Při demolici střechy v běloruském Grodně byl objeven poklad zlatých mincí

Kategorie: Poklady

Počátkem dubna byl při rozebírání střechy starého domu nalezen bezvadně zachovalý zlatý poklad v malé plechové krabičce. Podle odborníků je obsah krabičky jedním z nejcennějších hlášených pokladů za několik posledních let.

Budova z roku 1894 se nachází v historické části Grodna - běloruského starého města se třemi sty tisíci obyvateli, které leží na řece Němen u hranic při rozmezí tří států – Běloruska, Litvy a Polska (jehož bylo krátce v letech 1921 až 1939 součástí). Budovu nyní vlastní investor, který ji před dvěma lety získal v aukci. Najatá stavební společnost ji modernizuje, v plánu je využití budovy jako zdravotnické centrum. Dva roky trvala příprava projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení, teprve letos začaly první úpravy.

Brzy po započetí prací byl poklad objeven dělníkem Vladimirem Strakhovičem, který měl za úkol rozebrat starý střešní systém. Jakmile Vladimir prvně spatřil krabičku, nemyslel si, že by v ní mohlo být něco zajímavého. „Bylo to malé a nezajímavé. Ale když jsem s krabičkou zatřásl, něco uvnitř zahrkalo. Jakmile jsem ji otevřel, byl jsem velmi překvapen.“

Vladimir neváhal a svůj objev oznámil nadřízenému, který přivolal policisty a muzejní specialisty, jež prohledali i další možné skrýše pod střechou a především se podivovali cennému obsahu krabice. Ta skrývala na 30 zlatých mincí pocházejících z 18. - 19. století, více než 10 různých druhů zlatých šperků jako prsteny, řetízky, přívěsky, drahé kameny a také dokumenty – včetně hypotečních certifikátů z počátku 20. století.

Hodnota pokladu ještě nebyla stanovena. Specialisté nález musí podrobit pečlivému zkoumání a teprve poté bude oceněn. Podle dostupných informací je to i vzhledem k časovém rozptylu cenností zatím nejcennější poklad, jaký byl v posledních letech v oblasti nalezen – a že nejde o nález ojedinělý: Dle odborníků je to to již 24. poklad hlášený jen v samotném Grodně!

Historické jádro města obývali především známí, významní a bohatí lidé. Podle místních mohly cennosti patřit některé z početných bohatých židovských rodin. Pokud bude nález prohlášen za poklad, čtvrtinu ze stanovené hodnoty si rozdělí nálezce s majitelem domu.

Zdroje: belta.by, belarusfeed.com, belarusdigest.com, wikipedia.org

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Prohledávat půdy starých domů mne vždycky lákalo, právě kvůli něčemu takovému :-)

Velice pěkné :-O

Pěkný kousky. :-O :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru