Nálezy munice a porušení zákona

Kategorie: Munice a detektory kovů

Skoro každý se při svých hledačských vycházkách setká s nevybuchlou municí. Může se jednat o střelivo do ručních zbraní, přes protitankové či dělostřelecké granáty, až po leteckou pumu. Můj příspěvek se týká především nálezů munice s trhavinou, jako příklad si tak dosazujte libovolný dělostřelecký granát.

Nedávno jsem při vycházce našel něco, co jsem vůbec nehledal. Protože se to na internetu v poslední době začíná hemžit fotkami a dotazy typu co jsem to našel, může to být nebezpečné, atd., rozhodl jsem se přispět i svou kapkou do mlýna. Nemám vůbec nic proti válkařům, ale pokud je mezi vámi někdo, kdo při nálezu nevybuchlé munice počíná cítit erekci a příjemné mravenčení v podbřišku nebo dokonce ostrou munici přímo vyhledává, tak prosím, ať článek dále nečte, ušetří si minimálně zvýšení krevního tlaku.

Původně jsem chtěl napsat, jak při nálezu nevybuchlé munice postupovat, ale moc pěkně popsaný návod už byl na LP publikován http://www.lovecpokladu.cz/home/postup-pri-nalezu-munice-5299. Já to vezmu ještě trochu z jiné strany, a to z pohledu porušování zákonů. Pokud je tedy mezi vámi někdo, kdo cílevědomě vyhledává nevybuchlou či ostrou munici (tak kromě toho, že nebude úplně normální), se dopouští přestupku podle zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, konkrétně porušení ust. § 76 odst. 1 písm. b) tohoto zákona - provádí činnosti uvedené v § 2 odst. 2 písm. f) bez zbrojního průkazu skupiny F, (to tzn. vyhledávání munice, střeliva nebo výbušnin a jejich identifikace stanoveným postupem, případně jejich vyzvednutí). Už za toto mu hrozí pokuta až do výše 30 000,- Kč.

Pokud už někdo něco takového nalezne a rozhodne se to vzít domu, aby se s tím mohl pomazlit v garáži, případně využít vzniklé erekce k uspokojení manželky a ušetřit za nákup viagry, může mu to připadnout jako fajn nápad, ale už tady končí sranda. Doveze-li si domu např. nevybuchlý dělostřelecký granát, dopouští se trestného činu nedovoleného ozbrojování podle § 279 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákon, v tomto případě už kvalifikované skutkové podstaty v odst. 3 (Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává výbušninu v množství větším než malém, zbraň hromadně účinnou nebo součástky, jichž je k užití takové zbraně nezbytně třeba, nebo hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo ve značném množství střelivo), bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let. Jestli je to ovšem jeho koníček a dělá si doma z nevybuchlých granátů sbírku, může spadnout až do skutkové podstaty v odstavci 4 písm. b), a tam už je trestní sazba dva až osm let! Nehledě na to, že tím, že si doma v garáži skladuje tyhle zrezlé ?krasavice?, může se současně dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti podle § 273 odst. 1 tr. zákona, tam je trestní sazba až dva roky. Jestli to někoho vyděsilo a rozhodl se (v úmyslu nestrávit příštích pár let v některém z našich útulných zařízení placených z daní nás všech) popadnout svůj milovaný dělostřelecký granát, který má už dva roky ve sklepě, hodit ho do igelitky a vyrazit na policii, doporučuji mu, aby to nedělal, protože při manipulaci jen zvyšuje riziko, že granát odejde a právně se opět může dopouštět již zmiňovaného trestného činu obecného ohrožení.

Někteří z nálezců mohou být rovněž vedeni ušlechtilým úmyslem svůj nález (opět např. granát) vykopat a odnést v batohu na policii. Je fajn, že se jim snažíte ušetřit práci a náklady na benzín, ale znovu opakuji (pokud pominu, že je šílenost s tím manipulovat), i tak se dopustíte trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti podle § 273 odst. 1 tr. zákona! Možná je to úsměvné, ale děje se to (http://policejnidenik.cz/neco-jsem-vam-prinesla-rekla-seniorka-na-oddeleni-policistum-a-vytahla-z-tasky-granat/ ). Když už dávám odkazy, tak na dokreslení situace, že nosit si takové věci domu je vážně nebezpečné, přidávám další: http://brno.idnes.cz/vybuch-v-dome-na-znojemsku-dcy-/brno-zpravy.aspx?c=A131215_130058_brno-zpravy_mav , http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/267183-tragedie-ve-vitkove-ctverice-nasla-ve-vojenskem-prostoru-funkcni-raketu/ Pak si ještě neodpustím rýpnutí do lidí, kteří svoje nálezy prodávají. Radši se nebudu pouštět do polemiky, co si o prodeji jakýchkoliv nálezů myslím, nepřestávají mě fascinovat inzeráty typu: http://www.armyburza.cz/inzerat/nemecky-puskovy-granat.

Nejenže se prodejce dopouští přestupku porušením několika podbodů již zmiňovaného ustanovení § 76 zák. č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, opravdu by mě zajímalo, jestli např. konkrétně tenhle granát vykopal už delaborovaný nebo jestli má k němu doklad o znehodnocení. Dost o tom pochybuji a myslím, že se při jeho delaborování doma ve sklepě mohl dopustit porušení všeho, co bylo uvedeno výše (to mi ještě kamarád pyrotechnik řekl: ?jo puškáče, to jsou svině?). Ale každý svého štěstí strůjcem, a pokud tedy přežije manipulaci s těmito věcmi, asi se těší na další adrenalinový zážitek, a to až mu na dveře zaklepou kluci s kuklami a nápisem policie na zádech. Pokud jste článek dočetli až sem a při náhodném nálezu nevybuchlé munice vám proletí hlavou všechno výše uvedené a napadne vás, že to bude lepší pěkně přihrábnout např. granát zemí zpět a dělat, jako že nic, zní to celkem rozumně, ale ruku na srdce, víte, kdo ho může najít po vás? Nějaké dítě, další hledač, domácí kutil nebo ho trefí na zapalovač traktorista při orání? Hlásit či nehlásit je každého rozhodnutí, ale pokud se rozhodnete nehlásit, opět se dopouštíte přestupku podle zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, konkrétně porušení § 76 odst. 1 písm. k) - neoznámíte nález zbraně, střeliva, výbušniny nebo munice, za to je pokuta až do výše 15 000,- Kč.

I když je odkazů, jak zacházet s nalezenou municí všude spoustu, neodpustím si ještě jednou (hlavně pro začátečníky) zopakovat: 1. S nalezenou municí NIKDY nemanipulujte! Pokud na vás vykoukne ze země něco, co vypadá jako munice, přestaňte s kopáním a sami ji nevyzvedávejte. 2. Místo označte (větví, hadrem, igelitkou, čímkoliv nápadným a výrazným). 3. Ustupte do bezpečné vzdálenosti. 4. Volejte Policii ČR ? 158, popište místo, co jste našli, co jste udělali. 5. Zabraňte, aby se k nálezu přibližovaly další osoby. 6. Je vhodné na místě vyčkat do příjezdu PČR. Vím, že článek byl docela dlouhý, poměrně nezáživný a spousta z vás bude mít odlišný názor, ale napsal jsem to z toho důvodu, že pokud se někdo ať už lekne trestů a postihů nebo se jen dozví či si oživí správný postup, jak se při takovém nechtěném nálezu zachovat, a zachrání tak v budoucnu život nebo zdraví sobě nebo někomu jinému, splnil tak článek svůj účel.

Nechtěný nález (pravděpodobně německý protipanc. gr. 75 mm)
Nechtěný nález (pravděpodobně německý protipanc. gr. 75 mm)
Jeho improvizované označení
Jeho improvizované označení
Příchod PČR
Příchod PČR
Další nález o kus dál
Další nález o kus dál
Jeho improvizované označení (se zapichováním čehokoliv do země v blízkosti rovněž opatrně)
Jeho improvizované označení (se zapichováním čehokoliv do země v blízkosti rovněž opatrně)
Pohled na označené místo z dálky
Pohled na označené místo z dálky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně shrnuto a na jednom místě asi vše, co je třeba vědět. Za mě díky, Lessane. PS: Když jsem zjara našel panzerfaust, chvění jsem měl, ale nebylo to v podbřišku :-) Jinak řečeno, málem jsem se po... Tehdy to dopadlo dobře, kluci pyrotechnici to odpálili na místě. Ale stoprocentně už byl jednou vykopaný a pocukrovaný jen lehce hlínou a listím, než jsem ho našel já. Bylo to nad rybníkem, kousek od silnice, chodí tam děti a houbaři. Pánové, kdo z vás tehdy hledal kolem "Číťáku" (lokálové budou vědět) a nechal ho tam, dluží mi jedny čistý trenýrky 8-)

Nejsem právník, ale na uvedené chování lze aplikovat i zákon č. 40/2009 Sb., tj. trestní zákonník, kde lze podle paragrafu 272 Obecné ohrožení vyfasovat v nejtěžším případě až 20 let, nicméně tam musí být dotyčnému dokázáno, že měl úmysl ohrozit.

A pokud stále máte chuť zvyšovat si kvalifikaci v oboru Pyrotechnik-amatér, tak doporučuju ke čtení zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví. A dále můžete využít příležitosti, že není sníh a během pauz při hledání si zkoušet lehat na hlínu, ať víte, do čeho jdete. A taky bych v závěti nechal odkaz pro pozůstalé, ať Vás nominují na Darwinovu cenu. Máte velkou šanci zvítězit. ;-)

A koho to neodradilo, tak hurá směr Vrbětice ;-) ;-) ;-)

Tohle je svinstvo, které bohužel každý někdy kopne. A kdo nezavolá pyrotechniky, nebo si to odnese domů, je cvok. Já bydlím v paneláku a všichni vědí, že chodím hledat. No a měli jsme schůzi ohledně měřičů tepla a jeden bod byl, že se mě ptali jestli něco takového nemám doma :-D :-D Ani se jim nedivím po těch reportážích v TV :-)

Asi takhle přestěhoval jsem se do Milovic a tady toho je všude že člověk nemá ani kam šlápnout.Tak že tu raději nehledám.Ale za ta léta jsem už našel toho svinstva dost.A prostě říkám volat pčr i když si člověk není jistej.Pyrotechnik možná bude prudit, ale nakonec bude rád že má práci a že nás zase zbavil dalšího nebezpečí.S PČR vždy v pohodě nikdy žádnej problém.
(Jinak dřive byla praxe když nechceš volat zakopej hloubš,)

Bohužel poslední dobou se množí zprávy o nalezené munici(hlavně hledačema) na jednu stranu dobrý. Na druhou přesně může přijít dotaz jak o tom píše Rada76.
A hlavně pokud by se stalo že hlásíte často tak počítejte 100% s nečekanou návštěvou PČR doma.

Souhlas s Kimem, bydlim kousek od Milovic a skoro pokazde kdyz na zahrade neco kopu tak na munici narazim - nastesti jen zatim na patrony, od domorodcu jsem se dozvedel ze za valky byla nase vesnice nemeckou armadou vystehovana a byl tu tabor a strelnice a na konci valky tu byla i naka bitva mezi nemci a rusaky prej ...

Dobře napsaný,před 20 lety jsem měl kamaráda přesně ten typ co před něj postavíš granát a Claudii Schiffer a on si vybere granát.Jednou udělal chybu a bylo z něj puzzle.Od té doby mi z těchto věcí naskakují v zadní části maskáčů nové fleky.Přibývají nový detektoráři a je dobré čas od času to připomenout !

Tak tak s krátkejma rukama by se pak detektor blbě držel.Takže radši ani nenajít.

Mike:přesně v milkách se nebojovalo nejblíž se tam mohlo střilet v Nyburce.Mistní historik říkal jak spořádaně němci přišli tak odešli

Krásnej článek. Kéž by si začínající vzali ponaučení.
Nedávno se tu jeden holebal nějakou municí- jen pěchotní. Prý- dostali jsme tip a za chvíli jsme to našli. Prý Bingo. Takže se trouba přímo přizná k cílenému vyhledávání munice.
Já mám poblíž bývalý muničák- Drozdovská pila. Znám několik exotů, kteří koupili klacek a hned tam běželi. S plným batohem dom. Prostě blázni. Jenže to může obsrat neviný soused, rodina...
A další hřebík do detektorářské rakve.

Díky za souhlasné komenty. Trošku se v článku rozhodila diakritika a řádkování, ale smysl pochopit jde. Jsem rád, že se mnou souhlasíte, taky si myslím, že je čas od času tohle oživit, protože venku je munice obrovské množství a hledačů stejně tak. Mám zkušenost se dvěma typy lidí, jedni jsou suveréni (já tomu rozumím - rádobyamatérský pyrotechnik) a pak nezkušení zvědavci, nevím, kteří z nich jsou nebezpečnější sobě a svému okolí. Taky mě překvapuje, že se ještě neozval nikdo z té první skupiny :-D jinak všem co nejméně takových nálezů...

TO Mike : jedna se konkretne o Jirice, podle souseda co se tu narodil prej Wehrmacht vesnici zabral castecne srovnal se zemi a zridil tu tabor a strelnici, s Rusakama pry byla naka potycka primo ve vesnici, po valce se sem par puvodnich obyvatel vratilo ( vcetne rodiny souseda ) - tot z vypraveni pametnika ...

jj dik odkazy uz mam otevreny ( uz ty prvni cos dal poprve ) :-) jen sem napsal postreh od starousedlika co valku zazil v Jiricich ...

no já byl nedávno na přednášce dělal to pán z milek 82let a jak píšu nic zajimavého se tu nedělo

Jsem rád že sem ještě žádnou munici nekopnul , krom pár prázdných náboju. Chtělo by to nějaký foto soubor co se může kopnout a je to nebezpečné , určitě by to pár lidí uvítalo tak i já. Sice každý z nás pozná nejspíše běžnou jako sou granáty atd , ale beztak by se v takovém souboru našlo co bych vyděl poprvé v životě a na co si dát bacha než koko zazvoní v trenclách naposled. Díky pokud sem někdo něco takového upne. Z pozdravem dobrých signálů Caspr

Můj první zážitek s detektorem kovu byl nález ruského minometného granátu, údajně obsahoval kolem dvou kilogramů výbušniny. Zvolil jsem tenkrát správnou možnost a zavolal 158 i když jsem nevěděl jestli nedostanu za "odměnu" ještě nějakýho flastra. Skoro mě to v hledání odradilo, až do nálezu prvního krejcaru

Omlouvám se, pokud jsem četl nepozorně, ale jde tedy nějak legálně odevzdat munici, kterou už mám doma? Tedy myslím legálně a bez postihu. Samozřejmě můžu zavolat pyrotechniky k sobě domů, ale nebudu z toho pak mít nějaké popotahovačky? Já se přiznám, mám doma jednu ostrou nábojnici do pušky a jednu slepou do pistole. Vzal jsem si je více méně jenom proto, že si z pole beru domů vše kromě těch největších a nejtěžších želez. Navíc jsem to tam nechtěl nechávat z výše uvedených důvodů: náhodou by to mohl někdo najít a mít menší štěstí než já... Můžu se jich nějak zbavit, abych z toho neměl žádné problémy a čisté svědomí? Díky za odpověď...

Zatracená čeština a stavba věty. Samozřejmě problémy mít nechci, ale čisté svědomí ano. ;-)

Myslím, že pár nábojů zas takový problém nebude, hlavně je dobré to, že do konce roku by měla probíhat zbraňová amnestie, takže kvůli pár nábojům (teda pokud to není nějaký fosforový nebo speciální s trhavinou - to zmiňuju z bezpečnostních důvodů při převozu) ti hlavu nikdo neutrhne. Teda neměl by: http://www.policie.cz/clanek/zbranova-amnestie-2014.aspx ;-) pokud se jich tedy chceš zbavit legálně, zavolej v místě kde to máš na příslušné oddělení zbraní a bezpečnostního materiálu PČR (kontakty taky na www.policie.cz), řekni co máš a jestli to můžeš odevzdat v rámci amnestie, to by mělo být vše.

Kalmar
Kolik ti proboha je let? Všude se píše- ZBRAŇOVÁ AMNESTIE do konce roku.
Hoď to do záhonu, zabodni k tomu rýč a zavojej cajty. Za donešení tě pojebou. Máš je volat okamžitě a nemanipulovat. Oni to strčí do kapsy, na pyroše se s tím vyserou, ale ty jseš z obliga. :-D

To Caspr: nápad je to dobrý, bohužel já fotky takových nálezů nemám. Určitě by bylo fajn, kdyby někdo upozornil třeba na konkrétní typy a značení puškových nábojů s fosforem nebo s výbušnou střelou, nebo další méně běžné věci, které se dají najít. Větší kalibr nebo granát už pozná každej. Na detektorwebu pár fotek a příspěvků bylo, včetně odkazu na youtube, jak to vypadá, když puškovej fosforák zahoří. Odkazy sem ale z pochopitelných důvodů dávat nebudu. :-D

Na dokreslení, že to opravdu není sranda (ani u sousedů): http://www.teraz.sk/regiony/v-rodinnom-dome-nasli-policajti-zbrane/105817-clanok.html :-/

lesann: Díky

honda2: Mně je 23, proč se ptáš? O zbraňové amnestii jsem slyšel, ale slyšel jsem o ní pouze tolik, že je. Nevím, na co všechno se vztahuje a jak funguje. Jinak ti mnohokrát děkuji, že sis na mě pohonil ego, ale fakticky nesplnil to, o co jsem prosil. V článku se jasně píše, že s municí, co mám doma, nesmím manipulovat, protože převozem bych se mohl dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Když nic nevíš nebo nerozumíš psanému textu, raději nepiš nic. O to více si vážím odpovědi lesanna, ještě jednou díky ;-)

Kalmar díky, ale Honda2 Ti to vysvětlil prakticky, aby dobře bylo, já právně. Musíš se rozhodnout sám. A jak je uvedeno v článku, já se bavím o větším kalibru, třeba o dělostřeleckém granátu. Naložit do auta něco vystřeleného, 60 let umrtveného v zemi, kdy nikdo neví, v jakým je to stavu a smrtící účinek střepin může být třeba 500 m, uprostřed města, to je problém. Kvůli dvěma puškovým/pistolovým nábojům Ti nikdo hlavu neutrhne ;-) , na volání pyrotechnika to taky není a obvoďáci to pravděpodobně vyřeší tak, jak psal Honda2.

kalmar: o amnestii víš a s netem to neumíš? On ti to někdo z hledačů z řad PaCH vysvětlí, u nás jich s klackem chodí dost, forum je určitě monitorované nejen archáči a divím se adminovi co sem někdy pustí

Tak kdo se splašil: http://ostrava.idnes.cz/cyklista-v-minometnym-granatem-ostrava-f0f-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141116_172158_ostrava-zpravy_kol

Drozdovská pila opravdu drsné místo.Munice se válí všude jde to i bez detíku.Plnej potok hlavně na jaře jak opadne voda.Jednou jsem tam hledal a nedohledal....přiběhl k nám nějakej týpek prý je místostarosta opsal si spz z auta a bylo zaděláno na průser.Tak jsem skočil do auta bo nemělo smysl týpkovi něco vysvětlovat.Ujel jsem jen pár kilometrů směr Mohelnice a telefon od mýho šéfa(jeho auto firemní) prej co dělám na drozdovské pile prej jsem tam vykradl muničák...vlastně koktal blekotal asi ani nevěděl co.Podstata věci je že během chvilky co já se řítil směr domů jeho autem k němu mezitím dojela policejní zásahovka,pyrotechnici kriminála a všelijaká státní verbež.Týpek ze zásahovky mu rozjel luxusní anglickej trávník na kterém si můj šéf tak zakládal.Prošňupaly mu celej barák od půdy až do sklepa.Telefon na udání že vybíral munici na drozdovské pile.Ano bylo nás tam opravdu ten den mnoho.Ano byly tam týpci co to valej domů.Jako ozdoby na zahradu.Drozdovská pila je tím známá.co z toho plyne??Nejezděte hledat poklady šéfovým autem.Do hodiny jsem je měl doma i já.Vyloženě celé komando.Už se nedivím co můj šéf vlastně blekotal když mu vběhly do baráku.Nicméně tady také nic nenašli.Pan chytrej policajt si opsal číslo detíku nafotil předmět s kterým byla vyhledávaná munice.Protokol žádne.Prej to maj jen kdyby .Co kdyby????? :-O

Díky Vám za info ale raději nenajít než pruser.jen pro info :jak jsou ohoni ze 158 asi rychlí?aby tam člověk nestrávil den ;-)

Servuz: ohoni ze 158??? trošku respektu!!, ano jsem potrefená husa, která skoro dvě desetiletí sloužila - ale jakmile máš bebíčko - voláš ne?

Já sem tu sic novej a čtu to tu poprvé a nebudu jmenovat ale je tu mezi vámi dost lidí hlavně těch mladejch třeba i s \fisher klubu co hledají zvláště munici z WWII a ještě se tím chlubí na webu co našli za hromadu granátů. Já už jezdím z detektorem 12 let ale to co tu někteří předvádí a hrají si na machry a profíky je docela hustý a za poslední dobu toho je čím dál více, nechápu.

Zdravíčko,

děkuji autorovi za článek, bylo to pro mě, jako pro začátečníka poučné a určitě si z toho vezmu ponaučení. Rozhodně nejsem magor, abych doloval ze země granáty, miny atd. Určitě mě bych se nezlobil za nějaké hilzny z doby války, ale cíleně to nevyhledávám, raději mince, ty neškodí. 🤣😘

Na náboje už kašlu ty házím do rybníka, ale trhaviny nahlašuji.😄😃

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru