Pěstitel ovoce a zeleniny nalezl v krtinci poklad římských mincí ze 3. století!

Kategorie: Poklady

Švýcarský farmář z Uekenu letos v červenci obcházel svůj třešňový sad a přitom zašlapával hromádky hlíny nevděčných krtkovitých savců. V jedné z nich přitom zahlédl nějaké blyštivé předměty. Když přišel blíž, s překvapením seznal, oč se jedná: Aktivní a zřejmě na kov „alergický“ krtek vyhrabal spolu se zeminou na povrch také desítky nádherně zachovalých římských mincí.

Protože farmář věděl, že v blízkém městě Frick byla nedávno objevena celá římská osada, okamžitě kontaktoval místní archeology. A udělal dobře. Odborníci prozkoumali pečlivě místo nálezu a v následujících týdnech vyzvedli celkem 15 kg bronzových a stříbrných mincí o počtu 4 166 kusů!

Regionální archeologické centrum kantonu Aarga oznámilo, že mince jsou jedním z největších podobných nálezů švýcarské historie. 1 700 let staré mince obsahují až 5 % stříbra a jsou velmi dobře čitelné. Některé byly uložené v malých kožených váčcích. Mincovní expert Hugo Doppler k tomu řekl: „Mince byly v tak dobrém stavu, že bylo jasné, že musely být uloženy velmi brzy poté, co byly vyraženy“.

Některé mince pocházejí z roku 274, doby vlády císaře Aureliána (plným jménem Lucius Domitius Aurelianus, vládl v letech 270 – 275 n.l.). Další pak byly datovány do roku 294, tedy do období císaře Maximiana (plným jménem Marcus Aurelius Valerius Maximianus, vládl v letech 286 – 305 a 307 – 308). Některé však dosud nebyly přesně určeny. Švýcarský archeolog Georg Matter, který na výkopu pracoval, řekl: „To, co jsme našli v prvních třech dnech, předčilo veškerá naše očekávání. Jako archeolog jen málokdy zažijete něco takového více než jednou ve své kariéře“.

Sad, ve kterém byly mince objeveny, byl vždy farmářskou oblastí. „Na této půdě se nikdy nestavělo, nehloubilo a i proto byly mince v zemi tak dlouhou dobu a přesto ve výborném stavu“, vysvětloval Georg Matter.

Odborníci uvádějí, že není možné určit původní hodnotu mincí kvůli tehdy silně bující inflaci. Odhadují však, že s takovým množstvím mincí se v té době dalo pohodlně a bezstarostně vyžít až dva roky.

Pokud jde o nálezce (nikoli krtka, ale sadaře) bude za svůj ukázkový přístup pravděpodobně odměněn státem. Na to si však, stejně jako na vlastnictví mincí, nemůže činit jakýkoli nárok. Dle švýcarského práva patří všechny v zemi nalezené historické artefakty veřejnosti. Tzv. „Uekenský poklad“ by měl být vystaven v Aargauském muzeu Vindonissa.

Zdraví GM4PRO – Roman

Zdroje: bbc.com, time.com, afp.com, swissinfo.ch, nationalpost.com

Mince v krtinci

Mince v krtince

Mince v krtinci

Mince v krtinci

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda.Detektor de na půdu a du cvičit krtka :-)

Že bych mrkl do zdejšího sadu?Našel jsem už římana asi 300 metrů od něj. :-)

Nám na zahradě řádí krtek každou zimu. Jana pořídila plašič, já krmím černého kocoura co se k nám zatoulal... ale ještě z toho krtince nevypadnul ani pětník. A to se tak cca. 200 metrů od našeho baráku několik římským mincí našlo. Evidentně je ten náš černý přítel spořínek ;-)

Nádhera....väčšinou Probusovia...to tak trafiť.. :)

asi půjdu taky hrabat :-D mě by asi jeblo tohle najít :-O :-O parádní nález!!!

Dobrej inspirativní článek, cvrnklo mě do nosu že sem zapomněl dobejt celer. Ono už bude sněžit :-)

Jako nedávno u nás ta teta v lese taky se na ní vykutálely a detíky nepotřebujou :-)taky mi ty procenta ag vrtaly hlavou ,tak je to osvětleno od efendiho. Někde čeká další várka ;-) i na nás,stačilo by i po jednom -občas.gm4 old na ně v pohodě dosáhne :-D

kaktus, až si budeš prohlížet tenhle příspěvek tak si vyměn bryndák hihi.

Tož Peťas v Našem na řím neůrodném kraji tohle asi nepadne,ale ztrátovka se najde.

...tie preklady budú fakt zavádzajúce ( až 5% striebra...) :-)
Antoniniány tohoto obdobia (a práve o tie tu ide) už, bohužiaľ, bežne obsahovali cca 5% - a niekedy ešte menej...(Petráň-Fridrichovský píšu, že za panovania Tetrica I./270-273/ to bolo iba 0,016 - 0,008g striebra)...
Teda správne by sa malo v článkoch písať :"iba 5% striebra"... nuž ale senzácia si žiada maximalizovať pojmy a s tým nič nenarobíme...
Ale inak je to pekná kôpka zaujímavých mincí, a je len veľká škoda, že sa v nich nijako nemôžem "pohrabať"... :-D

Asi Ti Kelte nějak nerozumím - píšu, že obsahovaly "až" 5 % stříbra, tj., i pro samotné odborníky, kteří tuto informaci vypustili ven, je to s překvapením zřejmě docela dost. Sám to píšeš: "bohužiaľ, bežne obsahovali cca 5% - a niekedy ešte menej...". Ale nejsem odborníkem na mince - snažil jsem se jen dohledat a zajímavě sestavit článek z mnoha dílčích informací v jeden unikátní celek, jaký nemá nikdo z webů, kde to prezentovali. To se myslím povedlo. Zda je to tak či onak - nevím, čerpal jsem informace z uvedených zdrojů.

GM4PRO:...skúsim to teda ozrejmiť: www.lovecpokladu.cz/home/druhy-nominalov-minci-rimskeho-cisarstva-6371
citujem: " ANTONINIANUS (2-denár) – strieborná minca zavedená cisárom Caracallom v roku 215. Panovník má na hlave tzv. lúčovú korunu a pod portrétom panovníčky je vždy polmesiac. Aj rýdzosť týchto mincí postupom času klesala – z cca 59% Ag až na asi 3 – 5% Ag." - koniec citátu...
...z uvedeného vyplýva, že antoninianus (dvojdenár) bol od r. 215 do cca polovice 3. storočia razený z kovu obsahujúceho cca 40-60% striebra (ono to totiž z roka na rok kolísalo...)....ALE v období, z ktorého pochádzajú aj mince opisované v tomto článku (270-308 AD), to už bolo BOHUŽIAĽ len 3-5% Ag. Pri piatich percentách Ag, sa teda pri danom nominále, nedá hovoriť o vysokom obsahu striebra, ale naopak, o nízkom obsahu...toť vše.
Tvoj článok, Romane, je úplne v poriadku a môžem povedať, že som si ho so záujmom prečítal (ostatne tak ako všetky Tvoje články). ;-) Tým mojím "zamyslením" som viac - menej chcel reagovať na efendiho úvahu...a chcel som naznačiť, že tlač a médiá majú vo všeobecnosti tendenciu každú udalosť, či senzáciu zveličovať ( a tým vyťažiť z nej čo najviac)...a to mohlo byť príčinou, prečo sa v tých zdrojoch (z ktorých si čerpal) hovorí o "vysokom obsahu Ag - až 5%"... :-)...toť vše č.2... :-D
Je to iba konštatovanie a týmto nemám v úmysle znevažovať zdroje a už vôbec nie Tvoju prácu, ktorú si si s prípravou tohto dobrého článku, dal. Nech Ti to takto píše aj naďalej, veľa zdaru... :-)

Kelt: Díky za vysvětlení, já tomu rozumím :-) Ale asi jem to v tom komentáři napsal nepřesně - třeba jsou ti vědci odvázaní z toho, že je tam (týjo) celejch 5% a přitom oni už jsou zvyklí, že v týhle době tam měli třeba jen 4? :-)

A jinak já se necejtím nijak poškozen Tvým názorem :-) Ale v tom je asi potíž internetové komunikace, není slyšet tón a význam vět vnímá tak asi každý trochu jinak, než to člověk míní.

Uááááá všiml si někdo té první ostře vyfocené mince dole uprostřed? To je antoninianus Magnie Urbiky (Magnia Urbica) nejspíše poslední manželka Carinova (někdy - dříve - považována za jeho matku, manželku Carovu). Nemám ani po dvaceti letech ve sbírce. Vzácná to věc.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru