Muž z Kentucky našel poklad zlatých dolarových mincí za stamiliony

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

„Tohle je ta nejbláznivější věc vůbec: Všechno jsou to zlaté mince 1 $, 20 $, 10 $,“ říká vzrušeným hlasem ve videu nálezce nesmírně cenného pokladu z dob Americké občanské války. Soubor čítá přes 800 mincí ve skvělé zachovalosti. Malou část tvoří stříbrné dolary, drtivou většinu zlaté mince, včetně vzácných Liberty Double Eagle z roku 1863 a stovek amerických zlatých dolarů z let 1850 až 1862. Poklad dostal jméno „Great Kentucky Hoard“, celková hodnota je v řádu stovek milionů korun...

Poklad objevil na vlastním pozemku dosud anonymní nálezce, který jej prodal numismatické aukční společnosti GovMint. Celých 95 % souboru sestává z amerických zlatých dolarů typů I, II a III s datovým rozsahem 1854 – 1862. „Velký poklad z Kentucky“ dále obsahuje stovky amerických zlatých mincí z let 1840 až 1863. Každá z mincí obsahuje 90 % zlata, raženy byly v mincovnách Philadelphia, Denver, San Francisco, New Orleans a Carson City.

Mince byly zaslány společnosti Numismatic Guaranty Company (NGC) k certifikaci a třídění. Jakmile byly vyčištěny, mince vykazovaly oku lahodící lesk a většinou byly ve stavu „Extremely Fine to Mint State“ (XF–MS). Mince XF pravděpodobně obíhaly jen velmi krátce, než byly zakopány. Některé z těchto mincí mohly být vyzvednuty v bance a nikdy neprošly oběhem.

Pravděpodobně nejúžasnější je zlatá dvacetidolarovka Liberty 1863-P. Jediná taková mince může být vydražena za šestimístnou sumu (v dolarech), „Velký poklad z Kentucky“ jich obsahuje osmnáct, téměř všechny ve stavu XF-MS! Podle společnosti NGC byly mince Liberty raženy ministerstvem financí po objevení zlata v Kalifornii. Tyto mince jsou ještě vzácnější, protože neobsahují nápis „In God We Trust“, který se začal používat v roce 1866 po skončení občanské války.

V době uložení pokladu zmítala Amerikou občanská válka. Lidé v Kentucky se cítili ohroženi, o mnohých boháčích se tradovalo, že zakopali obrovské sumy peněz ve strachu před Konfederací. Např. James Langstaff zanechal dopis, dle kterého zakopal 20 000 dolarů v mincích na svém pozemku v Paducah. William Pettit zakopal zlaté mince v hodnotě 80 000 dolarů poblíž Lexingtonu. Vojáci Konfederace v karanténě kvůli spalničkám údajně ukradli výplatní pokladnu a ukryli ji v jeskyni v Cumberland Gap.

Slavný hraničář Daniel Boone prý zakopal schránku mincí někde poblíž své usedlosti v okrese Fayette v Kentucky. Nechvalně proslulý bandita Jesse James údajně zakopal 50 000 dolarů ve zlatých mincích poblíž Russellville v Kentucky, jeho gang měl ukrývat kořist na různých místech po celém státě Kentucky. Žádný z těchto pokladů však nebyl nikdy oficiálně nalezen.

Historické nálezy objevené na soukromém pozemku v USA není třeba hlásit archeologovi. Vždy je to na majiteli pozemku, resp. nálezci. Nicméně, byla by škoda, kdyby se informace o lokalitě a nálezových okolnostech navždy ztratily. Většina amerických pokladů a historických artefaktů nalezených na soukromém pozemku se podle odborníků dostane na trh nebo do sbírek bez archeologické konzultace. Podobné depoty přitom nesou značné množství informací, krom jiných také o osobě, která předměty shromáždila. Archeologům tak nabízí zajímavý pohled skrze „časové okno“ do minulosti.

Video

Roman Němec

Zdroje: nypost.com, livescience.com, govmint.com


Velký poklad z Kentucky


Mince in situ


Zlaté a stříbrné mince Velkého pokladu z Kentucky


Mince byly katalogizovány, ověřeny a budou nabídnuty k prodeji v aukci

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

Tady asi někdo začne skupovat pozemky v okolí Kentucky. Prostředky mít bude.. 8-)

Nádhera největší ✌️💪👍👍👍

Ku.vafix, to je teda náááářez.... :-O :-O :-O

Bůh žehnej Americe !
U nás by nedostal nic a ještě by mu zabavili detektor.
Nebo když by měl s sebou psa a sved to na něj, tak dostane maximálně půl milionu, pochvalu před nastoupenou jednotkou a medaili od rozvědčíka Pávka.

neboj, všichni se na tom napakujou, společnost Numismatic Guaranty Company , ti umělci, co likvidujou starou dobrou numismatiku zavařováním mincí do plastových škatulí a zbytečně ověřují ověřené, ti si to jejich "číslování" nechají sakra dobře zaplatit, no a pak aukční společnost, kde se tydle popsaný sardinky budou za nemalej peníz dražit, bo lidi sou čím dál hloupější a nebojí se pustit chlup za předražený nesmysly, mince svobodná a mince v piksli při stejné kvalitě stojí o polovinu víc, no zase na druhou stranu kdo tomu nerozumí, tak ať raději kupuje ty předraženosti ve futrálu, než by měl naletět, tohle plastový, no kdyby viděl mistr Chaura tu poslední fotku, tak by šel do kolen

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru