Příběh nejkrásnější české mince.

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Tou minci je pražský groš. Samozřejmě je pojmenování „nejkrásnější česká mince“ věc subjektivní, ale věřím, že spousta z vás, kteří měli tohle stříbrné kolečko v rukou a nechali na sebe dýchnout tu dobu naší středověké historie, mi dají za pravdu.

DEI GRATIA REX BOEMIE říká latinský text z vnějšího opisu lícové strany mince. Neboli Z BOŽÍ MILOSTI KRÁL ČESKÝ. A vnitřní opis lícové stany zobrazuje jméno panovníka kolem královské koruny. Na rubu je vždy český lev s opisem GROSSI PRAGENSES Groše pražské. Václav II. WENCESLAVS SECVNDVS Jan Lucemburský IOHANNES PRIMVS Karel IV. KAROLVS PRIMVS Václav IV. WENCESLAVS TERCIVS Ladislav Pohrobek LADISLAVS PRIMVS Jiří z Poděbrad GEORGIVS PRIMVS Vladislav II.Jagellonský WLADISLAVS SECVNDVS Ludvík I. Jagelonský LVDOVICVS PRIMVS Ferdinand I. FERDINANDVS PRIMVS Povedlo se mi nasbírat /ale i vyměnit a koupit/ pražské groše sedmi z devíti českých králů, kteří za své vlády mezi léty 1300 – 1547 tuhle minci nechali razit. Chybí mi /zatím/, jen mince Ladislava Pohrobka, což je numismatický unikát a také groš Ludvíka Jagellonského. I ten je poměrně vzácný.

Pražský groš se razil úctyhodných téměř 250 let, ale jeho platnost trvala fakticky ještě o sto let déle. Ražbu započal v Kutné Hoře roku 1300 Václav II., jenž dal groši vzniknout svojí vizí a následnou měnovou reformou a platnost ukončil až Ferdinand III. roku 1644. Za celou dobu se vzhled mince změnil jen minimálně v malých detailech a značkách jednotlivých rytců. Až poslední panovník, Ferdinand I. nechal do reverzu zakomponovat letopočet ražby. V čem se ale mince v běhu času měnila výrazněji byla kvalita ražby, velikost mince a hlavně ryzost stříbra. Bohužel vždy směrem dolů. Někteří z králů se snažili kvalitu a ryzost zlepšit /např.Karel IV./ moc se jim to ale nedařilo. Nic to ale neměnilo na faktu, že se pražský groš stal nejuznávanějším platidlem celé Evropy té doby. Dnes je určování ražeb pražských grošů numismatickou „vyšší dívčí“ a jména jako Smolík, Pinta, Chvojka nebo Hána jsou v téhle disciplíně pojmem. Myslím ale, že i bez detailního určení ražby poskočí srdíčko každému hledači, který měl to štěstí a našel nebo najde tuhle krásnou minci pod cívkou a následně v hromádce hlíny své příruční lopatky. Hodně štěstí.

Pražské groše nalezené detektorem kovů
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

cupr

velká paráda. díky!

Super ! Moc pěkné ! :-)

8-) krása

Pěkný, poučný, zajímavý. Dík za článek. :-) ;-)

pekny clanek :-)

Super :-)

super, dík ;-) ;-) :-) :-)

Konečně!díky moc ;-)

Tak ti přeji i ty dva, co ti chybí :-).Moc pěkný článek.

Zdravím, neměla Jihlava svůj vlastní Pg?? slyšel jsem to

Hezký článek,ale z hlediska počtu vyražených typů PG jednotlivými panovníky trochu malinko nepřesný..Myslím že by se zasloužilo zmínit o variantě tzv. tlustého groše,který sice nesloužil jako platidlo ale jako vyznamenání udělované panovníkem,ale mince to byla.Dále bych ještě mohl zmínit tzv. nový lehký PG Ferdinanda I. (mimochodem mincovní rarita), už nemluvě o spoustě variant ražeb a kontramarkování této mince atd..Skělou diskuzi k těmto mincím najdete třeba na sberatel.com.
Pzn.: Toto není kritika čláku autora, jde jen o další doplnění údajů k problematice historického vývoje a vzniku variant počtů této mince.. :-) ;-)

to je jasný :-) vždyť to tam i trochu píšu, že určování PG je tak trochu "vyšší dívčí" ;-)
je to trochu zevšeobecněný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru