Poklad zlatých a stříbrných mincí pod chrámem

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Pod chrámem v egyptském městě Esna objevili archeologové skrýš. Uvnitř se nacházely zlaté a stříbrné mince. Některé jsou podle odborníků staré až tisíc let. Chrám archeologové odkryli jen částečně, ještě neskončili s výzkumem. Narazili na skrýš, kde byly uložené zlaté a stříbrné mince. Pochází z různých časových období islámské éry, která začala v roce 610 našeho letopočtu. Některé ražby jsou až tisíc let staré.

Součástí depotu je 286 stříbrných mincí z období raného islámu. Dále pak například zlaté mince z Arménie ražené v období vlády krále Lva II. ve třináctém století či bronzové a mosazné mince z Osmanské říše. Archeologové objevili také dirhamy, což byly mince používané v několika arabských státech ražené celou řadou králů a sultánů. V současné době jde o měnu, kterou se platí ve Spojených arabských emirátech.

Kromě toho archeologové ve skrýši nalezli i formy a závaží, které se využívaly právě během procesu ražby. Kdo poklad vlastnil a ukryl ho archeologové stále zjišťují. Doufají, že se dozví více informací díky analýzám, které nyní provádí. Chrám, kde archeologové mince našli, se nachází ve městě Esna. Leží na pravém břehu řeku Nilu a zároveň asi 55 kilometrů jižně od města Luxor. To bylo v období Nové říše hlavním městem Egypta. Archeologové tam narazili na mnoho významných objevů.

Vzácný objev na začátku října oznámili archeologové také poblíž Káhiry v lokalitě Sakkára, kde byla nalezena rakev vysoce postaveného egyptského šlechtice Ptahemwia. Žil kolem roku 1250 před našim letopočtem a pracoval jako vedoucí pokladnice faraona Ramesse II. Velikého.

Neporušený sarkofág našla emeritní profesorka archeologické fakulty Káhirské univerzity, Ola El Aguizy se svým týmem. Že jde o žulový sarkofág vlivného šlechtice zjistili archeologové podle toho, že se na něm nacházely nápisy věnované Ptahemwiovi. Podle archeoložky jde o velmi vzácný objev.

„A to z toho důvodu, že jde o sarkofág majitele hrobky, což není příliš obvyklé. Stává se, že byl sarkofág určen pro jinou osobu z pozdější doby,“ vysvětlila Ola El Aguizy, která už loni objevila vrchní část hrobky. Letos pak se svým týmem narazila také na podzemní komoru. Archeologové se museli spustit do osm metrů dlouhé šachty.

Zdroje: www.livescience.com, www.nationalgeographic.com, www.thearchaeologist.org, ww.rockypointjewelers.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru