Legendární vrak HMS Terror

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Loni televizní stanice AMC odvysílala premiéru seriálu The Terror o ztracené námořní expedici. Mysteriózní historický horor je postavený na skutečném příběhu z roku 1845 riskantní plavby Královského lodstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Přitom reálný vrak trojstěžníku HMS Terror teprve nedávno poprvé prozkoumali archeologové.  

Vrak zkoumali archeologové během léta. Vědcům z Parks Canada přálo počasí, na potápění byly totiž příznivé povětrnostní podmínky.  Podařilo se jim vytvořit 3D mapu místa, kde se vrak nachází. Přestože vrak leží na dně moře přes 170 let, stále je v neuvěřitelně dobrém stavu. Pokrývají ho řasy a rez. Mnoho věcí se ale zachovalo jako například nádobí, které se stále nachází v policích. Kromě talířů kamera uvnitř vraku zachytila také teploměry, trojnožku nebo skleněné láhve a sklenice. V oknech je stále dvojité sklo.

Podle odborníků tomu pomohlo bahno. Archeologové nalezli vrak teprve před třemi lety. „Vnitřek lodi jsme prozkoumali na dálku ovládanou kamerou. Záběry jsme sledovali v nadsázce se zatajeným dechem. Příběh HMS Terror je legendární. Vrak stále vypadá, jako by ho posádka opustila teprve včera,“ uvedli členové kanadského výzkumného týmu.

Jde o nejnákladnější a největší podmořský výzkum pod taktovkou Kanady. „Kanadská vláda je hrdá na to, že odborníci z naší země pomáhají v záchraně významných artefaktů, které mohou přinést nové informace o Franklinově expedici,“ uvedla Catherine McKenna, ministryně pro životní prostředí a klimatické změny.

Odborníci se pokusili prozkoumat vrak už dříve, ale nešlo to kvůli ledu a celkově nepřejícímu počasí. O to více průzkumníky těší, že se jim podařilo natočit záběry zachycující detaily přímo z vnitřku vraku. Prostřednictvím jednoho s okýnek nahlédli do kajuty samotné kapitána. Nachází se tam nábytek včetně skřínek, které jsou stále zavřené a nyní pokryté bahnem. Mohly by se v nich stále nacházet vzácné dokumenty a chronologicky popisovat život posádky a jednotlivé události.

Cílem Franklinovy expedice bylo najít Severozápadní průjezd. Rozkryli by tak vodní cestu z Atlantského do Tichého oceánu kolem břehů Severní Ameriky. Expedice čítala 129 mužů, kromě HMS Terror vyplula také loď HMS Erebus. Na výpravu se vydali přesně 19. května 1845 z anglického přístavu v Greenhithe. Osudným se jí stal led ve Viktoriině úžině, kde se zasekli. Ale také zkažené zásoby jídla. Dodnes se diskutuje také o tom, že smrt členů výpravy zapříčinila i otrava olovem.

 Zdroj: www.cbc.ca, www.hydro-international.com, www.archaeology.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

https://youtu.be/OxyTZ3F7mkA

Mzec

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru