K smrti vychozená lokalita? Omyl, zapněte na Equinoxu 800 gold režim!

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600

Z prvu musím přiznat, že jsem byl vždycky ke Gold detektorům trochu skeptický. Řikal jsem si prostě, že to nejsou detektory úplně stoprocentně stvořené pro naše prostředí. Pokud bych je využil, tak by to bylo opravu výjimečné a hodně specifické hledání a určitě bych si kvůli tomu nekupoval ještě další extra detektor.

Ke Gold režimu mě opět dostala moje věčně neutěšená touha po rybničním zlatě. Jelikož se už nějaký ten pátek aktivně věnuji hledání pod vodou, vždycky mě trochu dráždilo, když jsem našel pěkný zlatý přívěsek. Pohledem bylo kolikrát vidět ještě pěkně vychozené očko od nějakého silnějšího řetízku... řetízek tam přece taky někde musí být? Bohužel zlatý řetízek a ostatní drobounké zlato jsou jedny z nejtěžších cílů, přitom paradoxně i tenčí řetízek má váhu jako panský snubák. Bohužel i pro nejlepší detektory je to stále skoro neviditelný cíl. Ve finále to většinou vypadalo tak, že jsem zběsile naslepo kopal všude okolo nálezu přívěsku, ale ani v jednom z mnoha připadů to k ničemu nevedlo.

Hned po tom, co se mě dostal do ruky EQUINOX 800 jsem se vydal testovat, co se z nového strojku dá vytáhnout a pozornost jsem až do nedávna věnoval pouze prvním dvěma programům ve 2kových verzích. Zprvu jsem si říkal, že budu hlavně používat PARK2 a POLE2.

Na konci článku se přesvědčíte, že budete nejspíš používat programy všechny, ale to bych předbíhal :D. Postupem času jsem se v testování dostal i ke gold programům. Nabral jsem to nejdrobnější zlato a šel testovat. To co jsem viděl, mě ale naprosto dostalo. V podstatě i ten nejdrobnější zlatý řetízek se ozval celkem jasným signálem a v tu chvíli už jsem měl stoprocentně jasno, kam se s novým detektorem podívám.

A TEĎ PRAXE

Naschvál jsem si vybral snad úplně to nejproluxovanější koupaliště co znám, kde se vystřídalo už spousta hledačů a těch hodin, co jsem tam strávil jenom já... poslední vycházky, co jsem tam byl s normálním detektorem, zněly jak Reklama na ticho od Palo Habery :D
Prostě totální ticho, občas zmlkne threshold, když najedete na nějaké železo, ale to bylo tak asi největší vzrušení, co jsem tam minule zažil.

Zprvu vás musím upozornit, že to bude celkem dřina a dohledávačky můžete v klidu nechat doma :D. No nic, přejdu k věci. Přicházím k vodě a zapínám detektor. Přepínám do režimu GOLD1 (režim GOLD2 je pro složitější půdní podmínky), a z praxe vím, že obecně všechny režimy pro vyšší mineralizace trochu ubírají na dosahu, takže je nepoužívám, pokud to není bezpodmínečně nutné.
Zprvu vás asi trochu překvapí naprosto odlišná VCO zvuková odezva než v jiných režimech. Je zde na výběr pouze jednotón s VCO, ale po chvíli si na ní zvyknete a dokonce zaměřování cíle bude trochu snažší díky VCO modulaci tónu.

Ještě než ale začnete, je potřeba detektor trochu přenastavit. Za prvé je potřeba si uvědomit, že zlaté řetízky a ostatní drobnosti mají ID okolo 1, takže je potřeba nechat otevřené všechny ID segmenty od 0 do maxima a všechny záporné segmenty (železo) jsem nechal zavřené. Musím říct, že na GOLD režim diskriminace funguje opravdu dobře, ale přesto vám pomůže pár triků :D
Odladění GB jsem nechal napoprvé ostudně v automatu. Zprvu jsem si nechal i mírně slyšitelný threshold, ale v záplavě signálů to bylo úplně na zbláznění, tak jsem ho po půl hodině také stáhnul na 0. Rychlost odezvy jsem nechal na 3 (pozn. úplně jiná hodnota než u EQ600). Je to dáno spíš tím, že pokud se chodí na opravdu drobné cíle, vždy se musí chodit pomalu, jinak toho spousty přejdete. Také je dobré, když rychlost odezvy koresponduje s reálnou rychlostí pohybu sondy.

S tímto nastavením jsem se vrhnul do boje. To, co mě ale čekalo na místě, které jsem měl za totálně odbarvené, bych opravdu nečekal. V podstatě na každém metru signál, takže protáhnětě svaly, protože to bude fakt dřina. Začal jsem kopat všechno možné od těch nejmenších kousků alobalu, olůvek až po titěrné stříbrné náušničky a dokonce i zapínání k nim. Za chvíli přišla řada i na první zlato.

Jak už jsem říkal, ač na dohledávačku normálně nedám dopustit, po chvíli jsem zjistil, že většina cílů jsou na ní opravdu malé a metoda hrstičkování vycházela v tomto případě časově lépe. Kolikrát
jsem postupoval tak, že pokud jsem už cíl neviděl v hrsti, hodil jsem to i s hlínou do plastového pytlíku k pozdějšímu zkoumání. Po chvíli praxe jsem vychytal i pár triků, které vám zjednodušší práci v tomto režimu.

a) Nekopejte zbytečně hluboko. Au řetízek je reálně možné vytáhnout z max 10-15 cm, ale to už musí být silnější kus, krom toho, hluboké železo může mírně prolézat do barvy. Co bylo hlouběji jsem už nechával být.

b) Přizvedávejte sondu a sledujte jak se mění signál. Je to takové jednoduché ověření velikosti a hloubky uložení předmětu.

Díky VCO audio odpovědi to jde velice dobře naposlouchat, jak se mění výška signálu s oddalováním od cíle. Obecně platí, že i u větších cílů, které jsou uloženy hlouběji, se zprvu zdá, že jde o slabý sinál, tudíž malý cíl. Při oddalování sondy klesá výška a intenzita tónu pozvolněji, než u malých cílů, kde když dáte sondu cca 3 cm nad povrch tak signál strmě zanikne.

c) Vyzkoušejte si předmět z více stran. Pokud chytnete nějaký cíl, je dobré ho v rychlosti obejít a zkusit z jiné strany. Zvláště, pokud byl signál trochu trhaný a z jiné strany zanikne, pak to bude nejspíše železo. Barevné cíle mají většinou takový pěkný náběh i doběh signálu - toto chce prostě naposlouchat.

d) Choďte pomalu a tomu přizpůsobte i nastavení detektoru. Vždy, když se zaměřujete na drobné cíle ještě v tak zamořeném prostředí, je potřeba trochu zpomalit, jinak budete přecházet spoustu zajímavých cílů.

e) Používejte uživatelské tlačítko. Pokud si budete náhodou nějaký cíl chtít ověřit i v jiném programu, není nic jednoduššího, než stávající režim uložit pod uživatelské tlačítko (dlouhé podržení uživ. tlačítka). Uživatelské tlačítko poté poslouží jako rychlé přepínání mezi zvoleným režimem a uloženým režimem.

Moje doporučené nastavení pro GOLD 1: 

  • SENS = 21
  • THRESHOLD = 0
  • DISC = (0-MAX)
  • GB = AUTO (POKUD JE LOKALITA RELATIVNĚ ČISTÁ, ZKUSIL BYCH POLOAUTOMAT)
  • RECOVERY = 3


A TED JEŠTĚ TAKOVÝ MALÝ BONUS

Doteď jsem chodil pouze po souši, ale asi jako všichni jsem byl nedočkavý, jak se EQUINOX bude chovat pod vodou. Psychicky jsem ale nevydržel čekání na vodotěsná sluchátka a vyrobil jsem si je sám. První test zase proběhnul na pěkně vychozeném, abych si oťukl co v EQUIKOVI je :D
Asi jako první jsem si všiml, že není možné chodit v režimu POLE2 ani PARK2. Jsou to v EQ nejvýkonnější režimy určené do lokalit se slabou mineralizací, což byl ve vodě trochu problém. Vyzkoušel jsem odladit GB všemi 3 způsoby a při zapumpování proti zemi detektor dával ID 1. Řešení přišlo takřka okamžitě v podobě zprvu opovrhovanými programy PARK1 a POLE1, kde se detektor úplně uklidnil a GB šlo odladit GB úplně v pohodě všemi 3 způsoby. Dobře taky chodily obě verze programu BEACH, ale nicméně v našich podmínkách ve sladkých vodách není nutné používat program s filtry GB na slanou vodu, které vždy uberou trochu na dosahu. K tomu se dostaneme až o prázdninách :D
V našich podmínách se mně tedy nejvíc osvědčili programy PARK1 a POLE1, kde PARK volím při větším zamoření odpadem a POLE1 na relativně čistých lokalitách.
Zde budu ještě trochu testovat a postupně budou přicházet i nějaké vychytávky a popsaná nastavení:DZávěrem

Ačkoli jsem původně myslel, že u EQUINOXE 800 budu používat výhradně jenom programy PARK2 a POLE2, tak jsem po čase zjistil, že z bohaté nabídky režimů má opravdu každý svoje specifické použití. Gold režim je po příslušenství jeden z hlavních rozdílů mezi EQUINOXEM 600 a 800 a to co detektor dokáže v tomto režimu je naprosto neuvěřitelné. Použití multifrekvence v režimu na hledání přírodního zlata je taky absolutní novinkou, ačkoli bych čekal, že diskriminace bude slabší, tak kromě asi 2ks železa ještě s pofidérním signálem na začátku, jsem po zbytek dne nekopnul žádné železo. Takže pokud o EQUINOXU přemýšlíte, zvažte svoji volbu, protože i režim na přírodní zlato má u nás co nabídnout:D.

Fotografie kterou jsem od kamaráda dostal minulý týden. Nemám říkat kdo a kde :). Každopádně je to EQ800 a v režimi gold a písková pláž. :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Peto super članek.Už ted se těšim na dalši članek s vychytavkama... ;-) ;-)

Zdravím.To je Eliška :-)Na protějším břehu jsem měl minulej týden taky úlovek,kapříka 55 cm :-) :-) :-)

Kamarád mi poslal fotku docela hezké hrstičky řetízků... bylo toho 35g. Za jedno odpoledne to je tedy docela dost. V tom gold režimu se na těch plážích dá předvést leccos :)

osobně myslím že 6 sonda která bude zanedlouho k dispozici dodá tomuto režimu další rozměr :D

Byl jsem i pod vodou,krom toho když potopíš jednotku tak ztratíš signál do bezdrátů,a navic se nemusiš bát že ti spadnou do vody a bude konec 8-)

Super, tak pak náhodně návod jak si udělat samodomo konektor pro podvodní sluchadla 😀👍

Logi76-orig sluchátka budou příští týden,už jdou přes web objednat.

Můžu potvrdit že i šestistovka v rybníku v programu pláž bere v neskutečné množství miniaturních cílů které ostatní detektory nebrali. Za hodinu a půl sem měl spoustu řetízku, náušnic pouťáků a jiné drobotě. S hodně drobným zlatem má trochu problémy. Na to je lepší program gold. :-)

Začal jsem kopat všechno možné od těch nejmenších kousků alobalu, olůvek až po titěrné stříbrné náušničky a dokonce i zapínání k nim. Za chvíli přišla řada i na první zlato.

Tohle dokáže GOBO taky ;-)

ahoj Jacoobe, mam otazku: pises: poslední vycházky co jsem tam byl s normálním detektorem zněly jak Reklama na ticho od Palo Habery :D napis prosím ktoré detektory toto nezvladali celkom ma to zaujíma.

To mysak: CTX 3030 chodí Petr dál, bazary jsou plné úplně jiných detektorů.... takových o kterých místní prodejce psal o průlomové technologii a přitom je to obyčejné VLFko. ;-)

To Freexxx: Tam bylo opravdu všechno a seznam by byl hodně dlouhý. Ten největší vtípek je ale v něčem jiném a to v řetízkách. Na těch fotografiích co Petr udělal je nenafotil, ale třeba od Libora jsem dostal hezkou hrstičku. Navíc ten gold režim opravdu diskriminuje, což je docela šílený bonus navíc.

Já CTXko taky pořád chodím ve vodě,je to detík comá nejlepší diskrriminaci jakou jsem kdy u všech detektorů viděl,tady mě lákal hlavně ten gold režim.

Gold režim je vskutku vohromnej, bere i kovovou pásku na dvousetkoruně!!! Psal jsem to někam jako fórek, ale včera mi to nedalo a v lesejčku jsem vytáhl dvousetkorunačku a ejhle, slabej, ale signál - v režimu GOLD 2, sens. 22, čučel jsem jako tele... :-O

Díky za poutavej článek! ;-)

len tak pre zaujimavost , ktory detik bere CZ dvousetkorunačku???, CTX to rozhodne nie je ... rozvoj FBS(2) je zatial mrtve, toto je ale extremne porovnanie. MultiIQ technologia je nova rychlesia... a je na svojom zaciatku som zvedavy ako sa vyvinie v dalsej verzii... EQ800 je len zaciatok.

Freexxx: samosebou EQ 800, měl jsem to někde jako kanadskej žertík, ale včera se to stalo realitou. Byla to "protiakce na padesátikorunu" (ta má však železný základ) a hlásí se jako železo č. -4. Equinox ale oddělí u náboje Tokarev železný základ kulky od barevného kovu nábojnice, furt zírám a divím se... :-O

A u EQ 600 by jste doporučil jaké nastavení ? aby se to trochu přiblížilo chození v gold režimu a dala se najít aspoň půlka toho co tam je na fotce 8-)

palava- park 2, recovery sped 2.citlivost 20 a viac..

Otázka na Jaccoba - proč si do toho koupálka nevezmeš CTX když ho máš. Je tedy Equinox více citlivý ? Nebo je to jen opět propagace ?

Počítám, že se odpovědi nedočkáme a trochu jsem trefil hřebíček na hlavičku :D :D tak příště uvolnit trochu s tím WOW efektem, nebo už i servis má provizi z prodeje ?? :D :D

To Jaccob, moc pěkný článek, velmi děkuji za to, že se s námi podělíš o nastavení, které se jen pracně získává vlastními zkušenostmi. Kdo jiný také může o detektorech a jejich nastavení říci více, než ten, který je má zmáknutý i zevnitř. Držím palce a palce hore ! 😊😊😉👍

Cívka- nekontroluji měsíc staré články jestli pod ně někdo napíše pokud máš nějaký dotaz tak to napiš klidně do emailu. (Na CTX není gold režim tak jsem vzal EQ-CTX má zase propracovanější disc)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru