Když k narozeninám dostanete detektor kovů

Kategorie: Poklady

Brook Head dostal na konci března ke svým třiadvacátým narozeninám detektor kovu. Od té doby už lecos našel. Nejvzácnější je ale dvougramový zlatý nuget. „Syn se věnuje studiu drahých kamenů. Byl nadšený, když našel ten kousek zlata,“ uvedl otec mladíka Jane Head. Úlomek zlata objevil Brook v Newbigging (Skotsko). Pravost zlata odzkoušel známým testem, při kterém použil kyselinu chlorovodíkovou. „Zkoušku jsme provedli třikrát a vždy vyšla kladně. Je úžasné mít něco, co se kdejakému hledači nepodaří najít za celý život,“ svěřil se Brook.

Jeho otec je přesvědčený, že objevil jeden z největších nuggetů, který kdy byl nalezený v okolí Newbigging. „Skotské zlato je jedno z nejvzácnějších a nejčistších na světě,“ je přesvědčený. Největší nugget byl zatím objevený v Manlockhear u Dumfries, vážil 6,1 gramů, první za posledních padesát let. Tento nález spustil doslova zlatou horečku. Zanedlouho našel další hledač detektorem kovu čtyřgramový kousek zlata. Většina skotského zlata byly jen drobné „vločky“. Nugget objevený mladíkem zatím nebyl oceněný, nicméně cena zlata za poslední týdny poklesla. Dokonce se mu ozvali někteří majitelé zdejších pozemků, že by mu dali souhlas s hledáním detektorem kovu.

Hledání zlata pomocí detektoru kovů

Brook Head se narodil v Austrálii, ale žije v Newbigging, je totiž velmi hrdý na svého skotského dědečka, a tak se do Skotska přestěhoval se svojí rodinou. Právě dědeček hledal zlato v Austrálii i Skotsku.

Hledání zlata pomocí detektoru kovů

Hledáním zlata je Skotsko proslulé. Kromě toho, že se tam vyrábí světově známá whisky, také zlato je v této zemi „všude přítomné“. Kolem roku 1860 propukla ve Skotsku zlatá horečka. A to hlavně v hrabství Sutherland. Skotské zlato je známé svojí čistotou. Rýžování zlata je tam oblíbeným koníčkem. Bylo dokonce naplánováno otevření zlatého dolu v blízkosti Tyndrum. Před pár lety ale z myšlenky sešlo kvůli ekonomické krizi a také protestům ekologů. Důl by totiž zasahoval do parku Loch Lomond. O jeho otevření se pokusí společnost Scotgold v tomto roce. Oblíbená je také těžba stříbra.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hergot , žiju v blbý zemi :-( Politici si tu dělaj co chtěj a nugety nikde...

jn

Věřím, že s pořádným nářádíčkem, dobrou lokalitou a hromadou štěstí by se i u nás takovéhle pořád ještě našly o:-)

Habán:Buď rád, kdyby byly nugety, tak i ta sebranka nahoře by našla cestu, jak tě o pořádně tučnej podíl připravit

Habán: politici si dělají co chtějí všude a tady aspoň můžeme hledat. jsou země, kde je problematický jenom vyjít s detektorem ;-)

Habane: Nežiješ v blbé zemi zlato tu máme také .A s těma politikama souhlasím je to verbež. ;-)

Pracujem a zijem v Skotsku. Dedinka z ktorej je ten mlady pan nie je tak daleko od mojho posobiska. Bol som prekvapeny, ze o takom objave som nic nenasiel na UK weboch. Sparal som sa v internete a snazil som sa najst nejake info. Precital som toho dost. Aj ryzovanie zlata tu v Skotsku je konickom podobne ako mrcasenie. V jednom clanku som natrafil na peknu rozpravku. Tak tu ju v kratkosti prinasam. Majitel pozemku v oblasti kde sa tazilo zlato(Skotske zlato je jedno z najcistejsich na svete-rydzost zlata tu dosahuje cez 22karatov vo vytazenych vzorkach) pri prechadzke nasiel nuget velky ako konska hlava. Samozrejme, ze taky nuget ma velku hmotnost. Sam v rukach ho nebol schopny zobrat a nie to este prepravit do bezpecia vlastneho domu. Vybral sa teda domov zohnat povoz s konmi. Po prichode domov, ked to rozpraval rodine, z tolkeho vzrusenia dostal infarkt a zomrel skor nez stihol prezradit miesto nalezu. Pribeh by mal byt z obdobia cca 1880teho roku. :-D

Tak hura do Skotska :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru