Jak se čistí v Leuchtturmu

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Tak dnes jsem již po xté dostal dotaz na to, jak vlastně čistí ten "Leuchtturm", zda má smysl používat vibrační čističku, nebo stačí jenom namáčet. Jako vždy zašlu odkaz na rubriku čištění a pak něco málo napíšu. Kolega mi ale píše, že tam chybí ten test na tu vibrační čističku, o které mu píšu. Prohledám celou sekci v archivu o čištění... a my tam ten test fakt nemáme. Nevím, jak dlouho žiju v přesvědčení, že to Pilot již minimálně před pár lety napsal... . No nic, mám tady pár Ageček z poslední doby a také něco mědi v šíleném stavu. Tak se chystám udělat takový 30 minutový testík. Pořádný, dlouhodobý udělá pak Pilot, on ostatně něco čistí takřka každý týden. Já to dělám většinou jenom když je v Jílovém okolo 30 cm sněhu.

30minutový testík čističky a náplní Leuchtturm

Na čistění s Leuchtturmem opravdu není nic. Čistící směsi jsou hotové od výrobce a i vibrační čistička, bez které použití těch čistidel není ono, nestojí žádný velký majlant (cca 500 Kč). Na rozdíl od ultrazvukových čističek mám s kombinací vibrační čistička, náplň od Leuchtturmu a jemný kartáček podstatně lepší zkušenost. Funguje to :-).

Pro účel testu jsem použil dvě stříbrné a dvě měděné mince. Na stříbro a na měď se používají různé náplně. Lze je ředit vodou, já jsem ale nečistil žádné "erkové" mince a tak náplně používám tak jak jsou dodávané. Po vyčištění je pak vrátím zpět do nádobky a vibračku pouze propláchnu vodou.

Stříbrné mince

V testu jsem použil grešli Leopolda I.a Gdaňský denárek Zikmunda III. Vasy. Nejsou to žádné pecky, obě mince jsou v místech, kde hledáme poměrně běžné, ale týká se to celého území Čech.

Mince jsou v nálezovém stavu. Obě jsou z písečného pole a tak by nevypadaly tak špatně, kdyby tedy grešle nedostala pořádnou ránu asi od orby a denárek neměl dvojitý "rakovinový" nádor. Mince jsem nechal v nálevu cca 3 x 5 minut. Vždy po pěti minutách jsem je vytáhnul a lehce očistil kartáčkem. Kartáček používám jemný, žádnou hrůzu, která by minci poškodila.

Po 15 minutách je mince "nahrubo" vyčištěná. Vzhledem k tomu v jakém je stavu, už jsem s dalším čištěním nepokračoval. Kdyby nebyla hrana ohnutá, dočistil bych ty hnědé flíčky jemným kartáčkem.

Denárek jsem udělal pořádně. U takových mincí ale často váhám, zda je čistit. Pokud by tam nebyly ty vyžrané dírky, asi bych ji nechal tak, jak byla po omytí vodou.

Obecně o čištění stříbrných mincí

Doporučuji stav mince ve vibrační čističce hlídat. Sám si ji většinou pokládám někde vedle stolu, kde pracuji na PC. Vždy po pár minutách na minci mrknu, přelíznu je kartáčkem a zase hodím zpět do nálevu. Není to žádná velká věda. Oproti čištění pomocí slabého roztoku (2%) kyseliny citrónové, kterou jsem taky používal, se mi velice líbí, že mince po čištění nesvítí jako psí kulky. Leuchtturm taky není tak agresivní. Pokud má mince nějakou vadu, jako jsou třeba ty dírky na denárku, citronka muže udělat daleko více paseky. Mince po použití Leuchtturmu nezapomeňte opláchnout pořádně ve vodě. Ideálně tedy v destilce... delší dobu, aby zcela zmizely soli.


Měď je potřeba dělat v přípravku na měď. Má hezky charakteristickou načervenalou barvu.

Peklo s mědí

Z mého pohledu jsou jenom dva typy měděných mincí. Ty hezké, kdy stačí pouze odstranit mechanické nečistoty a zachovat patinu. Pokud je pěkná, tak vůbec není co řešit a minci nechám tak jak je. A pak ty ošklivé. Těch je bohužel podstatně více. Většinou to nestojí za námahu, ale pro účel testu jsem dva takové krasavce vytáhnul z bedny a "udělal". Bohužel na měděných mincích se nejvíce projevuje stav naších polí a způsoby současného hospodaření. Neříkám, že to tak dělají všichni a díky za všechny sedláky, co nepřišli o rozum. Agresivní půda a průmyslová hnojiva doslova měděné předměty ničí před očima. Týká se to taky bronzů. Porovnání nálezů třeba z 30. let minulého století a dnešních (ze stejných lokalit) otevře oči. Nejsem žádný zelený fanatik, ale taky jsem měl možnost si zahledat v několika dalších evropských zemích. S ochranou půdy se tady už něco musí začít dělat. Ať už jde o erozi, neskutečné množství plastů v půdě, které pak ve všem jíme, všechna ta průmyslová hnojiva, postřiky.... .  Když jsme na podzim hledali v UK, nenašli jsme za celý den na poli ani jediný kousek plastu. Ve 4 lidech..... umíte si to tady představit?

Ale zpátky k čištění. Tak tyhle dva jsem pro Vás vybral:

Řekl bych, že podobné mince zná každý. Jsou to opravdu fešáci :-). U mě většinou skončí v bedně, kde si je berou děti u nás na krámě.

 

Jak je z fotek vídět, stav mince není nijak "úžasný". Ale pokud je mince už poškozená, čištění to nezachrání. První fotka je po cca 15 minutach a dvojím kartáčováním. Ta druhá pak po cca 25 minutách. Měď je potřeba hlídat stejně jako stříbro, možná dokonce více. Jinak si můžete vyrobit hezkou "červenou placičku".

 

Z druhé mince se vyklubal oběhaný 2H RU. Stav mince po 10 minutách v nálevu a nějakém tom přejetí kartáčkem.

A po dalších 5 minutách a dalším přejetí kartáčkem. Přiznám se, že mě nabavilo se dál s tím 2h patlat . Navíc coby ukázka toho, jak čištění mědi funguje, je to dostatečné. S touhle mincí by bylo potřeba si ještě nějakou dobu pohrát, pokud by tedy měla zmizet veškerá hnědá krusta.

Co dodat závěrem. Při dodržování jednoduchých zásad, není čištění žádná velká věda. Pokud začínáte, použijte na testování vždy nějakou běžnou minci v pekelném stavu. Velký test o čištění Leuchtturmem na LP napíše Pilot a tento textík tak berte jenom jako takový malý úvod. :-)

Elmara

Všechny fotky jsem dělal pomocí numismatické lupy Leuchtturm 10x Led s rukojetí. Musím říci, že je to opravdu fajn hračka. Vibrační čističku od stejné firmy a náplně najdete v sekci "pro sběratele" a "čištění na mince". Ačkoliv je Leuchtturm německá firma a již řadu roků jednička v oboru, ceny jsou myslím velice dobré.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

hmm, zajímavý.....

Hezké a zajímavé čtení ;-)

Pilot bude dělat takovou rozsáhlejší verzi téhož. Článek bude doplněný o fotky přečištěných mincí atd. Jelikož venku je tak jak tam je, tak to asi bude do konce roku na LP :-)

Tu lupu mám, výborná vec... ;-)

Ta lupa je na focení úplně skvělá. Používám ji teď pořád. :-)

pěkně napsané , takže o víkendu bude první zkouška... :)

Dobré skusím

Čističku již mám a včera jsem objednal náplň a lupu 10x LED od Leuchtturmu. Tak nějaké pytlíky s měďáčky pújdou do čističky. Taky se těším na Jindrův testík. Zdravím Vás plantážníci. :-D

Jestli by vám to nevadilo, poradil by jste mi jaké náplně?

Dnes nám přišla, ale po 8 minutách přestala vibrovat, nevíte proč ? :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru