Lovci Historie - návod

Kategorie: Lovci historie, sekce LH a časopis

Postup vložení nálezu (s GPS polohou)

Ačkoli je vkládání nálezu jednodušší než dříve, pro jistotu přikládáme návod, jak na to.

I. Pořízení fotografie nálezu

Chcete-li pohodlně vkládat k nálezům GPS polohu, pořiďte si fotoaparát s GPS modulem. Dnes se v ceně kolem 7 000 Kč prodávají outdoorové fotoaparáty s GPS modulem a solidní obrazovou kvalitou, např Nikon AW100.

Pokud nechcete nový fotoaparát pořizovat, může posloužit i chytrý telefon. Ve všech dnešních mobilech se GPS modul nachází a kvalita fotek z mobilů vyšší třídy je srovnatelná s kvalitou z levného kompaktu. Navíc budete moci fotografie z mobilu přímo nahrát na web, aniž byste si je museli přehrávat do PC, jelikož je web LovecPokladu optimalizovaný i pro mobily a tablety :-).

Pouze musíte v mobilu a foťáku ověřit, že se GPS poloha opravdu snímá.

Pokud nemáte fotoaparát s GPS modulem, nevadí. GPS polohu můžete vložit a ručně upravit i po vložení nálezu.

Fotografie není nutné zmenšovat, server utáhne i obrázky ze zrcadlovek :-). Ale je dobré oříznout fotografii jen na nalezený předmět, aby ostatní uživatelé viděli nález ve větším měřítku.

II. Vložení fotografie na web

  1. V sekci Lovci Historie klikněte na ikonu Přidat nález. Nebo při prohlížení katalogu mincí, resp. artefaktů klikněte na Přidat minci, resp. Přidat artefakt.
  2. Vyberte typ nálezu, zda se jedná o artefakt nebo minci a alespoň jednu fotografii. GPS poloha se načte z první fotografie v pořadí, ve které je GPS informace uložena. Z fotografií se také načte datum pořízení a to nejstarší (pokud vkládáte více fotografií) se uloží a bude zobrazovat u nálezu jako datum nalezení předmětu.
  3. Nález můžete přiřadit do složky pro větší přehlednost a složku sdílet s kamarády. Vaši kamarádi potom uvidí GPS polohy všech nálezů v této složce. Nález můžete přiřadit do složky i po vložení.
  4. Do informace o kategorii artefaktu nebo vlastnostech mince vyplňte, co si myslíte. Panovníka, druh, materiál, rok ražby mince a kategorii artefaktu budou moci k nálezu později přidávat i ostatní uživatelé (je to ve fázi vývoje). Takže se nemusíte příliš bát, že se se svým tipem nestrefíte přesně. Názory od více hledačů pomůžou přesnému určení nálezu.
    Pokud vkládáte minci a zadané informace ji pomohou jednoznačně identifikovat z katalogu, pak se k nálezu tato mince přiřadí.
  5. Klikněte na Vložit a počkejte, než se fotografie nahrají na server.

III. Úprava GPS polohy nálezu

Předpoklad: po přidání nálezu nebo z klikem z výpisu nálezů si právě prohlížíte detail svého nálezu.

  1. Na konci nálezu pod fotografiemi klikněte na odkaz Upravit údaje.
  2. Pokud nález nemá GPS polohu, klikem do mapy ji nastavíte.
  3. Polohu můžete upravit tažením značky v mapě.
    Tažení značky v mapě
  4. Sdílení polohy nálezu provedete tak, že ho přidáte do složky. Postup:
    1. V levém menu klikněte na "Sdílet moje nálezy".
    2. Klikněte na Vytvořit složku a vyplňte údaje.
    3. Po vytvoření složky klikněte na Upravit složku.
    4. Zde nastavte uživatele, se kterými chcete sdílet polohu nálezů umístěných do této složky. Zobrazení uživatelé jsou ti, kterým jste polohu již někdy sdíleli. Zaškrtnutím sdílíte uživateli polohu. Chcete-li sdílet polohu i jiným uživatelům, napište jeho přezdívku do textového pole níže.
    5. Najděte nález, který chcete sdílet, klikněte upravit a zařaďte ho do této sdílené složky.

IV. Prohlížení nálezů

Nad každým výpisem artefaktu se může zobrazit ikona Zobrazit mapu nálezů, která ukáže mapu. V ní jsou vyznačené místa a nálezy (vaše nebo ty, které vám sdílejí jiní uživatelé). Na každou značku jde kliknout, zobrazit náhled a prokliknout se na detail nálezu.
Mapa nálezů

Detail nálezu umožní vidět polohu na větší mapě. Pokud máte v prohlížeči nainstalovaný Google Earth plugin, pak se v pravém horním rohu mapy zobrazí Earth. Kliknutím na Earth se aktivuje plugin a vy můžete prohlížet polohu nálezu ve 3D :-). Kolečkem myši měníte přihlížení a pohybem myši při držení prostředního tlačítka se otáčí kamera.
Google Earth

Návody trvale umístěné v sekci LH

http://www.lovecpokladu.cz/lovci-historie-navod

http://www.lovecpokladu.cz/lovci-historie-navod-urcovani

Na to jak pak práce se složkami vypadá v praxi se mužete podívat zde:

Mapa nálezů

I když nepadlo nic mimořádného, na mapce je vidět jak velice zajímavé je si promítnout zaměřené předměty do krajiny. (mapka je z akce u Ondry Chvojky)

Zobrazit mapu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru