Našel unikátní keltskou duhovku, odmítl ji prodat

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Detektorista Michael Schwaiger objevil v kukuřičném poli u břehu řeky Lech nedaleko bavorského Denklingenu zlatou keltskou minci s hvězdicovým vzorem uprostřed. Známy jsou pouze tří další takto značené duhovky a tato je vůbec první a dosud jedinou s ověřeným místem nálezu.

Jednačtyřicetiletý Michael Schwaiger je zkušený detektorista, který hledá již od dvanácti let. Pracuje jako státní úředník a detektorové hledání bere jako skvělý koníček, při kterém se odreaguje. Pokud Schwaiger objeví něco „výjimečného“, vždy kontaktuje archeologa. A to se mu povedlo již několikrát. Našel např. 3 200 let starou bronzovou dýku na místě, kde pozdější výzkum odhalil mohylové pole. Naposledy objevil unikátní keltskou duhovku s hvězdicovým motivem.

Mince o průměru 13 mm a hmotnosti 1,9 gramu je tvořena slitinou 77 % zlata, 18 % stříbra a 5 % mědi. Pochází z 2. století př. n. l., z období rozvoje keltského mincovnictví. Častější měděné a stříbrné varianty se občas v jižním Německu nacházejí, ale zlatých jen minimum. Výroba zlatých mincí byla velmi nákladná, i proto nebyly v běžném oběhu. Tato je navíc svým motivem velmi vzácná.

„Zobrazuje stylizovanou lidskou hlavu s velkým okem, nosem a rty zobrazenými jako tečky,“ řekl Bernward Ziegaus, hlavní kurátor numismatického oddělení Státní archeologické sbírky. Místo objevu leží nedaleko staré silnice, která vedla přes Alpy z dnešního Trenta v severní Itálii a byla známa jako římská silnice Via Claudia Augusta. „Možná se mince cestou náhodou ztratila,“ dodal kurátor.

Známé jsou pouze tři podobné duhovky s motivem hvězdy a oblouku. „Interpretace motivu je obtížná,“ pokračoval Ziegaus. „Hvězda je možná symbolem čtyř světových stran, oblouky je třeba chápat jako znamení obzoru a východu či západu Měsíce,“ vysvětloval. „Název duhových mincí pochází z legendy, že jsou to kapky zlata, které padají na zem na konci duhy. Další legenda říká, že tyto mince mohou najít pouze nedělní děti, neboli děti štěstěny. Ve skutečnosti se nálezce narodil v neděli a tak skutečně nedělním dítětem štěstěny je,“ dodal v emailu pro LiveScience. Navíc Michael o několik týdnů později a 300 metrů našel dále další duhovku, tentokráte bez motivu.

Až donedávna byly objevy archeologického významu považovány za společné vlastnictví nálezce a majitele pozemku. Nově vstoupilo v platnost nařízení o kulturním dědictví, které ukládá hlásit archeologické nálezy Státnímu úřadu památkové péče. Vlastníkem jakéhokoli archeologického materiálu je nyní Bavorsko. Majitel pozemku by měl obdržet přiměřenou náhradu a nálezce poplatek za nález.

Nálezci bylo za obě duhovky nabídnuto 6 000 eur (téměř 150 000 Kč), ten ale odměnu nepřijal. Majitel pozemku přepsal svá práva na nálezce a Schwaiger poté obě mince daroval Státní archeologické sbírce. „Protože je to extrémně vzácný nález, bude v roce 2024 trvale vystaven v muzeu spolu s dalšími poklady keltských mincí,“ doplnil Ziegaus závěrem.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, kreisbote.de, arkeonews.net


Michael Schwaiger


unikátní keltská zlatá duhovka


unikátní keltská zlatá duhovka 2


obě mince daroval muzeu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak aby jste neřekli že v česku nejsme poctiví taky. Dávám svoji 1/8 statéru taky grátis muzeu. Jsou jen 4 kusy. Tak snad budou rádi. Pár dní ji má numismatik u sebe, teď jsem mu psal že mince zůstane muzeu. Pro rejpaly: až bude předávací protokol dám ho pod minci. 8-)
Kdo se přidá? :-D

Michail, tomu říkám glasnosť. ;-) Bude i Perestrojka? :-D
Jestli to tak cítíš, budeš mít dobré spaní.
Klobouk dolů. ;-)

Já bych se klidně přidal... ale až ho najdu... 😁😁😁

Gorbacofff, seš borec jak hovado! Jako fakt smekám (i před těma z článku). 👍

Tohle je u mě za klobouček, navíc bych se i uklonil ;-)

Hele zatím je u numismatika a až ten mi ji vrátí, já ji dám archeologovi a pak bude předána archeologem bud do Kolína nebo Národního muzea. To se pak uvidí. Prý jak budou jednat a jestli bude zájem. Mimochodem archeolog mi přislíbil, že to nechce nechat vyšumět do ztracena a zkusí vyřídit i nějakou odměnu. Takže sláva archeologům :-D

A můžete poděkovat lovci přezdívkou Jachym že mi poslal ten odkaz na tento článek. Dost mi to usnadnilo rozhodování. A samozřejmě autorovi článku :-)

na takovej počin je tu komentářů jako šafránu, jó, to když se napíše, že dotyčný poctivec s odměnou ostrouhal, nebo že dostal sakramálo, slítne se to tu jako slepice na flus a řečí jako vopice chcaní :-D
- nojo, tohle téma je pro velkou část nestravitelné a nepochopitelné, protože hledač si za svou obrovskou námahu, tedy vykonávání svého dobrovolného náročného koníčku, přece odměnu zaslouží a pokud ji dostane, je velmi neslušné ji odmítnout!! - slyším tu ze všech stran!!! :-D :-D
- jináč, gratuluju k rozhodnutí, kolego Gorbi, hrdý budžes hledačská bílá vrána, tohle by neudělal krom Michaela, Tebe, mě a matky terezy, nikdo ;-)

Realita je trochu jiná. Nálezce- státní zaměstnanec- totiž neměl na výběr... Psal mi kolega, který případ zná bez příkras ;-)

L2021: To je zajímavá info, dalo by se to nějak doložit?

Samozřejmě že to mohu doložit. Bylo by to však pro někoho dost nestravitelné a hlavně bych si tady na LP udělal mnoho nepřátel z řad prospěchářů- herců a naivních odevzdávačů. Tak je mi líto :-)

Aha, tak to jo...

L2021PS: Mohl bys objasnit, co je v tomto případě prospěchář-herec, a co je naivní odevzdávač? Nějak nechápu, co přesně to znamená. Když chci a cítím to tak, že je to správně, aby moje nálezy byly ve sbírce našeho místního muzea, tak jsem naivní odevzdávač?

Lidi co takové nálezy neodevzdávají dokážu do jisté míry pochopit, hlavně se s mnoha archeology dá domluvit na zpracování a vrácení nálezu. Důležité je, když se neztratí informace a když nálezy nekončí někde prodané. Nechápu ale to neustálé otírání se o lidi, co jdou o krok dál a chtějí hledat naprosto legálně a podle svého svědomí. Tohle co píšeš, to jsou přesně hlášky, co přispívají k tomu, že slušný člověk se dneska cítí s prominutím, jako kokot. Doteď se mi do paměti zarylo, jak našla a nahlásila jedna slečna u Brna depot grošů, a když novináři tento příběh sdíleli na netu, tak pod článkem byly stovky opravdu hnusných nadávek. Tohle je ta společnost, kterou chceme?

lukegoss - připomínáš mi Jana z Husince :-)
durruti - "Tohle je ta společnost, kterou chceme?" :-D :-D :-D

Drake, mohl bys rozvést ty tři smajlíky? To mě zajímá.

Hehous - připomnělo mi to větu z Hudby z Marsu - „Soudruzi, takhle ten socialismus nevybudujeme!“ :-)
pokud tě ty smajlíky pobouřily, tak se ti omlouvám

Dík. Jen jsem byl zvědavý, co za tím je. ;-)
V psaném textu často nepochopíš myšlenku. ;-)

A taky jsem chtěl podotknout, že za mě to kolega Durruti napsal hezky. ;-)

LP2021PS teď to nechápu já jsem státní zaměstnenec? :-D

Předpokládám, že kolega LP2021PS reagoval na článek o Michaelovi Schwaigerovi.
Ne na počin Michaila Gorbacofffa. ;-)

Aha Já už se chtěl smát :-D

L2021 - takže napíšeš, že mu dali nůž na krk, ale nemůžeš to doložit, protože bys někoho nasral - a tímhle Tvým prohlášením, že se ten voják "musel" vzdát odměny, už jsi to stejně vytáhl na světlo, tak o co jde?? :-D
- a zase nasereš jen ty krkavce, co by nejraději dostávali odměnu i za uskutečnění vlastní potřeby :-D - my, co to máme srovnaný, nám určitě neublížíš ;-)
- a jak tu zaznělo - na ty poctivce se ti druzí druzi dívají jako na blázny, protože to je něco, co oni těmi jejich neustále kalkulujícími mozečky nedokážou zařadit do žádného svého prospěšného chlívečku

Omlouvám se všem a slibuji že už nebudu nikoho provokovat. Sladká nevědomost..

:-D :-D - nojo, takže příště raději mlčeti zlato, zlato!! ;-)
- ono nakonec všici magoři, co zdarma odevzdávají, takto činí z donucení, bo je má někdo v hrsti, takže to vlastně nejsou magoři, ale naprosto plnohodnotní občané!! :-D

K tomuto tématu mám jen vlastní zkušenost. V životě hledání jsem tomuto státu obětoval minimálně 14000 lidohodiny. Za tu dobu cca 14ti roků jsem našel a odevzdal stovky možná i tisíce artefaktů včetně římských, keltských zlatých a stříbrných mincí atd... včetně unikátů které jsou jen v jediném exempláři na světě. Na jedné z významných lokalit jsme během 3 sezón posbírali bez mála 100 keltských mincí které jsou odevzdané. Odměnou za toto vše mi bylo že na oficiální prospekci na mě pan TM z archeo Moravia zavolal příslušníky policie. Do toho po nocích členové tohoto sdružení tuto lokalitu dokonale vyrabovali. Ze mě udělali sprosťáka a zloděje, ze sebe hrdiny jak to tam zachraňují a hlavně že mají průkazku. No abych to uzavřel: nikdy jsem žádnou odměnu nežádal a ani nedostal bohužel ani uznání z řad archeologů nepřišlo a tak přišlo nevyhnutelné a to odchod na odpočinek. Prodal jsem detektor a veškeré aktivity tohoto charakteru zcela ukončil 8-) co je mi odměnou rodinná pohoda a spokojená žena i děti :-D

Jinak to sem psalo víc lidí, že na ně Merta zavolal policajty. Ale nikdy nikdo nepopsal celou tu situaci. Jak na tebe mohl zavolat na oficiální prospekci policii? Nedokážu si to úplně představit. A co tedy ta policie udělala?

Jednoduše nalhal všem že nevěděl na koho je volá. Nicméně příslušníci si vyžádali patřičná povolení atd.. která byla v pořádku (jak jinak) a veselé jsme pokračovali v prospekci ;-)

Jo takhle. No tak, to je smutné. Asi má trochu aktivistického ducha, ale nebyl jsem u toho, nedokážu posoudit, co ho k tomu vedlo. Hledači co vyloženě nedělají škodu, by na sebe neměli volat policajty. To je velmi nebezpečný precedens. Pak můžeme začít řešit, že i 2heller je archeologický nález a začít volat policii každý na každýho. Pozitivní motivace je daleko lepší věc.

Regsi to je smutné ale to bude asi nějaká vyjímka ten pán Merta.

Pochopil jsem dobře, že pan Merta je detektorář ze skupiny Archeo Moravia?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru