Redakční test detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Kategorie: Detektory kovů Vanquish

Test detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Na testování 440 jsem se hodně těšil a tak jsem ji takříkajíc nepustil nikomu dalšímu. Od začátku se mi tento detektor s takřka stejným výkonem jako má 540, pokud je tedy osazená menší 25 cm 2D cívkou, velice líbil a to, co tahle mašinka za necelých 9.000 Kč předváděla, byla nehoráznost.

Řada hledačů se vždy ptá, zda má 440 blíže k 340 nebo 540. Na to bych asi mohl odpovědět hned v úvodu, jednoznačně k 540. Ano je zde malý rozdíl ve výkonu a také zde chybí některé funkce a vysílač pro bezdráty. Ale přesto, pokud vezmu v úvahu dosahy a citlivost je to v této ceně opravdu ufo.

Stejně jako celá řada i Vanquish 440 používá technologii Multi IQ, kde 5 pracovních frekvencí v rozpětí 5 až 40 kHz pracuje současně. Na rozdíl od Equinoxů, kde Minelab prozradil použití frekvencí 5, 10, 15, 20 40 kHz. U Vanquishe se složení těchto 5 frekvencí mění v závislosti na zvoleném režimu. Z logiky věci je tak jasné, že třeba režim šperky bude mít větší váhu na vysoké pracovní frekvence a relik na ty nízké atd. Přesné složení frekvenciív jednotlivých režimech je ale neveřejný údaj :-)

zarovka - upozorněníKdyž pracují frekvence současně, je to multifrekvence. Pokud se dají pouze jednotlivé frekvence přepínat, rozhodně to multifrekvece není. Kouzlo toho, že detektor pracuje současně na několika frekvencích je v tom, že máte stále vynikající dosah a citlivost na všechny typy a velikosti cílů, tak jako byste detektor s jednotlivou frekvencí danou lokalitu prošli 5x… s pěti různými frekvencemi. I když ani pak nelze dosáhnout takové přesnosti vyhodnocení a tak skvělých separačních vlastností.

Test Vanquishe 440

Praxe v terénu

Trochu technický úvod máme za sebou a je čas se podívat do terénu. Konstrukce detektoru se mi velice líbí. Navazuje historicky na konstrukce jakou měli Minelab Explorer a E-trac, se kterými jsem toho nachodil opravdu hodně. Vtipně vyřešená loketka, která jde i vyndat a nasadit z druhé strany je pak bonus navíc aby byl detektor ještě kratší. S detektorem může bez problému chodit i hledač s výškou 200 cm aniž by se musel hrbit,  já sám mám 198 cm a neměl jsem problém.

Základní sonda se kterou je detektor dodáván má rozměr 25 cm. Sonda má krytku a je vodotěsná. Pro lokality kde hledám a co (po většinou drobné Ag mince v železem zamořených lokalitách) je takřka ideální. Má výborný poměr mezi dosahem a separací a věru není tak problém s ní celý den sbírat broček za bročkem a nebo středy z brokospodků a to i přesto, že na každé mávnutí dostáváte hned několik odpovědí od železných cílů.

Box detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Nastavení detektoru

Přístroj používá 4 základní programy: mince, relik, šperky a vlastní. Osobně používám především režim šperky. Ten pro hledání drobných stříbrných mincí považuji za jednoznačně nejlepší. Při hledání v lese jsem ale používal relik a i s ním bylo chování detektoru skvělé.

Co se dá jednoznačně doporučit je používat minimálně ze začátku (osobně neustále) režim All Metal (podkůvka). Prostě si dobře poslechnout všechny cíle včetně těch železných. Tady se dá pozastavit u audio odpovědi. 440tka používá velice příjemný tří ton a železo má deflautně nastavenou nižší hlasitost.

Tudíž abych to nastavení shrnul:

Na pole: režim šperky, citlivost jednu nebo dvě čárky pod maximum. Zapnout režim All Metal (podkůvka). Hlasitost dle preference.

Na řadě lokalit jsem ale chodil na maximálná citlivost. Pokud detektor viděl zem, tzn. že sonda byla otočená k zemi, byl i v takovém nastavení jako beránek, a to i přesto, že okolo bylo hned několik dalších detektorů používajících multifrekvenci a v kapse jsem měl stále telefon. Ačkoli chodím opravdu hodně na sluchátka, v testu 440 jsem většinu času strávil poslechem reproduktoru. Regulace hlasitosti je dostatečná a detektor je dobře slyšet i v poměrně silném větru.

Do lesa: režim relik, citlivost jednu čárku pod maximum, režim All Metal (podkůvka)

Z uvedeného je jasné, že nastavení detektoru zvládne opravdu každý. V podstatě nejde nic zkazit i když by se někdo snažil. Na videu se můžete podívat na vychytávku jak si do „vlastního“ režimu přenést nastavení programu, který rádi používáte a dále si ho pak upravit. Na některých lokalitách s výrazně železitou půdou má smysl si zavřít jeden segment zleva (železo), čímž eliminujete to, že se vám občas ozývá zem. To už ale záleží hodně na preferenci a stylu jakým chodíte.

Tak jako u všech Minelabů i zde platí, že pohyb by měl připomínat pomalu se pohybujícího starého pána, který kosí trávu. Sonda 1 až 2 cm nad povrchem a při každém pohynu byste měli překrýt 1/3 proskenovaného povrchu z pohybu předchozího. Je docela fajn, se při hledání hezky narovnat , alespoň si neničíte záda a dělat drobné krůčky a poctivě mávat.

Hodnocení

Celá řada Vanquish se neuvěřitelně povedla a jak jsme již několikrát různě psal, to že detektory v této ceně dostaly technologii Multi IQ je něco zcela vyjímečného. Detektor je krásně lehký a musím říce, že i díky 25 cm 2D cívce v ruce nádherně sedí a chození s ním je vysoce návykové. Pro mě, který již více jak dva roky chodí řadu Equinox, byla neuvěřitelná také přesnost vyhodnocení a v podstatě naprostá shodnost s jedničkovými režimy u Equinoxe. Od samého začátku jsem tak okamžitě věděl, co jednotlivá čísla znamenají a co můžu pod cívkou čekat.

Při testování jsem zkusil několik typů lokalit, ale nejvíce času jsme strávil na čerstvě podmítnutých polích v Polabí, což znamená poměrně vysoké mineralizace, hodně železa a také spousty klacků (zbytků volejky). Na řadě lokalit se dalo chodit na plno a rozhodně se dá pochválit minimální mikrofonnost cívek (cinkání o klacky, mokrou trávu, doubky atd.).

Na rozdíl od naprosté většiny detektorů v této ceně Vanquish bravurně dává i velice drobné cíle (bročky, středy brokospodků atd.). Samozřejmě díky tomu pro něho není problém detekovat ve velice slušných hloubkách také oboly apod. a to při stejném vyhodnocení jako dostanete u Equinoxe!

K detektoru v podstatě nemám výhrady. Občas se někdo ozve s výtkou na trochu větší žravost (alkalické baterie mi vydrží cca 10 až 12 hodin). To je trochu asi daň za výkon. Na druhou stranu s kvalitními nabíječkami jsou tady kluci, co nachodí takřka 20h. Mám od Vittoria slíbeno, že když najde čas , napíše článek o správném používání nabíječek a nabíjecích baterií. Pokud se k tomu dostane tak ho obratem uveřejníme. S Vanquishem 440 si v pohodně zahledá i hodně zmlsaný profík a rozhodně si to užije! A při současné ceně 8.790 Kč vč. DPH je opravdu velice těžké najít lepší detektor pro začínající a pokročilé hledače.

Elmara

Video - Nastavení detektorů kovů řady Vanquish

Na videu najdete nastavení všech tří detektorů kovů Minelab Vanquish plus řadu dalších vychytávek.

Technická data detektoru

Pracovní režimy: Mince, Šperky, All Metal, Relik a Vlastní režim
Odrušení interferencí Noise Cancel: Automatický, 19 kanálů
Iron Bias: vysoký (přednastavený)
Citlivost: 10 úrovní
Hlasitost: 10 úrovní
Počet tónů: 3 (vysoký, střední a nízký)
Diskriminace, segmenty: 12
ID identifikce: -9 až 40
Houbková identifikace na LCD - 5 segmentů
Pinpoint: Ano
Délka: rozložený 145 cm, složený 76 cm
Váha: 1,2 kg
Cívka: V10 - 10x7" (25x18 cm) 2D s krytem
Displej: monochromatický LCD  (součást dodávky kryt el. boxu)
Napájení: 4x1,5 V AA baterie
Vodotěsnost: pouze sonda do hloubky 1 m
Audio výstup: Vestavěný reproduktor, vstup - jack 3,5 mm (součást dodávky drátová sluchátka)
Pracovní teplota:  -10°C to +40°C
Klíčová technologie:  Multi IQ
Záruka - 3 roky
Odkaz na stránku na LP: Detektor kovů Minelab Vanquish 440

Komparační tabulka s porovnáním vybavení a funkcí řady detektorů Vanquish.

 
PRACOVNÍ REŽIMY Mince, Šperky, All Metal

Mince, Šperky, Relic, All Metal, Uživatelský

Mince, Šperky, Relic, All Metal, Uživatelský

Mince, Šperky, Relic, All Metal, Uživatelský

NOISE
CANCEL
Auto (19) kanálů Auto (19) kanálů Auto (19) kanálů Auto (19) kanálů
BLUETOOTH Ne Ne Ano Ano
IRON BIAS Vysoký Vysoký Vysoký (přednastavený), Nízký (volitelný)

Vysoký (přednastavený), Nízký (volitelný)

CITLIVOST 4 úrovně 10 úrovní 10 úrovní 10 úrovní
HLASITOST 3 úrovně 10 úrovní 10 úrovní

10 úrovní

POČET TÓNŮ 3 tóny (nízký, střední, vysoký)

3 tóny (nízký, střední, vysoký)

5 tónů 5 tónů
SEGMENTY DISKRIMINACE 5 segmentů 12 segmentů 25 segmentů 25 segmentů
ROZPOZNÁNÍ
ID
-9 až 40 -9 až 40 -9 až 40 -9 až 40
HLOUBKOVÝ INDIKATOR 4 úrovně 5 úrovní 5 úrovní 5 úrovní
DÉLKA Rozložený: 145 cm (57 in.)
Složený: 76 cm (30 in.)
Rozložený: 145 cm (57 in.)
​Složený: 76 cm (30 in.)
Rozložený: 145 cm (57 in.)
​Složený: 76 cm (30 in.)
Rozložený: 145 cm (57 in.)
​Složený: 76 cm (30 in.)
VÁHA
(VČETNĚ BATERIÍ)
1.2 kg (2.6 lbs) 1.2 kg (2.6 lbs) 1.3 kg (2.9lbs) 1.3 kg (2.9 lbs)
ZÁKLADNÍ CÍVKA V10 10" x 7" Double-D V10 10" x 7" Double-D V12 12" x 9" Double-D V12 12" x 9" Double-D
V8 8" x 5" Double-D
LCD Monochromatické LCD Monochromatické LCD Monochromatické LCD s podsvícením Monochromatické LCD s podsvícením

DODÁVANÉ BATERIE

4 x AA Alkalické 4 x AA Alkalické 4 x AA NiMH nabíjecí 4 x AA NiMH nabíjecí
VODOTĚSNOST Cívka 1 m (3 ft) Cívka 1 m (3 ft) Cívka 1 m (3 ft) Cívka 1 m (3 ft)
KLÍČOVÉ TECHNOLOGIE Multi-IQ® Multi-IQ® Multi-IQ®, Bluetooth, aptX™ Low Latency Multi-IQ®, Bluetooth, aptX™ Low Latency

Související odkazy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No tak to si bude muset dát Víťa záležet :-D :-D

No neco na tom je :-D :-D

Chcelo by to porovnať garrett apex a túto radu.Ktovie kedy to bude možné.

Super hodnocení a recenze.. Jsem rád, že jsem jako první mohl poznat tohohle kámoše.. i díky Márovi 😉

To cucinka: porovnávky se určitě dělat budou, ale jelikož prodáváme oboje, tak já je dělat nebudu. ;-) Navíc mám dojem, že tam se jedná o nějaký oříznutý klon Multi IQ? Ani nevím, jelikož tam nejsou patentová čísla, zda náhodou nekoupily nějakou licenci, jelikož tam jsou 4 frekvence zcela shodné. ;-)

Nevadí,tu sa celkom slušne rozoberaju všetky dostupné mašinky.Neni to systém že som bol hladať v miestnom parku a našiel som diamantový prsteň a teda detektor je wwaúúú.

No jelikož mám Vana , troufnu si říct jeden z těch prvních , to je od konce ledna , tak už po par vychazkach jsme byli kámoši. Přechod z terrky705ky nebyl pro mě vůbec problém. Porovnávat Vana s Noxem nemá cenu, jelikož zjistuji poslední dobou, ze jsem udělal dobře a to proto že jsem zaplatil polovinu za tři čtvrtiny výkonu.....jsou situace , kdy se Van choval mnohem lépe než Nox. Třeba pivní víčka v lese.....shrnuto podtrženo....jsem mooooc spokojený ;-)

Dobýsku já taky a po jiných už nepasu, recenze dobrá pravdivá a stimto strojem se nikde nezdržují s nastavováním takže spokojenost 🐀

Dotaz na technicky zdatné - Petra Zuklína a Elmaru. Chlapi, jde koupit samostatně tato skládací S-konstrukce (pokud ano, cena?) a půjde na ni napasovat Equik?
Díky... ;-)

Konstrukce by se z náhradnch dílů udělat dala, ale Eq na ní prostě nedáš. Taky mi je to trochu líto, líbí se mi moc :)

Kurnik šuplík, je povedená. Škoda. A díky ;-)

... třeba s Petrem ještě vytiskneem nějaký mezikus. Ale moc tmu nedávám, bylo by to složíté a to pak přináší chybky :-)

Máro, to dáte, věřím vám 😀😀😀

No nevím, už jsem to zkoušel kreslit a moc se mi to nelíbí :,-(

Equik pujde vzdy z konstrukcnich duvodu postavit pouze na rovnou tyc,ale nebojte uz se me v hlave rodi jeden napad ale musim to testnout jestli je to proveditelne

Když se podíváš na konstrukci Fisher F75, tak ta by asi šla použít bez větších úprav...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru