Největší francouzský poklad římských mincí

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Poklad čtyř tisíc římských mincí z potopené obchodní lodi z 2. století byl poprvé jako celek vystaven v Muzeu Akvitánie v Bordeux. Soubor ležel na dně řeky Garonne. Od prvních objevů v 60. letech jsou až dosud opakovaně nacházeny další mince nejen v okolí řeky, ale také ve stavebním materiálu či zdech domů, které byly stavěny z říčního materiálu. Zatím poslední mince byla odevzdána minulý týden.

První mince byly objeveny náhodně v roce 1965 při těžebních pracích stavebního materiálu na řece Garonne. Bývalý profesor University Bordeaux Robert Étienne rozpoznal, že se v říčním korytě zřejmě nachází mnohem více mincí a během následujících šesti let zorganizoval sérii systematických vykopávek na několika místech řeky.

Mince představují sestercie z orichalku, mosazi podobné slitiny zinku a mědi. Nejstarší exempláře jsou z období vlády císaře Claudia (41 – 54 n. l.), nejmladší mince vydal Antonius Pius (138 – 161 n. l.). Je to největší a nejvýznamnější římský mincovní poklad ve Francii.

Zuhelnatělé dřevěné pozůstatky z prvního výzkumu v 60. letech naznačují, že mince pocházejí z obchodní lodi, která cestovala proti proudu z Burdigaly mezi lety 170 a 176 n. l. Plavidlo však začalo hořet a potopilo se i s nákladem, včetně tisíců sestercií, z nichž se mnohé při kontaktu s ohněm viditelně změnily. Odborníci odhadují, že někde může být ještě dalších 800 mincí, které skončily buď jako kořist lovců suvenýrů během prvních vykopávek nebo jsou stále kdesi na dně řeky případně ve zdech okolních domů.

I po desetiletích se objevují stále nové exempláře. Muzeu je darují instituce i jednotlivci, některé mince byly dokonce nalezené na soukromých staveništích v říčním písku a štěrku využitém jako stavební materiál. Jiné se ocitly ve zdech staveb realizovaných v Bordeaux a okolí. Zajímavý je příběh jednoho z konzervátorů muzea, který jako dítě také našel jednu z římských mincí a odevzdal muzeu, ve kterém nyní pracuje a právě Garonneský poklad zčásti prošel i jeho rukama. Zatím poslední dar římské mince z potopeného plavidla se uskutečnil před několika dny..

„Tento poklad je příležitostí ke sledování obchodu v římském obchodním přístavu Burdigala (dnešní Bordeaux), který ležel na západní hranici Římské říše a zhodnocení významu řeky pro obchod a komunikaci,“ komentoval Laurent Védrine, ředitel Akvitánského muzea. Mince patří do období vlády různých císařů (také např. Hadrianus, Traianus, Commodus) a velikost mincí a jejich vzory numismatikům umožňují snadněji mince rozlišit.“

Ve 2. století se hodnota 4 000 sestercií rovnala 25 amforám vína, ale jejich kulturní odkaz a historická hodnota je dnes nedocenitelná. Studium a konzervace obrovského množství mincí trvaly desítky let, a proto nebyl celý poklad až dosud nikdy vystaven. Mince jsou výjimečné nejen při zodpovězení otázek o složení orichalka, ale také sledují a dokumentují vývoj těchto mincí v průběhu více než jednoho století.

Roman Němec

Zdroje: thegaltimes.com, thehistoryblog.com, musee-aquitaine-bordeaux.fr


část mincí byla vystavena na radnici v Bordeux


některé z mincí


mince v době prvních vykopávek v roce 1965


soubor Garonne - detail jendé z orchalkových mincí


vykopávky v roce 1965


výběr mincí z pokladu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Bomba :-O :-D

Áno :-O :-D

Poklad Eauze ze 3. století byl objeven v roce 1985 díky záchrannému výzkumu, který předcházel stavbě nové budovy poblíž stanice Eauze. Daniel Schaad, který operace vedl, a jeho tým objevili čtyři kožené tašky obsahující 28 003 římských stříbrných mincí, tedy 120 kg, spoustu bronzových mincí, velké množství zlatých šperků, stříbrné slitky a několik dalších velmi starých předmětů. Poklad Eauze je jedním z největších pokladů, které byly kdy objeveny.

Zdroj: https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%A9sor_d%27Eauze
Fotky: https://fr.images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr.jsgIxcdjr6gIIgmJyiI5;_ylu=Y29sbwNpcjIEcG9zAzIEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=Tr%C3%A9sor+d%27Eauze&fr=yfp-hrmob

Koukám, že vyčištěno až na kov. Tedy žádná patina, jak se tady pořád vyžaduje a kritizuje.
Ale nález samozřejmě parádní :-)

Třeba to takhle z říčního písku vypadá....

Centurion: Dávno tomu jsem našel jeden na polnostech a také na něm nebyla prakticky žádná patina.


Tady jsou vidět i lesklé zbytky stříbra na povrchu, to bylo čištěno.

Nejspíš chemicky.

Pěkná hromádka ;-)

Když jsme u toho čištění..https://www.youtube.com/watch?v=YtjQmr7s9tA :-O

:-D :-D :-D

OBI kde tam vidis stribrnou minci?

Stříbrnou minci nikde, ale zbytky stříbření na povrchu.
Některé mince byly zřejmě suberáty.

Mnoooo, jestli nekde najdes suberat dupondia, ase, nebo sestercia (coz jsou mosazne a bronzove nominaly, ktere se nikdy nestribrili - nedavalo by to ani smysl), tak pred tebou smeknu. :-) Skus si neco o tech minci precist...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru