Minohledačka Ebinger na pláži

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Netradiční využití vojenského detektoru kovu:)

Dostal se mi do rukou detektor Ebinger EB420PB, který používá britská armáda jako standardní detektor min. Je to pulsně-indukční detektor, který je dle oficiálních stránek British Army schopen detekovat moderní plastové miny s minimálním podílem kovu až na 15 cm.

Detektor se skládá z pouzdra na baterie (6 x C, malý monočlánek), těla z elektronikou a cívky. Volitelně se mezi tělo s elektronikou a cívku dá vložit prodlužovací tyč (viz foto). Pro normální hledání je potřeba prodlužovací tyč použít, krátká konfigurace je určená pro práci v kleče. Detektor se zapíná připojením sluchátek, která mají na sobě regulátor hlasitosti. Jediným ovládacím prvkem je potenciometr citlivosti.

Po zapnutí detektor vydává do sluchátek tikání, jehož perioda slouží také jako indikátor stavu baterie. Pro hledání je ještě třeba nastavit citlivost na hranici spínání zvuku s cívkou v hledací výšce. Ergonomie detektoru při hledání je bez přádavného držadla mizerná, ale dá se to přežít.

Detektor jsem vyzkoušel v poměrně nepříznivých podmínkách slané mořské pláže s proměnlivou mineralizací (kapsy tzv. černého písku, který vykazuje feromagnetické vlastnosti). Protože detektoru chybí kompenzace země, bylo potřeba občas přeladit citlivost.

Hloubka detektoru není nic extra, ovšem vzhledem k velikosti cívky je nadprůměrná. Na hodně prohledaném místě jsem ale našel několik starších hlubokých mincí, které jsem s Quattrem i Silverem se SEFkou přešlel. Kde ale detektor exceluje, je citlivost. Tak tenoučké a malinké věcičky jsem ještě s žádným detektorem nenašel, natož ve vlhkém slaném písku. Některé jsem měl problém vůbec v písku dohledat. Většinou to byly kousíčky ocelového drátu, nejspíš od rybářů. Vyhrabal jsem také hromadu železného šrotu - hřebíky, šrouby, stanové kolíky, ovšem v písku trocha kopání navíc nevadí.

Pár hodnotnějších nálezů je na fotkách. Bohužel se mi podařilo další 3 mince ztratit:) Kdyby byla náušnice zlatá s diamantem, tak by ze mě byl boháč:)))

Detektor v přepravním kufru
Detektor v přepravním kufru
Zavřený kufr.
Zavřený kufr.
Složený detektor, prodlužovací tyč je vedle.
Složený detektor, prodlužovací tyč je vedle.
Nálezy
Nálezy
Detail
Detail

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Na nějaké závěry je ještě brzy - minulý týden nebylo pořád moc světla, abych udělal regulérní testy. Pokračovat budu zase za měsíc. Tu děravou minci (25 ore starého provedení) detektor bere na cca 30 cm, tedy zhruba jako Quattro s velkou cívkou. To je při stabilním nastavení bez prozvuků a vhodné rychlosti (ani pomalu, ani rychle). Dá se určitě ještě trošku vyšponovat, k tomu jsem se ale taky zatím nedostal.

Celkový dojem je, že je to postavené jako tank a v případě napadení bych se s tím ubránil i menší přesile:) Určitě to chce ale vyřešit držadlo, bez něj není hledání moc (vůbec) pohodlné.

Ahoj,
jaká je pořizovací tohoto armádního detektoru?
Určitě může být zajímavej, velice robustní provedení,kvalita, jen jak říkáš to držadlo....to tam chybí :-) ;-)

Já za něj dal 175 GPB i s poštovným. Držadlo si buď dokoupím, nebo dobastlím.

Vzhledem ke koncové ceně nového detektoru od Ebingeru je to doslova zadarmo :-)

A to si ani nechci domýšlet, kolik za něj dal překupník v armádním výprodeji:) Každopádně si s tímhle výrobkem detektory Ebinger u mě vydobyly nejvyšší respekt. Jestli budu v létě kupovat podvodní PI detektor, tak jeden z modelů 722 bude na seznamu kandidátů.

A co že ta sranda váží?? Je to jen pro svalovce, nebo to unese i dvanáctiletý klučina? :-) Dík

Jestli si to správně pamatuju, tak v kufru to váží asi 11 kg, samotné asi 3,5 kg (plus mínus). Když se vybaví tím držadlem, tak to bude snesitelné. Zkusím to zvážit znovu a přesněji.

Předchozí údaje byly z osobní váhy - při použití přesnější váhy mi vyšlo 8,6 kg v kufru a 2,7 kg samotný detektor včetně jedné sady baterií a sluchátek.

Tak to neni až tak zlé.. tedy pro hledače co už mají jeho paže něco nachozeny.. Ale pro děcka to asi už nebude.. Díky moc za info ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru