JAK NA ŠESTKU OD GOLDEN MASKU

Kategorie: Golden Mask - recenze a testy , Golden Mask GM 5 , GM 6 a ONE

Detektor kovů Golden mask 6

Značka Golden Mask patří ke stálicím na trhu s detektory, takže po zjištění, že bude v roce 2020 nový model, mě nenechalo chladným. I přes počáteční potíže se detektor ke mně dostal a mohlo začít testování. Nejvíce mě zajímalo v čem bude detektor lepší než předcházející verze. Osobně jsem byl na rozpacích, protože Golden Mask pustil na trh pár modelu o kterých bych řekl ,že stříbrný polep a malá změna frekvencí nebude zase až tak zásadní změnou u které by bylo co testovat a hodnotit.
Nová Šestka však prošla velkou úpravou u které se projevily přednastavené hledačské mody a také tři úplně nové frekvence a to už stálo za pořádné ji otestovat.

PRVNÍ DOJMY

V balení je vše úhledně naskládané a naleznete v něm starý dobrý šaft, sluchátka s nabíječkou, cívku 30cm 2D Spider, ochranu pouzdra boxu a displeje. Na šaftu není co popisovat. Léty osvědčený kompozitní šaft se třemi zámky. Prostě lehký, skladný a dobře nastavitelný. Pozor však na vnitřní silikonová pouzdra která mají větší mezeru a nejsou tak přesná ve vedení jako ta u starších modelu. S dvěma spodními tyčemi se dá lehce pootáčet do stran. Není to žádná hrůza, ale kdo má hodně nachozeno s předešlými modely, tak si toho zaručeně všimne. Sluchátka WS-106 jsou proti předchůdcům velmi  bytelná a snesou i hrubší zacházení. Velmi citlivě nastavitelná hlasitost a měkké polstrování z nich dělají super pomocníka pro celodenní hledačky. Dobře padnou akorát v létě je v nich neskutečné horko. Co jsem u nich postrádal, bylo přepravní pouzdro. Díky své robustnosti však ani při nošení v batohu neutrpěly žádnou újmu.  

Box elektroniky zůstal velikostně stejný, ale vzhledově došlo ke změně v počtu ovládacích tlačítek. Jedná se o novinku a to tří úrovňový systém   ovládání, kdy levý sloupec je první úroveň, prostřední druhá a poslední sloupec třetí. Přístroj má sice pět tlačítek ale to zcela vpravo slouží pouze pro zapnutí a vypnutí detektoru a zapnutí podsvícení LCD. Tlačítko plus slouží v menu k pohybu dolů a mínus nahoru.

Jinak drobný nešvar v podobě mlžení je odstraněn a nová Šestka zvládne bez problémů i prudký déšť a to bez zatékání a následného mlžení. Takže detektor je nejen dobře odolný proti dešti ale v případné čištění  lze použít i sprchu a to bez následku poškození boxu elektroniky. Pozor však, detektor není vodotěsný ale pouze vodě odolný, takže určitě neponořovat pod vodu!   

POPIS FUNKCÍ

Funkce MENU je novinkou a má sloužit hledači k rychlému zapnutí přístroje a to bez nutnosti složitého nastavování. Takzvaně: zapni a jdi. Jedná se tu o úplně nové přednastavené čtyři hledačské mody.  
COINS
RELIC
GOLD
BEACH

Tyto programy určují na co hledač půjde, ale přesnější by bylo si jednotlivé mody rozebrat a uvědomit si kam se hledač chystá a v jakém prostředí se bude pohybovat.

JEDNOTLIVÉ PROGRAMY-TOVÁRNÍ NASTAVENÍ

1)COINS
Frequency -15 kHz, Power Box -Medium,  Boost-4,   Treshold signál -90,  Audio-30,  Disc -2Tone,  Disc Depth -12,  Sound—I:R volume-6,  N.F. volume-8,  I.R. tone-0,  N.F. tone-30, G.B. auto/manual , G.B. sense-5,  G.B stab. -OFF,  Restet + výběr resetovaného programu.

2)RELIC
Frequency -5 kHz, Power -High,  Boost -5,  Treshold signal-90,  audio-33,  Disc ALL Metal,  Disc Depth -12,  Sound-I.R.volume-6,  N.F. volume-8,  I.R. tone-0.  N.F. tone-30,  G.B. auto/manuál G.B sense-5,  G.B. stab -OFF.

3)GOLD
Frequency-30 kHz, power box -Medium,  Boost-3,  Treshold signal-80,  Audio-30,  Disc -2 Tone,  Disc Depth -10,  Sound I.R. volume-8,  N.F. volume-8,  I.R.tone-0,  N.F. tone-30,  G.B.auto/manual,  G.B.sense-5,  G.b. stab-OFF.

4)BEACH
Frequecy-15 -kHz,  Power Box-Low,  Boost-1,  Treshold signal-80,  Audio-28,  Disc-2Tone,  Disc Depth-14,  Sound—I.R.volume-8,  N.F.volume-8,I.R tone-0,  N.F. tone-30,  G.B.sense-0,  G.B. stab.-ON.

Všechny tyto tovární přednastavené programy se dají upravit dle akutních podmínek ve kterých hledáte. V případě potřeby, kdy si nejste jisti výchozím nastavením, tak lze detektor vrátit do továrního nastavení přes menu. Stačí zmáčknout levé tlačítko Menu, dále mínus nebo plus, bude vás posouvat nahoru nebo dolů až na skrytou položku FACTORY RESET. Tato položka není na menu vidět, ale je ukrytá za základní nabídkou jako osmá položka. Stačí pak pouze vybrat program který chcete resetovat a potvrdit tlačítkem Enter.

Golden Mask GM6

NOVÉ VYLEPŠENÍ-JEJICH NASTAVENÍ

Ted se zaměříme na to, co podstatného se změnilo oproti verzi GM+SE. Samozřejmě již zmíněné tovární programy Coins, Relic, Gold, Beach. Také ale tři naprosto odlišné frekvence. Starší verze měla v nabídce 8-18Khz,nová disponuje možností nastavení 5-15-30 kHz. Toto rozložení frekvencí se mi z hledačského pohledu zdá mnohem praktičtější. 5Khz je na hloubku, takže pro válkaře a nebo lesní hledání depotů atd.15 KHz je univerzální frekvence pro běžné hledání mincí a30 kHz je naprosto perfektní pro hledání malých šperku a drobných věcí ztracených na plážích přehrad, rybníku a koupališť. Frekvence lze mezi sebou přepínat ale detektor nepracuje se všemi najednou! Nejedná se o Multifrekvenci, jak někteří výrobci své detektory mylně označují.

Při změně frekvence však nezapomínejte na zvolení vhodné velikosti cívky! GM 6ka se standartně dodává s 30cm 2D Spiderkou, která bez problému pokryje nároky na běžné hledání(pole, louky, les)v kombinaci s 5 a 15 kHz. Pokud však chcete naplno využít potenciál 30 kHz tak je vhodnější zvolit menší cívku a to 23cm 2D Spider nebo ještě lépe separující 17Cm 2D.Pro plážové hledání je to nezbytnost a detektor lépe pracuje při vyšších frekvencích s menšími cívkami.

POWER BOX

Jedná se o naprosto shodnou funkci jako u předešlého modelu a řídí napětí na cívce. Čím větší napětí tím lepší pronikání půdou a s tím související  navýšení hloubkového dosahu. Pozor však na velmi mineralizované půdy, tam by se mohl detektor stát nestabilním. Já sem jsem se stím nesetkal a běžné lokality pole, les chodím vždy na HIGH. Pokud je pole promáčené ,volím MED.

BOOST

Jedná se o zesílení signálu přicházejícího z cívky.0–5.Téměř všechny lokality lze chodit na 4 až5.Signály jsou hlasitější a čistší. V kombinaci  s Tresholdem  na -90 a audio na -38 jsou krásně slyšet i signály na hranici dosahu.

SOUND

Na nastavení zvuku se nic podstatného nezměnilo. I.R.volume pro železa(většinou dávám na pozadí 1-2)N.F volume pro chtěné cíle. Tam volím dle aktuálních povětrnostních podmínek. I.R A N.F. nechávám standartně. Železa bručí, barva píská.

GROUND  BALANCE

Vyvážení zemního vlivu. Možnost je automatická a nebo manuální. U GM 6ky se výrobce vrátil ke stupnici 0-200 a automatické ladění není už tak zdlouhavé a proto jsem mu dával přednost před manuálním. Je relativně rychlé ale hlavně přesné.

G.B.STAB.

Tato funkce je novinkou a má za úkol eliminovat nestabilitu a rušení vlivem vysoké mineralizace (změny magnetických charakteristik půdy) v průběhu hledání. S G:B:stab v pozici ON počítá pouze přednastavený BEACH. U nás tuto  funkci lze jen stěží využít, protože je primárně určená pro slanou vodu. Lze ji zapnout na plážích přehrad a rybníku na rozhraní mokrého štěrku, písku a vody. Zapnutím G.B. Stab.se však sníží hloubková detekce detektoru.

RADA  DO ZAČÁTKU

Pokud začínáte s G.M.6kou nebo přecházíte z jinšího detektoru  tak určitě nemusíte mít obavy, že Šestku nezvládnete. Pro začátek bych využíval tovární přednastavení(programy)a po čase se můžete pouštět do vlastních úprav. Pro první hledačky bych určitě zvolil program COINS ,z důvodu, že se jedná o univerzální program využívající frekvenci 15 kHz a dvou ton. Pokud jste se rozhodli pro les tak vhodnější je program RELIK s 5 kHz a ALL Metalem. Pro prospekting vypuštěných přehrad a rybníku, režim GOLD s 30 kHz a malou 17cm sondou.

Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI DOPORUČÍM PÁR NASTAVENÍ

POLE-Program COINS,  Frequency-15 kHz,  kanál 0-8 dle zarušení,P.B.-HIGH,  Bost-4,  Treshold signál-90,Audio-25-30,  Disc 1 tone,  Disc Depth-11,Dound I.R.volume-0,  N.F.volume-3-5, (záleží jak slyšíte a zda využíváte při hledání sluchátka)I.R.tone-1,  N.F.tone-30,G.B-auto.
Iron Audio mužete na stupnici posunout až na hodnotu -19,  99% malých Agček se hlásí 21-46 a folie jsou maskované. Pro srovnání Nox. 800 je vyhodnocuje 9 až 12.

LES-Program Relic.Frequency-5Khz,  kanál 0-8,  P.B-High,  Boost-5,  Treshold-90,  Audio-38,  Disc-1 Tone,  Disc Depth-6,  Sound I.R volume-0,  N.F. volume 3-5,  I,R,tone-1,N,F,tone-30,  G.B. -Auto.

PLÁŽE A KOUPALIŠTĚ-Program GOLD

Frequency-30 kHz,  kanál-0-8,  P.P.-Med,  Boost-4,  Treshold -80,  Audio-13,  Disc-1 Tone,  Disc Depth -14,  Sound I.R.volume-0,  N.F.volume-3-5,  I.R.tone-1,  N.F.tone-30,  G.B.Auto.Iron  audio nechat na nule. Malé zlaté prstýnky se hlásí 16 až 26, pro srovnání Nox 800 je vyhodnocuje 4 až 6.

Určitě si všimnete, že nastavení jsou si velice podobná a to až na volbu frekvence. U mého modu POLE  mám Disc Depth na 11 což je optimální pro detekci a správné vyhodnocení jak u cívky tak i hlubších cílů. V modu LES dávám přednost lepšímu rozlišení v hloubce a tak volím8 a při modu PLÁŽ  nastavuji 14,protože většina zajímavých věcí(šperky)byly v hloubce cca.6cm.POWER Box v nastavení HIGH je z mého pohledu použitelný téměř vždy a pouze na opravdu hodně podmáčené pudě volím MED. Nastavení LOW  bych nechal pouze na chození ve slané vodě. Nemám však osobní zkušenost, protože tento rok moc cestování nepřál a nebyla možnost jej u moře pořádně odzkoušet. A teď ještě proč DISC 1Tone.Hledal jsem jak v lese tak na polích a některé lokality byly opravdu velice zamořené kovovým odpadem a i železo na pozadí bylo ve sluchátkách po celodenní hledačce nepříjemné.1 Ton je také hlubší než 2 Ton a zvyšuje hledačský komfort zavřením železa. Proti All Metalu byl hloubkový propad minimální.

Protože nová Šestka je velice rychlá s neskutečně přesným grafem, tak i v jedno tonu jsem měl okamžitý přehled o železu a to i v případě když se jednalo o větší předmět. Ten se projevoval neuceleným tonem s trháním na konci. Pokud i zvuk vypadal čistě (například kovové kroužky) tak graf se ošálit nenechal a vykreslil drobné čárky  a čísla cílového ID šla do mínusových hodnot.
Velice jsem byl překvapený že digitální displej se muže chovat jako analog. Rychlost, odezva, čistota zvuku a pokud i to zklamalo tak graf a ID je neúprosné a při křižování nad cílem železo odhalí.

KOMPLETNÍ HODNOCENÍ

Výhody:    Vysoká citlivost a velká hloubková detekce.
                  Vysoká stabilita, a to i při hledání mezi sloupy vysokého napětí!
                  Snadné použití-intuitivní ovládání.
                  Rychlá obnova(separace cíle) a hloubka detekce.
                  Tři pracovní frekvence 5-15-30 Khz.
                  Cílové ID spektrum VDI  pro přesnou identifikaci cíle
                  Vynikající diskriminace železa.
                  Vodě odolná jednotka.
                  Skladný a  lehký kompozitní šaft.
                  Odolná a plně nastavitelná sluchátka WS 106.
                  Velmi solidní výdrž baterií + podsvícení displeje.


Nevýhody: Chybí malá separační sonda v základu.Určite by se u nové frekvence 30kHz uplatnila.
                   Detektor není vodotěsný. Nelze jej ponořit pod vodu.
                   Drobný vakl na teleskopickém šaftu.


SHRNUTI

Nová GM6ka mě velice mile překvapila, protože digitál se zvukem a odezvou analogu jsem prostě nečekal. Chvílemi jsem si připadal jako s CS6MXI ale s displejem jako bonus. Velmi povedený detektor co do vybavení, funkcí a jednoduchého nastavení. Co jsem tak trošku očekával se nenaplnilo a to, že nová Šestka bude choditelná i ve vodě. Škoda………...možná příště. Přesto jsem si chození a testování neskutečně užil a pro ty kdo zvažují přechod ze staršího modelu to bude určitě dobrá volba s bonusem super dosahu a separace.

Golden mask GM6

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Sprchovat jakoukoliv elektroniku, která není vodotěsná, to není zrovna dobrá rada. Co když tomu někdo uvěří?

Ten Šaft by mě vadil, a vodotěsnost je taky dobrá. Přeci jen se tento koníček provadí venku :-D Ale na GM mám jen kladné vzpomínky a těch AGček to už se mi od té doby nikdy nepovedlo...... 8-)

namor....Když tomu někdo uvěří,tak tím líp.Zmokl jsem s detektorem tak,že na mě nezůstala nit suchá a detektor to přežil bez jakékoliv újmy.Řada věcí má vodotěstnost IP 67,například dohledávačka od Nokty .Takže proti stříkající vodě.IP-68 je vodotěstnost proti vodě do hloubky 3metry.Mnoho hledaču s Noktou běžně brodí a nestalo se jim,že by to dohledávačka nedala.Jinak přidávám videjko-https://www.youtube.com/watch?v=iO036ciiRdM To samé sem s Šestkou udělal také a absolutně bez problému.Golden Mask si v tomto ohledu hodně věří,protože dává dokonce záruku na desku elektroniky pět let. ;-)

sison - hledal jsem IP specifikaci i na stránkách výrobce, bohužel jsem narazil jen na informaci o tom, že je odolný proti dešti. Odolnost proti dešti je, pokud není specifikována IP číslem, obecně schopnost odolat padající dešťové vodě.
Sprchování je oproti tomu v podstatě působení tlakové vody a nemyslím si, že dlouhodobým sprchováním se do krytu elektroniky voda nedostane.
Budu rád, když do této diskuse někdo z LP vstoupí a přiblíží odolnost např.stupnicí IP. Zajímá mě to.
Jinak velice obsáhlý a vyčerpávající test na trochu pozapomenutou značku.

Apropo..., Mám fotoaparát, který je odolný proti dešti. Rozhodně ho sebou do sprchy neberu ;-)

namor....Já myslím ,že to videjko v odkaze je dostačující.Pokud máte pochybnosti ,tak určitě na to máte nárok a já Vám ho neberu.Jinak pozapomenutou???To bych neřekl spíš né tak protěžovanou a vyzdvihovanou .Samozřejmě Multifrekvence to není ale určitě má značka pořád co nabídnout a má své skalní příznivce kteří na ni nedají dopustit.

Pardon, video jsem neshlédl. Tak tohle mluví za vše a tím pádem už mlčím.

Čau Míšo, tak jsi to konečně dopsal :-). Dobře ty. Jinak, jako další obrovskou výhodu vidím v té grafické indikaci cíle, je super.

Díky za recenzi. Už jsem myslel, že se na GM6 zapomnělo.

A jejda, tenhle model nám úplně unikl. Kdybchom to věděli, pokryjeme ho v posledním dílu našeho podcastu Signály pod povrchem, kde jsme mluvili o detektorech, co mají brzy přijít na trh.

Pěkná recenze. Škoda že není na youtube kanále LP nějaký test dosahu a rychlosti obnovy na cíl .

Chodil jsem předchozí model GM5+SE a myslím si že GM6 byla pro výrobce logická náhrada, teleskopická konstrukce mi přišla jako jedna z nejlepších na trhu, výkonově srovnatelný s konkurencí a v poměru cena výkon patří k tomu nejlepšímu co můžete koupit

sison - GM6 chodím od března 2020. Louky, pole bez problému. V lese kde je sebemenší podrost tak mám falešné signály /prozvuky/ při továrním nastavení, což se projevuje neustálým pištěním. A tak se stává, že pak přejdu i dobrý cíl, v domnění, že se jedná o falešný signál a kolega za mnou ho vytáhne. Dokážeš poradit, nebo mám závadový kus vhodný na reklamaci? LP Zero a Whites XLT se mě tak nikdy nechoval. Chodím hledat cca 23 let.

zeleznak - Stáhni citlivost pokud se to nezlepší tak asi nejspíš chyba cívky, jinak měnší větvičky nebo borůvčí by vadit nemělo ale pokud to jsou silnější větve tak je to asi běžné že má detektor prozvuk

Brainscan - Dík za podnět, ale tady dělají prozvuky sebemenší větvičky a v borůvčí to řve v jednom
kuse. Věc už řeším ve spolupráci s Sisonem - snad na něco přijdeme.

Zdravím..
Po pár měsících jsem nad míru spokojen, měl jsem obavy z dosahu a separace vůči LP zero ale řekl bych že je to detektor o třídu víš, hlavně v zamořených oblastech.Chce to jen vychytat nastavení a detektor zobe i věci kde jsem myslel že už nic není. Každému doporučuji,opravdu povedená mašina ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru