Když si koupíte detektor kovů E-Trac, aneb krátký rozhovor se třemi uživateli

Kategorie: Detektor kovů Minelab E-Trac

Krátký dotazník s uživateli Minelab Etrac

Tento článek bude určen všem těm, kteří uvažují nad koupí detektoru Minelab Etrac, nebo možná něco si v něm najdou i ti, kteří Etraca mají.  Celý článek je postaven jako krátký dotazník, se třemi uživateli tohoto detektoru. Každý z těchto dotázaných hledá s Etrakem rozdílnou dobu a tak bude zcela jistě zajímavé sledovat rozdíly v jednotlivých odpovědích. Nejprve si jednotlivé borce v rychlosti představme a pak se pustíme do otázek.

Prvním uživatelem je NORD, stáří 41 let, s Etrakem hledá cca 2,5roku
Druhým borcem je MACEK, stáří 36 let, s Etrakem hledá cca 1,5roku
Třetím pánem je Terkel, stáří 35 let, s Etrakem hledá cca 2 měsíce


Foto: Ilustrační foto s letošního Moravského Minelab dne v Uherském Brodě

  1. Jaké detektory jste chodili před Etrakem?

NORD:  Garret AT Pro, Tesoro Tejon, XP Goldmaxx, GM4, XP Deus
MACEK: C.Scope CS6 Mxi
TERKEL: C.Scope CS 6 Mxi

  1. Co bylo pro Vás při přechodu na Trakaře největším oříškem?

NORD:  Začátky byly velmi těžké a po pravdě jsem uvažoval, že detektor prodám, nebo rozmlátím o nejbližší strom. Každodenní dřinou v „potu krve“ na polygonu, jsem prolomil duševní nesoulad mezi detektorem a mou osobou a pak už se vše jen zlepšovalo. Mnou nejpoužívanější kombinace nastavení audio Long, conduct a vysoká úroveň gainu mě doslova zprvu neskutečně srdila, ale nemohl jsem to vzdát a přiznat porážku. Dnes si nedokážu představit hledání v jiném nastavení.

MACEK:  Pro mě bylo nejtěžší zvyknout si na širokou škálu zvuků v multitónu, tady si musím vzpomenout na Mackovu dřívější hlášku, když kupoval C.Scope CS6 a viděl zároveň Etraka na polygonu, cituju: tak takovou diskotéku bych nikdy nedal, to je zběsilost“, no a ejhle,  musím  se od srdce zasmát.

TERKEL:  jediný problém bylo prvotní nastavení detektoru, jinak pohoda, jsem muzikant, takže pro mě ty zvuky v multitónu nebyly žádný problém.

  1. Jaké cívky a sluchátka používáte na Etrakovi?

NORD:  Nejoblíbenější je pro mě klasika v podobě 11“ sondy od Minelabu a jako doplňkové sondy používám Detech SEF 20x15, pro separaci a na hloubku Nel Atack 15“. A co se sluchátek týče, zakoupil jsem si Gray Ghost Original.

MACEK:  já používám standardní 11“ sondu,  separační sondu SEF 20x15cm a občas nasadím Ultimátku. Sluchátka mám Koss Sporta Pro

TERKEL: Já mám nasazenou  klasiku 11“, sluchátka Garrett Clear Sound

  1. Jak hodnotíte zpracování detektoru, co se kvality týče, popř. poruchovost?

NORD:  Vzhledem ke každodennímu a někdy až extrémnímu používání detektoru v těžkých podmínkách, hodnotím kvalitu detektoru velice kladně. Během dvou let jsem jen  měnil  pěnovou ručku.

MACEK:  Pokud bychom zpracování měli oznámkovat jako ve škole, dal bych mu za dva. Na vrub mu musím započítat horší vyvážení. Jedinou poruchu jsem měl – pružinky v bateriovém boxu, musel jsem je natáhnout, aby pružily.

TERKEL: Já mám Etraka krátkou dobu, ale zatím jsem neměl žádný problém, takže  doufám, že se to ponese dál v tomto duchu.

  1. Jak hodnotíte skladnost detektoru a jeho váhu v kombinaci s různými druhy sond?

NORD: Skladnost detektoru je velmi dobrá, během pár sekund detektor rozložím do malého batohu.  Váha se separační cívkou je hodně v pohodě, se standardní 11“ sondou je po celodenním hledání trošičku cítit rameno (Nord tady vtipkuje, že co bolí, to sílí) a  s velkým Nelem (cívka 38 cm) je to tak na dvě hoďky, pak upadne ruka. J

MACEK:  Skladnost  detektoru hodnotím velmi dobře, velice rychle se dá rozhodit a v pohodě vleze do malého batůžku.  Váha detektoru je tím pověstným znaménkem na kráse, pro slabší jedince to opravdu není.

Terkel:  Za skladnost bych dal jedničku, ale za vyvážení asi trojku.

  1. Kdybyste měli popsat výhodu Etraku, oproti předchozím detektorům?

NORD: Skladnost, rychlá výměna bateriového bloku, velmi dobré chování detektoru v místech s vyšší mineralizací a v místech zabordelených železem, nadprůměrné dosahy na všemožné cíle. Velký výběr doplňkových sond.

MACEK: Multitón, Citlivost, hloubkový dosah, V terénu většinou (tak na 80% už zhruba vím co je pod sondou), jo a abych nezapomněl volba  long (prodloužení tónu) je bomba, jen je potřeba se to naučit.

Terkel:  Já měl C.Scope jen krátce, ale když jsem viděl Etraka u kamaráda a měl možnost porovnávat, tak jsem věděl, že chci Etraka.

  1. V čem vidíte hlavní nevýhody detektoru?

NORD:  Zpočátku se mi zdálo hodně složité nastavení detektoru a samozřejmě to množství zvuků v multitónu, tak to byl na začátku mazec. Nevýhoda u tohoto detektoru je, že je náročný na svého majitele a vyžaduje po něm určitou úroveň hledačských  správných návyků.  Každou chybu  majitele neúprosně trestá. Zejména v rychlosti pohybu cívky a správné výšky cívky nad zemí při skenování. A nedá se s ním hledat pod vodou, jako s CTX 3030.

MACEK:  Pro mě je to jednoznačně  horší vyvážení detektoru.

TERKEL: Já bych souhlasil s Martinem, mínusem je vyvážení, jinak nemám nic, co bych mu vytknul.

  1. A co na změnu detektoru říkají Vaše nálezy?

NORD:  Všechny předchozí detektory považuju za velmi kvalitní a ke každému jsem si vytvořil osobní vztah. Možná to bude znít jako ohraná písnička, ale do Trakaře jsem skoro až zamiloval (samozřejmě obrazně řečeno, jinak je NORD běžný heterosexuál). Na prochozených lokalitách, které jsem považoval za mrtvé, jsem dokázal vydolovat poměrně zajímavé množství různých Ag minciček. A málokdy se vracím domů bez aspoň jednoho Ag.

MACEK: Z počátku pokles měděných mincí, ale velmi příjemný nárust Ag mincí a pro mě zajímavých barev. V poslední době už mám naposlouchánu i měď.

Terkel:  Já jsem zatím nic extra hodnotného nenašel, ale překvapuje mě jaké titěrnosti s ním kopu a samozřejmě už padly i nějaké ty stříbrné mincičky.

  1. Prozradíte Vaše nastavení, ve kterém chodíte nejčastěji?

NORD: Citlivost 25, Treshold Level 15, Volume Limit 14, Volume Gain 28, Response Long, Audio – Multitón, Conduct, Variability 29, Audio Limit 30, Treshold pitch 18, Recovery Deep On, Fast ON, Trash densiti Low, Noise cancel mám nejraději 4, 7, 10. Diskriminaci mám nastavenu od spodu(od železa) na 30, ground neutral..

MACEK: Citlivost 25 -27, Treshold Level 15, Volume limit 20, Volume Gain 30, Response long, Audio -multitón, Variability 30, Audio limit L 30, Treshold pitch 30, Deep On, Fast ON, Trash densiti  High, Noise cancel Auto, diskriminace tzv. pyramida (pravý spodní roh je vytažený až na 25 a levý se začíná zvedat velmi zvolna), Ground neutral

TERKEL: Nastavení  chodím alá Macek

Jak je vidět, tak se nám chlapci v odpovědích docela shodují, až na malé odchylky. Já jsem čekal větší rozdíly v jednotlivých odpovědích. Určitou roli zde hraje i fakt, že se kluci vzájemně poznají a jednotlivé poznatky si vzájemně předávají.  Já všechny borce znám samozřejmě osobně a musím říct, že se s Trakem naučili velmi dobře a vcelku rychle, samozřejmě ze začátku to nebylo jednoduché, to sami přiznali v odpovědích, ale po krátké době se dostali přes ten „duševní nesoulad“, jak taktně odpověděl NORD.

Jak je z odpovědí patrné, tak nastavení detektoru chlapci používají hodně podobné, výrazně se liší jen v použité diskriminaci a NORD si rád hraje s Noise cancel. Noise cancel samozřejmě ovlivňuje chování detektoru docela podstatně, ale já jsem vždy nechal pracovat automatické odladění, detektor možná nešel tak hluboko, ale byl stabilní.

Já jsem používal stejné nastavení jako Nord, jen jsem si posunul diskriminaci o něco výš až na 27 a druhou diskriminaci v QUICK Mask jsem měl úplně otevřenou, pro případ kdy jsem si nebyl zcela jistý, zda jde o větší rezavé železo, které prozvukuje přes nastavenou úroveň diskriminace. Tím jsem si rychle ověřil svoji domněnku o železe které se mě plně odkrylo a pak jsem se znovu  přepnul do první diskriminace.

Do začátku bych doporučoval nachodit detektor při nižším nastavení citlivosti (cca 22 – 23) a nižší hladině Gainu (pod 25) a samozřejmě bych raději volil volbu audia Normal. Volba audia Long je na začátek hodně těžká, ale postupem času  ji zvládnete. Long bych nejprve zkoušel na čistějších lokalitách, např. v lese, kde není tolik odpadů a želízek, jako na polích.

Mgr. Oldřich Habrovanský - Moravia Detect

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Rovnaky zazitok ako Nord. Ale ja som siel z GM4 na CTX
:-D

A co vydrž baterky?

E-trac nechcu mam ho totiž už 5let :-P

To motyl: Výdrž nabíjecího bloku je asi 20 hodin. To samé alkalické baterie. Výměna 5 vteřin.

Alexi chcu nechcu jako E-trac dobrý ale co dělat když je to tučný pod vysokým napětím?Obligátní odpověď,TEJON :-D Proto je důležitý mít oba :-P

Křemo..přesně jak povidaš..takové duo mám teoreticky vymyšlené už dlouho..hold ,ty jsi to dotáhl už i do praxe 8-)

Ja jsem nezaznamenal nikdy pod vysokym napetim nemoznost hledani s Etracem.Jo musel jsem stahnout citlivost,odladit kanal a zvyknout si na urcity neklid.Ale jinak v pohode.Ale nekdy si to chce proste vycistit hlavu a zahledat s analogem :-)

Nechtěl bych ho ani zadarmo.to audio je pro moje uši příšerný.klidně ozelim i ty vychytavky co ma :-/

To Marczus....zažil jsem pár hledačů co říkali to samé a dnes chodí jenom trakaře:-) ale taky jsem zažil některé co si ho koupili a po půl roce prodali, protože ho prostě nedali. Každému vyhovuje úplně něco jiného. Proto je dobře,že nabídka detektorů je tak pestrá.

Nord: Ahoj. Zeptam se, jaky duvod je k tak striktnimu omezeni hlasitost v detektoru (volume limit 14) a ne na sluchatkach GG?
Dale bych se zeptal na treshold pitch. V minulosti tady na foru probehla diskuze, ze pro hledani nizkokonduktivnejsich cilu v Conduktu je lepsi nizsi treshold. Proc ho mas na 18? Diky 8-)

Ahoj Tomisek. Treshold na 18 je ,protože na běžném zaneřáděném poli líp rozeznám dobré barevné cíle od bordelových barev. Ale jsou lokality kde ho stahuju až na 5 tam, kde je jen železo a ag.
Omezení volume limit v deteketoru...noo...tady je to strašně individuální. Mně to prostě takto nejvíc sedí a nejlíp to slyším. Ale vím, že každému se to zdálo ,když si to u mě zkusil hodně potichu. A přidej sem nějaké nastavení i ty. Máš s tím hodně nachozeno a hodně zkušeností, tak jestli to nemáš, jako výrobní tajemství, napiš svoje zkušenosti. Ať se rozvine debata. Víc hlav víc rozumu:-))

Ahoj. Bude to otázka preferencí. Pitchem se posouvá celé tónové spektrum a každému vyhovuje něco jiného. Já jsem si hrál s treshold pitchem, když jsem zkoušel různá sluchátka. Je s podivem, že každá hrají na Etracu úplně jinak. GG, Kossy a Sennheisery. Extrém byl, když jsem sundal GG a nasadil si UR30. Na stejné nastavení naprosto zahuhlaný zvuk.:-P Já Volume limit neomezuju a stahuju ho až na GG. Ať do sluchátek jde plnej výkon, bez zkreslení. Tobě se to zdálo lepší, když jsi na sluchátkách dal hlasitost na max a omezil to už v detektoru? Na hledání v posledních měsících nemám moc času :,-( a tak bojuju s tím, že se vždycky do těch zvuků musím dostat. Hledat drobnou a střední barvu v Conduktu není problém, ale na lokalitách, kde je děsně železa, mě mate ta konduktivnější barva a zvuky železa, která přejdou přes diskriminátor. Máš na to nějakej recept???
Nastavení napíšu zítra.

Až teď jsem si všiml, že v tom článku v odstavci o nastavení je chyba. Nedávám volume limit 14,ale 24. Je tam jednička místo dvojky. A na GG stahuji asi o 2 stupínky dolů od maxima.
Co se týká UR30 , jak píšeš...tak jsem si jednou zapomněl GG a vytáhnul z auta UR30 a to prostě už nejde. Je to hodně nečistý zvuk. Ano konduktivnější barva mezi železem...např. římské denáry mezi železem, nebo větší kousky přírodního zlata mezi železem ...myslím tím barevné cíle na hranici dosahu detektoru :-) :-) jo je to problém, ale nacvičit to jde(bez cvičení na polygonu skoro není šance to kopnout v reálu) . Tady v tomto případě je CTX o několik levelů dál. S ním si kopneš barvu jdoucí do vysokého tónu vedle železa mnohem jednodušeji. .S Etracem je to složitější. Stává se mi s Etracem, že když 14 dnů nehledám začínám znovu s náslechem a chvilku mi trvá než se do toho dostanu.
Zase se mi, ale Etrac zdá pořád výraznější na barevnou droboť ,ale je to jen můj dojem a s CTX jsem začátečník.

Nord: těch 14 se mi zdálo opravdu hrozně málo. To bys musel mít uši jak netopejr. 8-)
Abych se přiznal, stejně pořád nemůžu u Etracu v Conduktu přijít na chuť tomu, že železo píská. :-D Když jdu po drobnejch barvách, jak říkaš, kde je jenom železo a drobný stříbrňáky, tak ty zajímavý barvy vyskakujou zvukově moc hezky a je to hodně jednoznačné oproti jinejm detektorům. Ale na hledání na zaneřáděným poli, kde může být jakákoliv zajímavá barva, tak mě ty prozvuky železa do vysokejch tónů docela štvou a poznat, že jsem neprojel přes hlubší vysokokonduktivní barvu mě dělá problémy. Neříkám, že se to nenechá naposlouchat, ale teď s tou frekvencí, jakou hledám s tím mám prostě problém. Kdysi na Exploreru jsem hledal ve ferrous a tohle se mi zdálo lepší, ale zase se blbě rozezávalo co to je za barvu.
Ty sis někdy hrál na polygonu s nastavením ve Ferrous?

Jinak moje nastavení: Sensitivita co nejvíc - les klidně ke 30, pole 20-25 záleží na bordelu, diskriminace jak kdy a po čem jdu, někdy zamaskovanej jen část spodního řádku, někdy 33-35, někdy pyramida, Volume Gain 27, Volume Limit 30, Treshold tone 15, Treshold Pitch 6, Response Normal, Audio multi, Conduct, Variability 25, Audio limit 30, Deep/Fast/Trash podle lokality, když je hodně železa, dávám Deep OFF, Fast ON, Trash na HIGH, Ground Neutral. Noise Cancel mám rád nižší, manuálně většinou na 2 nebo 4. Když je nestabilní, zkusím pro zajímavost co najde automat.

Ohledně toho CTX jsem na zahr. fórech zaznamenal více uživatelů, kteří mají nebo měli Etraca, že prej ta drobnější barva byla na Etracu taková zvukově jednoznačnější. Jak ale říkám, to jsem jen četl, nikdy jsem CTX v ruce neměl.

Ahoj.Tz prozvuky železa jsou fakt problém.Ale na druhou stranu co mám vyzkoušeno všechny ostatní detektory na trhu v té hloubce už ani nežblebtnou.Pokud Etrac vydá jen prozvuk. CTX to má vymakané tím zobrazením na displeji. Nikdy se zatím nespletlo co se železa a hluboké vysoce vodivé barvy týká.
Ve Ferrous jsem chodíval na začátku,ale teď už pořád jen condict multitón.Ale znám kluky co chodí ve ferrous a mají velmi slušné výsledky.
Já když si snížím Treshold pitch na 6 , tak pak už úplně dobře nerozeznávám ty vysoce konduktivní cíle mezi železem.Ale je to jen můj pocit.Ale zase líp vystoupí do uší ty nízkovodivostní cíle.
Ten Noise nižší je zajímavý.Třeba u CTX mi chodí úplně nejlíp 2.U Etracu zase 2 se mi zdá nevýrazná.
Jinak mi říkal Radek z Hluku ,že chodíš Minelaby už roky.Takže ty zkušenosti máš asi hodně velké.
Je dobře,že jsi sem poslal nastavení.Spousta kluků co si neví rady, tak to pak mají v začátcích jednodušší.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru