Raport z analogovky na Hořicku

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Letošní závěrečná Analogová výprava Detektor Centrály se udála v sobotu na Hořicku. Počasí bylo jako v prosinci, a to bylo teprve posledního listopadu. Začnu tím, co se povedlo. Našli jsme místo na stěnový polygon, a vyrobili ho. Měli jsme docela dost detektorů k pobavení, včetně poměrně kvalifikované obsluhy. Whites MXT Pro 13“, Whites Spectra V3 10x12“, Tesoro Tejon 10x12“ , Golden Mask GM4 10x12“, Minelab E-Trac 13“, Minelab X-Terra 10,5“, Minelab CTX 3030 11“, Nokta Velox One 11“ a 15x17“,  Nexus Credo DDM 10“. Což nejsou úplně ty nejhorší a nejpovrchovější detektory. Výběr byl daný tím, co kdo máme tak nějak doma.

Příprava polygonu
Příprava stěnového polygonu

Určitě se najde někdo, koho zajímá, jestli jsme něco testovali. Ano. Ovšem. Detektor musel každý obsluhovat osobně, aby bylo zaručeno, že se bude snažit. Před každým testem, a někdy také v jeho průběhu, se muselo máchat v borůvkách, jestli je detektor stabilní. Kdo chtěl šponovat, musel to hlásit. A výsledky? Ty se zpracovávají. Nejsou to testy nadoraz, ale spíš pro zajímavost, kdo co dokázal. Pokud se řeklo ano, detektor vidí, a kopal bych to, tak to muselo získat obecnou podporu. Ne, nehlasovalo se, rozhodovali jsme na pohodu. Máš? Nemáš. Tak další, prosím.

Detektory
Použité detektory kovu a sondy

Co se do stěnového polygonu strkalo? Napřed stříbrný 4 ráz a zlatý dukát. Se čtyřrázem jsme toho nechali na hloubce 25 cm, kde jsme se usnesli, že v místní půdě to už většina přítomných obsluh detektorů nevidí. Bez pochyby ten cíl Hořicích v pětadvaceti měli jen E-Trac a GM4. Zlatý dukát nás přestal bavit  v 30 cm, kde se dobře jevil už jen Credu DDM, Veloxu, E-Tracu, Tejonu a zase GM4. Ta byla asi v odezvě nejjasnější.

Dále se pokračovalo grešlí ve 30 ti cm, kde minci nejlépe hlásila GM4, potom Velox s velkou sondou a ještě dobře Credo DDM, a to dokonce i v automatu.

Detektory
Cíle a testování co kdo umí

Hloubku 35 cm jsme obsadili sockorunou a pražským grošem. Typickou testovou slitinovou korunu ze šedesátých let zaskórovali na pochvalu pouze MXT Pro a Credo DDM. Pražák se dařil všem, nečekaně se ale zasekl Tejon se SEF, kterému nechutnal, stejně tak se mu nechtělo být  dobře viděn pod Veloxem se základní sondou.. Jen tak tak ho dávala X-Terra se základní sondou, na základní frekvenci, což bylo podstatně lepší překvapení než ty dva předchozí výkony obsluh citovaných detektorů. Ostatní tuhle hloubku a pražský groš překonali v pohodě.

Poslední cíl na hloubkových zkouškách - co s tím umíme - byl tolar, ve slotu na rysce 40 cm. Řeklo by se, koláč jako prase. To ale platilo jen, než jsme to postupně s čím kdo měl zkusili. Dali ho jasně E-Trac, CTX, Credo DDM a Whites V3, ten ovšem po boji a napravených chybách obsluhy, okomentovaných v průběhu dokonce hezky peprně. Tak, konečně si ho pořádně zdiskriminoval, a už běž. Ale nakonec s plnou stabilitou se to V3 povedlo, a to se počítá.

Detektory
Jak to komu šlo aneb konečně si ho pořádně zdiskriminoval

Bavili jsme  se na Analogovce ještě grešlí v čediči, který jsme si dovezli z Čáslavského polygonu, a tam se dokázala na stříbrňáček přes 10 cm šutr dostat jen GM4, V3, CTX a E-Trac. Ještě jsme zkoušeli separaci se zarušením, to už zase bez čediče, pražský groš ve 20 cm uložený jen tři čísla vedle hřebu, co byl se špicí nahoru. Právě tam se ukázala jasně typická vlastnost DD sond, a to jiná příčná a podélná separace. Stačí si cíl nakřižovat, a je to jasné. Je o čem přemýšlet. Potom jsme vedle, ale trochu výš, do 10 cm, k tomu přidali ještě originál kopaný orezlý kovaný kroužek. Byl  20 čísel od chtěného cíle, a naštěstí začalo konečně u Hořic pořádně pršet. Takže už jsme nestihli probnout ani hromadu různých sluchátek, co jsme měli v plánu. Takže zase někdy, v roce 2014, někde na Analogovce.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA, pobočka Lovce Pokladu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je škoda,že na tejonu nebyla ultimate.Jeho výsledky by byly určitě lepší

Nedat s Tejonem sockačku v 35 cm je divné, byť to bylo jen se SEF civkou... Nějaká vysoká mineralizace?

Deus to dá taky,toho koláče--)))
Ale jako dobré,taková testovačka,
Jak půjde testovat někdo z Práglu,tak bych šel taky.
Když bude volno.
tvare@seznam.cz

k Tejonu: No, on ji dával slabě a blbě, a protože to je stroj co má dávat i podle mě víc, tak sem přešláp, aby mi ji škrtli.... :-( A navíc sem měl hlad, takže to je asi jasný, jak to muselo na tý kačce dopadnout.

a jak dopadla xterra, prosím? :)

Zdar všem...Předem bych těl poděkovat litrfree ta super sobotni poučnej den...Bylo to děláno na vrchach kam už chodím roky a žádný rušivé elementy tam nejsou....Byl to test detíku které známe a chodíme snima..Člověk se snažil detík šponovat tak jak to jde na normální chození...Musíte chápat že třeba pod kopcem to bude zas dávat jinak než na vrchàch...Bralo se jen(kopal bych)(nekopal bych)..Nějaký prskanec do repràku bylo ja ne...

Terra měla problem že měla zàkladní cívku,tak to žádnej zázrak neďělalo..Cívka dělá hodně a Ultimate ji preci je sluší.. ;-)

jasný. já mám nel storm, s tim by už něco mohla dát, nebo ne?
a ono se dělá i ultimate?

Pravě že nedělá...XTerru zas tak neznám abych řekl zda ta nebo ta cívka je lepší nebo horší.Ale určitě ti pokrok udělá..Cívka dělá detektor...

v lese by se mel kopat kde jaky prskanec jelikoz tech signalu moc neni.... ja osobne si radeji kopnu nejakou diru navic nez pak si rikat byla tam gresle nebyla? pole je neco jinneho... tam je kde jaky bordel a to by se clovek ukopal ale je to taky o osazeni detiku s civkama. kdyby se porovnavali se zakladnima pak s sef a pak ultimate mozna by to bylo jeste zajimavejsi ale to by si clovek celkem dost vymrcoval 8-) jinak celkem zajimave porovnani a kdyz to tak pozoruji tak za parlet to bude chtit ukrajinve na ty metrove diry :-P

To máš pravdu a plně souhlasim že se má kopat vše a taky to tak dělám klavně při dohledávce...Tam se bral jasnej ton kterej ti jasne dává a né jen prskanec kterej při normálním chození můžeš pěkně krásně přejít..

Jo, je to jak říká kofak. Super šusty nebo jednou tak a dvakrát nic jsme nebrali. To se nedalo označit za má v pohodě. Za hraniční tón jsme brali mrzácký signál, nečistý, nebo rozkolísaný. Ale pokud jde o hraniční tóny, nahoře v textu nejsou, tam jsou podtržený ty výkony, co to brali jasně. Když byla pochyba, tak s tim musel hledač přijít k cíli, a namáchnout ho. I když víš, že tam cíl a nedáš to z chůze, tak smolík. To jako dobrej výkon braný nebylo, i když se detektor s obsluhou akorát chytal. Byli jsme na sebe trochu přísný :-) Protože jinak by to nebyla taková sranda :-)

Zajímavý testík. Jen nerozumím už asi metaforám, protože mi nesedí říkat analogovka výpravě, kde 5 z 9 detektorů jsou digitály. Ale nejsem básník :)
Ale dost rýpání, chtěl bych se zeptat, na E-trac a CTX... tady to vypadá, že E-trac dal CTXku na zadek...Je tedy CTX takovej hit nebo zlatej dobrej E-trac?

Tu SEFku na tom tejonu bych hodil do nejbližší drtičky plastů :-)

To pluge: Nevím , kde byl zádrhel , ale Tejon se SEFkou mě normálně bere pražáka ve 40cm , tak nevím proč se tady na testu nedařilo. 12x10 SEF je na tejonku taky dost dobrej počin. ;-)

To Habán: no myslím že kluci jako Libor, Pavel nebo ty se s Tejonem dostanou hlouběji než do 40 ti ;-)

Zádrhel mohl být i v rušení,kámoš má nějaký chytrý mob. nebo pda,přesně nevím a kdykoli se ke mě při hledání přiblížil tejon ztratil dosah.

Hoši, jednou větou: Vy jste to nečetli. Nahoře ani v diskusi. Mi to tak připadá. Nepočítalo se, když to nebylo dokonalý. Nekomentoval jsem jako dobrý výkon šusty, a lovený signály. To jsme nedělali. Nebudu psát že to bylo jakoby to leželo na povrchu, když to prostě neznělo jakoby to leželo na povrchu.
To Elmara: Nepochybuju že se kluci dostanou do 40 a hlouběji.

Tejon se SEFkou 40cm pražáka tady na kopečku na jasnej kopatelnej tòn...No nevim nevim...To jsou velká slova a rád si to tady nechám ukázat...Když pojedete kolem rad vás pozvu na oběd.... o:-)

Takovéto testy mám rád,čím víc strojů tím lepší čtení.Já už sem si vybral v sobotu v Bojkovicách E-Trac,bohužel bude až v létě nebo pojištovna má čas,ale já taky :-D Musím vydržet :-D

Možná chybý válka jenom dr,Volinské a cpe to do ostatních aby zakryla svojeho brouka v hlavě :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru