Pokročilé funkce Minelabu – Volume Gain

Kategorie: Detektor kovů Minelab CTX 3030 , Detektor kovů Minelab E-Trac

K pokročilým funkcím Minelabů lze jednoznačně zařadit i položku menu s názvem Volume Gain. Tuto volbu naleznete v menu Audio u E-Tracu. Samozřejmě ji využívá i CTX 3030 a také je součástí pulzních detektor řady GPX. U CTX se na tuto volbu dostaneme z menu Edit u zvoleného programu a u Gpx detektorů je tato funkce dostupná v hlavním menu na displeji ze zadní strany. Z angličtiny si tuto funkci můžeme volně přeložit jako „ objem zisku“ a co to vlastně je, ten objem zisku, k čemu nám slouží tato funkce?

Detektor kovů Minelab CTX 3030

Není to nastavení vašeho měsíčního příjmu, jak by se volného překladu dalo odvodit, bohužel, kdyby tomu tak bylo, tak by tato funkce byla nastavená neustále na maximální hodnotu asi u každého z nás, že ano. Já tuto volbu v terénu pře nastavuju neustále podle toho, co a kde hledám a jaké cíle chci slyšet, hned Vám vysvětlím co tím myslím. Volume Gain funguje ve své podstatě jako zesilovač signálů. Většina detektorů Vám dává vědět o cíli pod sondou zvukem a podle hloubky uložení cíle zvuk takzvaně moduluje, tzn., že hluboký cíl se bude hlásit slabounkým tónem, zatímco plytký cíl bude hlasitý. Nevýhoda takové modulace v audio odpovědi je v tom, že pokud je cíl extrémně hluboký, dá se říct na pokraji dosahu, je zvuk skoro nepostřehnutelný a tím pádem lze velmi lehce přejít.

Znáte to určitě všichni z praxe, kdy jemné šusty po pár hodinkách hledání přecházíte, protože už jste unavení kopáním a nevěnujete tolik pozornosti slaboučkým šustům, samozřejmě po určité době se unaví i váš sluch a je velmi jednoduché takové hluboké cíle minout i neúmyslně. Tomu se podstatě u Minelabů snažili vyhnout a zakomponovali do svého menu funkci Volume Gain. Hodnota volume limit se dá u FBS detektorů nastavovat v rozmezí 1 – 30, u pulzáků je to 1-15 a u GPX 5000 až 20.

Logicky si lze odvodit, že 1 je nejnižší hodnota a žádného zesílení slabých signálů se nedočkáte, naopak hodnota nastavená na 30 je nejvyšší hodnota a detektor při této hodnotě v podstatě „nemoduluje“ audio odpověď je tzv. plochá a všechny cíle i ty na samém pokraji dosahu o sobě dávají vědět silným tónem, jako ty plytké.

Takže funkce je nám jasná, v zásadě je to tak, že vysoká hodnota volume gain nám ty slaboučké (hluboké) cíle zesílí na slyšitelnou úroveň. To je docela zásadní věc, která nám zaručí, že i ty nejslabší cíle, které bychom s největší pravděpodobností přešli, nemineme a raději si je kopneme. Možná si teď říkáte, proč bych si vlastně měl s touto hodnotu hrát, proč ji v Minelabu nestaví na maximum, vždyť stejně potřebuju ty hluboké cíle a vidíte, odpověď Vám poskytnu a sami uznáte, že ten rozsah nastavení má svoje odůvodnění.

Představte si situaci, přijde za vámi Vaše přítelkyně, slzy jako hrachy a sděluje Vám, že dnes na pláži ztratila zásnubní prstýnek, ale přibližně ví, kde bude. Je vám jasné, že prstýnek nebude hluboko a tady opět využijete funkci volume gain, ale místo tak chtěných hloubek, naopak nastavíte hodnotu volume gainu na nulu, jelikož hluboké cíle by Vás zbytečně obtěžovali a Vy byste po pár hlubokých výkopech všudypřítomných trhaček a rezavých mincí hodili na záchrannou akci snubního prstýnku bobek, načež byste jako hledač, v očích Vaší milé klesly v daný moment na bod mrazu a noční radovánky by Vám byly odepřeny na přiměřeně dlouhou dobu a to určitě nechcete. Takže vidíte, že i nízká hodnota volume gain má někdy své opodstatnění.

Někdy i velmi vysoká hodnota gainu má svoje mouchy, všudy přítomné vysílače, občas mineralizace, zemědělské výdobytky naší doby v podobě čpavku, ledku a dusíkatých hnojiv apod. mohou být při velmi vysoké hodnotě volume gain taky vyhodnoceny jako slabý cíl a zesíleny, proto je důležité mít prostor k vlastnímu nastavení hodnoty gainu.

Na poli v blízkosti vysílače, kam si jdu jen tak zahledat určitě nebudu cpát hodnotu gainu na 30, ale chci mít stabilní, klidný stroj a mírně zesílit hlubší cíle, proto nastavím výšku gainu kolem hodnoty 18-20. Naopak v lesíku, kde u cesty ležel nějaký ten stříbrňáček, výšku gainu natáhnu na hodnotu 25 a výš, protože chci zjistit, jestli poblíž neleží ještě jeden hlubší. Volume gain je jen z mnoha sofistikovaných funkcí detektorů kovu Minelab, ale sami vidíte, že velmi užitečná a dovoluje Vám detektor v podstatě přizpůsobit si přímo Vám a podmínkám kde hledám.

Těchto funkcí je u Minelabu požehnaně a je důležité si je osvojit a pochopit, pak nebudete zajatcem svého detektoru, ale on bude dělat to, co přesně vy chcete. Kdysi jsem kamarádovi říkal, že Minelab je naprosto univerzální, ať se ho nebojí, jeho tvrzení o složitosti Minelabu po pár týdnech učení vzali za své a nyní už nedá svého E-traca z ruky. Musím říci, že on byl zarytý analogový hráč a nějaký „nesmyslný“ digitál by nevzal do ruky. Proč to vlastně píšu, protože člověk který roky hledá s běžným analogem a pochopí výhody Minelabu  a dokáže si je osvojit, otočí své názory na věc o 360 stupňů. Dokonce ze začátku, tahal svůj analog jako druhý stroj a porovnával snovým E-Tracem, našel si cíl v reálných podmínkách, nelenil, zapnul starý dobrý analog a porovnával.

Mnohokrát se přesvědčil o tom, že analog nezaznamenal vedle rezavého železa barvu a Minelab mu dal jasné rozhřešení. Nebo opačně analog hlásil barevný cíl a Trakař mu jasně říkal, že to není ani železo a ani barva, po vykopnutí se na něj usmála vetchá škvárová placka. Sami znáte situaci, kdy analog hlásí signál většího železa jako „železo barvu“, ze začátku si pár takových rezavých želez kopnete a pak je často přecházíte s tvrzením „železo nekopu“, ale někdy to opravdu není jen rezavé železo, ale vedle ležící zakrytý barevný cíl. Nebo máte cíl, kopete, kopete, nikde nic, díra jak do pekla, mácháte nad dírou a pořád se Vám hlásí cíl, nakonec to vzdáte, protože cíl není cíl, ale samotná vykopaná díra, nebo kořen plný mízy a těchto neduhů jste vlastně s Minelabem ušetřeni. Nechci tvrdit, že Minelab je nejlepší detektor na světě, že je nejhlubší a podobné ptákoviny, tak to asi není a každému nesedne, to je víc než jasné, ale chci tím říct, že naprosto zásadní je Minelab pochopit a naučit se! Pak teprve máte v ruce hodně dokonalý nástroj, se kterým můžete dělat skoro kouzla, v opačném případě máte v ruce jen drahý klacek.

Mgr. Oldříích Habrovanský - www.moraviadetect.cz
Autor článku používá detektory kovů Minelab déle naž 12. let

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Myslím, že správnější volný překlad Volume Gain je prostě a jednoduše "Zesílení audia". V tomto případě termín Volume, jako význam objemový, není vhodný. Navíc minimální hodnota zesílení u Etarcu je 1, ne nula, kterou uvádíš. Zesílení 0 nedává fyzikální smysl, na výstupu by nebyl žádný signál. Při nastavení zesílení na 1 je velikost výstupního signálu rovna vstupnímu, signál je nezesílen. Jinak díky pěkné články o FBS a Etracku, jen tak dál. 8-)

Ta nula je překlep, za to se omlouvám. Ale pozor na zaměňování za Volume Limit (zesílení zvuku,jak ty uvádíš audia), to je častá mýlka, volume gain nemá vliv na hlasitost audia, tady jde o zpracování signálu. Vstupní signál na přijímací cívce, je digitálně zesílen s vyšší hodnotou nastavení volume gain.

Oldo hezky napsáno. Jsem rád, že jsem měl to štěstí a nechal se od tebe na Etrac přesvědčit. A pak další štěstí, že jsi mi radil , jak to na různých lokalitách nastavit. Myslím, že stejně vděčný je ti i Martin . Oběma se nám to vrátilo obrovským nárůstem nalezených stříbrných mincí. Ale nejsem si jistý jestli bych bez tvých rad a pomoci Etraca sám zvládnul. Buď bych doteď bojoval, nebo bych to už vzdal. Měli by jste s Márou , jako dva nejzkušenější "Minelabisti" dělat pravidelně něco podobného, jako Litr . Myslím tím jeho Tejon akademy....tak by byl denní kurs ETRAC....CTX a GPX. Podrobné vysvětlení nastavení i s praktickými ukázkami, ale opravdu detailní a podrobné.

Překlep opraven :-)

To Nord: celou příští sezónu budou podobné akce ve spolupráci s Minelabem probíhat ;-)

to Haba: on vůbec ten termín "Volume Gain" je myslím nešťastně zvolený. Volume limit je v podstatě jen omezovač hlasitosti, kterým se nastaví max. hlasitost detektoru podle preferencí. "Volume Gain" s tím trochu souvisí, protože vstupní signál se na základě hodnoty Gain zesílí a pak projde přes ten omezovač, který to případně ořízne. Jednoznačnější by byl termín třeba "Signal Amplifier" nebo něco takového, prostě aby bylo jasné, že to je zesilovač signálů. 8-)

Jen taková drobnost... pokud otočím své názory o 360 stupňů, tak se vrátím k tomu původnímu :)

heteropteryx: hmm, a co to s tím článkem a diskuzí má společného? 8-)

Tomisek: Ty jsi ten člának asi nečetl.... předposlední odstavec, třetí řádek odspodu.

heteropteryx: ;-) Četl jsem ho včera a tohle jsem nějak přehlédl. 8-) ;-)

Asi tam mělo být 180,ale na druhou stranu to mohlo být myšleno i tak, že se dotyčný vrátil na začátek cesty s novým pochopením celého problému digitál vs analog. Každopádně já jsem strašně rád za tyto Hábovi články. Když jsem měl Deuse , musel jsem si pro podobné informace týkající se jednotlivých funkcí přístroje chodit na francouzské nebo ruské weby. A tady mám všechno v češtině krásně vysvětleno.

nord: Jasně. To moje rýpnutí v žádném případě nemělo snižovat informační hodnotu článku. Souhlasím, že jsou to články potřebné a přínosné.

Oldo, velmi dobře napsané. I řemeslně dobře v podstatě. U mě dobrý. Stav pomalu na kafe... :-) Líbí se mi i termín zajatec svého detektoru. :-) Skoro tak dobrý jako mokrej hadr na konci smetáku. :-)
Jenom chci říct, k techničtině, že treshold level má na vyostření Volume gainu u FBS nenepatrný vliv. Ale to už je hodně, ale hodně velký hifi.

Moc diky za clanek, vyborny jako vzdy! A uz se tesim na dalsi, prtze ja osobne jsem zacal s e-tracem stagnovat.

Prosím zdejší mazaky o názor pokud najdou chvíli na shlédnutí videa. Podle videa je velký rozdíl v dosahu etracu pokud nastavím citlivost ručně nebo stejnou hodnotu nastaví automat. Mate s tím někdo zkušenost?
http://youtu.be/53hOrH74w0I
Díky

Robator: vseobecne se vi (rika), ze manual chodi hloubeji, nez automat.

Ahoj chlapi, robator a NOL22, mají oba pravdu, mohu potvrdit vlastními zkušenostmi. A článek je velmi pěkný a poučný. Také mohu jen potvrdit, že je to tak. ;-)

Velice přínosný článek, zase jedna z kostiček obrovské mozaiky, jak využít obrovský potenciál Trakaře :-)
Jsem s ním momentálně uplně na začátku (mám ho celé 2 dny) a trochu se obávám že to bude ještě horší než když jsem se učil Tejona :-D a to v žádném případě netvrdim, že ho umim, ale počáteční trápení se časem změnilo na obrvskou radost a chuť s nim běhat, tak snad to bude podobné i E-Tracem... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru