Lovci historie desátá část soutěže pro všechny hledače s detektory kovů

Kategorie: Hledačské akce publikované na LP

Jižní a Západní Čechy byly součástí rozsáhlé keltské pravlasti, jejíž jádro můžeme hledat někde na horním Dunaji. Asi i proto byla pro naše Kelty řeka Vltava možná nejdůležitější vodní cestou. Vždyť tři ze šesti nejvýznamnějších hradišť, nebo chcete-li Keltských měst proto leží právě na Vltavě (Závist, Hrazany a Třísov). I když se nám zachovalo spousta keltských jmen našich řek a hor, Vltava mezi ně bohužel nepatří. Název pochází ze starogermánského Wilth – Ahwa. Což by mělo znamenat divokou a dravou vodu. Poprvé se pod německým názvem řeka objevuje ve Fuldských análech jako Wultha a roku 1125 v počeštěné podobě ji Kosmova kronika jmenuje jako Wlitaua. Zajímavé na tom je, že my Slované vidíme Vltavu spíše jako klidnou a zadumanou a náš pohled na naši nejdelší řeku se tak od starých Germánů hodně liší.

Okolo řeky pak můžeme najít řadu menších sídlišť a strážných bodů. Mnoho z nich ještě čeká na archeologické zpracování a v podstatě celá řeka je tak jedno velké archeologické území. Bohužel řada míst, na kterých by se dalo tušit, že by pro Kelty měla být významná, je dnes překryta pozdější výstavbou nebo poškozena jinou stavební činností. Tak se asi ani přes velkou snahu již nikdy přesně nedozvíme, jak skutečně fungoval život na Keltské Vltavě a budeme muset neustále fabulovat.

O Keltech, alespoň pokud budeme vycházet z toho, jak je viděli jejich římští současníci, se píše tak, že se neradi nechali ovládat. Jednotlivé kmeny prý spolu často válčily a celý keltský svět byl rozdroben na poměrně malá území. Je tak dost možné, že i na Vltavě tak bylo několik takových “knížectví” a řeka byla přirozenou spojnicí mezi nimi, po které probíhal obchod a doprava.

Lovci historie - soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Poklad vltavského Kelta

Archeologickými nálezy je prokázána výroba různých řemeslných výrobků na všech nejvýznamnějších Vltavských oppidech. Keltové, po tom co opustili kořistnický způsob života, a začali se usazovat na nových územích, dokázali velice rychle vyniknout v řadě řemeslných odvětvích. Do veškerých výrobků nejenom že vkládali veškerý řemeslný um, ale také svoje vidění a cítění světa kolem sebe. Jejich výrobky jsou tak často malá umělecká díla a pověstný byl též jejich velký důraz na kvalitu. Díky velkým hromadným nálezům – depotům se často spekuluje nad náboženstvím Keltů. To je, jak se zdálo, nutilo část jejich majetku natrvalo vracet do půdy, přičemž pravděpodobně vhodná místa pro takové uložení hledali v posvátných dubových hájích nebo v prameništích.

Poklad Kelta, který budeme hledat určitě není největší známý depot, přesto jsou předměty v něm velice zajímavé. Ve dvou případech se jedná o závěsky, přičemž ten s lžičkou na konci pravděpodobně sloužil pro čištění uší. U druhého se pouze spekuluje nad různými účely, pro nás je to ale otvírač ran pro jich čištění. Kolečka jsou Sluneční symboly boha Taranise. Od Španělska po Maďarsko, od Irska po severní Itálii platilo kolo za symbol boha Taranise.  Svým rozšířením je srovnatelné s křesťanským křížem.
„Taranis býval největším ze všech bohů. Ovládal blesk a hrom, proto byl Římany přirovnáván k Jupiterovi, ale současně byl i bohem slunce, a proto byl zobrazován  se slunečním symbolem,   podobným kolu s loukotěmi.

Co se našlo v okolí?

Kde to leží?


Všechny čtyři předměty jsou přesné bronzové kopie. Stejně tak je tomu u tuhové nádobky ve které jsou umístěny.

Lovci historie - soutěž pro všechny hledače s detektory kovů

Kde se bude hledat, na Vltavě

První nápověda - mapka

mapa LH 10

Druhá nápověda - louky poblíž depotu

Louky poblíž depotu

Třetí nápověda - kde zůstalo auto

Kde zůstalo auto

Čtvrtá nápověda - křížení cest

křízení cest

Pátá nápověda - přesnější mapa

Přesnější mapa

 


 

Velká gratulace pro Kobru!

Start

depot

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Takový malý tip na víkend, hodně štěstí všem :-)

Tuhová nádobka... hm, hm.

tak tentokrát jste vybrali parádní lokalitu, nejmíň 6 let jsem tam jezdil na tábor do Sluneční Zátoky mezi Ostrovcem a Vráží u Písku. Mam to tam moc rád! samý pěkný vzpomínky! Rybník Landa atd... úžasný místo.... :-) Okolí znám docela dobře tak bych měl docela šanci to najít ;-) a taky jsem se tam chtěl zajet letos v létě podívat a zavzpomínat, po delší době se setkat s lidma z tábora ;-) Ale turnus na kterej jsem jezdil jsem z časovejch důvodů nestih a jindy tam nebudu chodit, když tam budou lidi se kterejma se neznám, co bych tam dělal.... A tohle mě láká taky hodně, ale zase mam smůlu protože zejtra ráno letim na týden na Mallorcu. Tak mi to tam moc nerozrejpejte abych tam to okolí ještě poznal :-D

Už mě napadlo tam jet i s detektorem ale to bych pořád kopal samý odkazy. Každý rok jsme psali, každej oddíl jeden dokaz. Pokaždý bylo cca 11 oddílů, byly 3 turnusy a ten tábor tam je už nejmíň 50 let. tak to je pořádná hromada odkazů :-) některý jsou přímo v táboře, některý i v rybníku, a okolí tábora je jich plný. jednou jsme jeden zakopávali a při kopání jsme vykopali jinej, tak jsme ho nakonec dali jinám :-D A některý jsou i dost daleko od tábora i několik kilometrů ;-) Tak kdyby někdo na nějakej narazil tak ho tam zase zakopejte!!! A když tak mě o tom nálezu informujte ;-) :-D

Vydávám se po stopách... ;-)

To kobra: Ještě budou dva díly :-)

to kobra: neblbni, víš jak nám dávali čočku když jsme na to šli podruhý, potřetí, a už měli svoje jistý.... :-P

tudy zítra pojedem na dovču,ale na hru nebude čas ;-)

To litrfree: Snad jsem toho tenkrát tolik neřekl :-D

to kremator: Měl si pravdu tenkrát, nebylo nám přáno. Nalákal sem kobru na cigáro 10 metrů od toho stromu, tenkrát, a mezitim.... v poho, dyk je to hobby. Myslim že sem to osobně kobrovi potentoval, u toho Heřmaňáku.

GRATULACE ;-)

Gratulace pro Kobru, fotky přidáme večer. Teď se jde ven :-)

Taky gratuluju. Měl jsem chvíli v plánu, že dnes v 6:00 se tam vyrazím podívat. Jsem rád, že jsem nakonec nevyrazil, protože bych dojel stejně přesně s křížkem po funuse:)))

Teda kobra,tak jsi mě vyšplouch pěkně... :-) Já tam byl už včera.Místo jsem našel,ale džbánek ne.Taky gratulace... 8-)

Dobrý. Gratuluju. Když nevyrušuju... ;-)

V jakém kraji se bude odehrávat příští kolo? :-)

Ustecký a poslední je Morava ;-)

No konečně taky něco na moravě... :-D

Kobro gratuju :-) :-)Emaro na Moravě?Tak to možete zakopat k nám na zahradu :-) :-) :-)je jak menší polesí,samá buřina :-)nějak se mi od jistý doby nedostává času ;-)

TO dadla: pokud poskytneš pozemky, super. Ale trochu tě to pak diskvalifikuje v soutěži :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru