Lovci historie 2012 část 6. - soutěž pro všechny hledače s detektory kovu

Kategorie: Hledačské akce publikované na LP

Velká Morava - jasná hvězda na nebi raně středověké Evropy

Správně by se spíše mělo napsat země Moravanů, protože žádné dokumety z 9. století tento pojem neznají. O Moravě se zde mluví jako o "Moravském království" nebo "Rostislavově království" atd. Pojem Velká Morava se objevuje až v díle Konstantina VII "hé megalé Morabia". Ten ale umístil Moravany na Balkán. I když je možné, že celý řecký text je chápán špatně, jelikož zde jsou všechny země mimo území říše označované jako "Velká" nebo "Malá". Je tak možné, že autor chtěl především odlišit Moravu Srbskou, která byla součástí Byzance od Moravy naší a tak ji označil za Velkou, ačkoliv měl jenom mlhavý pojem o skutečné velikosti Moravské říše. V posledních letech určitě také stojí za zmínku snahy moderních Slovenských historiků, kteří trvají na tom, že název Velká Morava by měl být změněn na Slovensko.... ještě bych, i při mých průměrných znalostech, bral "Slovansko", jelikož se i název "Slovanská říše" v jednom nebo ve dvou případech objevuje, ale takto? Je fakt, že Nitransko bylo určitě součástí Velké Moravy dříve než jádro dnešních Čech, to ale myslím nic na názvu této historické říše, tak jak ji poznal svět, nemění. On by se pak klidně mohl také začít používat název Velké Česko, což by asi každého pravověrného Moraváka natáhlo jako kocoura:) Mě, coby východočeského patriota ostatně taky. Když už, tak "Velké Slavníkovsko".:)

Lovci Historie soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Když pomineme tyto snahy přihřát se na Moravské slávě, faktem zůstává, že prvním historickým Českým knížetem byl Bořivoj I., na stolec dosazený Velkomoravským Svatoplukem. Za jeho panování je uznána svrchovanost Moravy nad Čechami a v podstatě to hodně připomíná stav údělných Přemyslovských knížat na Moravě v pozdějším období. Pokud bychom si hodně zaspekulovali, dalo by se uvažovat i nad tím, že Přemyslovci jako tací mohli být i rodem Moravským. Možná příbuzní Mojmírovců, kteří si na Pražský stolec dosadili někoho, komu věřili. To jsme ale na půdě hodně velkých spekulací, které asi nikdy ověřit nepůjdou.

Jelikož je písemných dokladů poměrně málo, můžeme se ale opírat především o archeologické nálezy. Těch je díky rozsáhlým výkopovým pracem opravdu hodně a svědčí jak o kulturní velikosti jádra Velké Moravy, tak také o jejím zániku. Ten se dá datovat přibližně do konce prvního desetiletí 10. století, kdy na Moravě vládne Mojmír II. Odhaduje se, že k zániku přispěly dva faktory; nevytvořená správa takto velkých území, kdy postupně již před zánikem říše odpadají některé okrajové části, a také opakované velké záplavy, které devastovaly samotné jádro říše. Ať se to stalo jakkoliv, po roce 907 n.l se již o Velké Moravě žádné zprávy neobjevují a lze tak předpokládat, že v tomto roce skončila vláda Mojmírovců, našeho nejstaršího knížecího rodu.

Velká Morava za Svatopluka

Krása Velkomoravského šperku

Dlohou dobu se u nejhonosnějších velkomoravských šperků, zdobených granulací a filigránem, uvažovalo nad jejich cizím původem. Určitě k tomu svádí jejich orientální vzhled, ale mám dojem, že i mnoho odborníků přijímalo toto tvrzení tak nějak automaticky. Ke zjištění, že se jedná o vlastní moravská díla přispěly především objevy zlatnických dílen v hlavních sídelních "městech" Velké Moravy. Vyspělost a nádhera této výroby, ať už se jednalo o gombíky, naušnice, plaketky nebo prsteny, dodnes bere dech. Díky archeologickým výzkumům si tak dnes můžete dohledat rozsáhlou typologii moravských šperků. Ta svědčí o tom, že bohatsví říše se v poslední třetině jejího trvání začalo více přenášet na širší vrstvu obyvatelstva, která si mohla dovolit tyto šperky pořídit. Velkomoravský šperk se tak stal pojmem, dokládajícím vysokou kulturní vyspělost Velké Moravy. Je jenom škoda, že neexistuje žádný důkaz o Velkomoravských mincovních ražbách. Ale třeba se ještě něco najde:).

Krása velkomoravského šperku nalezeného detektorem kovů

Co budeme hledat

Kdysi jsem narazil, a nyní již nevím kde, na popis průvodu České "princezny" provdané na Velkou Moravu. Ten text nyní lovím v paměti a tak je možné, že nebudu přesný. Popisoval přepadení průvodu cca 600 mezků s nákladem věna této šlechtičny. Myslím, že se není čemu divit, když Český panovník svoji dceru vybavil na cestu takovým bohatstvím, protože ji provdával za svého lenního pána. V nákladu určitě bylo hodně honosných šperků a dvě takové stříbrné naušničky,zdobené granulací se určitě mohly snadno ztratit třeba při útěku. Někde v hlouby lesa tam tak čekají na vítěze tohoto kola.

První nápověda - mapa


Mapa pokladu

Druhá nápověda - kde zůstalo auto

Kde zůstalo auto

Třetí nápověda - altánek na cestě

Altánek na cestě

Čtvrtá nápověda: cestou dál

Cestou dál a dál

Pátá nápověda- bod kde se sejde s cesty

Bod kde se sejde s cesty

Šestá nápověda - takřka v místě uložení

A jste takřka tady

Sedmá nápověda: finále

Finále

Vítězové Křemílek a Vochomůrka vlastně SFX :)

Detektor

Detektor

Detektory a naušnice

Detektory a naušnice

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

... a je to tady.

To Litr: ty jsi nezmar :-D Já myslel, že už jsou všichni v pelechu. Já tedy jdu do peřínek :) Brou :)

... my se snažíme.... :-D

No neni ta to za rohem :-D

to kremilek: neni, ale kobra už tam (nebo skoro) je....... a to na tom žeru.

No tak ať to kopne do soboty ráno,ať můžem zůstat doma :-)

tak uvydíme jak bude rychlej :-)

prší,prší,tak uvidím.Každopádně dnes ještě do práce.

áááá 140km :D jeste daleko na me 8-) 8-)

škoda kousek od tud mám chatu. bohužel musím do práce škoda :-(

je to kousek ale můžu až v pondělí :,-( máme u nás pouť

Tak tady to teda zrovna neznám.ale smula stejně musim do práce

Škoda zase daleko :,-( , snad se dočkáme i u nás na západě . ;-)

Jo,jo na západ s dalším kolem ;-)

Myslím že mohu prozradit že další dvě kola budou západní Čechy a střední Morava ;-)

Střední Morava? Ó bože, jak já dlouho na to čekal :-D :-D

Uvidíme zda to vydrží do zítřka. Pokud to ještě nikdo nebude zítra odpoledne mít tak tam sjedu až se vrátím :-)
Jinak ostatním přeju úspěšný lov ;-)

to Kobra:odvoz nemáš protože si línej se zeptat ;-)

mno nmemit to 130 KM daleko tak jdu do toho ale... no nic jdu se vyspat v 5 vyrazim na lov snad mi padne aspon nejaky medacek 8-)

Dnes jsem jelm kolem....hledal jsem...jen jsem nevěděl,že už je zase akce..jinak jsem dal na znojemským obchvatu snubák.... ;-)

nápovědu o:-)

To kobra: nám se Strážcem příjde tohle kolo jako možná nejlehčí. I když to tak nemusí nakonec být :) Ale je to taková pohodovka :-D

Tak jsou tam dvě a rovnou mohu připsat, že by se mělo začát hledat hned od pařezu :-D

prosíím, jednou taky něco u nás na severení moravě ;-) ;-) :-D

To kobra: je to Ag, tak to nekoroduje :)

ach ag au to bolí.... :-D

sfx, ale notááááák.........

Tak tohle je v podstatě předposlední nápověda. Pokud to teď nepadne tak ještě přidáme video s ukládáním a pak holt už jenom GPS :) Je to blízko :-D

Elmaro dej to video a jedu proto,je to kousek od nas 8-)

Já myslím, že video už potřeba není. Tohle by měl už dát každý :)

Pokud ne, prostě to tam zůstane pro další generace hledačů :-D

Tak to padlo, gratulace pro SFX a Křemílka :-D

tak gratuluju,zas tak snadný to asi nebylo....Křemílek podruhý během tejdenka,dobrá práce

Nám to přišlo jako malina, ale kluci tam byly celý den. Je pravda že cíle byly opravdu malinké, ale nakonec to trefily se západem slunce :-D Holt dobrý oddíl ;-)

to sem na Křému zvědavej zejtra..... ;-) a je to.

tak jsem byl u toho kdyz to kluci kopli,jeste jednou gratulace :-)

Kluci opravdu krásný fotky :)

předposlední fotka:... stěží koncipovat jako diagnózu...to ega nedaj, Bod.

Gratulace vítězům ;-)

Gratulace a palec :-) :-) :-D :-D

Gratulace :)

:-D

Tak popis od SFX bajočko sedí,jen hodlám do vánoc poslouchat samý omluvy a mazání medíku kolem pusy za památnou větu "tady se oddělují muži od chlapců",on a Litrfree vědí a dál se v tom nebudu rejpat :-D :-D :-D

Inu, donesl se mi dojemný příběh o osamělém muži v lese, o ztraceném a nalezeném fandovi supermarketů.... taky se v tom nebudu rejpat, tlemim se eště teď.

Tos mi pomoh :-D

Gratulace vítězům ;-)

Velká gratulace. :-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru