Péče o nabíjecí NiMh nabijecí baterie a Vitoriovy postřehy z použití v detektorech Vanquish

Kategorie: Napájení detektorů

Pokud rozbalíte krabici od detektoru Vanquish 540 najdete v společně s dalším příslušenstvím v krabici i 4ks NiMh akumulátorů včetně, nabíječky. Stejně tak pokud detektor využíváte častěji a hodláte ve svém detektoru používat NiMh články věnujte pozornost několika odstavcům níže...

Jako první je potřeba si uvědomit, že každý typ baterie má svoje specifika, prostě Li-ion neni NiMh a naopak. Na Li-ion článek můžete narazit např. u vyšších řad Detektorů Minelab (CTX a Equinox)

Pokud ale budete hledat náhradu za klasické tužkové baterie, budete se muset spolehnout na NiMh nebo NiCd baterie. Nicméně aby vám NiMh články spolehlivě sloužili je potřeba s tímto typem baterie zacházet trochu jinak.

Asi největší rozdíl mezi Li-ion články, které znáte v podstatě z většiny novější elektroniky a NiMh články je, že Li-ion články lze nabíjet i vybíjet kdykoli při jakékoli úrovní nabití článku, nutné je však pohlídat, aby napětí na každém článku bylo v rozmezí cca 2,5V (vybitý článek) po 4,2V (nabitý článek) z tohoto důvodu většinou ještě jako součást baterie obvod s ochranou. Překročení těchto hodnot většinou znamená konec článku.


Baterie detektoru Equinox

Oproti tomu o NiMh články je péče trochu jiná, a je dobré dodržet pár následujících zásad. NiMh články, pokud je koupíte nové, je zprvu hned vhodné nabít na plnou kapacitu a vybít (nevybíjet pod 0,9V/článek). Samozřejmě je nejlepší tuto proceduru dělat pro každý článek samostatně, protože i ve výrobě baterií existují nějaké tolerance a pokud nabíjíte pack většinou sériově řazených článků není možné hlídat každý článek samostatně.

Z tohoto důvodu také není vhodné kombinovat články od různých výrobců a různých parametrů, ani staré s novými články. Většinou se doporučuje tento postup (nabít/vybít) udělat ze začátku tak cca. 5-10krát, potom baterie dosáhne plné kapacity. Obecně Ni-Mh akumulátory mají rádi systém nabít do plna a vybít do prázdna. Pozor ovšem v některých přístrojích nejde baterie úplně vybít, protože elektronika přístroje vyhodnotí nízký stav baterie ještě před jejím vybitím. Často je to způsobeno rozdílným napětím klasické alkalické baterie (1,5V) a NiMh akumulátoru (1,2V). Kde klasická baterie začíná být vybitá při vyšším napětí než akumulátor. V případě, že složíte např. pack ze 4kusů baterie dělá rozdíl napětí jednotlivých packů (4*0,3V)=1.2V.  Proto je dobré čas od času vybít baterii i v nějakém jiném spotřebiči např. svítilně. Pokud NiMh akumulátory nebudete delší dobu používat je vhodné články skladovat nabité. Obecně počet cyklů NiMh baterií je klidně okolo 500 cyklů, což je určitě pěkná finanční úspora.

Samovybíjení: Obecně každý článek v nějaké míře trpí tzv samovybíjením, což zjednodušeně znamená, že když akumulátor nabijete a vrátíte se k němu za rok, kolik energie v něm ještě zůstane.

Některé články jako např. GP Recyko umí tento jev minimalizovat, že v baterii zůstane až 70% kapacity po 5ti letech.

Celkem zajímavě se s tím popral Vitorio a baterie nabíjí v hodně vychytané nabíječce VOLTKRAFT IPC- 1L. která vlastně udělá vše co je uvedeno nahoře za vás.

Nabíječka má 4 sloty, přičemž každý funguje zvlášť.  Akumulátory nejen nabíjí, ale oživuje či testuje. Pokud do ní vložíte poškozený či jinak nefunkční akumulátor, odmítne ho. Poradí si jak s NiCd tak NiMh akumulátory.

Nabíječka má k dispozici 4 režimy (nabíjení, vybíjení, oživení, regenerace). Kde krom klasického nabíjení akumulátoru můžete jednou za čas akumulátor takzvaně oživit, což vlastně znamená že nabíječka bude akumulátory střídavě nabíjet a vybíjet do požadovaných hodnot zřejmě do doby, než kapacita přestane zvyšovat. Takhle lze trochu probrat k životu i baterie které měli tvz. špatnou životosprávu.

Každopádně závěrem, pokud už baterie nějakou dobu používáte a nic z toho jste neudělali, nebo se tím nechcete zabývat a chcete detektor pouze používat a nepřemýšlet nad údržbou baterií, nezoufejte, výše uvedené je optimální doporučení, jak se k bateriím chovat, aby vydrželi maximální možnou dobu, ale i přes minimální péči a tím nižší životnost se vám nabíjecí baterie stejně finančně mnohokrát vyplatí oproti běžným alkalickým bateriím. Hlavně cena jednoho akumulátoru je 70,-kč za relativně dost kvalitní akumulátor (GP recyko-cena na eshopu LP) což není žádná finanční rána ani v případě 4ks.

Jaccob a Vitorio

neznámý
21840 2

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Občas sa stane že vam tato inteligentna nabijačka odmietne jeden akumulator v jednej šachte ako nefunkčný.Vtedy je dobré natvrdo trochu nabiť na tej starodávnej nabijačke od vietnamcov.Akumulator ju vyhodnoti potom ako dobru a bude zas nabíjať.

Já používám od začátku tyhle nabíjecí(así dvapůl roku a to už nějaký rok u mě ležely) a nabíječku z Lidlu a pohoda.Chodím dost často mám Makro Racer a když spadnou o dílek měním,mám í 9V do dohledávačky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru