Pohyb předmětů vlivem působení mořských vln a pohyb písku na plážích

Kategorie: Návody na hledání

Dnešní článek nebude tak úplně o nálezech, jak bývá zvykem, ale pouze teorie:D I tak si myslím, že pokud se chystáte k moři, bude užitečné si něco málo přečíst. Jelikož jsem nikde ještě nenašel podobný článek v českém jazyce, rozhodl jsem se toto téma jako první otevřít a dát dohromady pár nasbíraných zkušeností. Jak už víte, tak ke konci dubna se konala velká Minelab konference, kde se sešli všichni prodejci z Evropy, Asie a USA. Kromě představení nového modelu tu byl prostor i na poklábosení s ostatními prodejci z různých zemí a hlavně z přímořských oblastí, kteří mají tohle téma opravdu v malíčku. Jednoho jsem svojí křováckou angličtinou vyslechl a porovnal se svými zkušenostmi, no a výsledek shrnul do tohoto článku.

Důležité:

K MOŘI SE DOSTANU OBVYKLE TAK JEDNOU ZA SEZONU A POVĚTŠINOU JEN V PRÁZDNINOVÝCH MĚSÍCÍCH JAKO VĚTŠINA TURISTŮ, TAKŽE NEMÁM ÚPLNÉ INFORMACE CO SE NA PLÁŽÍCH DĚJE PO ZBYTEK ROKU. KAŽDOPÁDNĚ JSEM SI I ZA TU RELATIVNĚ KRÁTKOU DOBU VŠIML NĚKTERÝCH SOUVISLOSTÍ A BUDU  SE SNAŽIT VĚTŠINU NASBÍRANÝCH POZNATKŮ SHRNOUT DO NÁSLEDUJÍCÍCHO OBSÁHLEJŠÍHO ČLÁNKU.

POKUD BY SE ZDE NAŠEL NĚKDO, KDO ŽIJE U MOŘE A MÁ ZKUŠENOSTI S HLEDÁNÍM U MOŘE, BYL BYCH RÁD, KDYBY MOJE HYPOTÉZY POTRVDIL, PŘÍPADNĚ OPRAVIL.
JAK ŘÍKÁM, VE VĚTŠINĚ ČLÁNKŮ JSEM SI CELKEM JISTÝ, ALE VZHLEDEM K TOMU, ŽE SE K MOŘI DOSTANU JEDNOU ZA ROK, TAK ZROVNA V TOMTO PŘÍPADĚ ČERPÁM ZE ZKUŠENOSTÍ NASBÍRANÝCH ZA RELATIVNĚ KRÁTKOU DOBU.

Jak už jsem psal, tak hledání u moře je tak trochu alchymie s celkem značným množstvím proměnných. Abyste byli uspěšní, je potřeba vychytat co nejvíce různých vlivů a hlavně být ve správný čas na správném místě.

Všechny vlivy na pohyb předmětů u moře lze shrnout následovně:

a) ČAS: JE CELKEM DIAMETRÁLNÍ ROZDÍL, KDY K MOŘI PŘIJEDETE - po sezóně dochází k velkému pohybu písku na plážích
b) STAVBA PLÁŽE: NĚKTERÉ PLÁŽE BÝVAJÍ OHRANIČENY VLNOLAMY - vlnolam logicky redukuje vlny a nedochází tam k masivnímu přesunu materiálu.
c) POČASÍ: VLNY S VÁMI VE VODĚ DOKÁŽÍ CELKEM PĚKNĚ CVIČIT - pokud budou vlny moc silné, v moři se skoro nedá hledat. Po pár hodinách boje s vlnami budete celkem slušně unavení.
d) MÍSTO: MOJE INFORMACE POCHÁZÍ POVĚTŠINOU Z ITÁLIE - odhaduji, že ostatní evropské pláže na tom budou podobně. Jak to ale bude vypadat jinde v nějakých exotičtějších místech, na to mám málo informací.  
e) ČÁST PLÁŽE: PLÁŽ I MOŘE JSEM ROZDĚLIL CELKEM DO 4 SEKTORŮ, KDE KAŽDÝ SE CHOVÁ TROCHU JINAK. Toto je celkem obsáhlé téma bude objasněno níže.

OBDOBÍ

Po odjezdu posledních turistů začíná být moře celkem rozbouřené. Italové uklidí všechna lehátka a slunečníky, jinak by jim je celkem silný vítr odfouknul do moře. Vítr zvedá jemný písek a za chvíli ho budete mít plné oči. Pokud nemáte detektor, můžete počkat, až se situace uklidní. Mince a težší předměty, které neodvál vítr, jsou viditelné očima a stojí na malém sloupečku z písku, který se vahou mince nevyfoukal. Okolo nich je písek vyfoukaný, takže jsou pěkně nápadné :-).
Vysoké vlny zaplaví kolikrát i celé pláže, proto v místech, kde jsou hotely hned u pláží, začínají Italové stavět protipovodňové valy pomocí písku z pláží. Tady dochází k velkému pohybu materiálu, nicméně i na valech lze hledat. Doporučil bych hledat na vršku valů, protože vítr občas trochu písku z vršků vyfouká, zatímco těžší věci tam vítr nechá a ty tak zůstanou relativně na povrchu. Trochu bych to přirovnal k hledání na poli. Občas se objeví i něco staršího, co vyhrábnul bagr. Nicméně výtěžnost je značně menší, než v období sezóny. Toto období trvá podle mě od půlky října do začátku dubna, kdy už je moře klidnější a Italové upraví pláže.

Fotografie z loňského řijna


Co dokáže vítr: Je to opravdu síla. Vítr v tomto období podemílá konstrukce a co není dostatečně pevně zapuštěno, se bortí.


Kde není protipovodňový val, je na některých místech většina pláže pod vodou.

VLNOLAMY:

Vlnolamy značně omezují intenzitu vln, a tím pádem i pohyb materiálu. Na těchto plážích se v sezóně hledá daleko pohodlněji, než na otevřeném moři, nicméně jak jsem viděl, v říjnu mají vlny už takovou sílu, že moc nepomůžou ani vlnolamy. Přesto i v tomto období, pokud se počasí trochu uklidnilo, se dalo něco najít i ve vodě poměrně daleko od pláže, nicméně pláže už asi proběhli hned po sezóně místní a nebylo to už tak tučné, jako v hlavní sezóně.


Pláž s vlnolamy

ROZLOŽENÍ PLÁŽE

Teď se dostáváme konečně k tomu nejdůležitějšímu. V podstatě to znamená, kam jít v určitou dobu. Tím, jak se písek přesouvá, se cíle vždy vyskytnou v určitou dobu na určitém místě.
Celou pláž jsem rozdělil do několika přibližných důležitých sektorů, kde se budeme orientovat podle barvy.


Linie pláže

ŽLUTÝ SEKTOR

Jako prvním začneme žlutým sektorem. Je to část pláže, kde bývají slunečníky, deky apod., takže je to asi nejfrekventovanější část pláže. Zde bych hledal v sezóně, protože zde v podstatě nedochází k žádnému pohybu písku a euro, které zde upadne, taky zůstane na stejném místě, dokud ho někdo nenajde :D.

Změna myslím nastává až mimo sezónu, kdy bývá tato část zaplavená nebo jsou zde z písku nahrnuty protipovodňové valy. Pokud je pláž krátká, jako na obrázku, rozbouřené moře a
vlny přemístí materiál až k modré čáře. Tento sektor bývá v sezóně nejvýnosnější na eura, zlato je zde logicky taky nějaké, ale je tu nadruhou stranu i spousta fólií a dalšího bordelu, který ale také  musíte vykopat pokud chodíte na zlato.

MODRÝ SEKTOR

Na některých kratších plážích je možné pozorovat na konci pláže jakoby podemletou hranu. Mám za to, že po sezóně, když je moře rozbouřené, pak vlna, která letí po pláži, sbírá materiál až do doby než narazí a zastaví se o tuto hranu. Tady odevzdá většinu energie, těžší věci se zde zastaví a voda už pak jen odteče pomalu zpět do moře. Tuhle myšlenku jsem okoukal od kluků z USA co byli na konferenci taky. Jelikož tam se hledá u moře opravdu hodně, pak myslím, že moc dobře vědí kam jít. Kluci v podstatě zapli detektory a hned luxovali celou pláž jen v tomhle pruhu. Když jsem to pak zkoušel sám, stačilo přijít trochu pod zmíněnou hranu a detektor hned začal hrát o sto šest. Jelikož byl duben a ještě před sezónou, žlutý pruh byl víceméně dost čistý, sem tam nějaký signál, ale člověk na něj musel nějakou dobu čekat, zde byly cíle co metr. Tady bych hledal mimo sezónu až se moře uklidní. Věci, které na pláži zbyly po sezóně, budou nejspíš tady.ČERVENÝ SEKTOR (LINIE)

Další asi nejzajímavější linie už je tentokrát ve vodě, v podstatě hned u břehu. O tomto už jsem věděl z minula, jak píšu v pravidelných prázdninových článcích. Během konference nebylo nějak moc času, tak jsem během asi dvouhodinové přestávky vyrazil jen tak na rychlej lov. Do vody se mě zas tolik nechtělo, i v Itálii je v dubnu ve vodě ještě celkem zima, každopádně asi čtvrthodiny hledám jen tak na pohodu, když ke mě zase přijde dealer z USA a říká, že hledám na špatném místě.

Většina těžkých věcí se usazuje pod nápadným přepadem hned u břehu, což je taky na první pohled vidět, protože pokud se pozorně podíváte hned u břehu ve vodě je pruh plný těžších věcí (kamínky apod). Do tohoto místa se dostanou věci, které lidi ztratí v prostoru, kam dosáhnou vlny, nejčastěji při procházkách po břehu moře. V podstatě všechno co spadne v tomto prostoru je okamžitě vlnou staženo do tohoto přepadu,což uvidíte i na videu.

Video

HLUBŠÍ VODA

Zde je podobná situace jako ve žlutém sektoru. V sezóně platí, že čím jste ve větší hloubce, tím se materiál v důsledku vln přesouvá méně. Dalo by se říct, že co zde spadne v sezóně, tak na tomto místě taky zůstane, pokud nepřijde nějaká extrémní bouře. Tohle místo je společně s červeným sektorem nejlepší na zlato, eur je zde méně, než ve žlutém sektoru, zato veškerý lehký bordel jako alobaly apod. moře odplaví a jsou zde v daleko menší míře.

Pokud se letos chystáte k moři, pak doufám, že Vám bude článek přínosem. Jelikož nejsme přímořský stát a nemám zde možnost nějaké delší praxe, vesměs jsem vycházel z toho, co jsem sám vypozoroval, takže pokud máte někdo další zkušenosti, klidně je nezapomeňte napsat dole do komentů, budou se hodit mně, ale i ostatním :-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé čtení! Dík za info! Hned jak se dostanu k moři vyzkouším. Nevíš jak je to v Chorvatsku s legalizací hledání na plážích ;-)

To je parada, to je ono, co tady jeste chybelo ;-) Diky moc za prinosny clanek! Budu se snazit nezklamat meho morskeho sen-seie a i diky tomuto clanku se letos opet pokusim vyhrabnout gold. No pokusim - budu chodit, dokud ho proste nedam 8-) Nekdy v zari o tom pak napisu nejakou klubovku. Jeste jednou, diky moc za Tvou snahu!

Pěkný! Jen otázka mimo: Od koho je ten shaft, na kterým to máš nastrojený? Tahle konstrukce je o moc příjemnější, než ta origo rovná štangle ;-)

Super :-)

Je nekde v EU hledani na plazi vyslovene zakazano? nebo se muze hledat vsude?

Argill,je to vrchni tyc z nokty fors core,ale jeste je na tom hodne prace,vrtani a k tomu to jeste neni kompatibilni z minelab stredni tyci (je trochu vetsi-musi se to stahnout na soustruhu)

Blashke-na plazich by to melo byt cca vsude v evrope v pohode,nezroufnul bych jsi jen do egypta,tunisu a podobnejch destinaci

Díky! ;-)
Na Egypt bacha! Už jsem tady četl, že to někomu prošlo v Marse, ale byla to spíš klika. Loni jsem byl v Hurghadě, naštěstí jsem to neriskoval a detík zůstal doma. Delegát se tomu nápadu srdečně zasmál a říkal, že na letišti by mi ho stoprocentně sebrali + pokuta. :-(

Zdravym. Som pravidelnym hladacom na morskych plazach v UK konkretne Skotsko. Zaujimave citanie, ale dovolil by som si poopravit podane informacie.
Neberiem nikomu nazor a pohlad a ani skusenosti z hladanim na morskych plazach, budem iba prezentovat moj nazor.
1. Priliv a odliv maju velky vplyv na presuvanie piesku. Je rozdiel ci je odliv 0.2m alebo 1.5m.
Pri odlive tu v Skotsku voda ustupuje na niektorych miestach 200 az 300 metrov. To odkryva znacnu cast plaze. Taketo podmienky su zvycajne raz az dva razy za mesiac( 2 az 3 dni). Zalezi od pozicie mesiaca a jeho vzdialenosti od Zeme.
2. To co je na fotke nad castou clanku cerveny sektor sa pre anglicky hovoriacich hladacov vola "CUT" cize z anglictity strihat, odstrihnut. Objekty pod tymto prevysom sa nachadzaju preto, ze dosah detektoru sa zvysi prave o vysku odplaveneho piesku pri tomto previse. Morske vlny ich tam podla mojho nazoru neprinasaju. (netvrdim vsak ze v urcitych pripadoch to tak nie je ale ten previs by nebol previsom z piesku ale betonovou stenou a vlny by museli byt masivne s masivnym presuvanim kompletne celeho piesku z plaze). Piesok za odplavy a tazsie predmety, ktore boli stratene prave v tejto oblasti zostali dlhy cas na tom istom mieste ponarali sa v piesku hlbsie a hlbsie a zastavili sa na "HARD PACKu" v prelozeni nieco ako tvrde podlozie na ktorom zostavaju a pohybuju sa iba minimalne a su prikryte pieskom.
3. Tazsie predmety ako mince a prstene sa skor posobenim morskych vln tahaju viacej smerom do mora kde sa potom zastavuju na "HARD PACKu" ale su prikryte makkim pieskom, ktory sa v pripade burky a vacsich vln odplavy a dosah detektoru sa zvysi co znamena ze je vacsia sanca ich najst.
4. Najlepsim obdobim na hladanie je obdobie od septembra do marca. Je to prave obdobie burok a dazdov kedy sa piesok presuva masivne. V jednom dni najdete plaz v idealnych podmienkach na hladanie a na dalsi den je plaz znovu zakryta pieskom.
5. Pri prichode na plaz hladate pozdlzne jarky ktore su vytvarane paralelne k pobreziu plaze. Prave v tychto jarkoch sa zachytavaju na "HARD PACKu" tazsie predmety. Sustreduju sa v ciernom piesku.
6. Cierny piesok je piesko kde najdete stare objekty. Smrdi ako pokazene vajicka, ale veci su v nom zachovane v perfektnom stave. Mince najdene prave v ciernom piesku su skutocne v dobrom stave.
7. Je rozdiel ci hladate na suchom piesku alebo na mokrom piesku. Suchy piesok je na stratene predmety ktore boli stratene nedavno( v rozmedzi niekolkych dni az tyzdnov ). Mokry piesko je na hladanie predmetov stratenych pred desatrociami a starsich.

Kazda plaz a hladanie je ine. Mohol by som na tuto temu pisat a pisat. Zazitky, skusenosti a nalezy hovoria samy za seba.

Valoda-diky moc takovy popis tu presne chybel,jak uz jsem psal tak ja se dostanu k mori jen tyden v sezone. Vzhedem k tomu ze tam byvam jenom o prazdinach takze mam dost zkreslene info vecma co tam napadaji v sezone.

Prave myslim ze nejlepe se to da vysledovat mimo sezonu kdy uz se nikdo nekoupe a muzes fakt vysledovam mista kde se predmety usazuji,jakmile tam ses v sezone mas to zkreslene cilema co tam napadali nedavno

Taky přidám par poznatku ze dvou mých dovolených v chorvatsku :)

První pokus byl Rab - Lopar - vesmes jen písek - detektor nokta impact - ve vode nechoditelnej.. neustale přetižení i po snižení citlivostí.. proste do vody po kotníky nepoužitelný. Na plažich tobylo něco jineho.. hledal sme vzdy ráno za svítání tak do tech 7mi hodin.. krom kun a obcas euro jsem nic zvlastního nenasel, nikdomě ale neotravoval a bylo tona pohodu.

Druhý pokus bylo už s Noxem 800 a t na Pagu, kde jsou kamínkové pláže a v moři místama i písek... takže tady jsem to pojal obráceně... vysral jsem se na vstávání a na hulváta chodil po krk ve vodě třeba 2h v kuse mezi lidma :) a krom slováku co konstatovaly že mám minohledačku mě nikdo ani neoslovil :) . V moři krom klasických víček od plechovek jsem narazil jen na kuny :) a to asi v mistech kde z lodí připlouvajících s obcerstvením lidem ty penize do vody spadly... na sperky jsem stestí neměl.. a to jsem teda prochodil ve vode cca 11h :). Letos tobude zase Rab tak tentokát už budu moct do vody tak uvidíme jak dopadne další pokus :)

Každopadně obcas mi delalo problem vubec v te vode cil do toho sejta na klacku nabrat.. clovek je po kozy ve vode a někdy je to uměni se trefit :) a jejasny ze kdyz 10min loviš vicko od plechovky s ID 14 tak to nasere...nehlede na to že ses za ty 2h na slunci spalenej jak rak :)

Chorvatsko je celkem v pohode, az na ty kamenity plaze. Pisek je tam jen velmi zridka. Letos pojedeme do Italie tak snad to bude lepsi. :-)

Nuny70 a padlo neco v chorvatsku?tendle rok se tam chystam tak abych vedel jestli muzu s necim pocitat😂

Jsem rad jestli jsem te pobavil. Kazdy nejak zacina a ne kazdy se s detektorem k mori dostane. Citim z tveho komentare lehke machrovani.

Vubec,ptam se jenom jestli neco padlo protoze jsem v chorvatsku s detektorem jeste nebyl a letos jedu poprve.Ciste jen informativne

Do Chorvatska s detektorem uz nepojedu. Mozna hodne na jih, ale myslim, ze ty toho vis vic nez kdokoliv z nas.

Rikam ze v chorvatsku jsem s detektorem byl naposledy pred 11 lety a to jsem tam byl jako chudej student prumyslovky s garrettem,takze vodu jsem vubec nechodil tak nemam predstavu (jezdim vetsinou zapadneji,je tam pisek,plati se Eurem a nosi se tam 18kt zlato,coz jsou celkem vyhody pro hledace)jak je to v Chorvatu fakt nemuzu soudit proto jsem se ptal

chodim chorvatsko uz 5 rok. na plázi vetšinou kuny(je to o hodne menej nez euro), v mori tak po krk som našiel pečetník AU 8g. inak samé bižu a kuny aj v mori ale pomenej. Chodil som s CTX teraz prvý krát pojdem s noxom tak som zvedavy. kamenne plaze nevadia aspon to tak nie je hlboko.IT je omnoho vynosnejsie na prepočet kurzu € vs Kuny. HRK na plaze jedine skoro rano pred vychodom slnka tak do 9:00 alebo potom za tmy. Cez den by som to moc neriešil. Vela nakopes trhaciek je ich tam mraky aj na plazach aj v mori. Chcelo by to nejaku vychytavku ako 100% nebudes kopat trhacky.

Ja byl předloni na Pagu. Na oblazkovou pláž jsem nešel. Byla tam jedna písečná tak jsem chodil brzo ráno na tuto. Našel jsem jen kuny a dináry a jeden bižu prstýnek. Žel bohu jsem tam byl se zerem a tomu se do vody teda nechce. :-). Takže jsem lozil jen po pláži. Nikdo mě neotravoval jen se pár lidí přišlo podívat co jsem našel. Na pár piv bylo vždycky.

Chorvatsko v pohodě,ráno dokud na pláži nejsou lidi chvili ve vodě chvíli mírně se svažující pláž,.jak píšou kluci,.mraky vršků od plechovek coly a podobnejc svinstev,jinak stary mince,mám to v klubu.problémy žádný .,,sem tam čumilové. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru