Možný nález fragmentu prubířského kamene v Jižních Čechách

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR

Při povrchovém sběru keramiky před záchranným průzkumem v místě dosud neznámého osídlení ze 13.století v okolí Českých Budějovic se nám s archeologem podařilo najít ohlazený úlomek kamene se zbytkem po provrtání. Fragment se ještě zkoumá, ale mohlo by se jednat o kousek prubířského kamene.

Prubířské kameny (angl. Touchstones) se k určování ryzosti drahých kovů používají od doby bronzové. Původně zřejmě odhadem barvy a síly stopy kovu na kameni, později za použití sady testovacích jehel o známém složení slitin a  ještě později až dodnes působením speciálních činidel na kovovou stopu.

Zájem českých archeologů vyvolal nález prvního středověkého prubířského kamene se zbytky otěru slitin zlata, mědi a stříbra, objeveného při zpracování nálezů z archeologického výzkumu v Soukenické ulici v Praze v roce 2000.  Článek je na internetu zde http://www.revuekamen.cz/prubirsky%20kamen.htm. Po tomto objevu se našlo ve sbírkách dalších 11 kamenů, z toho šest středověkého stáří.   Mnoho z nich bylo dosud vedeno jako brousky. Fotografie a detailnější informace naleznete v odkazu. Pro odlišení od brousků se sledovalo provedení, vyhlazení, barva, materiál a především stopy a složení kovů na povrchu.

Důkazem vzácnosti nálezů prubířských kamenů je i to, že na LP tato kategorie v katalogu zatím chybí.

Držte nám palce ať se předpoklad potvrdí, a máme první prubířský kámen na Jihu i v katalogu. Prohlédněte své brousky z polí a rolí a kdyby připomínaly prubířské kameny, kontaktujte muzeum.

Literatura:

Jan Zavřel: Kámen, tentokrát prubířský. O nálezu drobného kamenného artefaktu a jeho důsledcích, KÁMENrevuekamen.cz
Ježek M.-Zavřel J., 2010: Prubířské kameny mezi archeologickými nálezy. Archeologické rozhledy LXII-2010, 608-628.
Ježek M., 2012: Prubířský kámen raně středověké společnosti. Archeologické rozhledy LXIV-2012, 26-58.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé :-/

Kam to do katalogu řadit? Pod středověk jako přesleny nebo do stávající kategorie Vše-Novověk-Kameny smírčí, hraniční a jiné :-P?

Tak 13 určitě do středověku a do řemesel. Kdo ale bude určovat, že to je 13 a ne 16 opravdu nevím .)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru