Nález diamantové brože ze zříceného letadla

Kategorie: Poklady

Vydal se na lov hroznýšů, jenže místo skalpu z lovu domů přivezl krásnou zlatou brož. Odborníci určili, že pochází ze 17. století.  Šperk je velmi vzácný, protože je navíc osázený diamanty. Velikost amuletu je srovnatelná s jednou penny. Podle jedné teorie patřil jednomu z pasažérů letadla ValuJet, které se zřítilo v roce 1996 nebo Eastern Airlines, které spadlo ve stejné oblasti v roce 1972. Nálezce Mark Rubinstein daruje brož ve tvaru kříže arcidiecézi v Miami, pokud nenajde pozůstalé oběti, které šperk patřil.

Nálezy detektorem kovů

Na lov hadů, kteří dosahují délky až osmnáct stop, vyrazil Američan se svými dvěma přáteli. „Byl to hrozné únavný den, vraceli jsme se na základu a něco jmen zahlédl podél hráze. Nedalo mně to, tak jsem se vrátil a našel krásnou brož,“ popsal den, kdy našel šperk, Rubinstein. Brož je poničená, je osázená diamanty, zbylo jich osm. Šperk zdobí kříž se safíry.

Rubinstein zkoumal symboly na šperku na internetu i v knížkách, ale nic se mu nepodařilo najít. „Vrtá mě to v hlavě. Zašel jsem za svým známým – klenotníkem Bobem Moormanem, který bydlí také na Floridě. Řekl mně, že amulet je vyrobený z 18 až 24 karátového zlata. A že druh diamantu použitý na ozdobu byl oblíbený v sedmnáctém a devatenáctém století,“ uvedl nálezce. Dodal, že kříž vypadá jako keltský.

Nález zlaté brože bez detektorů kovů

Američan kontaktoval také floridskou společnost, která se zabývá minerály a drahými kameny. „Vyznají se v náboženských a etnických motivech. Řekli mně, že kříž byl vyrobený pravděpodobně v devatenáctém století,“ nastínil Rubinstein. S hledáním původního majitele šperku mu pomáhá známý klenotník Stephen Walker z New Yorku.  Podle odhadu Walkera by mohl neporušený šperk vynést až tisíc dolarů nebo minimálně několik stovek.  „Kdyby se nám podařilo najít dědice, bylo by to k nezaplacení,“ podotkl. Rubinstein chce vyčerpat všechny možnosti, jak dohledat lidi, kterým amulet patří. Až potom ho teprve daruje arcidiecézi. Vydělat na něm rozhodně nechce. A tak aukce a podobné prodeje nepřipadají v úvahu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

tak mi trošku nesedí letopočty..tož je ze 17 nebo 19 století?
asi horko

sedmnáctého

viky: tož tam máš v posledním odstavci 19 :)

Tož tak je to: ten klenotník mu řekl počátek 19. století. Ale pak ten hledač zjistil, že ten šperk pochází z konce 17. století.. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru