Návrat do pravěku - Laser Powermaxx II

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

V dnešním díle se mě dostal do ruky v našich končinách poměrně málo vídaný detektor od značky Laser. Detektor jsem měl bohužel pouze na opravu takže přišla logicky jen jednotka vč. sondy a na tak jsme museli improvizovaně detektor přehodit na neoriginální tyč.

Jak už si všichni co měli dříve co dočinění se stařšími detektory podle důvěrně známého boxu elektroniky z modelu Lobo všimli, tak se trochu maskovaně jedná o výrobek v té době světoznámé značky Tesoro.

Nicméně v tomto případě se nejedná jako v případě detektorů Troy o jakýsi ousourcing výroby u velkého výrobce se značnou výrobní kapacitou, ale o jakési vytvoření nové pararelní značky na stejných základech a technologiích pro určitý specifický trh.

Proč to všechno?

Obecně stejně jako třeba v případě automobilky Opel, která se v Britanií přejmenovala na Vauxhall, tak i zde Britové neprojevovali dostatečnou ochotu kupovat  něco co není dostatečně Britské a z toho důvodu se také na žádost Britského distributora firmy Tesoro vznikla nová značka detektorů Laser určených pro UK trh. A nebyl to pouze jeden detektor, ale došlo tak na přepracování takřka celé produktové řady kterou v té době Tesoro disponovalo i v různých variacích krabiček, což je např. příklad tohoto detektoru, kde díky tomu např. 1/2 plochy PCB zůstala kompletně prázdná. Sondy byli samozřejmě 100% kompatibilní se sondami Tesoro.

Bohužel o tomto konkrétním detektoru se mi povedlo dohledat krom fotek pouze velice malé množství informací, nicméně při servisování detektoru se mě povedlo zjistit pár poznatků.

  • Jedna se o klasiký desing Tesora na tvz:5pin sondu (řada Silver umax,cortes,Eurosabre apod)
  • Pracovní frekvence 10kHz
  • Napájení 8*AA
  • Datum uvedení na trh si troufnu pouze odhadnout na cca okolo roku 2000
  • Jelikož se jedná o opravdu jednoduchý detektor tak u verze B2 je z nastavovacích prvků pouze to nejnutnější citlivost,diskriminace a přepínač AM/disc/retune.

Podařilo se mi dohledat že detektor Laser powermaxII byl dostupný v celkem 3 provedeních jako B1,B2,B3 (rozdíl mezi B3 a B2 se mě kromě jiného rozložení ovladacích prvků nepovedlo zjistit).

Každopádně naše verze B2 vychází z modelu B1, kde u naší verze není osazen potenciometr odladění země a přepínač mezi manuální a pevně nastavenou zemí (fixed). Na předním panelu jsou dokonce už i navrtané diry, dokonce je i potištěná nálepka na ovládacím panelu, avšak místo pro instalaci ovladačů je zaslepené plastovími záslepkami.

Pozn:dodáním a správným zapojením potenciometru a přepínače šlo detektor jednoduše upgradovat na vyšší model.


Pipisek: V té době šel holt upgrade udělat pouze pájkou a tak trochu neoficiálně :D

Britské analogie se dočkal i model Tesoro DeLeon, pod názvem hawkeye. Jediný upgrade protí původnímu modelu bylo přidání podsvitu LCD jako u modelu Cortes.

Detektory Laser se dokonce i nějaký čas prodávali na lovci (fotka z r 2008)

Jaccob

Video

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pamatuju se ještě když jste je prodávali :) a taky jsem se byl na jedno ,, Lobo,, podívat v době když jsem chtěl přejít na Tesoro.Když ho kolega zapl,postrašilo mě že bylo děsně ukňourané a to mě odradilo a koupil sem v té době Tejón jako Tesoráckou výkonovou a hloubkovou dvojku :-P Teď když ale po těch letech vidím ty výkony(hloubky),tak to byl po 9 letech s Tejonem impuls přejít na EQ :-) Byla to krásná doba ale holt už je překonaná :-)

Je zajímavé, jak všichni výrobci detektorů postupně přešli z koncentrik na 2D cívky. Dnes už detektor s koncentrickou cívkou nekoupíš. :-)

Obi- koupíš, (Minelab go-find a Nokta Mini/Midi hoard) ale máš pravdu že už skoro vymřeli.

Z hlediska periodizace historie se v tomto případě jedná spíše o renesanci než o pravěk.
A já se tak těšil :-(

Super video ;-)

Namore,máš recht,tohle ale opravdu není pravěk :-) Vždyť tyhle typy strojů(Laser-Tesoro) a jiné byly ještě tuším(kdy přišel EQ?) do roku 2018 špičkové analogy :) Pamatuju ty reklamy u mého oblíbeného Tesora,Lobo Tejon Cortéz byly přece špičkové analogy :-P Do té doby jsem třeba digitály úplně přehlížel a pak to vše pobil EQ. A s příchodem vícefrekvenčáků i jiné značky 😀
Jinak tu koncentriku jsem zaži asi 2 roky na Silvru uMax,nebyly špatné ale hloubka pokulhávala zato separace byla supr.Já už Tejóna kupoval se základní koncentrikou,ta se v hloubce taky moc nevyznamenala,až střední SEFka z něho udělala schopný vysavač.

Namor- pristi dil myslim bude masina z r.1993.
BTW neni to zadna sranda sehnat 30let starej detektor v mechanicky a technicky funkcnim /opravitelnem stavu.Je jich do dnesnich dnu dochovanych bohuzel jak vavrinu…

Toto byla spis takova zajimavost z historie Tesora.

Varim brambory na vecu a pletu si safran s vavrinem :-D :-D

:-D :-D tak hlavně ať se ti nerozvaří :-D

peponator - no jasně :-D
Vzhledem k tomu, že je Marek starý, ostřílený kozák s praxí cca 25 let vlastně představuje budoucnost a ne pravěk.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru