Reálné zkušenosti s pinpointerem Minelab Pro-Find 25 po roce užívání

Kategorie: Detektor kovů Minelab Pro Find 15, 20, 25 a 35

Protože právě probíhá týden Minelabu, napadlo mně, že bych mohl napsat menší článek o dohledávačce Minelab Pro-Find 25. S pinpointerem jsem obeznámen dokonale. Měl jsem možnost vidět a porovnat jej i s dalšími hledači. Ptal jsem se na jejich zkušenosti, konzultovali jsme vlastnosti, výhody a drobné nešvary tohoto detektoru. A nakonec jsem vše vyhodnotil tímto článkem.

Proč vlastně mít dohledávačku?

Právě dohledávačka je takovou alfou a omegou pohodlného hledání, ke kterému jsem se prokousával řadu let. S rostoucími zkušenostmi hledače, se detektoring stává v určitém ohledu rutinou. Prostě jdete, máte signál, naposloucháte, zaměříte a nakonec kopnete. Až potud klasika. Někdy se podaří cíl vykopnout napoprvé, někdy je dokonce např. mincička vidět v hlíně a stačí ji sebrat. Hledání je pak opravdu dokonalá symfonie.

A pak je ta druhá, mnohem častější, procentuálně převažující varianta – výkop, přehrabování se v hlíně, zaklekávání, opětovné postavení a dohledávání detektorem v díře, rozšířený výkop a zase přehrabovaní. Jakmile je cíl venku, pak přesýpání nad cívkou z dlaně do dlaně, případně velmi oblíbené půlení drnů (nejlepší jsou ty nádherně prorostlé, kdy kořínky tvoří dokonale husté pletivo). A tak stále dokola, dokud cíl není venku.

Druhým velmi častým důsledkem hledání bez přesného pinpointeru jsou nakopnuté, přepůlené nebo odřené, prohnuté a pomačkané cíle vlivem nešťastného zásahu rýčem, neřku-li pak krumpáčkem. Jaká to radost, když se signál při hledání ztratí – ať máváte nad dírou či kolem jak zběsilí, signál nikde... Pak stačí jeden letmý pohled na špičku rýče nebo kopáčku, kde se v plné kráse zaskví dokonale nabodnutý stříbrňák a rázem je radosti až na půdu!

Dohledávačka mě baví, šetří čas a hledané cíle

Tuhle sezonu si vyloženě užívám. Dohledávačka mi šetří mnoho času, špinavé práce a také poničených cílů. Díky ní přesně zaměřím a dohledám cíl, ať už je venku nebo ještě v díře. Když je v díře, mám jistotu pohodlného a hlavně pro cíl bezpečného dohledání. Stačí pak jemně obrýpnout, mnohdy jen prstem a vyndat jen to, co hledám. Žádná kvanta hlíny, žádné přesýpaní, už žádné napíchnuté cíle.

Samozřejmě, někdy je cíl hlouběji a dohledávačka ho ještě nechytne, tak si holt musím kopnout jednou navíc. Ale i tak je s ní hledání mnohem efektivnější. Přemýšlel jsem o tom, sledoval mé kamarády a kolegy při společné hledačce a porovnával časy a způsoby „extrakce“ cílů. Odhaduji to cca na nějakých 60 - 75 % ušetřeného času oproti kamarádům bez pinpointeru.

Jak se hledá s Minelab Pro-Find25

Detektor pracuje velmi jednoduše. Zapnu, počkám na trojí pípnutí, dohledám cíl, hotovo. Pinpointer neřeší druh půdy. Ovládací prvky jsou gumové, nijak nevystupují, nepřekáží. Chrání vnitřek před prachem i vlhkou hlínou. Samozřejmě nevadí drobný déšť, vodu obecně Pro-Find 25 neřeší. Nevím sice, jak je to s dírkami reproduktoru, dle prodejce by měla být vodotěsná celá. Já to ale nezkoušel. Dohledávačka využívá akustické a mechanické signalizace – prostě pípá a vibruje. Vzhledem k tvaru pinpointeru tuto funkci nedoporučuji ukazovat doma :-)

Ovládacími prvky snižujete nebo zvyšujete citlivost. Já chodím s citlivostí na maximum. Je to vyvážené ale tím, že občas se dohledávačka rozezpívá a já ji musím vypnout a opětovně zapnout. Někdy se také v díře při dohledávání rozehraje, pokud s ní trochu více ťukneme třeba do stěny díry nebo kamene. Tohle ale prakticky eliminuji zajímavým trikem: Při zapínání detektoru lehce špičkou tlačím do dlaně, dokud se neozve trojí pípnutí připraveného zařízení. Tlačím ale opravdu lehce. Potom je mnohem stabilnější a nerozlaďuje se. Nevím, proč to tak je, ale funguje to. Dva další kamarádi, se kterými často chodím na hledačku, s Pro-Find 25 moji „metodu“ úspěšně používají také.

Nastavení a funkce v praxi

Kromě nastavení citlivosti můžete také vypnout či zapnout zvuk a nechat detektor jen vibrovat. To se hodí především, pokud nechcete být objeveni nebo šetříte baterii. Když už jsme u baterie – je to klasická devíti-voltová baterie a mně kupříkladu vydrží cca měsíc. Tedy nějakých 20 - 25 vycházek, ne-li více. Používám přitom obyčejnou, obecně známou žlutou baterii české produkce ze Slaného. Dohledávačka je navíc vybavena diodou – krásně osvětluje cílové místo, především v díře nebo pod kořeny pohodlně vidíte, kde se hledaný cíl skrývá. A ještě jedna výhoda: Díky signalizaci je možné přesně „obkreslit“ a snáze definovat tvar cíle v zemi ještě před výkopem. Především u větších cílů se to mnohdy setsakramentsky hodí...

Občas by se mi líbila možnost světlo vypnout, to ale bohužel nejde. Svítí trvale. Pokud dioda svítí přerušovaně, pak signalizuje slabé baterky. Ze zkušenosti ale mohu říci, že s blikající diodou jsem byl klidně ještě na pěti hledačkách, než jsem si konečně vzpomněl, že mám koupit baterii novou. A nijak jsem přitom nepozoroval zásadní snížení dosahu.
    Závěr a shrnutí
Teprve v posledním roce jsem pochopil, oč jsem přišel, když jsem při hledání nepoužíval pinpointer. I když se občas rozehraje a jsem nucen dohledávačku vypnout a zapnout, případně použít trik s tlakem do dlaně při zapínání, jsem navýsost spokojen. Hledání je mnohem pohodlnější, přesnější a pro cíle bezpečnější. Užívám si to naplno, nejsem špinavý a nemusím se o cíl hádat třeba s rezavými mravenci v hlíně, kterých občas pod drnem bývá celá armáda. Pokud o dohledávačce Minelab Pro-Find 25 přemýšlíte, mohu ji s čistým svědomím doporučit. A je-li někdo ze severu a má zájem ji vidět naživo v terénu, klidně mi napište a já ji rád předvedu.

GM4PRO

Klady

•    Velmi přesná
•    Velmi rychlá
•    Pracuje po celé délce sondy (rychlé dohledání cíle i mimo díru)
•    Možnost nastavení citlivosti
•    Možnost volby audio + vibrace nebo jen vibrace
•    Dlouhá výdrž na jednu baterii
•    Snadné ovládání
•    Pohodlné držení
•    Ulehčuje práci
•    Snižuje riziko poškození cíle

Zápory

•    Občas se rozehraje
•    Nejde vypnout světlo
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný článek.Taky mám a jsem velice spokojen

Krásně napsaný článek. Hezky se to čte a musím úplně se vším souhlasit. Já si dnes už bez dohledávačky neumím hledání představit. Normální závislost. :-)
Ale vyzkoušel jsem dohledávačky dvě a tak se musím se svými pocity taky podělit.
Rok jsem s MINELAB PRO FIND 25 spokojeně chodil. Občas mi spadla, párkrát zmokla, ve vykopaný díře jsem jí vůbec nešetřil. A pak to přišlo - začaly problémy. Při zapnutí dohledávačka začala signalizovat falešný signály. Výrobce se k tomu postavil čelem a po roce mi vrátil peníze. Neuvěřitelný!
Říkám si, změna je život, zkusím GARETTA - i když Minelab v detektorech je pro mě jasná jednička.
A ejhle, nemusím čekat, až si Minelab třikrát pípne. Garett pípne jednou a jde se na věc. A čas je to oč tu běží. Krom úspory času vidím další výhodu v praktickém břitu na dohledávací části, menší náchylnosti na falešné signály při jemném přitlačení a dosah je určitě nehorší. Tlačítka na ovládání citlivosti dohledávačky vůbec nechybí. Stejně se v praxi chodí na plný pecky. A kdo by chtěl u Garetta citlivost snížit, stačí použít jednoduchý trik: v pískající vykopaný díře vypnout a zapnout, citlivost se sníží a hned víte, kterým směrem se máte vydat. Jinak tvar, výdrž baterií, svítící dioda jsou skoro stejný. S Garetem chodim půl roku a je mi sypmatičtější. Není to o vagón, ale je to tak. Týdne Minelabu promiň. ;-)

Jojo, taky jsem na tom závislej. Dokonce jsem ji jednou nechal doma a uvědomil si to, až když jsem byl na poli cca 15 km od baráku. Normálně jsem to po třech dírách zabalil a vrátil se pro ni :-) Garetta pinpointer jsem ještě nechodil, věřím ale, že jistě horší nebude. S Minelabem jsem spokojen. Ale pokud by náhodou článek četl jejich prodejce, tedy Mára a spol., klidně jej i zrecenzuji a porovnám s Minelabem, bude-li zájem :-)

Až po přečtení článku jsem si uvědomil jak moc tu dohledávačku potřebuji :-D Pišeš,že by jsi ukázal v terénu jak se sní pracuje.Já nemám moc nachozeno ani s detíkem.Nevzal by jsi mě někdy mě někdy hledat a neporadil mi i s tou mojí GM 1? :-D

Podle mě jsou na trhu tři dohledávačky které stojí za to. Osobně nejlépe hodnotím Minelab, Garrett není taky špatný. Velkým překvapením je ale Nokta, která je o dost levnější a přitom ty velké značky docela neskutečně prohání. ;-)

Jednou jsem kopal snad půlmetrovou díru a po dlouhé době a námaze jsem našel ve stěně té díry soc dvacetník asi 5 cm pod povrchem :-D :-D

Noktu bych také rád zkusil :) Tibi: Jasně, dej zprávu, termín a jde se.

Tibi: To nic není. Já s kámošem před lety ještě bez dohledávačky a zkušeností kopal opravdu velkou jámu, navíc mezi kamením, který bylo snad ještě utemovaný, no děs. Po hodině kopání a neměnícího se signálu nás skoro ve stejnou chvíli napadlo: Není to železnej kruh - obroučka ze sudu? Ano, byla :) Mooooc fajn :)

Samozřejmě jsme kopali celou dobu uprostřed, ačkoli obroučka byla cca 5 cm v zemi :)

tak to byl odpracovaný nález :-D

Mám noktu a z testu co jsme dělali vim že dosáhne dál a neruší detektor.Což u minelabu a garretu je problém pro lidi co maji whites mxt pro.A protože jsem za ta léta hledáni zlenivěl jsem za dohledavačku vděčný.

super věcička, neumím si už představit že bych hledal bez dohledávačky, mám taky minelab, ale věřím že i ostatní dělají svoji práci dobře, všem doporučuji (jen by mohla stát míň :-D )

Minelaba mám taky a spokojenost veliká,jen se mi v poslední době stává,že po zapnutí pípne jen 2x a je hluchej,musím ho vypnout a zapnout znovu a šlape jak má,nevím čím to může být,je v podstatě novej,mám ho jen pár měsíců.
Každopádně dohledávačka jako taková je super pomocník !!!!

Technika půlení drnu je moje oblíbená. Nejradši mam, když několik minut půlím, půlím, půlím a nakonec na mě z docela malinkaté hromádky vykoukne nějakej syfl :-D

Mám Noktu a velká spokojenost. Dloubu s ní, píchám s ní a celkově jí nešetřím a stále bez problému. O spínači u starší verze toho bylo napsáno mnoho, já osobně v tom až takový problém nevidím, ale musím uznat, že u novější verze, kterou má manželka je to pohodlnější a v podstatě bez starostí.

Naprosto s vámi se všemi souhlasím,co se dohledávaček týče.Šetří čas i námahu.
Já vlastním Noktu a s čistým svědomím mohu napsat,že fakt patří k nejlepším,co do dosahu,citlivosti a pevnosti konstrukce.
Teď už mám novější typ.Nejprve jsem měl Noktu s tím slavným šoupětem,to bylo na zbláznění,věčně to bylo zanešené bordelem,tak,že fungovala jen s velkými obtížemi.Přesto jsem byl přesvědčen o kvalitě tohoto výrobku,co se výkonu týče a tak jsem se spojil přímo s výrobcem,s upozorněním na tento nedostatek.Výrobce se zachoval neuvěřitelně skvěle a poslal mi novou inovovanou dohledávačku ( s tlačítkem místo šoupěte ) a to zcela zdarma.Mohu napsat,že při mém drsném zacházení s tímto inovovaným přístrojem neměla jedinou poruchu a jsem s ní velmi spokojen.
Máro tobě děkuji,za to,že jsi se na to vyflákl,když jsem chtěl aby jsi se s výrobcem spojil a na ten problém upozornil,díky tomu mám velmi kvalitní výrobek. :-) :-) :-)

Pěkný článek. Osobně už bych bez dohledávačky nevyrazil. Mám Vibra Quatic 2 tady z LP a jsem maximálně spokojen - popravdě mě nenapadá jediná chyba. Prostě paráda.

Použití vibračního režimu je energeticky náročnější, takže určitě neslouží krom diskrétnosti k úspoře baterie :-) jinak souhlas.

Jasne, vibracni moturky sezerou vic jak repracek, ale kdyz ten repracek vypnes, proste to zere o nula nula neco min :-D

Dřív jsem myslel,že je dohledávačka zbytečnost,pořídil jsem Noktu a už si nedokážu představit hledání bez ní.Dneska jsem ji omylem nechal v autě a byl jsem z toho hodně špatnej.To dohledávání bez ní je ku....a zdlouhavý.Jen mi docela často pořád pípá a to i nad hlavou.Musim vypnout a znovu zapnout,někdy to pomůže někdy ne. :-/

nokta to občas dělá když s ní neopatrně klepneš přes špičku ;-)

Dwayne - zkus ten trik - pri zapinani lehky tlak do dlane. Vetsinou to pomaha. Nekdy je holt nutny vyp /zap

Zkusim,snad to pomůže

Pekne napisane max. suhlasim bez dohladavacky je to uz aspon pre mna fakt des ale ja som si si nechal FX-1 probe a garretta som predal lebo FX pozna zelezo a ID je skoro rovnaka ako na cievke to je v zabordelovanej oblasti super ale akakolvek dobra dohladavacka je pomocnik na nazaplatenie :-D

Mě to dělá už druhá nokta a je jedno kde je, prostě ji musím pořád zapínat a vypínat :-/
Jak si přičichne k signálu tak řve , nepomáhá přepínání nic, dokud ji nevypnu. Jenže za chvíli to zpravidla zopakuje. Uspora času se tím pádem dost ztrácí a moje nervy rostou. Nevím jak dlouho to ještě ustojím než ji pošlu zpět :-( moc se mi nechce a čekám na zázrak ale je mi jasný že asi nepřijde.. :,-(

Vlastnim garrett pinpointer a max. spokojenost.Přesně jak je článek psany to je i s timto modelem.Je to kamarad na pořád.Váhal jsem kvůli pořizovací ceně ,ale ted už bych nevahal.Kdo ma cca 4000 navíc tak at si udělá radost.Však si to za tu dřinu většina zasloužíte. :-)

No já měl garreta, ale vadily mi na něm 2 věci. Rušil mi po zapnutí etrac. Takze kdyz jsem měnil etrac za ctx tak jsem to vzal z jedny vody nacisto a vzal i Pro find. Ten se umí s multifrekvencakem odladit.
A druha věc co mě cukala asi i víc bylo, ze kdyz se na garreta trochu zatlačilo do hlíny v díře , začal cvrlikat jako kdyz vidí cíl. Coz při mé vrozené lenosti, kdy jsem občas garretem lehce hrabal, nebylo nic dobrýho.
Co bych bral zpět z garreta je rychlost startu po zapnutí, ale to je daný asi tím, že po zapnutí Pro find lustruje na jakym kanálu jede detík, aby se mu vyhnul, což holt vteřinu trvá.
Každopádně bez dohledáváčky ani ránu . Uz jsem se parkrat vracel kdyz jsem ji nechal doma.....

Zdravím.Mám tiež Minelab Pro find 25 ale asi som kúpil nepodarok.Bol som s ním len dvakrát a už som myslel,že ho niekde j....m.To sa nedalo dohľadávať,každú chvíľu akoby sa zbláznil a začal blbnúť až kým som ho nevypol.Po zapnutí chvíľu fungoval normálne a potom znova.Nakoniec som ho od zlosti radšej vypol lebo by ma trafil šľak.Budem ho asi musieť vrátiť. :,-(

Tuning MPF-25.Někde jsem to zaslechl tak jsem spáchal tuhle ukázku.
https://www.youtube.com/watch?v=_ZGkqVHkgww
Kousek kovu zvýší dosah. ;-)

Zhruba měsíc vlaastním Minelab Pro-Find 25 a jsem velice spokojený. Ano, sem tam také musím zapnout, přiložit k ruce a zapnout, ale to jen zřídka. Před Pro-Find 25 jsem měl 4 měsíce starou Noktu RS Pinpointer ( novější typ) a hledat s ní byla loterie. Jednu hledačku šlapala jak má, následující den se několikrát jen tak z rozmaru rozštěbetala. Po vypnutí a opětovném zapnutí zase hledala jak by měla, ale vzápětí ani nebyla schopna dohledat již vyhrabaný předmět. S Noktou RS to bylo spíše o nervy, ale třeba jsem měl jen smůlu na kus. Minelab Pro-Find mi nic takového nedělá, hledání s ním je zábava a radost :-P Nejen že je spolehlivější, ale díky tvaru se velice příjemně drží.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru