Jak na nastavení detektoru kovů Nokta Simplex Ultra podle Jaccoba

Kategorie: Detektor kovů Nokta - Makro Simplex+

Jak už asi většina z vás zaregistrovala, tak populární detektor Nokta simplex se dočkal kompletní modernizace a vznikla tak nová řada detektorů Lite, BT a Ultra. Výrazný posun u nové řady je hlavně v konstrukčním provedení, výkonu a programovém vybavení detektoru.

Nová řada je tak znatelně lehčí, zvedla se i vodotěsnost z 3m na 5m a pracovní frekvence z 12kHz na 15kHz.

Ale opravdu velký skok je zde v programovém vybavení detektoru a to zejména u modelu Ultra. Původní název Simplex vycházel ze slova SIMPLE (jednoduchý), avšak možnosti nastavení nové řady a to hlavně modelu ULTRA, už jsou znatelně bohatší a odpovídají detektorům z vyšších cenových tříd. Ale teď k samotnému nastavení..

Oproti původnímu Simplexu přibylo zásadní nastavení hlavně rychlosti obnovy, stabilizátoru země a kompletní nastavení audia. Své dosavadní poznatky se tak pokusím shrnout v několika bodech.

Coin / Relic ID rozsah

U modelu Ultra jsou také dostupné dva ID rozsahy (mince/artefakty). Všem bych doporučil si hned ze začátku vybrat jaký ID rozsah vám vyhovuje nejvíce a ten pak dále používat. Každý z rozsahů má rozdílnou škálu ID a dostávali byste pak jiné ID na stejný cíl, což by pak pro vás mohlo být matoucí.

Na klasické hledání se mně nejvíce osvědčil rozsah pro mince, který má jemnější stupnici pro cíle z barevných kovů, nicméně třeba pro válkaře nebo pro lovce železných artefaktů může přijít vhod ID rozsah pro artefakty, který má zase rozšířenou škálu železa.

Filtr zemního tlumení

Nová a celkem zajímavá funkce, která umožňuje osekávat slabší tzv. ševelivé signály a tím dělá odpověď detektoru kontrastnější. Primárně funkce slouží k tlumení odpovědi od země, nicméně přidávání hodnoty filtru má sice za následek mírné snižování dosahu, ale zároveň se detektor stává stabilnější, takže je možné použít vyšší hodnoty citlivosti.

Zajímavá je pak kombinace vyšších nastavení (např. 5) s vysokou hodnotou citlivosti. Lze tak dosáhnout i toho, že detektor je naprosto klidný i při maximální citlivosti a odpověď na cíl je jasnější. Tento efekt se pak dá pozitivně využít zejména v horších půdních podmínkách a v místech s vysokou koncentrací cílů a odpadu.

Hloubka ID vyhodnocení

Obecně u všech detektorů platí, že přesnost vyhodnocení se s přibývající hloubkou a horšími půdními podmínkami snižuje. Logicky, čím je signál od cíle slabší a čím více je ovlivněn odpovědí od země, tím horší údaje pro výpočet ID detektor dostane.

V tomto nastavení je tedy možné určit hranici, kdy se má ještě detektor pokoušet zobrazit ID hodnotu na displeji. Na výběr jsou celkem 3 možnosti L (low-nízké), M (medium-střední) a H (High-vysoké).

V nastavení H se bude detektor snažit vyhodnotit víceméně jakýkoli, tedy i nejslabší signál, a to i za cenu značné nepřesnosti ID. V nastavení L bude detektor vyhodnocovat pouze silnější signál, kde je předpoklad, že vyhodnocení bude ještě velmi přesné. Na hlubší a slabší signály bude detektor samozřejmě reagovat také, ale odezva bude akustická bez vyhodnocení, takže toto nastavení neovlivňuje hloubku detekce, ale pouze hloubku, do kdy se detektor snaží vypsat ID číslo na displeji. Hodnota M logicky leží mezi těmito hodnotami.

Každopádně obecně platí, že na většině bych doporučil hodnotu M, pokud se ale pohybujete v půdách s mírnou mineralizací, lze použít i vysoké nastaveni (H), ale hraniční signály už nemusí být 100% vyhodnoceny správně.

Rychlost obnovy

Nově je zde i možnost nastavení rychlosti obnovy, které funguje shodně jako u ostatních detektorů. Obecně platí, že zvyšováním hodnoty detektor získává lepší separační vlastnosti, ale mírně ztrácí na dosahu a audio signál je také ostřejší. Snižování hodnoty se projeví inverzně, detektor má lepší hloubkový dosah a audio signál má pozvolnější náběh i doběh. Osobně se mně nejvíce osvědčila hodnota 2 do lesa a 3-4 na pole podle počtu cílů.

Audio nastavení

Zde opět dosáhlo výrazných změn a je možné nastavit naprosto vše, co vás napadne. V menu audia lze tedy pro každý z tónů přiřadit požadovanou výšku tónu, vlastní hlasitost i ID rozsah.

Výjimkou je logicky pouze multitón (99 tónů). Celkově detektor disponuje 6 režimy, kde je v závislosti na zvoleném režimu 1,2,3,4 nebo 99 tónové audio.

Doporučené nastavení LES:

 • Režim: Field - tento 2tónový režim je nejhlubší režim v detektoru, který je vhodnější do čistších lokalit, jako je většina tuzemských lesů.
 • Rychlost obnovy: 2 - ještě více podpoří hloubkový dosah detektoru.
 • ID rozsah: Mince (coin)
 • Filtr zemního tlumení : (0-3) podle lokality, čím méně tím lépe.
 • Citlivost: 25-29 podle lokality a rušení.
 • Tón železa: zapnuto
 • Hloubka ID vyhodnocení : M - v místech s nižší mineralizací můžete zkusit i H.

Doporučené nastavení POLE:

 • Režim: Park; 4 nebo 99 tónů - režimy se chovají velice podobně, doporučuji zvolit režim podle požadovaného počtu tónů.
 • Rychlost obnovy: 3-4 podle koncentrace cílů.
 • ID rozsah: Mince (coin)
 • Filtr zemního tlumení: 2-5 podle lokality, čím méně tím lépe.
 • Citlivost: 24-27 podle lokality a rušení.
 • Tón železa: zapnuto
 • Hloubka ID vyhodnocení : M

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super díky 😊🥳

Ahoj,čtu to snad po patnáctý :-) mám od ledna simplex lite a chystám se ženě poříďit ultra a hned Jí tu Noktičku ukradnu :-)

Kluci potřebuju poradit tak nějak ,,po lopatě,, jak si co nejlíp nastavit Ultru protože ho mám asi týden venku sem s ním byl zatím jednou a von reaguje snad i na ty zrzavý veverky na stromech 😊Protože v zemi hovno a von furt pípá...a to jedu v továrním nastavení.Bude mě dál srát tak budu trvat na vracení peněz.Dík

Pečlivě si přečti návod ,zhlídni instruktážní video a Přečti si příspěvky od Jacoba a dalších o nastavení tvého detektoru.... a chtělo by to jít ven víckrát než jednou...trpělivost i mince přináší

Ono je nějaké video na ultra ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru