Příběh jednoho židovského pečetidla

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR

Upřímně řečeno, my detektoráři jsme taková, no, někdy až skoro sekta, která spolu vede spoustu nekonečných a často nesmyslných debat - něco podobného, jako když se fotografové hádají, zda je lepší Canon nebo Nikon (debata fakt zbytečná, všichni přece víme, že jedině Nikon). :-) No a jednou z takových častých diskuzí je téma, zda je lepší chodit hledat do lesa, nebo na pole. Obě verze mají své zapálené zastánce a debata je velmi často docela legrační. Jedna taková nekonečná diskuze ale měla zajímavý závěr v podobě docela zajímavého nálezu - malého, ale pěkného pečetítka s nápisem v hebrejštině.

Židovské pečetidlo - je velmi drobné (ploška cca 10x12 mm), na fotografii porovnání velikosti s mincemi nalezenými hned vedle.

Už je to přeci jen pár pátků, co se věnují hrabání a tak mám už i docela hodně kamarádů detektorářů a jedním z nich je Roman z Nového Knína, který hrabe mnohem déle jak já a upřímně řečeno, je i výrazně úspěšnější, což je dáno hlavně tím, že je přeci jen mladší a vytrvalejší. Jednou jsme takhle spolu vedli debatu na oblíbené téma pole versus les, protože on preferuje les, zatímco já spíše pole a louky. Mezi řečí jsem si postěžoval, že už jsem delší dobu nenašel nic, co by fakt stálo za řeč a on se mi vysmál s tím, že přeci pokud chci něco najít, tak musím do lesa, protože pole už jsou přece dávno vysbíraná.

Tak se mi to nějak rozleželo v hlavě a když jsem měl konečně po čase volný den, tak jsem si řekl, že tedy zase jednou po čase zkusím zajít na Romanovo doporučení s detektorem do lesa. No co vám budu povídat, coural jsem křížem krážem lesem celé odpoledne a našel jsem akorát tak klasický svinčík v podobě nábojnic, vršků od piva, bolševických drobáků, plechovek od piva a podobných "pokladů". Po pěti hodinách jsem toho už měl fakt plné zuby a taky jsem se vydal nazpět k domovu. Jak jsem se tak vracel, tak se už z dálky na mě úplně smálo políčko, které mám pomalu za barákem a které je teď navíc zorané, takže na hledání úplně ideální. Ještě bylo světlo a tak jsem si řekl, že to ještě chvilku zkusím. Na kraji pole jsem tedy znovu zapnul detektor, nasadil rukavice a polohlasně jsem si ze srandy zamumlal spíš pro sebe něco v tomto smyslu:

Óóó ty mé milé políčko, byl jsem ti nevěrný v lese a ho...uby jsem našel, to ty bys mi jistě neudělalo. :-)

Jen jsem to dořekl, vlezl jsem do pole, párkrát máchnul detektorem a následoval jeden parádní signál za druhým. Doslova během deseti minut jsem na asi 20 metrech našel tři celkem slušné mince, z toho dokonce jednu stříbrnou, navíc v perfektním stavu a k tomu ještě navrch jako bonus krásné malé pečetítko s nápisem v hebrejštině. Smál jsem se tomu ještě několik dní, kdykoliv jsem šel okolo se psem. Pak se není čemu divit, že jsme my, detektoráři, tak moc pověrčiví. :-D :-D

Židovské pečetidlo - nalezené pečetidlo, již očištěné a připravené na odevzdání do muzea.

Nyní ještě k samotným nálezům - pečetítko je velmi malé, jen zhruba 10x12x30 milimetrů, hmotnost necelých 12 gramů a v horní části má dírku, takže ho majitel asi nosil na provázku, možná i na krku. Samozřejmě mě také zajímalo, co znamená ten hebrejský nápis a tak jsem oslovil Židovské muzeum v Praze s prosbou o pomoc s překladem. Zdejší pan kurátor mi nápis přeložil jako וואלף בן הרב סימון což je v latince Wolf ben ha rav Simeon, tedy česky pak Wolf, syn pana Simeona. Pečetítko je malé a velmi prosté, dá se proto předpokládat, že jde o čistě užitkové pečetidlo nepříliš majetného majitele. Datace je podle rozsahu korozních vrstev odhadována přibližně na 1. polovinu 18. století, tedy stáří zhruba 300 let.

Z nalezených mincí je pak zajímavý hlavně stříbrný 10 Krajczár z roku 1870, který sice není nijak extra vzácnou mincí, ale tento konkrétní je zajímavý hlavně tím, že je v super stavu, protože jinak se většinou nachází ve stavech podstatně horších (technicky vlastně ani nejde o stříbro ale o billon, což je slitina stříbra s mědí s obsahem stříbra je jen asi 40%). Druhou zajímavostí pak je, že pochází z mincovny Karlovský Bělehrad, což už je celkem vzácnost. Mincovna se v tomto případě pozná podle písmen na zadní straně mince pod podobiznou císaře Františka Josefa I., v tomto případě jde o písmenka GYF, která jsou zkratkou z maďarského názvu Gyulafehérvár (německy pak Karlsburg nebo Weißenburg). Dnešní město Karlovský Bělehrad má kolem 65.000 obyvatel a nachází se v Rumunsku, v mapách jej najdete na řece Mureș pod jménem Alba Iulia.

Druhou nalezenou mincí je měděný 1 Pfennig (1/4 krejcar) z roku 1759, tedy z doby vlády královny Marie Terezie. Celkem pěkná, ale v podstatě běžná mince, v tomto případě je zajímavostí snad jen to, že je v celkem pěkném stavu. Měděné mince se totiž většinou najdou ve velmi špatném stavu, některé až tak, že ani není poznat a jakou minci se vlastně jedná. To byl i případ třetí nalezené mince, kterou byl 1 Krejcar s roku 1885 kterou sice bylo možné v okamžiku nálezu identifikovat (viz níže nálezové foto), ale stav již byl natolik špatný, že po očištění šla špína dolů i s ražbou a zbylo v podstatě jen měděné kolečko.

Pro jistotu ještě dodám, že mnou nalezené pečetidlo bude odevzdáno do Židovského muzea v Praze. Tak toliko k jednomu zajímavému nálezu a příště snad zase prozkoumáme něco jiného, držte mi palce. Kopu zdar a debata pole versus les je tedy vyřešena, vždycky a jedině pole! :-D

Michal Kupsa alias Kapsa

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásně napsáno :-) Ale za mě dávám přednost také lesu :-P ;-)

Ta spodní fotka je hezká.

Pěkný článek, díky za něj, já toho moc nenacházím, na polích a loukách skoro nic a v lesích už vůbec nic, poslední stříbrňáček mi padnul před dvěma roky a to byl stejně ten rok jen jeden. Asi se mi to vyhýbá. Ať se Ti dál daří. :-)

Díky kolegové a jinak Hledamcomuzu si z toho nic nedělej, nejsem na tom o moc líp, teď jsem došel po třech hodinách domů a akorát pár sežraných měďáků + jeden celkem slušnej knoflík. Stříbrňáků dám do roka většinou jen tak asi pět. :-D

Pekne napsano 👍👍👍😊😊😊

Nemá chybu, moc pěkně zpracovaný nález. Paráda!

Opět krásný článek. A samozřejmě slušná fotodokumentace. Ale ani já nemám nikterak velké štěstí.Ale jelikož mám rád mince,nepohrdnu ani socíkama. Taky potěší.
Jinak se přidávám k lesním hrabošům 😁

Hezké počteníčko 👍 ...

Krása Michale, líbí se mi Tvůj přístup, už kdysi, když jsem četl Tvé první recenze objektivů, tak to bylo vždy perfektně zpracované, stejný to máš i u nálezů. Pecka!!!

Díky, to byly zlatý časy, ale svět foťáků už bohužel není co býval, tak se holt zase bavím něčím jiným. 8-) :-D

To nechej vytesat do kamene. Souhlasím. Taky jsem to upustil do pozadí, ale občas si ty tři kila rád pověsím na krk a jdu fotit psy.:-)

Přesně tak, taky si ještě občas rád za blbnu se psem, nebo ptákama na krmítku, stejně jsem nikdy nebyl žádnej velkej fotograf, brala mě spíš ta technika, která teď jde ale do kopru a jako celek se ubírá divným směrem. 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru