Obřady Skythů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Ruský archeolog Andrey Belinski sám nevěděl, co vše může očekávat, když spatřil malý val v zemědělsky využívané krajině na úpatí kavkazských hor. Netrénovanému oku by se mohlo zdát, že více než 3,5 metrová hromada je pouhým návrším.  Ale Belinskému, který byl pověřen průzkumem oblasti před plánovanou pokládkou elektrického vedení, to okamžitě připomnělo starověkou mohylu, tzv. kurgan. S ohledem na výkopové práce se rozhodl pro, alespoň zběžný, průzkum mohyly, která by mohla být poškozena stavebními pracemi. „V podstatě jsme plánovali kopat tak, abychom pochopili, jak byla postavena“, řekl Belinski. Když Belinski spolu se svým týmem začali po částech odkrývat mohylu, necelých 50 kilometrů východně od Stavropolu, brzy zjistili, že nejsou první lidé, kteří se o ni zajímají. Zloději ve skutečnosti již dávno vydrancovali určité části. „Centrální část byla zničena pravděpodobně v 19. století, “ řekl Belinski. Naděje na nalezení pohřební komory anebo artefaktů začala slábnout.

Skytská nádoba RuskoJedna ze dvou 2400 let starých zlatých nádob objevených pod valem v místě Sengileevskoe-2 v jižním Rusku zobrazuje Griffa útočícího na jelena.

Téměř měsíc kopali, než dosáhli dna. Zde narazili na silnou vrstvu jílu, který na první pohled působil jako přirozená součást krajiny, nikoli důsledek lidské činnosti. Odkryli kamennou schránku, v hloubce asi 30 centimetrů, obsahující několik prstních kůstek a žeber dospívajícího chlapce. Ale to nebylo vše! Vložené v sobě zde byly i dvě překrásně zdobené zlaté nádoby. A pod nimi nalezli tři zlaté nárameníky, masivní prsten a tři menší zlaté poháry ve tvaru zvonu. „Bylo to pro nás obrovské překvapení,“ řekl Belinski. „Měli jsme štěstí, že vykradači hrobů nenalezli tyto artefakty.“

Jak pokračoval v průzkumu oblasti okolo kurganu, všiml si Belinski děr v blízkosti kamenné schránky, snad od zapuštěných kůlů dříve podpírajících pavilón nebo střechu. Belinski a Anton Gass z Nadace pruského kulturního dědictví v Berlíně (Prussian Cultural Heritage Foundation in Berlin), kterého Belinski přizval, aby s ním spolupracoval při výkopu, si uvědomili, že nalezli něco daleko nad rámec pouhé pohřební mohyly. Někteří vědci si myslí, že místo mohlo být intenzivně využíváno pro rituální obřady a následné pohřby některých významných válečníků.


Pod dvěma zlatými nádobami, archeologové nalezli zlaté nárameníky. Předpokládají, že Sengileevskoe-2 bylo místo rituálů spojené s kulturou Skytů.

V letech 900 až 100 před Kristem ovládali stepi Euroasie od dnešní západní Číny po východ k Dunaji kočovné kmeny. Archeologické nálezy dokazují, že na celém tomto obrovském území lidé sdíleli kulturní praktiky. Všichni kočovali, měli silné sociální vrstvy, dodržovali monumentální pohřební strukturu a do hrobů vkládali pohřební zboží,“ říká Hermann Parzinger, vedoucí berlínské nadace pruského kulturního dědictví a bývalý šéf německého archeologického institutu. Dnes jsou archeology označováni jako Skythové, jménem používaným řeckým historikem Herodem.

Původní text Andrewa Curry, 13. 6. 2016

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda že neni více fotek.

krása

Moje drahá polovička prohlásila že to vypadá jak zlatej kýbl na šampaňský :-D

Takovej mám pod postelí nočník ....sakra to najít , tak jsem večer ve zprávách na nově. :-D :-D

V opačným případě,tak možná na primě v krimi zprávách :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru