Osmiletá dívka objevila na školním dvoře velmi vzácnou dýku z doby kamenné

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Malá Elise si hrála před školou, když objevila 3 700 starou pazourkovou dýku z období neolitu. Objev vzbudil okamžitě značnou pozornost; v Norsku jde o velmi vzácný nález, protože pazourek se v zde přirozeně nevyskytuje.

Krásně zachovalý pazourkový nástroj ležel za kamenem na dvoře školy v okrese Vestland: „Chtěla jsem sebrat kus skla a pak tam byl ten kámen. Bylo to tak krásné,“ řekla Elise v prohlášení určenému médiím. Poté ho ukázala učitelce Karen Drangeové, která v „kameni“ rozpoznala archeologický artefakt a následně upozornila okresní radu Vestlandu spolu s místními archeology.

Téměř 12 centimetrů dlouhý nástroj je v Norsku velmi vzácným nálezem. Podle okresního archeologa Louise Bjerre Petersena se pazourek v Norsku přirozeně nevyskytuje, takže dýka zřejmě pochází z oblasti Severního moře v Dánsku. Tento typ dýky se dle archeologů často vyskytuje u obětních nálezů. Za účelem dalšího výzkumu lokality se spojila rada hrabství Vestlandu s Univerzitním muzeem v Bergenu. Ale žádné další doklady z doby kamenné zde nalezeny nebyly.

Dle provedení a stylu pochází dýka z neolitu. V Norsku trvala doba kamenná od roku 10 000 př. n. l. až do roku 1 800 př. n. l., přičemž řada lovců a sběračů se začala trvale usazovat a hospodařit až kolem roku 2 400 př. n. l. Dýka bude nyní katalogizována a využita při výzkumu v Univerzitním muzeu v Bergenu.

Nedávno vzbudil pozornost v Norsku jiný objev z doby kamenné: minulou zimu byla v muzeu Hå Gamle Prestegard na jihu Norska vystavena rekonstrukce celého těla dospívajícího chlapce, který zde žil před 8 300 lety. Chlapec byl pravděpodobně součástí skupiny lovců a sběračů, ale podrobnosti o jeho smrti jsou záhadou; zdá se, že zemřel sám opřený o stěnu jeskyně, protože jeho ostatky nenesly žádné známky pohřbu.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, allthatsinteresting.com


Osmiletá Elise u kamene před školou, kde našla pazourkovou dýku


Pazourková dýky v pěkném stavu měří na délku téměř 12 cm

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek ;-)né vždy poděkuji ale jsem rád že mám co číst.Zjistil jsem že mám ve skalce ještě stále nepoškozený kus pazourku(cca2-3kg) ale nechám ho býť.Natahal jsem je z Francie ale nic se mi s nich nepodařilo vyrobit.Osté střepy, křesadlové kameny teda jo ale šipku,nožík,dýku ani náhodou.Všímavá malá slečna ;-)ta asi na rozdíl od spolužáků nekouká do mobilu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru