Nález padesáti mumií v Egyptě

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Z nového objevu v Egyptě se radují archeologové. V provincii Mínjá jižně od Káhiry našli padesát mumií. Podle všeho spadají do období vlády Ptolemaiovců a počátku byzantské a římské říše. Jsou ve velmi dobrém stavu.

O objevu informoval veřejnost ministr pro památky Chálid Ananí. Z padesáti nalezených těl patří dvanáct dětem. Zbytek jsou mužská nebo ženská těla. Archeologové se domnívají, že pohřební komory patřily střední třídě. Nachází se na archeologickém nalezišti Tuna El-Gebel, které je spojováno s takzvaným Thovtovým kultem. Thovt byl pravděpodobně bohem Měsíce, magie a čarování.

Zatím vědci k mumiím neví nic bližšího. V následujících týdnech provedou potřebné analýzy. „Zatím jen můžeme říci, že některé osoby, jejichž pozůstatky se našly, měly v tehdejší společnosti významnější postavení. Některé mumie byly zabalené v lněném prádle, zatímco jiné ležely v kamenných rakvích nebo dřevěném sarkofágu,“ přiblížil Ananí, co se zatím podařilo vědcům zjistit.
 
Jde o první takový nález v letošním roce. Výzkum vědci provádí pod taktovkou Výzkumného archeologického ústavu Univerzity Mínjá. Zdejší provincii při příležitosti nového nálezu navštívilo třináct velvyslanců s rodinami z arabských a evropských zemí. Pozvání dostal i zástupce České republiky. Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Mostafa Waziry prohlásil, že objev je skutečně krásný. A to nejen díky počtu nalezených mumií ale také artefaktům. V místnostech, kde se nacházely rakve totiž našli archeologové také papyrové svitky či keramické předměty. Ministr Ananí popřál Egyptu, aby nový objev posílil cestovní ruch. Věří, že pomůže také návštěva velvyslanců.

Chrám zasvěcený Bohu plodnosti

Už na začátku roku se podařil archeologům výjimečný nález ve státě Puebla v Mexiku. Objevili chrám zasvěcený Xipe Totekovi, který byl bohem jara, obnovy života, probuzení přírody, jehož symbolem byla barva žlutá. Vyobrazovali ho jako stáhnutého z kůže, čemuž odpovídali i s ním spjaté rituály. Kněží na sobě dvacet dnů nosili lidské kůže obětí. Vrcholem takových rituálů byl často kanibalismus.
 
Chrám pochází z období mezi léty 900 až 1150 našeho letopočtu. Uvnitř se nacházela 80 centimetrů velká socha již zmiňovaného boha, která má tři ruce. Podle archeologů to znamená, že má na sobě kůže obětí. „V břiše má díru, což bylo obvyklé. Během rituálů se tam vkládal zelený kámen,“ uvedla archeoložka Noemi Castillová. Uvnitř skály navíc archeologové našli také dvě kamenné lebky vážící 200 kilogramů.


 
Zdroj: www.egyptindependent.com, www.haaretz.com, http://earth-chronicles.com/
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Diky za clanek! Jsem dnes tak urvanej, ze bych si sel s radosti lehnout k tem mumiim :-) Nicmene, zarazila me ta fotka, kde ten archeolog ma ruku na jedne z tech mumii, jak jsou vyskladany vedle sebe. Nejsou naky maly? To jsou detske mumie, nebo to je jen pohrbena noha, nebo to fakt takhle vyschne a smrsti se?? Netusim, mumii jsem na vlastni oci jeste nevidel 8-)

NOL22: "Z padesáti nalezených těl patří dvanáct dětem."

C4llilx: Mno jo, pravda. Dnes mi to jde :-P

Viki- díky za článek, je to moc zajímavé. :-)

Kdoví jestli si páni archeologové operující v Egyptě třeba před 20 lety položili otázku, zda bude za pár let ještě co hledat jako zdejší odborníci v diskusi: ...bude za deset let ještě co hledat?
:-) :-)

No nejsem expert, ale ty mumie o kterých se bavíte mi přijdou jako mumie zvířat ;-) podle velikosti jsou i na dítě dost malé, a u prostřední mi přijde že je vidět zobák ;-) 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru