Potápěči vyzvedli britskou loď, na palubě měla stříbrný poklad

Kategorie: Poklady

Američtí potápěči se radují. Podařil se jim totiž husarský kousek. Z hloubky téměř pěti kilometrů vyzvedli vrak známé britské nákladní lodi. Sama velká SS Gairsoppa, kterou dostala ke dnu německá ponorka v roce 1941. Stříbrný poklad z nitra lodi potápěči vyzvedli za pomoci robotů, kteří se dovnitř prořezali. Podle odborníků má hodnotu 50 milionů eur, tedy 1,3 miliardy korun.

Poklad
 
Loď objevili američtí potápěči v roce 2011 v severním Atlantiku. Její vzácný náklad se skládá z 1200 stříbrných cihel, jež potápěči dostali z lodi už před rokem. Tato část pokladu má hodnotu asi dvaadvacet milionů eur.  Letos v červenci dalších 1500 cihel v hodnotě asi osmadvacet milionů eur.  Tentokrát se odměna za poklad, ale nebude dělit na polovinu, jak to bývá běžné. Společnost Odyssea Marine Exploration uzavřela s Londýnem dohodu, na jejímž základě dostane osmdesát procent odměny. Podle britských médií bude snaha dostat stříbro co nejdříve do zdejší mincovny, aby z ní byly vyraženy mince k příležitosti narození prince George.

Poklad
 
Průzkum lodi SS Gairsoppa ale rozhodně není poslední potápěčskou akcí společnosti Odyssea. V blízkosti totiž našli potápěči další vrak – tentokrát lodi Mantola. Také ji torpédovala německá ponorka, ale už za první světové války v roce 1917. Uvnitř se prý nachází dvacet tun stříbra. A to v hloubce 2500 metrů v blízkosti jihozápadního břehu Irska.

Poklad
 
Společnost Odyssea Marine Exploration prozkoumala už téměř dvacet tisíc metrů čtverečních mořského dna. Výzkum potápěčům zabral tisíce hodin. Tým odborníků objevil stovky vraků pocházející už od třetího století před naším letopočtem. Společnost však čelí žalobám kvůli údajnému nadhodnocování ceny nálezů a akcií. K významným objevům společnosti patří například vrak španělské lodi z koloniální doby takzvaný Black Swan. Potápěči ho našli v roce 2007. Na palubě převážela pět set tisíc stříbrných a zlatých mincí vážících skoro sedmnáct tun.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já bych to nechtěl,musí být hrozná dřina tahat ty cihly,dejte pokoj;-);-)

krása na vic LP je první kdo ukázalo fotky.a ne trapné video z vody kde není nic vidět.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru