Nový detektor kovů Nokta Makro TMD 101 - první ochutnávka

Kategorie: Nokta - recenze a testy , Detektory kovů Nokta - Makro řady Kruzer, TMD 101 a Anfibio

První testy detektoru nemohly proběhnout jinde než na našem polygonu. Na novou TMD 101 jsem byl opravdu zvědavý. S tím jak se pomalu loučí jeden analog za druhým neustále stoupá poptávka na digitály s co nejjednodušším ovládáním a co nejvyšším výkonem. TMD 101 je primárně určen pro policii, což samozřejmě neznamená, že by uměl vyhledávat jenom munici, ale že jeho ovládání bylo uzpůsobeno tak, aby ho zvládl každý i když ho vezme poprvé do ruky. To se myslím povedlo a i když se vlastně jedná o detektor ze střední třídy, ovládání již opravdu jednodušší být nemohlo.

Detektor konstrukčně vychází z nového Anfibia a stejně jako Anfibio je i on osazen novou 2D kulatou cívkou. Ta dává, oproti pro Noktu tradiční oválné biaxilní 2D, nějaký ten centimetr dosahu navíc a na výkonu je to znát. Vodící tyč je teleskopická a detektor jde tak rychle a pohodlně složit do již docela slušně malého rozměru (76 cm).

Pracovní režimy detektoru jsou pouze dva a to bezpohybový a pohybový, přičemž detektor využívá klasickou dvojtónovou diskriminaci (železa bručí, barvy pískají). Při testování bezpohybu jsem si nemohl nevzpomenout na všechny místní majitele stařičkých Zetexů. TMD 101 má bezpohyb o jakém jste asi vždy snili. Je velice přesný a jednoznačný. Ani tlačítko retune se nemusí používat tak často. Samozřejmě v bezpohybovém režimu detektor trpí tradičně horší diskriminací ale s tím nejde nic dělat. V pohybovém režimu je pak diskriminace dokonalá a odpověď detektoru přesná. Samozřejmě u TMD 101 platí, že se prostě vykope každá barva. Nějaká identifikace a dělení barevných cílů podle ID zde není, to ale myslím nikomu z těch, kteří si tento detektor pořídí chybět nebude, zde je na prvním místě jednoduchost a solidní výkon.

Bonusem je pak celková vodotěsnost až do 5 metrů, vestavěná baterie a také bezdrátový vysílač pro sluchátka Nokta, která sice nejsou součástí balení, ale dají se dokoupit a na druhou stranu detektor startuje na hodně slušné ceně 16.900 Kč s DPH. S přístrojem si ještě určitě budeme hrát dál a také pravděpodobně bude přes prázdniny dělat větší test Cobra. Vzhledem k jeho jednoduchosti ale již nyní lze říci, že rozhodně nikdo zklamaný nebude a svoje fanoušky si mezi hledači rozhodně najde. Především mezi těmi, kteří hledají detektor co nejjednodušší a také vybavený plnohodnotným bezpohybovým režimem.

Video

Specifikace

Technologie: VLF
Provozní frekvence: 14kHz
Audio frekvence: 2 tóny 150 Hz - 700 Hz
Pracovní režimy: 2 - statický a dynamický
Odladění vlivu půdy: Automatické
Frekvenční posun: Ano
Nastavení citlivosti: 8 úrovní
Základní  sonda: vodotěsná 2D sonda 28 cm
Zobrazení: LCD
Podsvícení: Ano
Hmotnost :1,7 kg včetně sondy a baterií
Délka: nastavitelná od 76cm do 136cm
Baterie: 3700mAh Lithium Polymer
Záruka: 2 roky

Obsah dodávky

1 - Box elektroniky
2 - Vodotěsná cívka 2D 28 cm včetně krytu sondy
3 - Sluchátka
4 - Nabíjecí a datový kabel USB
5 - Nabíječka
6 - Uživatelská příručka

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty rovně opěrky a díly od jednotky to musí být hrozně nepraktické ne? Nebo se pletu.Kdo s tím má zkušenost pište.

To Kim: Jaký díly od jednotky mas na mysli? Zákazník prahne po teleskopu, tak výrobce nemá jinou volbu. Eskova konstrukce je asi příjemnější. Nicméně zvykejme si, takový je trend.

Mám nachozeno pár hodin s Anfibiem, žádné nepraktično nepozoruji (stejná konstrukce), ale jinou jsem v ruce neměl tak asi tak ;-)

Díky za odpovědi.Esko je super proto mě zajímala praktičnost rovné konstrukce. Díky

U tohoto teleskopu bych vyzdvihl skladnost a ze základního uchopu výborná dostupnost ovládacího panelu jednotky. A to i pro mensi ruce - kratší palec. Je to bytelný a to neubira na váze. Co se vyváženosti tyče, tak to není holt F75, což považuji za top v pohodlí.

Už aby byl i od Minelabu :-P tak beru i do sluchátek EQX. :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru