Moje zkušenosti se stříbrem a jedlou sodou.

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Zdravím všechny hledače

Chtěl jsem se s vámi podělit o mé zkušenosti čištění stříbrných mincí. Všechno to začalo, když mi přišel pod cívku divný černý zašpiněný plíšek. Po přemnutí v ruce jsem zjistil, že to není plíšek, ale poničený černý 20-ti krejcar FJI. Jelikož jsem přemýšlel, jak takové mince čistit a že tento stříbrňák už nezničim, zkusil jsem jedlou sodu. Použil jsem skleničku do ní jsem nalil vodu, a přesytil jsem jí jedlou sodou (prostě jsem sypal dokud se jedlá soda přestala rozpouštět). Minci jsem do tohoto vložil. Nejdříve jsem chodil minci kontrolovat každý den. Vkládal jsem jí do ultrazvukové čističky na cca 5 vteřin. Pokažde od ní šel malinký ?obláček? nečistot.

Jednou jsem tam minci nechal asi týden a zjistil, že je výsledek lepší. Čim dýl jsem jí tam nechal, tím jedlá soda více působila. Když se mi zdálo, že jedlá soda přestává působit (většinou změnila voda barvu do světle modra), odu a sodu jsem vyměnil a pokračoval. No výsledek můžete vidět na fotkách. Poté jsem tento způsob použil na nalezený 6-ti krejcar z roku 1849. Dnes jsem s tim skončil. Tak se chci trochu pochlubit a hlavně se vás zeptat, jestli mojí metodu schvalujete nebo preferujete jinou, podle vás lepší. Rád se poučím. Předem děkuji za komentáře.

S pozdravem Slava_pisek P.S:

Nakonec jsem mince přejel leštícím hadříkem :-)

Před čištěním 20 Kr.
Před čištěním 20 Kr.
Po číštění 20 Kr.
Po číštění 20 Kr.
Před čištěním 6 Kr.
Před čištěním 6 Kr.
Po číštění 6 Kr.
Po číštění 6 Kr.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten výsledek je rozhodně znát, vypadá to pěkně. Až se mi zase poštěstí najít nějaký stříbrňák (mám na ně smůlu) a bude takhle zašpiněn, tak na něj zkusím jedlou sodu.
Díky ;-)

Ted zkousim neco podobneho 8-) potom reknu

Dneska jsem našel 2 stříbrňáky tak to zkusím podle tebe já myslel ,že je to vyčištěné hned ,ale ono to opravdu trvá takhle dlouho.Pípám teprve 2 měsíce tak se jenom učím výsledek dám vědět díky ;-)

Já to dĕlám tak že dám do hrníčku alobal, jedlou sodu na to stříbrňák a zaleju to teplou vodou.Potom nechám působot 30.min a vytáhnu.Nĕkdy to dĕlám i 3x.Na konec to ještĕ posypu jedlou sodou a v rukách pročistím.Mince je pak krásnĕ stříbrná a max to zabere hoďku a půl. :-D

Já to dělám tak že si vezmu malej plecháček, dám do něj alobal aby byl po dně a stěnách plecháčku. Vyplním sním prostě vnitřek plecháčku. Nasypu tam sůl a dám to vařit. Ve varu cca 5 minut a je vyčištěno. To samí na zlato. líp už to nejde a hlavně je to rychlost. nikdy sem nic nepoškodil!!!

Docela jsi to tam měl dlouho :-O
Hlavně to tam nedávat na tak dlouho u zinku. To by to dopadlo :-D

Docela jsi to tam měl dlouho :-O
Hlavně to tam nedávat na tak dlouho u zinku. To by to dopadlo :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru