Jak na nastavení Minelab Equinox

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600

Minelab Equinox je detektor kovů, kde by nastavení nemělo dělat problém nikomu. Detektor není nijak složitý a i v základních nastaveních je jeho výkon excelentní. Přesto jsme při nedávném testování na Moravě narazili na několik přístrojů, které jejich majitelé chodili nastavené v režimech, které bychom opravdu netypovali. Z tohoto důvodu nyní uvedeme několik nastavení, ve kterých v současné době chodíme a zároveň popíšeme alespoň základní souvislosti proč detektor nastavovat tak, jak ho nastavujeme.

Nastavení podle Elmary

Pole plné železa: Tady je hned v úvodu třeba říci, že není pole jako pole. Zatímco v anglosaském světě jsou pole čistá, v tom naše je v nich doslova všechno. Pravděpodobně to souvisí s nějakou větší úctou k půdě. Proto na našich polích je třeba nastavit režim park, který počítá s tím, že cílů bude větší počet. Tento režim, stejně jako všechny ostatní, má dvě možnosti nastavení. Tady platí, že volba č.1 dává větší váhu na nižší pracovní frekvence a volba č.2 na ty vyšší. Převedeno do praxe. ..volba č.1 bude klidnější a o něco méně citlivá na ty nejdrobnější cíle, volba č.2 bude citlivá i na ty nejmenší předměty.

Řekněme tedy, že naše vybrané pole je plné železa, a to co nás zajímá jsou drobné stříbrné mince v ornici. Vybraný režim by pak měl být Park 2.

Další položkou nastavení je pracovní frekvence. Z dosavadních testů se nám ukázalo, že detektor v podstatě vždy chodí nejlépe v režimu multifrekvence. Osobně bych jednotlivou frekvenci volil pouze v určitých hodně specifických případech.

Nastavení diskriminace. V továrním nastavení režimu Park 2 je železo úplně zavřené. Dá se tak chodit, ne že ne. Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat.

Poznámka: Základní pochopení vztahu mezi diskriminací, nastavením rychlosti obnovy a funkcí Iron bias Vám přinese výrazně lepší výsledky. Pokud se tak pohybuji v lokalitě s velkým množstvím železného odpadu, kde se snažím detekovat drobné barevné cíle co nejhlouběji, bude moje nastavení vypadat asi takto: diskriminaci železa nastavenou tak, že neslyším cíle -9 až -6, rychlost obnovy 5, Iron bias maximálně 2. Takovým nastavením docílíte vysoké citlivosti a dosahu i na ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu, zároveň bude separace na takové úrovni , že nebudete míjet ani barevné cíle, které jsou velice blízko železných předmětů.

Tudíž celkové nastavení Pole plné železa – malé cíle bude asi takové: Citlivost 22-20, multifrekvence, zavřená čísla -9 až -6, odladit poloautomaticky zem, threshold tak, abyste ho lehounce slyšeli (podstatné pro detekci větší cílů a předmětů na hranici dosahu), Iron bias 0 až 2, rychlost obnovy 5. Plus nezapomeňte vždy na začátku hledání odladit interference.

Já mám rád detektor co nejklidnější

Park 1, Pole 1:  je řada hledačů, kteří preferují především co nejklidnější průběh hledání. Pro ně, řekl bych, jsou tyto dva režimy jako dělané. Pouze tak platí, že Park 1 použijete v místech s velkým množstvím železa, Pole 1 v místech, kde je odpadů méně.
Detektor i v těchto dvou režimech výrazně převyšuje vše, co jste doposud měli v rukou, ale nebudete se muset trápit kopáním plíšků 2x2 mm v 5 cm a podobných radostí, které Vás neminou, když chodíte ve 2jkových režimech. Určitě se tak nikdo nemusí bát, že by minul i tu nejmenší minci.

Nastavení pro ležérní odpočinkovou hledačku je asi takové: Park 1, citlivost 22 (většinou není potřeba snižovat), iron bias 2, rychlost obnovy 4, diskriminace zavřená od -9 po -4.

Je také potřeba říci, že u všech režimů si nastavuji audio diskriminaci tak, aby číslo 1 bylo signalizované jako železo. Pod tímto číslem se ozývají především koksy, které prolezou přes filtr. Něčí zkušenost může být jiná, ale za mě… ID 1 nemá smysl kopat.

Poslední věcí, kterou bych rád speciálně zmínil, je odladění půdy. Použít se dá automatický režim, poloautomatický a ruční. Automat je pouze do míst, kde se rychle mění mineralizace. Ve všech ostatních používejte nastavení poloautomatické a nebo ruční. Poloautomat funguje bezvadně. Najdete kus čistého místa, držíte tačítko a pumpujete. GBčko se srovná během několika vteřin a můžete vyrazit. Je potřeba také zmínit, že odladění pro 1čkové a 2jkové režimy vychází úplně jinak. Pokud tak přepnete z režimu 1 na režim 2, vždy odlaďte znovu GB.

Tolik asi na úvod ode mě vše a v příštím díle to již uděláme pro mírně pokročilé s vychytávkami jak na čediče atd.

Elmara

Equinox podle Habána

Njn Equinox .. Co k tomu říct.. Minelab Equinox je konečně detektor co mě po dlouhé době baví! Má novou technologii, možnosti nastavení, které umožní velkou variabilitu.Snažil jsem se za pár hledání otestovat a nastavit si co možná nejpřijatelnější nastavení, které by mě vyhovovalo. Jakožto věrný Minelabák jsem chodil s Xterrou, SEčkem E-tracem a s CTX3030. Na těch multifrekvencích jsem se naučil používat multitón a tak mě vyhovuje i na Equinoxu. Pocitově mě přijde, že je nejlepší na separaci a dává dostatek informací k rozpoznání velkých hlubokých želez - radlic a podobných bazmeků.

V současné době nejvíc používám: PARK2 nebo POLE2.Samozřejmě multifrekvenci. Odladění interferencí provedu automatem a pokud mě vyhodí vysoké číslo nebo velký mínus tak ručně stáhnu na 2 nebo 3 pokud není zarušená. Na vysokých číslech jsou nějaké ty filtry a v normálních podmínkách jsou zbytečné a detektor "přiškrcují" Použití vysokého čísla je dobré na čedičích, kde to dost pomáhá. Odladění země provádím v allmetalu v poloautomatickém odladění. Volume každému co ráčí a v podmenu nastavuju volume železa na 4 , abych ho slyšel, ale aby nerušilo. Threshold nastavuju na hranici slyšitelnosti a v hlubokém tónu.Počet tónů používám multitón a tón železa nastavuju na nejhlubší co jde. Diskriminační  vzorec zavírám od -9 po -6 .Tone break měním jen u železa a to tak, že ho nastavuji až do 1 vzhledem k tomu, aby se do toho schoval koks, který v 99% na 1 je. IRON BIAS mám stabilně na 1. Jediné, co občas obměňuju je rychlost a to od 5 do 8 podle stupně zabordelení. 7,8 samozřejmě trochu ubere na dosahu, ale zjistíte najednou, že je těch želízek na máchnutí né pět , ale třeba devět :-)

Hodně z mého pohledu je důležité trefit správnou rychlost mávání s detektorem. Vždy mě to chvilku trvá, ale když to trefím, tak se k dost prokvikům nevracím. Díky nízkému nastavení IRON BIAS samozřejmě zachutná nějaké to železo, ale velké věci už mám naposlouchané - stačí ve správné rychlosti pomalu couvnout s cívkou a proflákne se to na okamžik zvukem železa, samozřejmě ve sluchátkách, bez sluchátek je to hůř slyšitelné.

V rodinné výzbroji máme i Equinox 600 a musím konstatovat, že chodí hodně podobně. Nastavení u 600ky používám defakto stejné jako u 800ky. Jen rychlost díky méně možnostem na 3.
Nastavení kamaráda Pavla je defakto stejné, jen používá 5 tónů a upravuje TONE BREAK u železa do 1 a další tón do 13 a na tom rozmezí tedy od 2 do 13 si dává hlubší tón "bublák", po kterém se mu stýská u malých Ag z CTXka.

Dan - Habán

NOX 800 podle Pilota

Kvůli počasí a množství práce jsem toho zatím s Noxem zase tolik nenahledal, myslím, že jsem s ním byl v terénu tak 10. Chodil jsem zatím jenom různá pole, v lese ani na louce jsem nebyl.
Chodil jsem hlavně vyšlapané a totálně prohledané lokality, kde je větší množství koksů, hřebíků, plíšků a občas nějaké malé ag. Chtěl jsem prostě vědět, jak si Nox na těchto lokalitách povede. Kde je bordelu míň, dávám Pole2, kde je ho víc dávám Park2 . Zem ladím poloautomatem – pozor, je důležité odladit jí při změně programu, Sens 20, 5 tón, Fe Bias 2, odezva 5, tón železa posunutý na 1, to aby šel koks do železa, železo zavřené -9 až -6,  Threshold na hranici slyšitelnosti cca na 8. Úroveň hlasitosti železa mám v továrním nastavení tzn. nižší než barvy.  

Kopu od čísla 5. Jako číslo 5 se můžou ukázat malé ag čtvercového tvaru, 1 krejcary a grešle mají většinou 12-15. Zlato nepravidelného tvaru se hlásí jako číslo 8.
Když jsem na lokalitě, kde to vypadá tak akorát na 2 hellery nebo nemám náladu kopat 2mm olověné broky a žádná mala Ag se tam nevyskytují, tak dávám Park1, Fe Bias 6. Detík je klidnější, ubude malých plíšků. To je na lokalitu, jako bylo místo bitvy u Čáslavi cca před 14 dny. Malá stříbra nikde, pouze měďáky a velká železa, tam byl program Park1 ideální. Na některých lokalitách to prostě nemá cenu šťavit na max výkon.
Železo mám u všech programů od -5 otevřené. Je to proto, abych hnusný signál, který se ozve jako barva-železo, slyšel celý. Když máš železo zavřené, tak takový signál slyšíš jako trhavý tón barvy a může tě to splést a vracíš se cívkou a přemýšlíš, jestli to máš kopat. Takhle to slyším celé, železo má nižší úroveň hlasitosti, takže mě to neruší a hledá se mi lépe.

PilotK

 

Instruktážní video s popisem základního nastavení Equinoxu 800

Video z testování u Norda

Nord: Chodím v Pole 2 v továrním nastavení diskriminace i  hlasitosti tónů.Threshold tak na 4, ale stahoval jsem ho i na 2 (což moc dobré není). 50 tón, multifrekvence, obnova na polích 5 až 6 (čistá pole bez železa nechodím..tam nic není :-))
Obnova les 4, citlivost 21 až 22, Iron Bias v továrním nastavení.

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeCo na to říci? Super a moc díky, hoši o:-) o:-) o:-)

Jen tak trochu uvažuju proč máte diskriminaci jen do -6 když je tam threshold? Mám x-terru a threshold mi hodně pomáhá (železo mám zavřené do -2).
Když bych na eqinoxu zavřel od -9 do 0 tak bych železo přes threshold nepoznal?
Děkuji za info.

Ještě by mě zajímalo jestli se vyplatí koupit k 800-stovce i nějakou jinou cívku? Nebo ta základní stačí?

Fra: poznal, ale u EQ jde nastavit hlasitost jednotlivých tónů. Díky tomu si hodíš železo na pozadí a je to docela příjemné. Jinak pauza nad vydiskriminovaným cílem funguje stejně jako u všech Minelabů.

Cívky budou k dispozici dvě, první již tento měsíc a větší za cca 50 dní. Samozřejmě to zda si ji koupit je na posouzení každého hledače.

Elmara, máte nějakou představu o cenách cívek? Osobně bych velkou cívku na dohledávání uvítal a zajímala by mě alespoň přibližná cena...ať vím, na co se připravit :-D

Ahoj, mě by zajímalo, jestli lze nějak vyzrát na situaci železo+větvička=barva. Pokaždé když je v zemi železo a já si pří máchnutí nad ním cívkou něco brnknu, tak mi detík hlásí barvu. Dělá mi to Nox a dělalo mi to i MXT...

Ano, snaha se fakt musí ocenit, díky za videa, celý večer byl věnován tématu hledání. Jen tak dàl ! Jednou budete v předvádění detektorů naprosté jedničky a celý svět nám to bude závidět. Zdokonalovat se dá všechno, ale tahle tvrdota přece jen něco předvedla. Všem tedy patří poděkování. ;-) ;-) :-D

Diky panove!

Moc díky všem za info o nastavení, zejména západní "pole - les". ;-)
Mám tu jeden testovací cíl - vedví zlomená Leopoldova grešle - nehápu to, ale má I.D. 1. !!! :-O Má ale ostřejší zvuk než alobal a koks (kratší). Všem mnoho zdaru! ;-)

Pouzivam Park 2 a pole 2 skoro stejne nastavene. Akorat pole na 2tony a les na 5 tonu. Nadtaveni na pole pouzivam Park 2. Thres. 6, 2 tony. Zeleza -9 az -3 , bias 2, zotaveni 5-6 citlivost 22. Frekvence multi. Odlazeni poloautomat. Na les pouzivam pole i park 2 a podobne nastaveni. Jen 5 tonu, zeleza -9 az -5 , thres. 8, zotaveni 4-5 citlivost 24. Nekdy prepnu na All metal a znovu jen odladim a jdu. A Multi frkc. ;-) hluboky a velky zeleza se mi hlasi skoro pokazde id 14-15 a po odkopani uz bručí. Nejak neumim jeste male zeleza. Ikdyz kroužek řetezu asi zahlasi kazdy klacek. Dekuji vsem super članek. Uz ted se tesim na dalsi. J. ;-)

Kaprál .. Zkosel sem Leopolda 1 kreuzer a ten hazi v Parku id 1 a poli 2 id 2 . jinak vetsina malych Ag maj id 8-12 ale to je jen orientacni.

Zdar, na takovém trávníku před diskotékou nebo na pláži se asi ID 1-2 vyplatí kopat, v pár videích co jsem zhlídnul hlásí zlatý řetízek. :-)

Díky moc za takové články . Ono už jen ty videa od Vás dost napověděli , ale tenhle polopatickej popis viděnej z několika hledčských úhlů pohledu je perfekt ;-)
Už abych měl noxe doma ;-)

Tedy pole ve dvou tónech bych asi vůbec nedával. Jsem asi už příliš dlouho Minelabák ;-) Nikomu ID 1 nezakazuji kopat, ale na polích je nejdrobnějších zlatých řetízků dost pomálu. Tedy nikdy jsem žádný polní nedal. Tudíž, raději se na políčku vyhnu koksu a vůbec ho neřeším a ve vodě si ji klidně nechám jako barvu, jelikož pláže jsou koksu prosté ;-)

Mám zlatý řetízek který váží 7,2 g a hlásí ID 1, stejně se hlásil i úlomek grešle, který jsem našel na poli. Nicméně moderní zlaté řetízky na našich polích neočekávám a bez zlomků stříbrňáků se obejdu, takže už ID 1 většinou nekopu.
Kaprále, na jiném foru jsi psal, že jsi s noxem našel puklej zlatej prstýnek. Předpokládám, že ten hlásil ID 1 ?

Maciz, psal jsem tam, že jsem ZKOUŠEL signál puklého prstenu, co GMP bohužel nedal a EQ 800 ano. Prsten byl stříbrný a ID si bohužel nepamatuji, páč mne to nesmírně nadchlo. ;-)
Chodím výhradně les, pole vyjímečně, též mne při minulém huntování překvapilo velice vysoké číslo zlatého snubáku: 26! Čekal jsem tak 11. :-O
Zlatej řetízek jsem též nikdy v lesejčku nekopl, takovej cíl bych očekával někde na pláži... ;-)
Všem mnoho zdaru!

Karpál: u toho zlatého snubáku to třeba byla nízká ryzost, pak když je třeba hodně ředěný mědí, tak má vyšší vodivost, ale třeba se pletu.

Super tohle video, konečně v tom mám jasno.
👍👍👍

5 měsíců čekuju nový detektor( 7 let chodím s TesSilverUmax). Rozhoduji se o XP Deusovi a Noxovi osmistovkou, Deus mě moc nepřesvědčil v tom testovacím videu oproti Noxovi, ale další věc je, že jsem Noxe za tu dobu co se po něm dívám, ještě nepochopil. Ten princip toho detektoru jakštakš chápu, ale i podle videí, jednou to ukazuje takové číslo a potom zas jiné. Jeden má stříbro tak, druhy onak, každý jiný ID .. to same zlato, prostě to nechápu a přesto bych do něj šel. Je to nastavovaní( i podle videííí) španělská vesnice :-D :-D :-D :-D :-( :-( :-( :-( pro mě. Mám s toho obavy, abych se to naučil, když jsi ho pořídím. Je tu někdo s okolí Kopřivnice a chodí už sním hledat. Moc by mi to pomohlo :-) :-) :-) :-)

Elmara: Tak nějak jsem vše pochopil, ale jediné nastavení mi vrtá hlavou.

cituji: " Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat. "

Proč zavřená -9 až -6 ? Co ten zbytek 0 až 5 a 10 mě má upozornit na co ? Když mínusová hodnota je celá detekce železa.

Děkuji za vysvětlení. ;-) :-)

Step4k: O Déusovi jsem kdysi taktéž uvažoval, ale ta baterka v cívce, to mi hódně vadilo. Equinox je velice pohodovej strojek a když jsem se ho naučil já, takovej starej huntér, dozajista to zvládneš také. A jaké to ukazuje číslo je mi v podstatě jedno, mám tam multitón a spíše jenom poslouchám a jsem moc rád, že už poznám neomylně minci pod cívkou. Ještě se musím naučit poslouchat klasický víčko od píva, s tím mám problém. Jeden poznatek na konec: tu powerbanku již asi potřebovat nebudu, cca 10 hodin čistýho času zapnutí strojku a furt svítí 2 políčka na baterce. ;-)

To Selda: velká železa v hloubce. Pokusím se to popsat co nejednodušeji, ale nejsem zrovna básník :)
Pokud iron bias nastavím co nejníže, říkám vlastně detektoru, aby u těch nejhlubších signálů (nejslabší odezva) v případě nejistoty vyhodcení dával větší váhu na to že je to "barva". Tím se stane, že nemineš ani ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu. To je samozřejmě pecka a kdo by to nechtěl. Jenom že pak se z velké hloubky umí ozvat také železo. A teď to přijde... :) .. pokud si necháš otevřené, slyšitelné železo tak se takový signál muže ozvat tak, že z jedné strany cíle (křížkuj) se ozve čístě brum, brum a z druhé to muže být brum, brum, písk, brum, písk. Když si zavřeš železo, uslyšíš jenom to písk, pauza, pauza, písk.... to je trochu blbý. Když tam to železo necháš alespoň s nějakou hlasitostí na 10, je to tak akorát a z mého pohledu. Dokonalé :)

To Elmara: díky moc za podrobný popis nastavení. Již to chápu a myslím, že to pomůže spousta uživatelům :-)
Chce si to hrát a zkoušet. Praxe je nejlepší učitel, ale teorie hodně pomůže.

Ať to pípa s pozdravem Šelda


;-)

Elamaro, hezky jsi popsal proč mít uzavené -9 až -6 . Já chodil s otevřením od ID 1 abych neposlouchal tu Minelab diskotéku, ty tóny byly pro mě hrozný nezvyk :-) a tak jsem kopal lecos železného, nebyl jsem schopen zaznamenat to ,,brum brum,, . Nyní mám Noxe přenastaveného, uzavřeno -9 až -6 a už ta železa vnímám.
Díky radám jak na to a instruktážním videům si začínám s Noxem chrochtat a začínají mi padat lepší nálezy.

Nastavení na mince čerpáno z Detektor Prospector.com
Park 1 - Multi-IQ
50 Tóny
Iron Bias 0
Detect Speed 6, nebo 7.
Auto (Pump) Ground Balance
Citlivost 21 nebo 22 v závislosti na EMI
Jinak článek Super a moc díky, hoši
Všechny položky 16 dolů odmítnuta s výjimkou 12 & 13 :-) :-) :-)

Jak myslíš tu poslední větu: "Všechny položky 16 dolů odmítnuta s výjimkou 12 & 13"

-9 až 11 zamítnuto, 12 až 13 povoleno ,14 až 16 zamítnuto ,17 až 40 povoleno
viz na strámce
http://www.detectorprospector.com/forum/topic/6201-a-couple-firsts/

Hovadina na n-tou :-/

To jsem si myslel, stejně jedu to nastavení od Elmary a vše je super. Ať to pípá

Mám zlatou minci 5,5gramu a ta má id15

berta1: naprostý nesmysl, v podstatě nastavení, aby jsi nenašel žádné drobné AG. To mohl napsat jenom uplný blb, nebo je to schválně :-)

berta1... to na nastavenie co si napisal plati pre USA teren -a USA mince .a na odstranenie
rozneho farebneho odpadu.. hodnotuID 12-13 tam dava 5 centov-nikel...a 17-40 ostatne mice,...ale u nas je to inne... ;-)

Nejaka rada,jak posunout vyssi ton od 0 viš, aby mi nebrucelo zelezo v id 1 a víš. V 5 tonech. Sice podrobny nastaveni tonu zvladam,ale furt mi id 1 skace do zeleza a bruci.. o:-) bias mam na 2 zelezo -9 -3

Elmara:to víš amíci hystorie nic moc at´ si hledají s tím to nastavením ,já vím že u nás to je jiné. Zatím testuji na malé loučce u chalupy ale není čas , příští tyden začnu na ostro ,nejlépe se osvědčila tvá odpočinková hledačka a ještě jednou díky chlapy dobrá práce

hystorie?No asi ne..omg :-D :-D

kolouch32 ....v programoch- kde je Tone break nastaveny na 2 alebo 1.... tak,, daj to na 0....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru