Odevzdaný denárový depot

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady

Někdy v druhé polovině 12. století svěřil neznámý majitel zemi  hotovost shromážděnou v hliněném hrnku. Snad z důvodu nemoci či násilného činu svou hotovost ze země nikdy nevyzvedl. Na svého objevitele pak čekala dlouhých 850 let.

denáry | nález | Vladislav II.

Náhodný nálezce objevil poklad před několika dny při návratu z podvečerní vycházky v blízkosti řeky Labe. Celý nález, skládající se z porušené nádoby naplněné po okraj stříbrnými denáry a z několika uvolněných kusů, bezprostředně poté ohlásil pracovníkům místně příslušného muzea.  Ti při ohledání místa nálezu objevili další rozptýlené ražby. Dohledání nálezu bylo poté provedeno za použití detektoru kovů a přineslo dalších téměř sto denárů rozptýlených na nevelké ploše v bezprostředním okolí místa nálezu.

Určení všech mincí a stanovení jejich celkového počtu bude možné až po odborné konzervaci celého souboru. Již nyní lze ale konstatovat, že se nález skládá z přibližně tisíce až dvou tisíc denárů z druhé poloviny 12. století, převážně nebo zcela z období vlády Vladislava II. (1140-1174). Z několika dobře čitelných exemplářů je možné předpokládat, že jsou v něm mj. ve velkém množství zastoupeny vzácné typy denárů Cach 605 a 614. Mimořádně významný je nejen vlastní depot mincí, ale také zbytky textilií, do kterých byla hotovost pravděpodobně po částech zabalena a jejichž zbytky bude možno restaurovat. Pro celkové zhodnocení nálezu je významné, že se ho díky odpovědnému jednání nálezce podařilo zachránit vcelku aniž by byl před odborným zpracováním rozchvácen.  Po zpracování znaleckého posudku bude nálezci vyplaceno nálezné, jehož výše může pravděpodobně přesáhnout milion korun.

Tomáš Smělý
Článek je s laskavým svolením autora převzatý z nume.cz


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěknej depot. :-D

hm kdo si počká ....... ;-)...........snad se taky dočkám :-D :-D :-D,good job

Chlapče vstávej, musíš do školy. Zas se ti něco zdálo, že?

To chce úctu. Velké to je.

Ve správný čas a na správném místě, s trochou štěstí, to jde, jak je vidět i bez detektoru. Nálezci blahopřeji, dosti výjimečná věc se podařila ! A také mu velmi děkuji za přístup k nálezu. Zase bude na co se podívat, doufám ! Moc krásné !

Nález to je unikátní, doufám jen, že to taky bude někde vystavený v celé své kráse až
to vyčistí a zakonzervujou. Nálezci moc blahopřeji a ať moc dlouho nečeká na svou
odměnu.
Zajímalo by mě, kdyby byl nález učiněn detektorem, jak by to bylo posuzováno
z hlediska vyplacení nálezného jeho objeviteli. :-P

ja se z toho po.... a ta patina no luxus.

nádhera, nádhera, nádhera :-O :-)

...úžasné, velký respekt nálezci!

Po zpracování znaleckého posudku bude nálezci vyplaceno nálezné, jehož výše může pravděpodobně přesáhnout milion korun. Jistě tato věta mohla být odpuštěna ..každý normální člověk ví že je to plácání do větru.....jak dopadl pan Dědek ve Veselí nad Lužnicí když našel na procházce 3000 minci čekal na odměnu 3 roky a dostal pár šušňů ..to se musel neustále připomínat nebo by nedostal nic...z čeho by mu kdo vyplatitl milion korun ....stálo by za to napsat jaká částka byla vyplacena dle mého názoru tak max..20 000 kč...rozhodně ne více...

Jinak nález pěkný...

Tož kurňa to jó.Nádhera chlapi.
:-) 8-)

hele, sem Peter Griffin a spadnul jsem do vody.... Hodně podobné.. Ale moc hezké.. 8-)

To popop: sakryš chlape jak se má něco odevzdat tak j to vždycky stejná reakce. Těch odevzdaných nálezů a vyplacených nálezných jsou desítky a v minulémroce tam bylo několik statisícových. Takže by mě opravdu zajímalo, proč na základě jednoho případu rovnou zatlučeš vše :-D

Krásný nález.A to mne mince neberou.

Nádherný nález a skvělý přístup, Respekt.

popo: Jen provokatér, tyhle kecy píše všude, troll.
Nález krásný! A zrovna u nás v kraji je nálezné vypláceno velmi pěkné!

Jako stary rejpal,musim taky neco rict. ;-) Podle me byl tenhle depot nalezen detektorem a musi to byt z tech fotek jasne kazdemu i archacum. Uz vidim jak nahodne bez detiku nasel na te louce depot. 8-)

Pripomina mi to nalez BIBI, ktera nasla neco podobneho (anebo to je ono!) asi pred rokem a do dnesniho dne, co vim, nema ani korunu. Treba ale odmenu jednou dostane... Kazdopadne nalez je hezky a pristup brilantni! Odhozeni chtiveho ega, to uz chce safra disciplinu! 8-)

Když přizná, že to našel detektorem, nesmí se zákona dostat nic. :-(
Proto to našel jen tak náhodou, když zakopl a upadl a zaryl se do toho bradou. Proto ta poškozená nádoba. To dá rozum ne?

joo,v HK kraji je to slušné,a i tu je t někdo kdo ví ;-) :-D

Tento depot prostě ležel u cestičky u Labe ? Žádné dolování ze země, nic ? To je zajímavé, jeden by řekl, že 850 let staré artefakty budou sakra hluboko. Mezi námi, nálezné bude ve finále směšné (v lepším případě desetitisíce Kč) a proto bych se nedivil kdyby si nálezce před nahlášením hrábl pro hrstičku... Na druhou stranu jeden z těch denárků je asi Šmerda 426 a některé ty Vladislavovy denáry (Třeba Cach 531) žádnou větší hodnotu nemají, v horším stavu se pořídí za pár stovek.

P.S. "Vzácné" denáry v počtu nalezených 300 kusů se rázem stanou méně vzácnými ;-) Smutné také je, že cennější kousky se často ztrácely (ztrácí ?) i v muzeích, ale to už je jiná kapitola, s tím nic neuděláme. Na trh se ty mince nějak dostanou, spíše burzy (typu dříve na Vinohradské pro členy spolku) než na aukce (Nummus, Aurea a spol.).

Někdo našel odvahu aby podobný nález nahlásil. Tak je potřeba vše bez jakéhokoli důkazu pošpinit a poplivat. Žádné nálezné nebude, v muzeu se mince stejně ukradnou. Samozřejmě si nálezce to nejlepší nechal a to i když ty mince jsou slepené v nádobce....

Jenom házení špíny hezky schovaný za anonymní jméno. Prostě takové hrdinství po česku. Ale asi mluvíš z vlastní zkušenosti a to že je potřeba vše ukrást bereš jako samozřejmost. Prostě takový nádražní čórkař, co nám tady všem vysvětlí jak sedí na lopatě. Pokud tady bude admin tolerovat takové příspěvky, bude to tady za chvíli jako na DW. :-/ :-/ :-/

Krásný nález ať už se našel jakkoliv. A zajímavé reakce nenálezců. Taky bych měl dilema.... ;-)

Při současném stavu zákonů bych asi ten depot zdokumentoval, vyčistil, řádně nafotil a všechny nálezové okolnosti i s fotkami (případně s palcem s nahranými fotkami) hodil v čisté obálce do schránky muzea. Historickému bádání by bylo učiněno za dost a mince by si tiše hověly v mém terzoru, odkud je žádný špatně placený archeolog neukradne a neprodá na e-bay. A až by se zákony změnily ve prospěch nálezců ve stylu Anglie, s klidem bych to muzeu odprodal.

Mám toho věčnýho pokoutnýho, zlomyslnýho a často i hodně hrubýho napadání archeologů od různejch no-nejm nicků plný zuby. Neděje se to jenom tady, ale na všemožných internetových diskusích. To už nejde považovat za dobrý úmysl, jak to tady dycky po povedeným nebo poměrně dobře provedeným aktu spolupráce frčí. Podporuju spolupráci s obcí archeologickou, a každýho, kdo má lidsky na to, aby se snažil pomáhat a neškodit, netajím se s tím.

Kdo by s tím chtěl doma co dělat? Vždyť by se s tím člověk nemohl ani nikde pochlubit... Myslím, že archači z toho jsou schopni získat maximum informací o které se podělí se širokou veřejností v podobě expozice v muzeu nebo výstavy. Je potřeba si uvědomit jak je to staré... o:-)

Kdo by s tím chtěl doma co dělat? Vždyť by se s tím člověk nemohl ani nikde pochlubit... Myslím, že archači z toho jsou schopni získat maximum informací o které se podělí se širokou veřejností v podobě expozice v muzeu nebo výstavy. Je potřeba si uvědomit jak je to staré... o:-)

Za mne,pokud bych neco tak krasneho a hlavne velkeho nasel,odevzdal bych to bez naroku na odmenu!!!!!!!!! Pokud by se to vystavylo aby otom vedela siroke okoli,bylo byto fajn...jen bych pozadal o jeden ci dva kousky do sve osobni zbirky..;-) a nemyslim size by to nekomu vadilo v takovem poctu:-) zdar a slusnym lidem obzvlast!B-)

Četl jsem to na nume a koukal s otevřenou hubou jako teď znova :-O to je brutal nález..
Jinak k tomu přístupu muzeí - nekonečná diskuze ale pakliže jsou lidé odměňováni, myslím že dost chybí ta osvěta tímto směrem, myslím přímé příklady, články sem. Dokud to lidi neuvidí, neuvěří..něteří teda ani potom.. Já vím snad jen o třech lepších odměnách co jsem kdesi četl.
Elmaro udělej o tom nějaký článek (jestli už tu není) a třeba to aspoň někoho namotivuje ;-)

Co k tomu dodat - krásná práce i přístup. To že se vždcky najde nějaký troll, co už je naše národní povaha. Vše se musí pomluvitatd. Ale co, nemá smysl se nad těmito existencemi pozastavovat :-)
Jsem pro, pokud z toho bude nějaké odborné pojednání (myslím nález), dát ho taky sem, určitě to bude zajímat více lidí...

Safra, to je tady Mirků Dušínů s detektorem :-D.

Litrfree- to napadání má své opodstatnění a vychází ze smutné zkušenosti.

Kasparek - vytěžit maximum informací můžeš zjistit i z dobré fotodokumentace, případně analýzy materiálu a výstavu můžou udělat z fotek. Fyzicky ty mince nepotřebují. Chlubení se nálezy spojené s prodejem detektorů je podstatný důvod existence tohoto a dalších webů.

Pako24 - je zajímavé, že když někdo prezentuje pravdu a ta je nepříjemná, je to najednou pomluva.

Zajímala by mě skutečná statistika chování všech, kdo tady horují pro spolupráci v případě nálezu slušného depotu 8-)

Přístupu nelze nic vytknout. Můj názor na vyplácení nálezného viz níže.
torky:
Napsat článek, který bude motivovat k odevzdávaní, není problém. Ale bude takový článek obsahovat objektivní informace? Nepochybně existují kraje, kde je přístup archeologů maximálně vstřícný - a o nich by takový článek byl -, jenže se vyskytují i případy, o kterých toto neplatí - a ty by v něm zase nejspíš chyběly. Je hezké, když se slyší o inkasovaných statisícových odměnách, ale proč nejsou zmíněny i opačné případy, např. na tomto webu publikovaný nález cca 50 ks bronzových seker, za které bylo vyplaceno tak "velkorysé" nálezné, že by dalo i na nový detektor? Elmara (nebrat osobně) bude prostě prezentovat příklady vzorného přístupu (aby nepodrýval samé základy toho, co se snaží vybudovat) a rýpalové budou zase věčně prudit (protože to je v nich). Aby článek popisoval stav věci objektivně, musel by být jeho autorem buď nezainteresovaný, nebo nadhledu schopný člověk. A je otázka, jestli je o takový článek vůbec zájem. Myslím totiž, že globálně vzato není situace ani tak černá, jak ji vykreslují rýpalové, ani dostatečně růžová na to, aby se dala označit za motivační.

To Torky: sám vím o statisícových nálezných, která byla normálně vyplacená. Problém je, že nikdo ze šťastných a poctivých nálezců tohle zveřejňovat nechce. Ono co chtít v zemi, kde hnacím motorem je závist.... :,-(

To eduard: autor je nezainteresovaný, článek psal numismatik Tomáš Smělý a mi ho tady publikujeme s jeho svolením.

Karelfonbanhof, slídič atd. :kluci asi vás nikdo nedonutí aby jste začali s nějakým archeologem spolupracovat, natož aby jste něco odevzdali. Vydávat svoje naprosto s prstu vycucané nesmysly za pravdu je ale trochu moc. Na LP prstě spolupráci s archeology podporujeme a budeme v tom pokračovat. A váš přístup je úplně na h.... . Kritika je potřeba i když se nelíbí, ale tady je to jenom pomluva za každou cenu. Prostě taková malá prasárnička, aby nálezci došlo, že tohle se neodpouští.

Naštěstí je fajn že většina reakcí je pozitivních, ani mezi odborníky nikdo nečeká že se všichni detektoráři stanou ze dne na den anděli archeologie. Takže je dobře že se už dokáže odevzdat i takový nález. Zase je to krůček někam více do normálna.

radost koukat na ty fotky :-O

Ahoj všichni, neskutečné divadlo, co píšete.Vidím, že velká většina Vás má dentíky jen na rabování této země a pro svou touhu z toho něco mít. 8-)

eduard: objektivně vidím jen to, jak se píše kritika, tu vytáhne právě každý a rád, zvláš´t zastává-li jeho směr. Nevidím , nebo vidím opravdu minimálně ten kladný přístup ze strany institucí - to, co by lidi mohlo, nebo mělo motivovat. Pakliže se všude píše kriticky na tuto stranu a to bývají konkrétní případy hledačů, chybí ta druhá strana mince co by to alespoň trochu vyvažovala. Bohužel zkazky o vyplacených odměnách - tedy kladném přístupu ke spolupráci jsou zpravidla jen v této formě, což je takovéto "jedna paní povídala" a "slyšel jsem " . Což je jen voda na mlýn protistraně, protože kritici jsou schopni argumentovat v konkrétních případech.
Elmara - čeho se Ti lidé tedy bojí? Chápu že závist cloumá státem , ale tady nejde přece o konkrétní jména ani žádné osobní informace. Navíc se přece zveřejní významější nález mnohdy v počátku, nebo by se o něm veřejnost měla tak či tak dozvědět.. a stačí jen údaj jak to s nálezcem dopadlo. Nikdo se nemá za co stydět ani proč se skrývat. Zvlášť pokud už tohle někdo dokáže, neměl by mít problém motivovat.

Elmara: Měl jsem na mysli nezainteresovanost autora, který by napsal článek, po kterém volal torky.

To ala: já myslím že je to už dlouho jasná menšina

To Torky: No, tady hodně podceňuješ schopnost se domýšlet. Pokud někdo dostane 150 000 kč za nálezné, hned se dějí věci.

1. ze 150 000 tisíc je hned milión.
2. Samozřejmě se ozve majitel pozemku, jako že kde je nějaký jeho podíl.
3. Také se ozvou a to naprosto pokaždé určité nicky, tedy velice často ty úplně stejné, které nálezce obviní s toho že si něco s nálezu ukradnul. Pro slušného člověka je to peklo si něčím podobným procházet. A musím říci že naprosto vážně uvažuji, že všechny podobné nepodložená lživá obvinění budeme mazat.
Je mi jasné že to ten autor napíše všude jinde, ale alespoň to nebude strašit na LP. Tak že asi tak. Sám sebe se zeptej, zda a co by jsi zveřejnil. U běžných nálezů je to jedno, nikdo naštěstí už nekomentuje jednotlivosti.

Popravdě minulý rok jsem našel jeden ze svých nejhezčích nálezů, zlatý prsten ze 4 století. Byla to pecka, ale rok jsem nikam nenapsal, že jsem to dal já. A to to bylo bez nálezného jelikož v rámci akcí Archeo LP si ho nikdo nebere. Nějak mi to za ty řeči nestálo. Takže to tam bylo jako nález na akci.

Eduard: tak to jsme asi špatně pochopil. Jsem ale trochu skeptický zda se vůbec může najít člověk u kterého by nešlo nějak napadnout že s toho něco má :,-(

Elmara: budeš se divit, ale s archeology (a povšimni si množného čísla) spolupracuji ještě z dob, kdy jsi nesměle začal uvažovat o nějakém Lovci Pokladů a představ si, že je pěkná řádka mých nálezů v různých muzeích, včetně Národního. Neuvádím tady žádné z prstu vycucané nesmysly, ale ověřená fakta - těch krádeží v muzejních sbírkách je opravdu hodně. Nemyslím si, že když vyjádřím názor, že bych u tohoto depotu postupoval výše zmíněným způsobem byl jak píšeš "úplně na ho..." . Může to totiž někoho inspirovat ke zdokumentování a archeolog bude mít v ruce v podstatě vše, co pro zprávu potřebuje - místo a okolnosti nálezu a kompletní dokumentaci mincí. To, že ty mince uvidí až v případě, že se změní zákon je moje soukromé rozhodnutí, které nijak neovlivní kvalitu informací, ze kterých může napsat hezkou zprávu a publikovat. Zamezí se ale "zakutálení" některých vzácnějších ražeb někam do kapsy, jak se mnohdy děje.
Co se poslední věty týká - silně pochybuji o tom, že si většina lidí kupovala detektor pouze pro kratochvíli či pohyb na čerstvém vzduchu. A pokud někdo tvrdí opak, pak pravděpodobně lže. Představa toho, že vrazím pár desítek tisíc do detektoru, abych po stovkách hodin hledání běžel s každým cennějším nálezem do muzea je tak trochu na hlavu.

jsem zalovil v archivu a zde je třeba odkaz na jedno z větších nálezných které bylo vyplaceno v HK kraji-----http://www.nume.cz/zpravodaj/post/show/388

bomba

jelda to je jeden z těch snad tří o kterém se právě ví. :-D :-D
jo a jinak máš dle popisu dobrej detektor :D

Elmara asi si pořád nerozumíme ;-) já to myslím takhle, jak je to v případě výše uvedeném od Jelda80. Nikdo není jmenován, není známa žádná přímá lokalita tedy všechny 3 body odpadají . Pokud by to bylo v rámci článku např. od Tebe , nikoliv tedy od nálezce s určitým nickem zde, neměli by koho konkrétně napadat. Je jasné že se rozvine diskuze ale ta se stejně opakovaně objevuje a objevovat bude, ovšem bohužel stále jen při těch negativních recenzích.
Jako já Tě nenutím, já jen že když už jsou ty pozitivní případy, mělo by se o nich vědět je li vůle jít cestou spolupráce ;-)

Lidi,vždyť to je jedno. Egoistický prase rozprodá,šlohne bez přemýšlení a nic s ním nehne. A všichni ostatní úspěšně svedou boj se svou chtivostí i když třeba většině něco málo zůstane za nehty... Ignorant prostě nepochopí,že drbáním archeologické obce se nezbavuje trestné odpovědnosti vůči platným zákonům kteréžto jsou u nás ještě velice přijatelně nastavené. Takže chceš si nechat, nech si a drž klapačku. Nikdo tady netouží po zákonech jaké jsou v sousedních zemích.
A nález je to prostě ohromný...Nálezci gratulace čest a dík. 8-)

Harymar - asi máš víceméně pravdu ... ;-)

Zrovna nedávno jsme tu debatovali o nálezném. Koukám, že asi zbytečně. Takže v krátkosti, ať to zase není román. Proč se za depot seker platí méně, než za depot mincí je snad každému jasné. Co se týče krádeží v muzeích, opět slyším stejnou obehranou písničku "jedna paní povídala". Jelikož se po těchto institucích pohybuju hodně, je v případech krádeží, o kterých vím schéma více méně stejné - jedinec, často bez odpovídajícího vzdělání, jen s o to větším nosem na prachy - vedením instituce počínaje (!!!, tedy orgánu, který primárně se sbírkami nepracuje - což je ovšem o to větší maso), přes "lidového" kurátora, technického pracovníka, dělníka, badatele (!) a náhodného návštěvníka (příležitost holt dělá zloděje). Hodně ztrát je z doby do roku 1945, kdy se o nějaké odborné správě sbírek zejména v malých muzeích nedá mluvit a taky nepočítám krádeže na objednávku a klasické vloupačky, které známe třeba z devadesátých let. Pokud máte pocit, že kradou archeologové a školení kurátoři nebo numismatici, jste na omylu. Je to asi tak, jako s normálními držiteli zbraní, kteří nepáchají každodenní masakry - drtivá většina prostě a normálně nekrade.
Ad nálezné - chápu, že při současném stavu peněz v kultuře je pro někoho necelý milion Kč vyplacený na nálezných za poslední dva roky málo. A to operuju pouze s částkami, o kterých vím, bez započtení nálezných, která nešla přes nás a bez depotů z pravěku, což dohromady bude další nezanedbatelný balík. Takže zase tak špatné to není. Ono tiskem občas něco projde, ovšem hlavně v rámci regionálních plátků, takže dohledat konkrétní info je trochu složitější. Na druhou stranu by nebylo od věci, aby třeba ministerstvo kultury, případně kraje zveřejňovali (bez jmen a kontaktů samozřejmě), kolik bylo vyplaceno - jsou to přece jen peníze od nás, daňových poplatníků. Problém je ovšem takový, že je to zase jen otázka jejich byrokracie, kterou těžko někdo z nás ovlivní - chtělo by to nadšenější komunální politiky, kterým nejde je o udržení koryta v dalším volebním období.

HAndreas: Mně to s těmi sekerami tedy jasné není. Navíc nejde o to, že nálezné bylo MENŠÍ, ale o to, že bylo SMĚŠNĚ MALÉ.

Eduard: čekal jsem, že bude potřeba ještě doplnit, díky za nahrávku. Je to (bohužel v tomto státě) prosté - jednak soudní znalec v našich oborech není jen jeden. Tj. kraj či stát se může obrátit na kohokoliv s patřičným oprávněním. A každý znalec vydá více či méně odlišné stanovisko dle svých možností a především zkušeností.
Další (opět bohužel) věcí v našem státě je nejednoznačný výklad zákona, který umožňuje nalezený depot ocenit v zásadě dvěma způsoby - buď z hlediska kulturně-historické hodnoty a procentálního podílu z ní a nebo (bohužel u drahých kovů) pouze procentuálním podílem z ceny kovu. Druhý způsob je pozůstatkem starého komunistického zákona a je v zásadě špatný, protože každý nálezový soubor či nalezený artefakt má svou kulturně-historickou hodnotu bez ohledu na materiál, z něhož je vyroben. A proto by také tak měl být v případě odborného posudku oceňován. O několika pokladech oceněných tím horším způsobem (z ceny kovu) vím a nelze na to říci nic jiného než že je to tragédie.
Poslední třetí věcí je to, že i když se může jednat o depot (pravěký či středověký), mohou být předměty natolik "historicky běžné", že jejich ocenění je i při snaze znalce ocenit je pořádně, prostě relativně malé. Jako dobrý příklad mohou posloužit třeba pražské groše Václava IV. - mince je sice stará přes 600 let, ovšem jeden má hodnotu maximálně několika stovek.

HAndreas: Též díky za nahrávku. V podstatě se tím potvrdila správnost mého výše zmíněného názoru, totiž že situace ohledně nálezného růžová není a že k odevzdávání nemotivuje. A je jedno, jestli za to můžou archeologově, soudní znalci nebo výklad zákona... prostě to tak je.

HAndreas - Co se týče krádeží v muzeích, opět slyším stejnou obehranou písničku "jedna paní povídala".

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/268984-ze-sbirek-litomerickeho-muzea-mizely-poklady-policie-hleda-zlodeje/

ážení,
obracíme se na vás s prosbou o spolupráci při hledání ztracené
vzácné mince.

Jde o guldiner Jana V. Thurza z roku 1508 patřící Arcibiskupství olomouckému. Mince je součástí sbírky Arcidiecézního muzea v Kroměříži a byla zapůjčena v minulém roce do Opavy na výstavu Slezského zemského muzea. Bohužel v posledních týdnech došlo ke ztrátě či odcizení uvedené mince a Slezské zemské muzeum podalo ve věci trestní oznámení na neznámého pachatele. Bližší popis včetně vyobrazení naleznete v příloze e-mailu. Zároveň vás prosíme o laskavé šíření této informace.

Děkujeme!
Za Slezské zemské muzeum

Jiří Šíl

To slidič: pls napiš nám sem jméno a od kdy a s kterým archeologem spolupracuješ. Když jsi takový starý pes tak se nemusíš schovávat za nějaký “no name nick”. Desítky let spolupráce se určitě dají vy-prezentovat. Třeba to plivání pak bude mít nějakou váhu. Navíc na LP jsi necelý rok.....zajímavé.

Pro Eduard a AlCapone: samozřejmě kluci, že problémy jsou a budou. Stejně jako všude v tomto státě se i v muzeích občas něco ukradne. Bohužel vy ale hledače od nějaké spolupráce doslova demotivujete. Navíc zapomínáte na to naprosto nejdůležitější a to, že ty předměty nesu nějakou informaci. Pokud zůstanou v šuplíku nebo se prostě někde pokoutně rozprodají nikdo se o tom kde ten poklad byl nedozví. Možná že se ty mince pak někde objeví a bude z nich hezká starožitnost, nic víc.....
Pokud někdo něco ukradne v muzeu, je to smutná věc, ale informace o tom nálezu, fotky atd. tam zůstanou. Málokdy jsou ty zloději natolik důslední aby ukradli i dokumentaci ;-)

To HAndreas: moc ti to tam sluší, škoda že jsi nás na dohledávku nevzal sebou :-D Třeba je tam hrneček ještě jeden, znáš to "každý slovan bratra má" :-D

Eduard: souhlas, motivace je bídná, rozebírali jsme to už minule. Na druhou stranu je cesta poměrně zřejmá - vyplácet nálezné jen a jen z kulturně-historické hodnoty. Pak se zejména u větších mincovních pokladů jedná o řádově statisícové částky. Nicméně stále tvrdím a stojím si za tím, že při troše snahy je nálezné víceméně bez problému (nicméně jsou-li na příslušném kraji "schopní" úředníci zabednění a striktně se držící zákona, je to tak akorát na dvě věci ...).
Al Capone: možná by bylo fajn si přečíst můj text znovu. Nezpochybňuju žádný konkrétní případ (a znám jich za ta léta celou řadu a hluboko do minulých let), ani oba Tebou výše uvedené a ani netvrdím, že se nekrade, takže mi nemusíš dokazovat opak. Oba postované případy jsou tam také obecně uvedeny (Litoměřice=minulé vedení instituce; Slezské muzeum=patrně návštěvník nebo technický pracovník). O povídavé paní se zmiňuji stále proto, že na rozdíl od řady diskutérů (nemyslím Tebe) napříč všemi hledačskými fóry, kteří tvrdí, že se v muzeích krade jak na běžícím pásu (aniž by se obtěžovali dát jasné důkazy, info kdy, kde, co atd., prostě jen trolí), do téhle věci trochu vidím díky své mnohaleté práci v těchto institucích a bádání v jejich sbírkách. Ono stačí projít přírůstkové a inventární záznamy a porovnat ztráty před rokem 1989 a po tomto roce. Výsledek bývá bohužel podobný - rudí soudruzi a jejich kamarádi vyznávající ideu o společném vlastnictví jsou obvykle ve vedení a to nejen na body...
Elmara: dík:) výpomoc kolegům se samozřejmě neodmítá, nicméně ve třech nás už bylo skoro moc. Zážitek vysoce adrenalinový. Místo budeme samozřejmě prověřovat znovu. Byl jsem velmi příjemně překvapený, jak pěkně a hluboko tam GM4 viděla dotyčná kolečka.

Jak píšeš HAndreas, je potřebné právě ty krajské plátky nahodit třeba sem aby se vidělo ALESPOŇ něco. A budu se asi opakovat, to špatné se ukazuje "samo" to dobré vidět není... lidi se pak logicky budou zřejmě klonit spíš k tomu co je vidět víc..

To Handreas: To mi víme jak hezky to na tyhle plíšky chodí. Ale kdyby jsi nás vzal, tak si se mohl naučit Pilotovo oblíbené nastavení. GB do automatu a všechno ostatní na půlku :-D

O zveřejňování nálezů jsem měl nedávno taky debatu. Já si stál za tím, že je lepší to nezveřejňovat, jednak to vyvolá řadu závistivých a pochybovačných komentářů a jednak to další lidi může motivovat k hledání. To je samozřejmě dobré pro podnikáni v oblasti detektorů (ani v nejmenším nic proti tomu), ale díky masovosti tohoto koníčka a díky tomu, že nehledají jen slušní hledači, to taky venku vypadá. Takže pokud takové zveřejnění vyvolá zájem nových hledačů, kteří budou motivování nález = peníze, bude to jen horší. Protistrana argumentovala s tím, že je třeba právě nalezené a odevzdané depoty s vyplaceným nálezným zveřejňovat a působit tak na veřejnost, že spolupráce má smysl a je prospěšná pro obě strany. Myslím, že pravdu jsme měli oba. Problém je v tom, že by bylo asi nejlepší zveřejnit takové nálezy až po vyplacení nálezného a s rozumným popisem, jak k nálezu došlo. Zatím jsem takový článek viděl jen jednou, právě na webu Tomáše Smělého, odkaz někdo dával výše. Problém je s tím nálezným. Tohle je od loňska 3 depot minci obdobného typu., o kterém vím, a který byl odevzdán. Nálezné nebylo vyplaceno zatím ani jedno. Není to problém archeologů, s těmi je spolupráce super, ale úředního šimla, který v těchto záležitostech opravdu nespěchá. Určitě však bude platit, že kdo si počká, ten se dočká. Jen malá poznámka, všechny depoty byly nalezeny v dubnu, asi si začnu brát měsíční dovolenou v tomhle termínu ;-)
Jo a chci se zeptat, jak to dopadlo s tím obrovským bronzovým depotem a nálezem 30 kilo stříbrňáků RU (co se pak objevovaly na aukru), je nějaký posun, víc fotek, další článek nebo info (alespoň na mail)?

Jo a zapomněl jsem, nálezci samozřejmě gratuluji a palec nahoru za přístup!

Lesann: já to vidím podobně - taky bych byl pro to zveřejňovat až uzavřené případy. Bohužel instituce jsou v našich časech orientované na "prsení se", kraje totéž, takže je to hodně těžký. Někteří tiskový mluvčí jdou tak daleko, že mi třeba tvrdili "ale my jsme jim povinni něco do tisku dát" - no tak to jsem dotyčnému imaginárně omlátil hlavou o zeď.... Normálních psavců je jak šafránu.
Co se týče Tebou zmíněných depotů pošli mi klidně mail - HAndreas@seznam.cz - možná budu vědět, jak se to má, ale máme práce tolik, že těžko říci, které konkrétní máš na mysli. Ten velký RU depot bohužel netuším, nejde to přes nás a s kolegy, kteří to dělají nejsem momentálně v kontaktu. Obří bronzový depot je bohužel smutná kausa ve smyslu jistého formálního pochybení a nevím, jak se to definitivně vyvine či vyvinulo - proto všem doporučuji řádně nastudovat a dodržet náležitosti žádosti o nálezné (asi bychom zvládli pomoci nějakým vzorem či návodem).

HAndreas: nejen psavců, ono i nálezci a potažmo někteří archeologové si nevidí do huby a následkem takových prohlášení můžou zničit případnou spolupráci ještě před jejím začátkem. Stačí pohledat na netu. Jinak o zmiňovaných depotech trochu info mám, ale zajímaly mě ty, které tu proběhly na LP, a to jsi mi odpověděl.

HAndreas - ok, nemám s tvejma argumentama problém. Otázkou zůstává i slabý zabezpečení sbírek (třeba případ rozebraný části depotu mincí, kde se to svádělo na osobu konající veřejně pr. práce v muzeu), tohle prostě nepochopim, jak se k tomu může dostat někdo "z venku". Ale nechme ležet.

slidic já s tebou v lecčem souhlasím.

Al Capone: Ono stačí něco v muzeum rekonstruovat nebo stěhovat... Ne každé muzeum má špičkové trezorové skříně, 100% oddělené prostory od návštěvníků atd. Velká muzea relativně ano, malá městská nebo obecní jsou na tom různě. Pak je to jen otázkou příležitosti pro kohokoliv, kdo se motá okolo a využije situaci. Typický příklad lidí z venku, se kterými se řada lidí v muzeu (i já) setkávám skoro každý týden jsou brigádníci a praktikanti - vzhledem k práci, kterou mají vykonávat se ke sbírkám už z principu dostat musí. Bordel ve sbírkách a špatný přístup kurátora tomu samozřejmě nahrává. Já mám třeba všechno pod kartami, čidly, hesly, s badateli a brigádníky sedím u stolu...ale my jsme přece jen výjimka.

HAndreas - nerad někomu pochlebuji a bývám asi spíš "kritikem" (ta "kritika" má být motivační) ale, pokud jednáš jak píšeš a reálně tak i postupuješ..
díky za takové jako jsi Ty a prosím - nakaž tím co nejvíce nastupujících.. thx ...

Radovan: Jistě Radovane, lidi s opačným názorem pošlete na Sibiř, to by Vám asi šlo. Možná je lepší být upřímný než pokrytecký s růžovými brýlemi, ale to je každého věc. Jsem rád, že i Vy jste poctivec, co odevzdál pytlík dukátů. Přeji si tomu věřit, doopravdy.

Ještě bych dodal, že i když na to stát možná nemá a v praxi je to neuskutečnitelné, já bych dával nálezcům opravdu štědré nálezné, klidně 30% tržní hodnoty. Motivace je důležitá. Problém totiž je, že je o jen o svědomí, my si tady můžeme psát jací jsme postivci, ale každý sám ví jak to má hozené a já jsem několikrát viděl na ulici jak lidi skočili po penežence, div se neporvaly. Dokonce i historie náhodných mincovních nálezů je zajímavá, jak se pobožní lidé vracející se z kostela ihned začali rvát jako koně o pár mincí v žejdlíku. V ČR se obecně vzato dost krade, takže někdy je těžké věřit poctivcům. Toto je nahlášený depot a je to prima příklad, kladu si otázku, kolik jich zmizelo nenahlášených nebo neúplně odevzdaných. Mince se totiž dají volně prodávat bez dokladu o nabytí. Nikdo nezjestí odkud máte denárek. Já jich mám pár z numismatiky a bloček k tomu už dávno nemám.

Oprava gramatiky (prosím admina o smazání předešlého postu, děkuji):
Ještě bych dodal, že i když na to stát možná nemá a v praxi je to neuskutečnitelné, já bych dával nálezcům štědré nálezné, klidně 30% tržní hodnoty. Motivace je důležitá. Problém totiž je, že jde jen o svědomí, my si tady můžeme psát jací jsme poctivci, ale každý sám ví jak to má hozené a já jsem několikrát viděl na ulici jak lidi skočili po penežence, div se neporvali. Dokonce i historie náhodných mincovních nálezů je zajímavá, jak se pobožní lidé vracející se z kostela ihned začali rvát jako koně o pár mincí v žejdlíku. V ČR se obecně vzato dost krade, takže někdy je těžké věřit poctivcům. Toto je nahlášený depot a je to prima příklad (hlavně jsem zvědavý jak dopadne nálezné - částka/doba vyřízení a kde budeme moci depot obdivovat-v jakém muzeu..asi bude v depozitáři než ve vitríně,že ;)), kladu si otázku, kolik jich zmizelo nenahlášených nebo neúplně odevzdaných. Mince se totiž dají volně prodat bez dokladu o nabytí. Nikdo nezjestí odkud máte denárek. Já jich mám pár z numismatiky a bloček k tomu už dávno nemám. :-)

To: HAndreas velice se mi líbí Tvé psaní a souhlasím s Tebou, i když je vše velice diskutabilní. Ahoj Ala

opravdu hledacsky sen, takoveto nalezy se skutecne s tezkym srdcem odevzdavaji nevdecnemu statu, takze palec nahoru nalezci ;-)

Torky, Ala: ale no tak, nechte na hlavě. To, že momentálně máme sbírky zabezpečené, tak jak máme je sice fajn, ovšem mnohem více udělají správní lidé na svých místech. Což znamená nejen dobré kurátory a archeology v muzeích, ale taky poctivé hledače s pokladem jako je tento - jednoduše řečeno je třeba se vždy řídit tím, že je to naše minulost, která se nedá opakovat. A kdo nezná a neumí pochopit svou minulost, nemá budoucnost.

pekny nalez.nevite nekdo u jakeho mesta....

pekny nalez. :-)

Asi není co dodat souhlasím s HAndreas a se vším co tu napsal. A některé názory nemá cenu ani komentovat . ;-)

Dostal vubec nejake nalezne nakonec??

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru