Římský poklad nalezený detektorem kovů na Sillothském poli

Kategorie: Poklady

Šedesáti šesti letý John Murray byl šokován svým nálezem 308 římských mincí. Podle předběžných odhadů až 2000 let starých. Peníze byly ukryty v rozbitém hrnci několik stop pod zemí v Beckfoot poblíž Silloth. Jedná se o druhý významný objev v oblasti Cumbrie. Prvním byla helma Crosby Garret. Mince s portréty císařů byly převezeny do britského muzea a předány restaurátorům k analýze. Oficiálně získaly statut pokladu.

Depot mincí nalezených v UK


Pan Murray svůj nález objevil nečekaně při návratu z neúspěšného lovu. „Pole bylo čerstvě zoráno.“ Vypráví. „Věděl jsem, že se v té oblasti pohybovali Římané. Místo jsem několikrát prošel, ale nic nenalez. Tak jsem se rozhodl jít domů na oběd. Kráčel jsem diagonálně přes pole, když najednou začal detektor vydávat příjemný zvuk.“

Jen stopu pod povrchem ležela první mince a stroj ukazoval, že toho bude mnohem více. Během odkrývání zavolal pan Murray římské muzeum Maryport’s Senhouse, aby je obeznámil s nálezem.

Dodává: „tehdy bylo v Evropě velké povstání a všichni římští vojáci byli povoláni do zbraně. Myslím, že někdo ty mince zahrabal a domníval se, že se pro ně bude moci vrátit.“ Nalezené mince byly označeny za majetek Koruny dle zákona o pokladech z roku 1996. Tento status oficiálně získaly po udělení posudku z Whitehaven Magistrates’ Court .

Po jejich finančním ohodnocení budou pan Murray a majitel pole informováni o své odměně. „Archeologie mi v dnešní době zabírá hodně času,“ dodává pan Murray. „Začal jsem se o ni více zajímat při spolupráci na vykopávkách pevnosti Vindolanda. Mám rád ty otázky, které se za nálezy ukrývají… Někdo ty mince někdy vlastnil a já se ptám, co se s ním asi stalo?

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taky bych chtěl mít takové štěstí. Jenže v našem koutě Římané nikdy nebyli. Takže takové kolečka se mi nikdy pod cívku nedostanou. :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru