Lovci historie 2012 část 11. - soutěž pro všechny hledače s detektory kovu

Kategorie: Hledačské akce publikované na LP

Husitství od začátku obrození dme pýchou hruď snad každému vlastenci. Možná to bylo proto, že tolik století katoličtí kněží neustále poukazovali na hrůzy, které husité napáchali. Ne, že by se nestaly, doba to byla opravdu hrozná a myslím, že několikadenní pobyt v tehdejších časech by vyléčil nejednoho romantika. Zlomem v husitských válkách byla Bitva u Lipan. Toto střetnutí, mnohokrát popsané našimi historiky, přineslo vítězství umírněné kališnicko-katolické straně a poměrně rychlý rozklad Táboritů a Sirotků. Pro naši zemi to byla do jisté míry úleva. Obyvatelstvo i hospodářství bylo husitskými válkami dokonale zničeno a země se ve svém hospodářském vývoji vrátila o 200 let nazpět. Čechy přestaly být duchovním a vědeckým středem Evropy. Z Pražské university odešli nejvýznamnější učenci do nově vznikajících vysokých učení v Evropě. Největší část zamířila především do Lipska. Těžko ale dobu posuzovat dnešníma očima. Středověký člověk, hluboce prodchnutý vírou v boha, prostě v této víře konal, co uznal za správné. Těžko se dá vcítit do rozpoložení věřícího, který věří, že po strastiplné životní pouti nalezne lepší život věčný a je přitom konfrontovaný s velkou zkažeností tehdejší katolické církve. Problémem několika současně vládnoucích papežů atd atd. Těžko pak mohl doufat, že ho tato církev dovede ke spáse.

Lovci historie - soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Důvod a vznik husitského hnutí je rozebírán snad stejně často jako nejslavnější bitvy. Jelikož mě toto období v určité době velmi zajímalo, snažil jsem si sám dát dohromady co nejvíce údajů z maxima zdrojů. Osobně jsem přesvědčen, že popis Václava IV. coby slabého krále, je značně nespravedlivý. Václav IV. byl člověk vzdělaný a v podstatě i energický. Měl ale smůlu na mnoho okolností, které nemohl ovlivnit. Především to byla velká morová epidemie. Ta doslova vyhladila celé oblasti od většiny obyvatelstva. Je potřeba si uvědomit, že morová rána snížila počet obyvatelstva takřka na polovinu. Asi by se žádnému dnešnímu premiérovi nevládlo nijak dobře, kdyby během několika měsíců zemřela polovina obyvatelstva. Obyvatelstvo konfrontované s tolika hrůzami, hledající útěchu u svých duchovních pastýřů, bylo dál ničeno značnou korupcí a jejich životem hodně nad poměry. Je tak jasné, že hledalo spásu někde jinde. Ostatně je potřeba si uvědomit, že prostý lid očekával konec světa každým dnem.

Druhým, stejně významným problémem, byl nedostatek příjmů království. To se snažil Václav řešit snahou o větší těžbu drahých kovů. I tady se ale setkáme doslova s neuvěřitelnými neúspěchy. V případě zlatých dolů v Jílovém, jejichž výtěžky doslova postavily na nohy České království za vlády jeho otce Karla IV., se Václavovi staly osudnými. Ve snaze odvodnit doly, najal italské těžaře, kteří spáchali doslova “tunel” na královskou pokladnu, když s údajnou platbou 10 milionů pražských grošů uprchli ze země, aniž by Jílovské doly odvodnili. Podobných případů by se pak dalo uvést několik dalších. To vše dalo, do té doby relativně bohaté vrstvy obyvatelstva do pohybu a na zemi uhodila dlouhá občanská válka.

Lovci historie - soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Co budeme hledat?

Husité nedisponovali ve větším množství profesionálními vojáky. Díky tomu se museli častěji uchylovat k méně tradičním taktikám (např. vozová hradba – odhaduje se, že se Žižka této taktice naučil v Bitvě u Grünwaldu, kde ale vozy používal řád Německých rytířů). To samo se týká husity hojně využívaných palných zbraní. V nich byli rozhodně průkopníky a z českých názvů palných zbraní píšťala a houfnice vznikly pistole a německy výraz pro houfnici Haubitze, nebo anglický Howitzer. Zbraně to byly jednoduché a ve většině případů málo účinné. Často šlo hlavně o psychologický efekt velice hlučné palby a hvízdajících kulí, které plašily koně a děsily útočníky.

Jednu takovou reálnou maketu píšťaly si můžete nyní najít. I když jde o kvalitní kovářskou práci, jedná se pouze o maketu. V žádném případě by se tak nálezce neměl snažit ji používat!!!

Nápovědy

První nápověda - mapa

Soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Druhá nápověda - auto

Lovci historie - soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Třetí nápověda - cesta

Cesta

Čtvrtá nápověda

Pátá nápověda

Šestá nápověda - hurá do lesa

Akce s detektory kovů

Sedmá nápověda - tady to je přátelé

Detektory kovů v akci

Osmá nápověda - Alamo

Alamo

Velká gratulace pro kommára:)

nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Už je to tady ;-)

Musel jsem to pustit o hodinu dříve, jelikož teď na chvilku poběžím ven. Tak se držte borci :)

Hergot, to nemám vůbec daleko, budu sledovat nápovědy a uvidim jestli vyrazim. :-)

dnes eště ednu napovjedu, sím... o:-)

Bré ráno,co trochu nápovědy?

Další nápověda bude v 13:10h ;-)

napytel fšícko móc daleko od moravy a eště dál od hané škoda taky bych to prubnul :,-( ;-)

Občas lituju, když hledám ty vtipně ukrytý předměty, že si Elmara nemůže ten některý ze svých příběhů prožít.... například ten o vyhynutí na mor v rámci vesnice.... který je motivem tohoto kola, mimo kiné. Prochcaný jak sysli, sfx, enter6, a já, kommar je ještě v lese, zná to tam jak svý boty a má lokální suport v rodinném dřevorubci. Mám slušný zdravý velký 4 pravý hříbky, mrak suchochřibů, a další houby, tamty ne.... du to dát obalovaný. Letošní první, se těšim. Jednu nápovědu jsme vůbec nenašli, protože se tam, jak potvrdil místní zdroj, celej pátek pomocí toho stroje kácelo. Takže se utěšuju že to je pod některou hromad větví nebo těch novejch s kládama. Je tam ZSO, tam jsme nehledali, princiopiálně. V tý hospodě v Zásmukách na rynku vařej katastrofálně. V lese stojí voda. Lovu zdar a pacošum zvláště.

Třeba to tak zůstane, co by nález pro další generace :) Ale ještě se tam bojuje :-D

Víme, přijeli suchý.....

Ahoj,tak už jsem taky doma.Nápovědy v lese jsou hodně těžký:samý stromy.Do toho ta těžba,ale třeba jsme chodily jinde.Snad to jednou někdo najde :-)

Ještě se k tomu vrátím,když teď vidím podle tý gps,tak jsem šel asi málo do lesa,že bych se vrátil těch 120km? P.S. koukejte to najít!

Píšťala je venku. Šestá nápověda je k prdu jelikož všechny ty vzrostlé stromy co jsou na fotce si odvezl harvestor :-) Hledal jsem to s otcem jen podle toho kořenu a pokroucených buků..

Gratuluju, pršelo, a vůbec, bylo tam pěkně.

Těším se na fotky lokality :-D

Gratulka Komárovi ;-) I těm mejm dvěma zmoklejm trenérům za to že se ve svejch letech hecli :-D :-D :-D

Gratulace všem, byl to náročný den. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru