Jeruzalemský poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

1Na podzim minulé roku se skupině archeologů podařilo v Jeruzalémě najít sbírku velmi vzácných předmětů ze zlata, stříbra a bronzu. Výzkumní pracovníci z hebrejské univerzity přitom v přírodní rezervaci v Judských kopcích pracují již několik týdnů. K identifikaci a časovému začlenění depotu přispěla především sbírka 120 mincí, jež je také součástí nálezu.  Jedná se o ražby pocházející z velmi významného historického období: povstání Bar Kochby (druhé celožidovské povstání proti římské nadvládě, které se odehrálo v letech 132-135 pod vedením Šimona bar Kochby, wikipedia).

Poklad byl nalezen v hluboké jeskyni, která se nachází v přírodní rezervaci v Judských kopcích. Včetně již zmíněných předmětů ze zlata, stříbra a bronzu, se našlo i několik kusů zbraní a keramických výrobků. Stalo se tak během komplexního jeskynního výzkumu a mapování objektů jeskynním výzkumným oddělením z katedry geografie hebrejské univerzity Jeruzaléma a Bar-llanské univerzity pod vedením Boaze Langforda a profesora Amose Frumkina. Otvor ke skrytému křídlu jeskyně, v němž se nacházelo 120 mincí, však před mnoha lety dříve objevil Dr. Gideon Mann, jeden z prvních novodobých izraelských archeologů. Tato komora sloužila v minulosti jako úkryt pro bojovníky z Bar-Kochba. Většina mincí je ve výborném stavu. Na první pohled můžeme proto dobře vidět, že byly přeraženy, aby se mohly používat jako tzv. rebelantské mince.

2

Původní motivy římských mincí, tak vystřídaly židovské symboly a slogany jako např. „za svobodu Jeruzaléma“. Takové množství Bar-Kochba mincí a ještě v takové kvalitě se nikdy na území Izraele najít nikomu nepodařilo, i když se dají mezi obchodníky se starožitnostmi sehnat. Vysoká cena těchto mincí však slouží jako stimul pro zloděje, kteří se již několik desetiletí vydávají do Judských hor, kde se nachází velké množství jeskyní.

3
 

Profesor Frumkin z hebrejské univerzity však zdůrazňuje význam konkrétně té jeskyně, kde nalezl se svými kolegy vzácný depot. Pozoruhodná je podle něj díky její velikosti a také místě, v nichž se nachází. „Tento pozemek potvrzuje předpoklad, že uprchlíci z povstání utekli do jeskyně nacházející se v centru obydlené oblasti, místo toho, aby se ukryly v Judské poušti. Tento objev nám pomůže získat více poznatků a objasnit tak některé nesrovnalosti Bar-Kochba vzpoury, o které nemají vědci příliš mnoho informací,“ uvedl profesor Frumkin.

4

Většina lidí si přitom nepřipouštěla, že by se už do svých domovů nemohla nikdy vrátit. Tuto tezi potvrzuje fakt, že si uprchlíci do jeskyní nosili zásoby jídla, pití, zbraně, různé dokumenty, ale především sebou měli klíče od svých příbytků. Mnoho předmětů, které si do úkrytů přinesli, však už nestihli pobrat ani se pro ně následně vrátit, o čemž svědčí i nález, jež učinili vědečtí pracovníci z hebrejské univerzity.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to mě lidi pos..te!!! To musel být adrenalin 8-)

parádní článek.. :-)

JJ :-)

To se zase zadařilo.. Paráda :-)

v roce 2000-2003 jsem pracoval v izraeli ale to jsem jeste nemel o detektoringu ani paru,kazdopadne historie tam na vas primo dychala:-)a ani dnes bych v izraeli urcite nehledal. ;-)

Nádhera , to bych chtěl jednou zažít. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru