Jak se hledá detektorem v moři a co se vlastně dá najít?

Kategorie: Návody na hledání

Na začátku prázdnin jsem měl opět po roce možnost vyzkoušet si hledání v Baltském moři a pokusím se shrnout svoje dosavadní zkušenosti. Od minulého září jsem měl dost času na výzkum a na výsledcích se to projevilo:)

Jak se hledá? Pokud pominu potápění s detektorem, jsou možné dva způsoby - šnorchlování a wading, čili brouzdání. Oba způsoby mají něco společného, ale jsou i podstatné rozdíly.

Vybavení

Základem je samozřejmě vodotěsný detektor. Do moře je nejlepší pulsní
(PI) nebo multifrekvenční (MF) detektor, protože kombinace slané vody
a mineralizovaného písku dává VLF detektorům zabrat. Měl jsem zatím možnost vyzkoušet pouze VLF detektory, které lze pro hledání ve slané vodě použít. Tesoro Tiger Shark (cívka 10,5"), Fisher 1280x (cívka 8") a Detector Pro Headhunter Wader (cívka 10"), což je vlastně obdoba zmiňovaného Fisheru.

Tiger Shark má speciální "salt" mód a ruční odladění ground balance, což je výhoda i nevýhoda zároveň. Je ze tří zmiňovaných detektorů nejcitlivější a má i nejlepší dosah, ale tím pádem i hodně prozvuků. Překvapilo mě, jak se může během několika metrů podstatně změnit odezva dna tam, kde vypadá písek naprosto stejně. Hledat s ním na rozhraní vody a mokrého písku je takřka nemožné i v "salt" módu. Dá se samozřejmě ubrat citlivost, ale tím
ztrácí TS výhodu oproti ostatním. Slaná voda není hlavním působištěm tohoto detektoru, proto se těším, až jej vyzkouším tam, kde kraluje, tedy u nás ve sladké vodě.

1280x i Wader jsou klidnější a citlivost se dá nastavit bez otevření boxu elektroniky. Citlivost je potřeba nastavovat hodně pečlivě, pod optimem rychle ztrácí drahocenné centimetry. Obecně, VLF detektory potřebují při hledání ve slané vodě hodně trpělivosti, ale po chvíli se dají prozvuky oddělit od zvuku cílů. Se všemi detektory jsem hledal s diskriminací nastavenou tak, aby v žádném případě nevyloučily zlatý prsten, ale aby byla poznat nebo nebyla slyšet malá želízka (kterých naštěstá není díky soli moc:). Shodou okolností se nastavení u všech detektorů pohybovalo okolo čísla 2.

Jediný zástupce PI detektorů, kterého jsem měl v moři, je dohledávačka VibraTector 730. Jako PI detektor je absolutně klidný, ale je prakticky použitelný jenom na některých typech pláží.

Do vody doporučuji určitě neoprenové boty s tvrdou podrážkou, rukavice, šortky a čepičku, popřípadě triko. Když je hezky, stačí bohatě tenké vodácké neopreny, loni v září to ale už v Baltu chtělo alespoň 3mm neopren s dlouhými nohavicemi i rukávy, též učený původně pro vodáky. I v teplých vodách má tenký neopren výhodu, že chrání před sluncem. Pokud je člověku horko, stačí se namočit a je na nějaký čas vystaráno. Pro hledání v opravdu studené vodě se musí člověk inspirovat u rybářů či potápěčů, to je ale už finančně hodně náročné a i tak je to jen pro otrlé povahy. Dále je potřeba kapsička na nálezy(nejlépe síťovaná), plavecké či potápěčské brýle, pro šnorchlování šnorchl a případně malá plastová lopatka/motyčka. Pro komfortní vyndavání cílů při brouzdání je potřeba síto na násadě.

Šnorchlování

Při šnorchlování je potřeba detektor nastavit na kratší délku než obvykle, aby práce byla pohodlná. Po lokalizaci signálu se rukou odvívá písek, mě se také osvědčíla malá pastová lopatka Fiskars. Lze si jí trochu pomoci odhrábnutím horní vrstvy písku, ale také se s ní velmi dobře odvívá písek. Osobně se snažím cíl posunout, protože pak vím, že se nachází na povrchu dna a jemným odvíváním se dá odkrýt a zrakem lokalizovat.

Brouzdání

Při brouzdání se dá použít výše zmíněná technika také, ale je to méně pohodlné. Pro častější hledání rozhodně doporučuji použít síto na násadě. Je to v podstatě šikmo seříznutá větší plechovka o průměru cca 10-15 (ale i až 20) cm s vyvrtanými otvory. Kolmo k ose trubky je připevněna násada, délka stačí asi jako u zahradního rýče - aby síto dalo pohodlně ovládat. Po lokalizaci předmětu se síto položí za cíl, násada se nakloní dopředu a nášlapem se vyhrábne rýha v písku. To opakujeme, dokud je cíl stále v písku. Jakmile je cíl nabraný v sítu (nejlépe napoprvé), stačí několika pohyby vyplavit písek a zkontrolovat obsah. Funguje to úplně úžasně tam, kde není moc kamení.

Co se dá vlastně najít?

Nejcennější nálezy jsou šperky, které lidé ztratí při koupání. Není to ale tak jednoduché. Zlaté prsteny se poměrně rychle v písku propadávají mimo dosah. Písek se naštěstí neustále pohybuje, takže i zlaté prsteny se dají najít. Menší šperky jako náušníce nebo řetízky jsou velmi obtížné cíle a jejich nález bývá vyloženě náhodný a v malé hloubce. Z těch lepších cílů se dají nalézt mince (pokud jsou z rozumného kovu), klíče, psí známky, příbory, nábojnice, rybářské nástrahy, olůvka, autíčka a podobně. Nejvíce je ovšem ve vodě šrotu. Slaná voda si s železem poměrně rychle poradí, ale i tak se občas nějaké najde. Ovšem největší mor mořského hledače jsou víčka od nápojů, trhátka a kusy hliníhových plechovek. Moře dokáže neuvěřitelné věci a tak je možné najít různé hliníkové výkovky podivných tvarů. Pár fotek mých nálezů z moře je pod článkem. Asi nejkurióznější nález byla cca metrový pozinkovaný L profil, nejspíš z přívěsu pro člun.

Pár tipů na závěr

Existuje mnoho druhů pláží. Pro hledače je asi nejlepší ta, kde se pod relativně tenkou vrstvou písku nachází štěrk - tam se totiž většina nálezů zastaví a dál se tolik nepropadá. Na takových plážích lze dobře použít pro šnorchlování i VibraTector s relativně malým dosahem (odpovídajícím
velikosti cívky). Na plážích, kde je hluboký jemný písek se nejvíce nachází věci z hliníků, které pískem jakoby plavou a jsou při povrchu. Na takové pláži má každý centimetr dosahu navíc doslova cenu zlata:)

Síto pro brouzdání
Síto pro brouzdání
Celkový pohled na síto
Celkový pohled na síto
Mince a stříbrný prsten
Mince a stříbrný prsten
Třpytka i s háčkem
Třpytka i s háčkem
Trocha hliníku...
Trocha hliníku...
...a z druhé strany
...a z druhé strany

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Teď,když to čtu, trochu víc oceňuju chlapíka o kterým sem čet na jednom zahraničnim fóru. Za deset let co dělá pláže 13,5 libry zlatejch prstenů, dal na západnim pobřeží země, která je od nás hodně na východ.... to když to vemete přes celý Rusko.... Viděl sem fotky, má bedny s platíčkama.... celá řada z nich s kamenama... i těma nejlepšíma....

Jj hledání ve vodě je docela prča :-) ;-)

Důkaz, že i VibraTector není žádná hračka a dají se s ním najít zajímavé věci: http://www.youtube.com/watch?v=cxgv1KXKUPM&feature=youtu.be

To kremator: hračka to není, ale prostě přístroj na to se vyblbnout při šnorchlování. Určitě by si ale nikdo neměl představovat, že to nahradí plnohodnotně podvodní detektor :-)

To Elmara: Jasně, přesně tak to vidím. Taky se hodí tam, kde na člověka s velkým detektorem koukají jako na exota:) Jinak jsem ho používal i jako podvodní dohledávačku, když jsem ještě neměl síto, a funguje fakt výborně.

Mám podobný, ale co stále sháním je ta "D-shaped" handle? Koupil jsi to s ní nebo zvlášť? Jinak sehnat kvalitní sand scoop je pro Evropana docela problém - moc se toho nenabízí :-/ Nakonec jsem "znásilnil" jednoho dodavatele, který byl na 3 dny v New Yorku na dovolené a nechal jsem si 2 kousky zaslat na jeho jméno na hotel a ten mi oba kousky dovezl :-) Ocelový Stealth 6.5 bez ručky (koupil jsem v OBI standardní násadu na lopatu a naimpregnoval řepkovým olejem) pro lovení v jezerech kolem Mnichova a v ČR (většina má kamenité dno...) a hliníkovou cestovní RTG (násada je dvoudílná a tak se to celé dá lehce složit do kufru) pro lovení v moři s písčitým dnem - tuhle poprvé otestuji za cca 1,5 měsíce v Bulharsku :-(

Tohle je celé zakázková práce od jednoho šikovného člověka včetně toho držáku - ten má být samozřejmě níž a i tu násadu jsem trochu zkracoval, aby se vešla do auta. Když jsem počítal, kolik by to stálo, tak na poštovném a clu bych dal jednou tolik...

Zajímavé :-O :-D :-D

Velmi pekne spracovany clanocek. Nesiel si sice do detailov, ale v podstate si vystihol v com je zaklad v hladani na morskych plazach. Ja hladavam iba na plazach. Najlepsie nalezy som zatial nasiel v zimnych mesiacoch. Chodim s etracom s popruhami(mam zarucee, ze mi nespadne do vody). Privital by som viacej clankov a mozno prispevkov o plazovych hladaniach ci uz na slanych, alebo aj na sladkych plazach.

Parťák s detíkem do vody , moře , rybník , jezero . Jsem z Prahy . Tomhorn81@seznam.cz

Kde sehnat takovou brodící lopatu? Můžete mi někdo poradit? :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru