Rozdíly ID rozsahu mezi novou a starší řadou detektorů Equinox a Manticore

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600 , Detektor kovů Minelab Manticore , Detektor kovů Minelab Equinox 900 a 700

Vylepšený systém ID rozlišení cíle na detektorech kovů Equinox 700 a 900 nejvíce rozšířil oblast středně vodivých cílů (30-82) kam spadá valná většina nalezených cílů. Oproti EQ 800/600 kde stejná oblast vycházela na ID 14-30 (16 hodnot) tak u nové řady EQ 900/700 stejná oblast vychází na ID 30-82 (52 hodnot) Díky jsou některé chtěné i nechtěné cíle které na starší řadě EQ spadali pod stejné ID nyní snáze rozlišitelné díky širší škále ID.

Nedávno Minelab vydal pěkný oficiální komparační graf ID škály mezi starším systémem Multi IQ (řada Vanquish a Equinox 800/600) a novou škálou (Manticore, Equinox 900/700 a X-terra Pro).

Něco podobného jsem už udělal hned potom co se nové detektory objevily na trhu prostým zkoušením velkého množství cílů, když ještě oficiální komparační graf nebyl k dispozici. Můžete se tedy samy přesvědčit jako moc jsem se odchýlil od oficiální verze.

Komparační tabulka ID mezi Equinoxem 900 a 800 od Jaccoba

ID graf vznikl na základě testovaní jednotlivých cílů mezi EQ 900 a EQ 800.

Jak je patrné z mého grafu i z oficiální verze tak je vidět že si s tím někdo dal práci a trochu u toho přemýšlel. Nedošlo tedy pouze k prostému vynásobení původního ID ale celá škála je převedená nelineárně s důrazem na ID hodnoty které se vyskytují nejčastěji.

To má za důsledek, že ačkoli v kladných hodnotách pro barevné kovy je převodní poměr přesně 2,5 (100 hodnot/40hodnot), tak určité rozsahy mají převodní poměr vyšší než ostatní, což vedlo k značnému zpřesnění v oblasti středně vodivých cílů 14-30 na starší řadě (16 hodnot) což odpovídá ID 30-82 na novější řade (52 hodnot)- to odpovídá převodnímu poměru 3,25. Takže lze říct, že v tomto rozsahu má nová řada 3,25x přesnější vyhodnocení.

Změny ovšem nastaly i v ostatních částech ID škály, pro lepší názornost lze ID škálu rozdělit do celkem 4 hlavích kategorií a vypočítat k nim odpovídající převodní poměr:

  • Železo: -9 až 0 (10 hodnot), nová řada: -19 až 0 (20 hodnot) = převodní poměr :2
  • Nízko vodivé cíle:1 až 13 (13 hodnot), nová řada: 1 až 29 (29 hodnot) = převodní poměr: 2,2
  • Středně vodivě cíle: 14 až 30 (16 hodnot), nová řada: 30-82 (52hodnot) = převodní poměr :3,25
  • Vysoce vodivé cíle: 31 až 40(9 hodnot), nová řada :83-99 (16 hodnot) = převodní poměr: 1,8

Z výše zmíněných hodnot vyplívá kde v ID škále došlo asi k nejvýraznějším změnám a v jakém rozsahu se nejvíce projeví.

Závěrem

Po dlouholeté praxi můžu říci, že novou škálu ID evidentně navrhoval někdo s praxí v hledaní. Z vlastní praxe mohu potvrdit, že například vysoké ID (cca. od 75% ID rozsahu +) není potřeba rozlišovat s takovou přesností a vždy se těším na nějaký větší měďák a slabě doufám v tolar :D.

U drobných cílů, které jsou špatně detekovatelné (do cca. 10-15% rozsahu pro barevné kovy) a ID je díku tomu také méně stabilní, pak logicky není potřeba měřit ID s takovou přesností, když lze očekávat, nižší stabilitu. Oproti tomu v oblasti středně vodivých cílů, kam spadá největší množství průměrně nacházených cílů, je to dle mě příjemná a pozitivní změna.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mě osobně nejvíc potěšilo nové vyhodnocení nízkovodivostních cílů. Teď už celkem dobře chytám alobal. Když chci, tak ho pro kontrolu vykopu, ale ID kolem 6-7 je vždycky tohle. :-)

Obi asi lepší alobal do odhazováku, než "oči pro pláč" :-) S ID 7 jsem v pátek kopnul rozlomenou stříbrnou desítku FJ1 ;-)

To jsou ty odkovené desítky, co větčinou praskají mezi prsty. Bylo to na přímce, nebo někde okolo?

Díky za info. Mě by teda nejvíce osobně potěšilo, kdyby tam vrátili procentuální ukazatel baterie. Fakt s tím mám problém. A že to ukazuje dlouho před úplným nabitím 99% je mi u zadku. Já třeba nabíjím s vypnutým displejem, dokud dioda přestane blikat. Psal jsem přímo do Minelabu, jestli by to mohli v updatu dát volitelně, aby si to kdo to chce chce to zapnul. No a po dopovědi, že to předají vývojovému oddělené se na to vys...

Obi, nemám přímku, teda aspoň na detíku ne :-D

Aha, nevšiml sem si že máš noxe. :-)

Nathan-Drake: Ahoj, v návrhu to bylo, ale nakonec to tam není. Rozlišení je ale i tak větší než tomu bylo u EQ (počet segmentů). Nevím to jistě a pouze spekuluji, ale myslím, že se to tam nedostalo z jediného důvodu. Jakmile baterie zestárne a tobě se tam při nabíjení neukáže 100%, tak tady bude dost bláznů, kteří nemají tušení jak vlastně fungují baterie a budou psát úplné hámotiny. Takto, když je to v těch segmentech se to prostě dít nebude. V podstatě to tak vidím jako určitou daň za to, jak postupně celkově mizí technické vzdělání celé společnosti. To že e to asi netýká tebe ani nás s Petrem na tom nic nemění.

Elmara: No jo no, ta inteligentní menšina trpí kvůli blbcům, bohužel tomu tak ve světě je. Viz třeba na Slovensku. Nejradši bych stáhnul poslední update a dal nějakému programátorovi, aby mě to upravil.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru