ultra

ID stupnice pro hledání mincí a relikvií: Tohle je opravdu specialitka se kterou jsme si trochu vyhráli. Verze Simplexu Ultra umožňuje totiž dvě nastavení ID stupnice. Liší se především v tom, jak široké pásmo je věnované železným cílům. Zatím co u nastavení „na mince“ je železo do ID 14, u nastavení na relikvie je do ID 39.

Na co je to dobré? Pokud hledáte barevné cíle, mince, šperky atd určitě nechte nastavený symbol mince. Nastavení relik se dá doporučit především těm, kdo se věnují hledání železa, jelikož to jim umožní lépe železa dělit dle jeho velikosti a vyhnout se tak lépe nejdrobnějším hřebíčkům, které obvykle nezajímají nikoho.

Hloubka ID cíle -  další dosti neobvyklá funkce. V nastavení najdete tři úrovně nastavení. Nejnižší znamená nejpřesnější vyhodnocení a naopak nejvyšší bude znamenat, že se detektor bude pokoušet vyhodnotit ID číslem i ty nejslabší „šusty“ na hranici dosahu. Empiricky otestováno, držel bych se středního nastavení na “medium“.

Rychlost obnovy: Verze Simplexu Ultra umožňuje nastavení rychlosti obnovy v 5 krocích, kdy číslo 1 je nejpomalejší a číslo 5 nejrychlejší.

Čistě pro ty, co začínají, se rychlost nastavuje s ohledem na lokalitu. Čím více je v lokalitě cílů, tím s ohledem na separaci potřebujete rychlejší reakci detektoru, abyste dokázali „vyzobávat“ barevné cíle mezi železem. Bohužel vyšší rychlost zpracování signálu znamená snížený dosah detektoru a tak pokud byste se snažili nastavit vždy maximální rychlost reakce, budete se okrádat o dosah. Ideální nastavení na běžné lokality je tak na 3. Pokud se dostanete do hodně čistých míst, můžete hodnotu snížit U nízkých nastavení je dobré také zpomalit rychlost pohybu cívky, a naopak pokud budete hledat v místech s velkým množstvím odpadu, nastavení budete zvyšovat.

Nastavení tónů: celé menu připomíná již spíše profesionální detektory. Je zde možnost nastavit jak frekvenci tónu, tak jeho hlasitost. Zvolené hodnoty ale nejsou vůbec špatné a než začnete experimentovat, asi bych s továrně nastavenými hodnotami něco nachodil.

To je ve zkratce asi to základní. Ještě by se dalo pokračovat s méně důležitými věcmi jako je podsvícení, svítilna atd, ale pro základní nastavení a vysvětlení těch důležitých funkcí by tento text měl být dostatečný. I tak je již opravdu dlouhý a i když Simplex znamená jednoduchý, jeho druhá generace, a to především ve variantě ULTRA, je doslova našlapaná možnostmi nastavení. Další si povíme v druhém dílů a zároveň mohu prozradit, že vyjde speciální článek od Jaccoba který se věnuje pouze verzi ULTRA.

Srovnávací tabulka (Simplex New Generation)

 
 Model  Simplex LITE  Simplex BT  Simplex ULTRA

 Pracovní
 
frekvence

 15kHz  15kHz  15kHz
 Bluetooth
 připojení

 NE

 ANO

 ANO

 Pracovní režimy  Pole, Park, Pláž, All Metal  Pole, Park 1, Park 2, Pláž, All Metal  Pole, Park, 4 Tone, 99 Tone, Pláž, All Metal
 Pinpoint           

 ANO

 ANO

 ANO

 IDentifikace
 cíle
 01-99  01-99  01-99

 Notch filtr

 ANO

 ANO

 ANO

 Nastavení
 citlivosti
 30 úrovní  30 úrovní  30 úrovní
 Hlasitost  5 úrovní  5 úrovní  5 úrovní
 Odladění vlivu
 půdy
 Automatické / Manuální  Automatické / Manuální  Automatické / Manuální
 Vibrace

 ANO

 ANO

 ANO

 Podsvícení

 ANO

 ANO

 ANO

 Podsvícení
 klávesnice

 ANO

 ANO

 ANO

 LED svítilna

 ANO

 ANO

 ANO

 Posun
 frekvence

 ANO

 ANO

 ANO

 Vypnutí železa

 ANO

 ANO

 ANO

 Stabilizátor
 země

 ANO

 ANO

 ANO

 Prahový tón (All Metal)

 ANO

 ANO

 ANO

 Coin&Relic ID
 Scale

 NE

 NE

 ANO

 Přesnost
 hloubky ID

 NE

 NE

 ANO

 Nastavitelná
 rychlost
 obnovy

 NE

 NE

 ANO

 Tone Break

 NE

 NE

 ANO

 Nastavení
 frekvence tónů

 NE

 NE

 ANO

 Hlasitost tónů

 NE

 NE

 ANO

 Aktualizace
 Softwaru

 ANO

 ANO

 ANO

 Hledací sonda

 Vodotesná DD sonda 24x15 cm / (SX24)

 Vodotesná DD sonda 28 cm / 11" (SX28)  Vodotesná DD sonda 28 cm / 11" (SX28)
 Konstrukce  Hliník & Plast  Hliník & Karbon  Karbon & Karbon
 Display  Graphic LCD  Graphic LCD  Graphic LCD
 Hmotnost  1.2kg (2.6lbs)  1.2kg (2.6lbs)  1.2kg (2.6lbs)
 Délka konstrukce  63cm -132cm nastavitelný  63cm -132cm nastavitelný  63cm -132cm nastavitelný
 Baterie  2300mAh Lithium  2300mAh Lithium  2300mAh Lithium
 Záruka  3 roky  3 roky  3 roky

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Chce to video 😁

Uděláme instruktážky ke všem 3 typům. Teď to ale bylo tak, že vždy když na tobyl čas tak strašně foukalo a to je pak na tom videu hodně slyšet...

Ahoj,mám od Vás Simplex Lite a už jsem jí trochu očmuchal. Koukám po větší civce. Máte prosim pěkně poznatky o dosahu,separaci a vúbec? Díky moc

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru