Keltský válečný vůz

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledač Mike Smith našel detektorem kovu ve Walesu velkou brož, která přivedla archeology k válečnému vozu z keltského období. Pohřbili ho pravděpodobně společně s vysoce postaveným válečníkem a jeho koněm. Teď lokalitu prohledává archeologický tým, přesné místo nálezu zatím tají. Doufají, že objeví doposud neznámou osadu z doby železné.

Pembrokeshire je hrabství na jihozápadě Walesu a aktuálně se o něm hovoří v souvislosti s čerstvým objevem z keltského období. Jde o velkou brož, kterou nedávno objevil detektorem kovu Mike Smith. Přesné místo objevu zůstává tajné. Nechce ho zveřejnit nálezce ani archeologové, kteří nyní dotyčnou lokalitu probádávají. Brož totiž pravděpodobně nosil na výstroji kůň, který táhl válečný vůz. Jeho pozůstatky už zahlédli archeologové zahrabané v zemi a tvrdí, že jsou na stopě velkému objevu.

Válečné vozy byly v určité části starověku hlavní údernou silou. Můžeme je najít u Keltů přes antický svět a Přední východ až po Čínu. Konkrétně Keltové používali vozy během střetů s římskými legiemi.

Národní muzeum ve Walesu popisuje objev jako významný a vzrušující. Smith na lokalitu, kde objevil brož, narazil poté, co bylo na jaře jeho oblíbené pole zaplavené. Musel se proto přemístit jinam. Brož, které podle všeho patřila k výstroji koně,  vyzdobili červeným smaltem. Je to běžná technika, kterou Keltové používali k oživení svých šperků. „Když jsem brož našel, napadlo mě, že byla asi pohřbená s koněm a možná i bojovníkem, kterému zvíře patřilo. O keltském způsobu pohřbívání jsem hodně četl,“ zavzpomínal Smith, který detektorem kovu hledá už přes třicet let.

Šel se poradit za kamarádem, který se věnuje historii doby železné. Ten Smitha moc nepotěšil, protože mu řekl, že v dané oblasti nikdy nikoho pohřbeného z keltského období nenašli. Hledač ale kontaktoval Národní muzeum ve Walesu, které na místo vyslalo odborníky. Pomocí speciální radaru objevili zbytky zdí i kolečka od již zmiňovaného bojového vozu, který nyní opatrně vykopávají. Archeologové tvrdí, že jsou na stopě keltské osady, která může být větší než Castell Henllys v národním parku Pembrokeshire Coast na severu Walesu. „Archeologové nyní kopou na místě, kde jsem našel brož. Zatím to vypadá, že odhalí doposud nenarušený hrob,“ přiblížil Smith.

Národní muzeum ve Walesu nyní vymýšlí plán, aby mohl výzkum pokračovat i v příštím roce. Chtějí dát příležitost i místním komunitám, aby se mohly do projektu zapojit. Nejvíc se těší až ze země vykopou tří metry dlouhý kovový předmět, který našli pomocí radaru. Mohlo by jít o zbraň.
Zdroj: www.bbc.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je parada, diky za clanek Viky!

WOW

Díky za pěkné počtení.

Našel jsem si v originále, co je "tři metry dlouhý kovový předmět". Ve skutečnosti je to třímetrová kovová anomálie pod vozem - mohly by to být zbraně nebo poklad.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru