Poklad našel detektorem kovu během dvou měsíců

Kategorie: Poklady

Životní nález objevil hledač s detektorem kovu Philip Cooper nadvakrát. První část v květnu a zbytek v červnu 2013. Vzhledem k významnosti nálezu ho odborníci označili za anglosaský poklad. Cooper našel depot detektorem kovu v Cwm Cadnant (Velká Británie). Skládá se ze zlatého kroužku, který sloužil jako šperk a také předmětů, které v minulosti pravděpodobně používali jako měnu. Podle vědců pochází tento poklad z doby bronzové.
 
Jednotlivé kusy byly oceněny na desítky tisíc liber. „Zlatý kroužek zřejmě nosili ve vlasech. Mohla ho vlastnit žena i muž. Značil vysoké postavení osoby, která ho nosila. Vyrobený byl ze zlata z Walesu nebo Irska,“ myslí si Adam Gwilt, který je hlavním kurátorem pravěké expozice v Národním muzeu ve Walesu.
Společně s kroužkem našel hledač také kousky mědi a zlata, které mohly dříve sloužit jako platidlo. „Bylo by zajímavé vědět, odkud pochází. Zda byly třeba převezené lodí přes moře nebo pocházely přímo z Parys Mountain ve Walesu, kde těžili nerosty,“ podotkl Gwilt.   
 
Poklad je umístěný v Národním muzeu ve Walesu. „Obohatil naše sbírky. Návštěvníci si mohou prohlédnout precizně vyrobený šperk z doby bronzové. To je velká vzácnost,“ tvrdí Gwilt, který také vyzvedl spolupráci samotné nálezce pokladu a majitele pozemku, kde byly šperky nalezené.
Podle odborníků byl poklad zakopaný současně. Ale kvůli obdělávání pole byl rozptýlený na různých místech. Proto část našel Cooper v květnu a další o měsíc později.

Poklad nalezený detektorem kovů

poklady nalezené detektorem kovů
Foto: www.bbc.com

Rekord drží poklad z roku 2009

Nevětší anglosaský poklad našel hledač detektorem kovu v britském hrabství Staffordshire v roce 2009. Pochází ze sedmého století a obsahuje - 5 kilogramů zlata a 2,5 kilogramu stříbra. Skládá se z patnácti set předmětů, mezi nimi je i válečná výstroj. Tento nález dokonce předčil i poklad nalezený v anglosaském hrobě v Sutton Hoo, kde bylo v roce 1939 vyzdviženo 1,5 kilogramu zlata.
Více na: http://www.lovecpokladu.cz/home/staforsky-depot-nejvetsi-anglosasky-nalez-detektorem-kovu-4952
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Každej blbec najde poklad jenom já ne.

Každej blbec najde poklad jenom já ne.

To: Ferry222 To jsem rád, že nejsem blbě ;-)

Blbec samozřejmě, T9 zafungovala :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru